Inteligentné zákony pre účtovníkov
Uvádzacia cena

Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky o ukončovaní štúdia na stredných školách a o ukončovaní prípravy v odborných učilištiach, učilištiach a praktických školách 2004

Znenie účinné: od 15.09.2004 do 31.08.2005 Neplatné znenie pre dnes
510/2004 Z. z.
Časová verzia predpisu účinná od 15.09.2004 do 31.08.2005
510
VYHLÁŠKA
Ministerstva školstva Slovenskej republiky
z 23. augusta 2004
o ukončovaní štúdia na stredných školách a o ukončovaní prípravy v odborných učilištiach, učilištiach a praktických školách
Ministerstvo školstva Slovenskej republiky podľa § 25 ods. 7 a § 26 ods. 4 po dohode s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a podľa § 28 ods. 4 zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) ustanovuje:
§1 Základné ustanovenie
Táto vyhláška upravuje spôsob ukončovania štúdia na stredných školách, ukončovania pomaturitného štúdia, nadstavbového štúdia, odbornej prípravy v odborných učilištiach a v učilištiach a ukončovania prípravy na výkon jednoduchých činností v odborných učilištiach.
§2 Spôsob ukončovania štúdia
(1)
Štúdium v študijnom odbore strednej odbornej školy, ktorého dĺžka štúdia je kratšia ako štyri roky, a v učebnom odbore stredného odborného učilišťa, učilišťa a odborného učilišťa sa ukončuje záverečnou skúškou.1)
(2)
Štúdium v študijnom odbore v gymnáziu, v strednej odbornej škole, v strednom odbornom učilišti s najmenej štvorročným štúdiom a v nadstavbovom štúdiu sa ukončuje maturitnou skúškou.1)
(3)
Pomaturitné štúdium,2) v ktorom si študujúci dopĺňajú a prehlbujú dosiahnuté vzdelanie (ďalej len „pomaturitné štúdium inovačné“), a pomaturitné štúdium, v ktorom sa študujúci zdokonaľujú na kvalifikovaný výkon povolania (ďalej len „pomaturitné štúdium zdokonaľovacie“), sa ukončuje záverečnou pomaturitnou skúškou.
(4)
Pomaturitné štúdium, v ktorom študujúci získavajú odbornú kvalifikáciu v inom študijnom odbore než v tom, v ktorom vykonali maturitnú skúšku (ďalej len „pomaturitné štúdium kvalifikačné“), sa ukončuje odbornou zložkou maturitnej skúšky (ďalej len „odborná zložka“).
(5)
Pomaturitné štúdium, ktorým sa študujúci špecializujú na konkrétne činnosti (ďalej len „pomaturitné štúdium špecializačné“), sa ukončuje absolventskou skúškou a vykonaním absolutória.3)
(6)
Príprava žiaka odborného učilišťa na výkon jednoduchých činností sa ukončuje jej celkovým zhodnotením.4)
(7)
Praktickú školu žiak ukončí absolvovaním posledného ročníka.5)
§3 Záverečná skúška
(1)
Cieľom záverečnej skúšky je overenie vedomostí a zručností žiakov v rozsahu učiva určeného učebnými plánmi, učebnými osnovami a vzdelávacími štandardmi a overenie toho, ako sú žiaci pripravení používať ich pri výkone povolaní a odborných činností, na ktoré sa pripravujú.
(2)
Žiak môže konať záverečnú skúšku, ak úspešne ukončil posledný ročník štúdia.
(3)
Záverečná skúška v stredných odborných učilištiach, stredných odborných školách, učilištiach a odborných učilištiach sa člení na písomnú časť, praktickú časť a ústnu časť. Praktická časť záverečnej skúšky sa vykoná po písomnej časti skúšky a pred ústnou časťou skúšky; praktickú časť záverečnej skúšky možno vykonať aj v inom termíne najmä z dôvodu sezónnych prác.
(4)
V písomnej časti záverečnej skúšky sa písomne overujú vedomosti žiaka vo vyžrebovanej téme.
(5)
V praktickej časti záverečnej skúšky sa overujú zručnosti a schopnosti žiaka vo vyžrebovanej téme.
(6)
V ústnej časti záverečnej skúšky sa overujú vedomosti žiakov vo vyžrebovanej téme.
(7)
Záverečná skúška sa koná
a)
v riadnom skúšobnom období od 16. júna do 15. júla,
b)
v mimoriadnom skúšobnom období v septembri.
§4 Maturitná skúška
(1)
Cieľom maturitnej skúšky je overenie vedomostí a zručností žiakov v rozsahu učiva určeného učebnými plánmi, učebnými osnovami a vzdelávacími štandardmi a overenie toho, ako sú žiaci pripravení používať ich v ďalšom štúdiu a pri výkone povolaní a odborných činnostiach, na ktoré sa pripravujú.
(2)
Súčasťou maturitnej skúšky v stredných odborných učilištiach a stredných odborných školách je odborná zložka. Cieľom odbornej zložky je overenie vedomostí a zručností v rozsahu učiva odborných predmetov určeného učebnými osnovami a vzdelávacími štandardmi pre príslušný študijný odbor. V študijných odboroch6) určených pre absolventov učebných odborov sa v odbornej zložke zohľadňuje nadväznosť na príslušný učebný odbor.7)
(3)
Žiak môže konať ústnu formu internej časti maturitnej skúšky, ak úspešne ukončil posledný ročník štúdia.
