Inteligentné zákony pre účtovníkov
Uvádzacia cena

Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje spôsob určenia poistno-matematického ekvivalentu nároku na starobný dôchodok vo vzťahu k dôchodkovému systému Európskej únie alebo jej inštitúcie 2012

Znenie účinné: od 15.07.2012 do 29.09.2014 Neplatné znenie pre dnes
Časové verzie:
200/2012 Z. z.
Časová verzia predpisu účinná od 15.07.2012 do 29.09.2014
200
NARIADENIE VLÁDY
Slovenskej republiky
zo 6. júla 2012,
ktorým sa ustanovuje spôsob určenia poistno-matematického ekvivalentu nároku na starobný dôchodok vo vzťahu k dôchodkovému systému Európskej únie alebo jej inštitúcie
Vláda Slovenskej republiky na vykonanie zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) nariaďuje:
§1
Toto nariadenie vlády ustanovuje spôsob určenia poistno-matematického ekvivalentu nároku na starobný dôchodok (ďalej len „poistno-matematický ekvivalent“) získaného v dôchodkovom systéme Slovenskej republiky na jeho prevod do dôchodkového systému Európskej únie alebo jej inštitúcie (ďalej len „dôchodkový systém Európskej únie“).
§2
(1)
Poistno-matematický ekvivalent získaný v dôchodkovom systéme Slovenskej republiky sa určí ako súčin jednotkovej hodnoty odloženého starobného dôchodku a predpokladanej sumy starobného dôchodku.
(2)
Jednotková hodnota odloženého starobného dôchodku sa určí podľa veku, ktorý žiadateľ dovŕšil v celých rokoch k rozhodujúcemu dňu, úmrtnostných tabuliek vykázaných Štatistickým úradom Slovenskej republiky jednotných pre mužov a ženy za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu dňu a maximálnej technickej úrokovej miery podľa osobitného predpisu.1) Rozhodujúci deň je deň doručenia žiadosti o prevod dôchodkových práv získaných v dôchodkovom systéme Slovenskej republiky inštitúcii alebo orgánu Európskej únie alebo deň, v ktorom podľa osobitného predpisu2) vzniklo právo na prevod dôchodkových práv získaných v dôchodkovom systéme Slovenskej republiky, ak žiadosť bola podaná pred týmto dňom. Jednotková hodnota odloženého starobného dôchodku sa určí podľa vzorca uvedeného v prílohe a zaokrúhľuje sa na jedno desatinné miesto nahor.
(3)
Na určenie predpokladanej sumy starobného dôchodku podľa § 66 zákona sa obdobie dôchodkového poistenia, priemerný osobný mzdový bod a dôchodková hodnota zisťujú k rozhodujúcemu dňu. Na určenie predpokladanej sumy starobného dôchodku sa z obdobia dôchodkového poistenia získaného v dôchodkovom systéme Slovenskej republiky vylučuje obdobie účasti v dôchodkovom systéme Európskej únie. Ak v rozhodujúcom období na zistenie priemerného osobného mzdového bodu na určenie predpokladanej sumy starobného dôchodku je kalendárny rok, v ktorom je obdobie dôchodkového poistenia získané v dôchodkovom systéme Slovenskej republiky a obdobie účasti v dôchodkovom systéme Európskej únie, suma všeobecného vymeriavacieho základu na určenie osobného mzdového bodu za tento kalendárny rok sa určí ako súčin počtu dní dôchodkového poistenia získaných v dôchodkovom systéme Slovenskej republiky v tomto kalendárnom roku a sumy všeobecného vymeriavacieho základu za tento kalendárny rok pripadajúcej na jeden deň.
(4)
Poistno-matematický ekvivalent získaný v dôchodkovom systéme Slovenskej republiky sa zvyšuje o sumu určenú ako úrok z poistno-matematického ekvivalentu za obdobie od rozhodujúceho dňa do dňa, ktorý predchádza dňu prevodu dôchodkových práv z účtu Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici na účet dôchodkového systému Európskej únie. Suma určená ako úrok z poistno-matematického ekvivalentu sa vypočíta zloženým úrokovaním s maximálnou technickou úrokovou mierou podľa osobitného predpisu1) a zaokrúhľuje sa na dve desatinné miesta nahor.
§3
Toto nariadenie vlády nadobúda účinnosť 15. júla 2012.
Robert Fico v. r.
Príloha k nariadeniu vlády č. 200/2012 Z. z.
VZOREC NA VÝPOČET JEDNOTKOVEJ HODNOTY ODLOŽENÉHO STAROBNÉHO DÔCHODKU
Jednotková hodnota odloženého starobného dôchodku (JHOD) sa vypočíta podľa vzorca
Vzorec 01
kde
v je vek v celých rokoch, ktorý žiadateľ dosiahol ku dňu rozhodujúcemu na výpočet,
r je rozdiel medzi dôchodkovým vekom žiadateľa a vekom, ktorý žiadateľ dosiahol v celých rokoch ku dňu rozhodujúcemu na výpočet,
ω je najvyšší vek uvedený v úmrtnostných tabuľkách,
kpv je pravdepodobnosť, že osoba, ktorá sa dožila veku v, sa dožije veku v + k, pričom táto pravdepodobnosť sa určí podľa úmrtnostných tabuliek,
Vzorec 02 je diskontný faktor zodpovedajúci maximálnej technickej úrokovej miere,1)
koeficient 0,17 je súčin pravdepodobnosti poskytnutia pozostalostného dôchodku a jeho výšky v porovnaní so starobným dôchodkom.
Na určenie pravdepodobnosti kpv sa použijú úmrtnostné tabuľky vykázané Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu dňu.
1)
§ 29 ods. 4 zákona č. 8/2008 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
2)
Nariadenie Rady (EHS, Euratom, ESUO) č. 259/1968 z 29. februára 1968, ktorým sa ustanovuje Služobný poriadok a podmienky zamestnávania ostatných zamestnancov Európskych spoločenstiev a osobitné pravidlá, ktoré sa dočasne uplatňujú na úradníkov Komisie (Ú. v. ES L 56, 4. 3. 1968) v platnom znení.