(4)
Žiak môže vykonať maturitnú skúšku len z predmetov a spôsobom, ktoré sú uvedené v prílohe.
(5)
Maturitnú skúšku z jednotlivých predmetov môže žiak vykonať na úrovni A alebo na úrovni B, alebo na úrovni C podľa prílohy, pričom úroveň vyjadruje stupeň osvojenia si vedomostí a zručností.8)
(6)
Úroveň A je súhrn požiadaviek na vedomosti a zručnosti žiakov vymedzený učebnými osnovami a cieľovými požiadavkami na vyššej úrovni ako základnej.
(7)
Úroveň B je súhrn požiadaviek na vedomosti a zručnosti žiakov vymedzený učebnými osnovami a cieľovými požiadavkami na základnej úrovni.
(8)
Úroveň C je súhrn požiadaviek na vedomosti a zručnosti žiakov vymedzený učebnými osnovami a cieľovými požiadavkami na nižšej úrovni ako základnej.
(9)
Žiak nemôže v jednom skúšobnom období vykonať maturitnú skúšku na rôznych úrovniach toho istého predmetu.
(10)
Žiak môže dobrovoľne konať maturitnú skúšku aj z ďalších predmetov uvedených v prílohe. Pod vykonaním dobrovoľnej skúšky sa rozumie aj absolvovanie len externej časti maturitnej skúšky alebo len internej časti maturitnej skúšky. V riadnom skúšobnom období môže žiak dobrovoľne konať maturitnú skúšku najviac z dvoch predmetov.
(11)
Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktoré mu neumožňujú vykonať maturitnú skúšku štandardným spôsobom, koná maturitnú skúšku spôsobom uvedeným v prílohe.
(12)
Maturitná skúška z jednotlivých predmetov maturitnej skúšky sa skladá z dvoch častí, a to externej časti a internej časti. Predmety, ktoré majú externú časť maturitnej skúšky, sú uvedené v prílohe.
§5 Zásady konania maturitnej skúšky
Zásady konania maturitnej skúšky obsahujú
a)
zoznam predmetov maturitnej skúšky, z ktorých možno konať maturitnú skúšku, a odporúčaný počet vyučovacích hodín pre úrovne jednotlivých predmetov uvedený v prílohe v časti I,
b)
členenie maturitnej skúšky z jednotlivých predmetov maturitnej skúšky a ich úrovní uvedené v prílohe v časti II,
c)
pokyny k externej časti a písomnej forme internej časti maturitnej skúšky uvedené v prílohe v časti III,
d)
hodnotenie a klasifikáciu maturitnej skúšky uvedené v prílohe v časti IV,
e)
pokyny k maturitnej skúške pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami uvedené v prílohe v časti V,
f)
požiadavky na internú časť maturitnej skúšky; v teoretickej časti odbornej zložky a praktickej časti odbornej zložky v členení podľa jednotlivých skupín študijných odborov9) uvedené v prílohe v časti VI.
§6 Prihlásenie žiaka na maturitnú skúšku
(1)
Žiak posledného ročníka strednej školy do 30. septembra písomne oznámi triednemu učiteľovi predmety a ich úroveň, ktoré si na maturitnú skúšku zvolil. Zároveň oznámi špeciálne potreby podľa prílohy.
(2)
Žiak posledného ročníka strednej školy, ktorý dobrovoľne koná maturitnú skúšku z ďalšieho predmetu, do 30. septembra písomne oznámi triednemu učiteľovi predmet a jeho úroveň, ktoré si na skúšku zvolil. Zároveň oznámi špeciálne potreby podľa prílohy.
(3)
Pred začiatkom ústnej formy internej časti maturitnej skúšky sa žiaci päť vyučovacích dní nezúčastňujú na vyučovaní. Tieto dni sú určené na prípravu žiakov na skúšku.
§7 Externá a interná časť maturitnej skúšky
(1)
Externú časť maturitnej skúšky tvorí písomný test, ktorý zadáva Ministerstvo školstva Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“). Externá časť maturitnej skúšky sa vykonáva v rovnakom čase na celom území Slovenskej republiky. Dozor pri vykonávaní externej časti maturitnej skúšky a opravu napísaných testov vykonáva pedagogický zamestnanec, ktorý nie je zamestnancom školy, na ktorej sa externá časť maturitnej skúšky koná.
(2)
Externá časť maturitnej skúšky sa vykonáva podľa prílohy.
(3)
Pre žiaka, ktorý ukončuje štúdium podľa § 8 ods. 6 až 10 a § 9 ods. 5 až 9, nie je vykonanie externej časti maturitnej skúšky podľa § 4 ods. 12 záväzné.
(4)
Interná časť maturitnej skúšky v jednotlivých predmetoch maturitnej skúšky sa môže konať písomnou formou, ústnou formou, praktickou formou, predvedením, obhajobou vlastného diela alebo ročníkovej práce, experimentu, prípadne kombináciou týchto foriem.
(5)
Písomná forma internej časti maturitnej skúšky je písomný test, ktorý zadáva ministerstvo. Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa vykonáva v rovnakom čase na celom území Slovenskej republiky.
(6)
Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa vykonáva podľa prílohy.
(7)
Interná časť maturitnej skúšky je verejná okrem písomnej formy.
(8)
Žiak môže vykonať v jeden deň internú časť maturitnej skúšky okrem jej prípadnej písomnej formy a praktickej časti odbornej zložky najviac z troch predmetov.
(9)
Žiak vykoná internú časť maturitnej skúšky okrem jej prípadnej písomnej formy a praktickej časti odbornej zložky v priebehu piatich pracovných dní podľa prílohy.
(10)
Žiak vykoná skúšku v jazyku, v ktorom sa predmet vyučoval.

Predmety maturitnej skúšky

§8
(1)
Maturitná skúška na gymnáziu sa skladá z piatich predmetov, ak nie je ďalej ustanovené inak.
(2)
Predmety maturitnej skúšky pre gymnáziá sú
a)
slovenský jazyk a literatúra,
b)
cudzí jazyk,
c)
voliteľný predmet zo skupiny predmetov podľa odseku 5,
d)
dva ďalšie voliteľné predmety.
(3)
Predmety maturitnej skúšky pre gymnáziá s vyučovacím jazykom maďarským10)
a)
maďarský jazyk a literatúra,
b)
slovenský jazyk a slovenská literatúra,
c)
cudzí jazyk,
d)
voliteľný predmet zo skupiny predmetov podľa odseku 5,
e)
ďalší voliteľný predmet.
(4)
Predmety maturitnej skúšky pre gymnáziá s vyučovacím jazykom ukrajinským10)
a)
ukrajinský jazyk a literatúra,
b)
slovenský jazyk a literatúra,
c)
cudzí jazyk,
d)
voliteľný predmet zo skupiny predmetov podľa odseku 5,
e)
ďalší voliteľný predmet.
(5)
Pod voliteľným predmetom podľa odseku 2 písm. c), odseku 3 písm. d) a odseku 4 písm. d) sa rozumie niektorý z predmetov biológia, fyzika, chémia, informatika, matematika.
(6)
Predmety maturitnej skúšky pre triedy gymnázií s dvoma vyučovacími jazykmi11) so štvorročným štúdiom sú
a)
slovenský jazyk a literatúra,
b)
druhý vyučovací jazyk,
c)
dva voliteľné predmety.
Písomná maturitná skúška z druhého vyučovacieho jazyka sa koná v apríli.
(7)
Predmety maturitnej skúšky pre triedy gymnázií s dvoma vyučovacími jazykmi11) s päťročným štúdiom sú
a)
slovenský jazyk a literatúra,
b)
druhý vyučovací jazyk,
c)
dva voliteľné predmety až päť voliteľných predmetov.
(8)
Písomnej skúške z predmetov podľa odseku 7 písm. a) a b) sa žiak podrobí najskôr po ukončení prvého polroka štvrtého alebo piateho ročníka štúdia; ústnej skúške sa podrobí po ukončení príslušného ročníka. Maturitnej skúške z dvoch až piatich voliteľných predmetov podľa odseku 7 sa žiak podrobí po ukončení piateho ročníka štúdia.
(9)
Predmety maturitnej skúšky pre triedy gymnázií s dvoma vyučovacími jazykmi11) s osemročným štúdiom sú
a)
slovenský jazyk a literatúra,
b)
druhý vyučovací jazyk,
c)
dva voliteľné predmety až päť voliteľných predmetov.
(10)
Písomnej skúške z predmetov podľa odseku 9 písm. a) a b) sa žiak podrobí najskôr po ukončení prvého polroka siedmeho alebo ôsmeho ročníka štúdia; ústnej skúške sa podrobí po ukončení príslušného ročníka. Maturitnej skúške z dvoch až piatich voliteľných predmetov podľa odseku 9 sa žiak podrobí po ukončení ôsmeho ročníka štúdia.
§9
(1)
Maturitná skúška na strednom odbornom učilišti a strednej odbornej škole sa skladá zo štyroch predmetov. Na strednom odbornom učilišti a strednej odbornej škole s vyučovacím jazykom národnostných menšín10) sa skladá z piatich predmetov.
(2)
Predmety maturitnej skúšky pre stredné odborné učilištia a stredné odborné školy sú
a)
slovenský jazyk a literatúra,
b)
cudzí jazyk,
c)
teoretická časť odbornej zložky,
d)
praktická časť odbornej zložky.
(3)
Predmety maturitnej skúšky pre stredné odborné učilištia a stredné odborné školy s vyučovacím jazykom maďarským sú
a)
maďarský jazyk a literatúra,
b)
slovenský jazyk a slovenská literatúra,
c)
cudzí jazyk,
d)
teoretická časť odbornej zložky,
e)
praktická časť odbornej zložky.
(4)
Predmety maturitnej skúšky pre stredné odborné učilištia a stredné odborné školy s vyučovacím jazykom ukrajinským sú
a)
ukrajinský jazyk a literatúra,
b)
slovenský jazyk a literatúra,
c)
cudzí jazyk,
d)
teoretická časť odbornej zložky,
e)
praktická časť odbornej zložky.
(5)
Predmety maturitnej skúšky pre stredné odborné učilištia a stredné odborné školy so štvorročným štúdiom s dvoma vyučovacími jazykmi11)
a)
slovenský jazyk a literatúra,
b)
druhý vyučovací jazyk,
c)
teoretická časť odbornej zložky,
d)
praktická časť odbornej zložky.
(6)
V teoretickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky podľa odseku 5 sa v druhom vyučovacom jazyku ústne overujú vedomosti žiaka vo vyžrebovanom zadaní z určených odborných predmetov. V praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky sa overujú v slovenskom jazyku schopnosti žiaka na základe písomného riešenia úloh vo vyžrebovanom zadaní.
(7)
Predmety maturitnej skúšky v triedach stredných odborných učilíšť a stredných odborných škôl s dvoma vyučovacími jazykmi11) s päťročným štúdiom sú
a)
slovenský jazyk a literatúra,
b)
druhý vyučovací jazyk,
c)
teoretická časť odbornej zložky,
d)
praktická časť odbornej zložky.
(8)
V teoretickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky podľa odseku 7 sa v druhom vyučovacom jazyku ústne overujú vedomosti žiaka vo vyžrebovanom zadaní z určených odborných predmetov. V praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky sa overujú v slovenskom jazyku schopnosti žiaka na základe písomného riešenia úloh vo vyžrebovanom zadaní.
(9)
Písomnej skúške z predmetov podľa odseku 7 písm. a) a b) sa žiak podrobí najskôr po ukončení prvého polroka štvrtého alebo piateho ročníka štúdia; ústnej skúške sa podrobí po ukončení príslušného ročníka.
(10)
Predmety maturitnej skúšky pre pomaturitné kvalifikačné štúdium sú
a)
teoretická časť odbornej zložky,
b)
praktická časť odbornej zložky.
§10 Termíny konania maturitnej skúšky
(1)
Maturitná skúška sa koná v riadnom skúšobnom období alebo v mimoriadnom skúšobnom období. Riadne skúšobné obdobie je v marci až júni príslušného školského roka, mimoriadne skúšobné obdobie v máji príslušného školského roka alebo v septembri, alebo vo februári nasledujúceho školského roka.
(2)
Termín externej časti maturitnej skúšky i písomnej formy internej časti maturitnej skúšky určí ministerstvo.
(3)
Termín internej časti maturitnej skúšky, okrem jej písomnej formy, určí na návrh riaditeľa strednej školy príslušný krajský školský úrad.12)
(4)
Mimoriadne skúšobné obdobie slúži žiakom na vykonanie náhradnej maturitnej skúšky alebo opravnej maturitnej skúšky. Náhradná maturitná skúška je určená pre žiaka podľa § 27 ods. 2.
(5)
Náhradná maturitná skúška z externej časti a písomnej formy internej časti predmetu, ktorý má externú časť maturitnej skúšky, sa koná v máji príslušného školského roka alebo v riadnom skúšobnom období nasledujúceho školského roka. Opravný termín externej časti a písomnej formy internej časti predmetu, ktorý má externú časť maturitnej skúšky, sa koná v riadnom skúšobnom období nasledujúceho školského roka. Náhradný termín a opravný termín internej formy maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti predmetu, ktorá nemá externú časť, sa koná v septembri a februári nasledujúceho školského roka.
(6)
Deň konania náhradnej skúšky a opravnej skúšky externej časti maturitnej skúšky i písomnej formy internej časti maturitnej skúšky, ktorá má externú časť, určí ministerstvo na návrh ústrednej maturitnej komisie.
(7)
Na opravnú skúšku externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky, ktorá má externú časť, sa žiak prihlási do 30. septembra nasledujúceho školského roka riaditeľovi školy.
(8)
Miesto konania náhradnej skúšky a opravnej skúšky externej časti maturitnej skúšky i písomnej formy internej časti maturitnej skúšky určí žiakovi príslušný krajský školský úrad12) do 30 dní pred konaním skúšky.
§11 Záverečná pomaturitná skúška
(1)
Žiak môže konať záverečnú pomaturitnú skúšku, ak úspešne ukončil posledný ročník štúdia.
(2)
Záverečná pomaturitná skúška je odborná skúška, v ktorej sa overuje úroveň zdokonalenia alebo inovácie odborných vedomostí a zručností žiaka získaných pomaturitným zdokonaľovacím alebo inovačným štúdiom.
(3)
Záverečná pomaturitná skúška sa skladá z teoretickej časti odbornej zložky a praktickej časti odbornej zložky. Podľa charakteru študijného odboru môže byť súčasťou praktickej časti odbornej zložky písomné alebo grafické riešenie úloh. Teoretická časť odbornej zložky je ústna.
(4)
Záverečná pomaturitná skúška sa koná v riadnom skúšobnom období v druhej polovici júna, v mimoriadnom skúšobnom období v septembri alebo vo februári nasledujúceho školského roka; termín určuje riaditeľ školy.
§12 Absolventská skúška
(1)
Žiak môže konať absolventskú skúšku, ak úspešne ukončil posledný ročník štúdia.
(2)
Absolventská skúška je komplexná odborná skúška, na ktorej sa overuje úroveň špecifických vedomostí a zručností žiaka zameraných na výkon konkrétnych pracovných činností vrátane umeleckých a pedagogicko-umeleckých činností. Obsahuje
a)
na konzervatóriu absolventský výkon z hlavného odboru štúdia, absolventskú písomnú prácu a jej obhajobu a súbornú skúšku z pedagogickej prípravy,
b)
na tanečnom konzervatóriu absolventský výkon z hlavného odboru štúdia a súbornú skúšku z pedagogickej prípravy,
c)
na škole úžitkového výtvarníctva praktickú skúšku z hlavného odboru štúdia vrátane obhajoby, teoretickú skúšku z odborných predmetov podľa charakteru študijného odboru a súbornú skúšku z pedagogickej prípravy,
d)
na strednej zdravotníckej škole komplexnú teoreticko-praktickú skúšku zo špecializovaného odboru, písomnú prácu a jej obhajobu,
e)
na ostatných stredných odborných školách písomnú absolventskú prácu, jej obhajobu a komplexnú skúšku z odborných predmetov.
(3)
Absolventská skúška sa koná v riadnom skúšobnom období v druhej polovici júna, v mimoriadnom skúšobnom období v septembri alebo vo februári nasledujúceho školského roka; termín určuje riaditeľ strednej školy.
(4)
Na základe úspešného zvládnutia absolventskej skúšky udeľuje stredná škola absolventovi absolutórium.
§13 Zhodnotenie prípravy na výkon jednoduchých činností
(1)
Príprava žiaka odborného učilišťa na výkon jednoduchých činností sa ukončuje celkovým zhodnotením manuálnych zručností v rozsahu učiva určeného učebnými osnovami vyučovacích predmetov zaradených do učebného plánu.
(2)
Celkové zhodnotenie prípravy vykoná bez osobitných skúšok na záver posledného ročníka, ktorý žiak absolvuje, riaditeľ školy, triedny učiteľ, dielenský učiteľ alebo majster odbornej výchovy a výchovný poradca.

Organizácia ukončovania štúdia

§14 Organizácia maturitnej skúšky
(1)
Pri ústnej forme internej časti maturitnej skúšky si žiak žrebuje jedno zo schválených zadaní.
(2)
Písomná skúška zo všeobecnovzdelávacieho predmetu maturitnej skúšky trvá v jej externej časti najmenej 120 minút a najviac 240 minút, v jej internej časti trvá najviac 240 minút. Spoločná dĺžka trvania písomných skúšok z jedného predmetu nesmie prekročiť 240 minút.
(3)
Písomná skúška z druhého vyučovacieho jazyka a z voliteľného predmetu v triedach s dvoma vyučovacími jazykmi11) trvá najviac 360 minút. Obsah písomnej skúšky určí riaditeľ školy po dohode s príslušným orgánom zahraničnej strany.
(4)
Čas vyčlenený pre jednotlivé formy a predmety internej časti maturitnej skúšky je uvedený v prílohe.
(5)
Žiak vykoná praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky jednou z týchto možných foriem:
a)
praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy,
b)
obhajoba vlastného projektu,
c)
realizácia a obhajoba experimentu,
d)
obhajoba úspešných súťažných prác,
e)
predvedenie umeleckého výkonu.
(6)
Praktická časť odbornej zložky trvá podľa povahy študijného odboru najviac 24 hodín, v študijnom odbore zubný technik, ortopedický technik najviac 33 hodín; v jednom dni najviac osem hodín. V odboroch, v ktorých to charakter skúšky vyžaduje, praktická časť odbornej zložky môže trvať až štyri týždne.
(7)
Pri konaní maturitnej skúšky sa za jednu hodinu maturitnej skúšky považuje čas 60 minút.
(8)
Maturitné skúšky z jednotlivých predmetov, okrem jej externej časti a písomnej formy internej časti, sa konajú pred predmetovou maturitnou komisiou. V jednom dni môže predmetová maturitná komisia vyskúšať najviac 24 žiakov.
(9)
Praktická časť odbornej zložky môže byť individuálna alebo skupinová. Žiak môže na nej používať pomôcky uvedené v zadaní témy práce.
§15 Organizácia záverečnej skúšky
(1)
Písomná časť záverečnej skúšky trvá od 45 minút do 120 minút.
(2)
Praktická časť záverečnej skúšky trvá podľa povahy učebného a študijného odboru najviac 24 hodín. V odboroch, v ktorých si to charakter skúšky vyžaduje, môže praktická časť skúšky trvať až štyri týždne.
(3)
Ústna časť záverečnej skúšky trvá najviac 15 minút. Príprava žiaka na ňu trvá podľa charakteru študijného alebo učebného odboru 15 minút až 30 minút.
(4)
Pri konaní praktickej časti záverečnej skúšky sa za jednu hodinu praktickej časti záverečnej skúšky považuje čas 60 minút.
(5)
Čas trvania skúšok žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami môže predseda skúšobnej komisie primerane predĺžiť.
(6)
Záverečná skúška je verejná okrem písomnej skúšky.
(7)
Písomná časť záverečnej skúšky sa organizuje tak, aby ju žiak ukončil v jednom dni.
(8)
Praktická časť záverečnej skúšky môže byť individuálna alebo skupinová. Žiak môže na nej používať pomôcky uvedené v zadaní témy práce.
(9)
Ústna časť záverečnej skúšky sa organizuje tak, aby ju žiak ukončil v jednom dni. V jednom dni môže komisia vyskúšať najviac 30 žiakov.
(10)
Pred začiatkom záverečnej skúšky sa žiaci tri vyučovacie dni nezúčastňujú na vyučovaní. Tieto dni sú určené na prípravu žiakov na skúšku.
§16 Organizácia záverečnej pomaturitnej skúšky
(1)
Praktická časť odbornej zložky záverečnej pomaturitnej skúšky trvá podľa povahy študijného odboru najviac 24 hodín, v jednom dni najviac osem hodín. V odboroch, v ktorých to charakter skúšky vyžaduje, praktická časť odbornej zložky môže trvať až štyri týždne.
(2)
Pri konaní záverečnej pomaturitnej skúšky sa za jednu hodinu záverečnej pomaturitnej skúšky považuje čas 60 minút.
(3)
Čas trvania skúšok žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami môže predseda predmetovej maturitnej komisie primerane predĺžiť.
(4)
Praktická časť odbornej zložky záverečnej pomaturitnej skúšky môže byť individuálna alebo skupinová. Žiak môže na nej používať pomôcky uvedené v zadaní témy práce.
(5)
Pred záverečnou pomaturitnou skúškou sa žiaci päť vyučovacích dní nezúčastňujú na vyučovaní. Tieto dni sú určené na prípravu žiakov na skúšku.
§17 Organizácia absolventskej skúšky
(1)
Pri konaní absolventskej skúšky sa za jednu hodinu absolventskej skúšky považuje čas 60 minút.
(2)
Čas trvania skúšok žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami môže predseda skúšobnej komisie primerane predĺžiť.
(3)
Absolventská skúška je verejná okrem písomnej skúšky.
(4)
Absolventská skúška môže byť individuálna alebo skupinová. Žiak môže na nej používať pomôcky uvedené v zadaní témy práce.
(5)
Teoretická skúška z odborných predmetov podľa § 12 ods. 2 písm. c) a komplexná skúška z odborných predmetov podľa § 12 ods. 2 písm. e) sa organizujú tak, aby ju žiak ukončil v jednom dni. V jednom dni môže komisia vyskúšať najviac 12 žiakov.
(6)
Pred absolventskou skúškou sa žiaci päť vyučovacích dní nezúčastňujú na vyučovaní. Tieto dni sú určené na prípravu žiakov na skúšku.
(7)
Absolventská skúška na strednej zdravotníckej škole sa organizuje ako skúška podľa § 12 ods. 2 písm. d).

Maturitné komisie

§18
(1)
Organizáciu a priebeh maturitnej skúšky a záverečnej pomaturitnej skúšky zabezpečujú tieto maturitné komisie:
a)
ústredná maturitná komisia,
b)
školská maturitná komisia,
c)
predmetová maturitná komisia.
(2)
Ústredná maturitná komisia
a)
odporúča návrhy na zmeny zásad konania maturitnej skúšky,
b)
navrhuje harmonogram maturitných skúšok,
c)
vyjadruje sa k požiadavkám a obsahu externej časti maturitnej skúšky,
d)
vyjadruje sa k požiadavkám a obsahu písomnej formy internej časti maturitnej skúšky,
e)
odporúča na schválenie ministerstvu konečné znenie písomnej formy externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky,
f)
predkladá ministerstvu výročnú správu o priebehu a realizácii maturitnej skúšky.
(3)
Predsedu a ostatných členov ústrednej maturitnej komisie vymenúva a odvoláva minister školstva Slovenskej republiky.
(4)
Za priebeh maturitných skúšok v škole zodpovedá predseda školskej maturitnej komisie. Školskú maturitnú komisiu tvorí predseda, riaditeľ školy a predsedovia predmetových maturitných komisií.
(5)
Maturitné skúšky sa z jednotlivých všeobecnovzdelávacích predmetov konajú pred predmetovými maturitnými komisiami. Predmetovú maturitnú komisiu tvorí predseda a dvaja skúšajúci. V jednom skúšobnom období môže byť v škole ustanovených aj viac predmetových maturitných komisií pre daný predmet.
(6)
Maturitná skúška z teoretickej časti odbornej zložky a praktickej časti odbornej zložky podľa jednotlivých študijných odborov sa koná pred predmetovými maturitnými komisiami. Predmetovú maturitnú komisiu tvorí predseda, jeden skúšajúci učiteľ odborných teoretických predmetov a jeden skúšajúci majster odbornej výchovy alebo učiteľ odbornej praxe. V jednom skúšobnom období môže byť v škole ustanovených aj viac predmetových maturitných komisií pre teoretickú časť odbornej zložky a praktickú časť odbornej zložky.
(7)
Predsedu školskej maturitnej komisie a predsedu predmetovej maturitnej komisie vymenúva do 15. marca príslušný krajský školský úrad13) na základe návrhov riaditeľov stredných škôl na obdobie jedného roka odo dňa vymenovania. Predseda predmetovej maturitnej komisie môže súčasne vykonávať aj funkciu predsedu školskej maturitnej komisie. Funkcia predsedu školskej maturitnej komisie a predsedu predmetovej maturitnej komisie je čestná funkcia.
(8)
V triedach s dvoma vyučovacími jazykmi11) školskú maturitnú komisiu tvorí predseda, podpredseda, riaditeľ školy a predsedovia predmetových maturitných komisií.
(9)
Predsedu školskej maturitnej komisie v triedach s dvoma vyučovacími jazykmi vymenúva ministerstvo do 15. marca. Predseda školskej maturitnej komisie v triedach s dvoma vyučovacími jazykmi môže súčasne vykonávať aj funkciu predsedu predmetovej maturitnej komisie.
(10)
Podpredseda školskej maturitnej komisie v triedach s dvoma vyučovacími jazykmi11) sa vymenúva do 15. marca.
(11)
Skúšajúcich predmetovej maturitnej komisie vymenúva do 30. apríla riaditeľ školy z pedagogických zamestnancov školy.
§19
(1)
Predsedom školskej maturitnej komisie a predsedom predmetovej maturitnej komisie, okrem predsedu ústrednej maturitnej komisie, môže byť len pedagogický zamestnanec s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou,14) ktorý má najmenej päť rokov pedagogickej praxe.
(2)
Predsedom predmetovej maturitnej komisie môže byť len pedagogický zamestnanec, ktorý má príslušnú aprobáciu pre daný predmet.
(3)
Predsedu školskej maturitnej komisie a predsedu predmetovej maturitnej komisie nemožno vymenovať z pedagogických zamestnancov školy, na ktorej sa skúška koná.
(4)
Predsedom školskej maturitnej komisie v triedach s dvoma vyučovacími jazykmi môže byť len pedagogický zamestnanec s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou14) a štátnou jazykovou skúškou z druhého vyučovacieho jazyka.
(5)
Predsedom predmetovej maturitnej komisie v triedach s dvoma vyučovacími jazykmi11) v predmetoch, ktoré sa konajú v druhom vyučovacom jazyku, môže byť len pedagogický zamestnanec, ktorý má príslušnú aprobáciu pre daný predmet a úspešne vykonal štátnu jazykovú skúšku z druhého vyučovacieho jazyka, prípadne má príslušnú aprobáciu pre daný predmet, alebo úspešne vykonal štátnu jazykovú skúšku z druhého vyučovacieho jazyka.
(6)
Skúšajúcimi predmetovej maturitnej komisie môžu byť len pedagogickí zamestnanci, ktorí majú na skúšaný predmet príslušnú aprobáciu.
(7)
Skúšajúcimi predmetovej maturitnej komisie v triedach s dvoma vyučovacími jazykmi11) v predmetoch, ktoré sa konajú v druhom vyučovacom jazyku, môžu byť len pedagogickí zamestnanci, ktorí majú na skúšaný predmet príslušnú aprobáciu a z ktorých aspoň jeden má štátnu jazykovú skúšku z druhého vyučovacieho jazyka alebo druhý vyučovací jazyk je jeho materinský jazyk.
§20
(1)
Predseda školskej maturitnej komisie
a)
kontroluje pripravenosť a organizáciu maturitnej skúšky,
b)
kontroluje správnosť protokolu o maturitnej skúške,
c)
podpisuje vysvedčenie o maturitnej skúške,
d)
vypracuje správu o priebehu a celkovej úrovni maturitnej skúšky, ktorú odosiela príslušnému krajskému školskému úradu.
(2)
Predseda predmetovej maturitnej komisie
a)
riadi prácu predmetovej maturitnej komisie,
b)
kontroluje pripravenosť maturitnej skúšky z príslušného predmetu,
c)
zodpovedá za priebeh a hodnotenie externej časti maturitných skúšok z predmetu maturitnej skúšky,
d)
zodpovedá za správnosť protokolu o externej časti maturitných skúšok,
e)
schvaľuje do 30. apríla obsah jednotlivých maturitných zadaní ústnej formy internej časti maturitnej skúšky, a ak má pochybnosti, požiada o stanovisko Štátnu školskú inšpekciu,15)
f)
kontroluje hodnotenie písomnej formy internej časti maturitných skúšok,
g)
podieľa sa na skúšaní a klasifikácii žiaka,
h)
zodpovedá za klasifikáciu žiaka podľa podmienok uvedených v prílohe,
i)
vypracuje správu o priebehu a celkovej úrovni maturitnej skúšky z predmetu maturitnej skúšky, ktorú odovzdá predsedovi školskej maturitnej komisie.
(3)
Ak predseda školskej maturitnej komisie nemôže z vážnych dôvodov funkciu vykonávať, zastúpi ho riaditeľ školy, ak nie je vymenovaný nový predseda.
(4)
Ak predseda predmetovej maturitnej komisie nemôže z vážnych dôvodov funkciu vykonávať, zastúpi ho riaditeľ školy alebo zástupca riaditeľa školy, ak nie je vymenovaný nový predseda.
(5)
Riaditeľ školy môže na teoretickú a praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky prizvať so súhlasom predsedu predmetovej maturitnej komisie odborníka z praxe. Odborník z praxe môže so súhlasom predsedu predmetovej maturitnej komisie dávať žiakovi otázky; odborník z praxe žiaka nehodnotí.

Skúšobná komisia

§21
(1)
Záverečná skúška a absolventská skúška sa konajú pred skúšobnou komisiou.
(2)
Skúšobná komisia má stálych členov a ďalších členov. Stálymi členmi sú predseda, podpredseda a triedny učiteľ. Stálym členom skúšobnej komisie pre záverečnú skúšku je aj delegovaný zástupca profesijnej komory, ak má kompetencie v oblasti odborného vzdelávania a prípravy podľa osobitného predpisu.16)
(3)
Ďalšími členmi skúšobnej komisie sú
a)
pre záverečnú skúšku v strednom odbornom učilišti majster odbornej výchovy a učiteľ odborných predmetov, v strednej odbornej škole učiteľ odbornej praxe a učiteľ teoretických odborných predmetov, v odbornom učilišti a učilišti majster odbornej výchovy alebo dielenský učiteľ,
b)
pre absolventskú skúšku učiteľ skúšajúci odborné predmety a prísediaci.
(4)
Riaditeľ školy môže na záverečnú skúšku a na absolventskú skúšku so súhlasom predsedu skúšobnej komisie prizvať odborníka z praxe. Odborník z praxe môže so súhlasom predsedu skúšobnej komisie dávať žiakovi otázky; odborník z praxe žiaka nehodnotí.
§22
(1)
Predsedov skúšobných komisií vymenúva do 15. apríla príslušný krajský školský úrad.13) Funkcia predsedu skúšobnej komisie je čestná funkcia. Predsedom skúšobnej komisie môže byť pedagogický zamestnanec s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou,14) ktorý má najmenej päť rokov pedagogickej praxe. Predsedu skúšobnej komisie nemožno vymenovať z pedagogických zamestnancov školy, na ktorej sa skúška koná.
(2)
Na opravných skúškach v mimoriadnom skúšobnom období a na ústnych skúškach v náhradnom termíne je predsedom skúšobnej komisie riaditeľ školy alebo ním poverený zástupca.
(3)
Podpredsedu a členov skúšobnej komisie vymenúva do 30. apríla riaditeľ školy z pedagogických zamestnancov školy. Za podpredsedu skúšobnej komisie možno vymenovať len pedagogického zamestnanca školy, ktorý má najmenej štyri roky pedagogickej praxe.
(4)
Prísediaceho učiteľa pre každý predmet určí riaditeľ školy z učiteľov, ktorí majú na skúšaný alebo príbuzný predmet aprobáciu.
§23
(1)
Predseda skúšobnej komisie riadi prácu komisie, kontroluje pripravenosť skúšok a hodnotí úroveň a klasifikáciu skúšok.
(2)
Ak predseda skúšobnej komisie nemôže z vážnych dôvodov funkciu vykonávať, funkciu predsedu vykonáva podpredseda. Podpredseda môže vykonávať funkciu predsedu skúšobnej komisie počas praktickej časti skúšky z odborných predmetov, najmä ak povaha učebného alebo študijného odboru vyžaduje časovo oddeliť túto časť skúšky od ústnych skúšok.
(3)
Odborník z praxe, ktorý nie je delegovaným zástupcom profesijnej komory podľa § 21 ods. 2, môže so súhlasom predsedu skúšobnej komisie dávať žiakovi otázky; odborník z praxe žiaka nehodnotí.
(4)
Predseda skúšobnej komisie po skončení skúšok zvolá záverečnú poradu komisie, na ktorej zhodnotí priebeh a celkovú úroveň skúšok.

Klasifikácia a hodnotenie

§24
(1)
Prospech žiaka na maturitnej skúške a záverečnej pomaturitnej skúške sa klasifikuje podľa kritérií uvedených v prílohe. Klasifikácia môže byť vyjadrená percentom úspešnosti alebo stupňom prospechu. Používajú sa tieto stupne prospechu:
1 - výborný, 2 - chválitebný, 3 - dobrý, 4 - dostatočný a 5 - nedostatočný.
(2)
Výsledky klasifikácie externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky oznámi riaditeľ školy žiakovi najneskôr desať dní pred termínom konania internej časti maturitnej skúšky.
(3)
Žiak, zákonný zástupca žiaka alebo ním poverená osoba má právo požiadať riaditeľa školy o nahliadnutie do svojej písomnej práce a porovnať jej hodnotenie s kľúčom správnych odpovedí a pravidlami hodnotenia práce do piatich dní odo dňa, odkedy sa dozvedel o jej výsledku. Prípadné námietky voči hodnoteniu môže podať žiak alebo jeho zákonný zástupca písomne Štátnej školskej inšpekcii prostredníctvom riaditeľa školy do ôsmich dní odo dňa, odkedy sa dozvedel o jej výsledku.15)
(4)
Žiak úspešne zložil maturitnú skúšku, ak úspešne zložil maturitnú skúšku zo všetkých predmetov maturitnej skúšky.
(5)
Ak žiak neuspel na maturitnej skúške z dobrovoľného predmetu maturitnej skúšky, táto skutočnosť nemá vplyv na úspešné vykonanie maturitnej skúšky a na vysvedčení o maturitnej skúške sa neuvádza.
§25
(1)
Prospech žiaka na záverečnej skúške alebo absolventskej skúške sa klasifikuje týmito stupňami:
1 - výborný, 2 - chválitebný, 3 - dobrý, 4 - dostatočný a 5 - nedostatočný.
(2)
Klasifikáciu žiaka na záverečnej skúške alebo absolventskej skúške schvaľuje na návrh skúšajúceho učiteľa alebo majstra odbornej výchovy skúšobná komisia hlasovaním. Pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu komisie.
(3)
Celkové hodnotenie záverečnej skúšky vychádza z klasifikácie jej písomnej, praktickej a ústnej časti.
(4)
Skúšobná komisia pri celkovom hodnotení žiaka klasifikuje takto:
a)
prospel s vyznamenaním, ak nemá
1.
na záverečnej skúške z praktickej časti záverečnej skúšky prospech horší ako výborný a na písomnej a ústnej časti skúšky priemerný prospech horší ako 1,5 a v stredných odborných učilištiach, učilištiach a odborných učilištiach stupeň prospechu z odborného výcviku v poslednom ročníku horší ako chválitebný,
2.
na absolventskej skúške v študijných odboroch skupiny 82 - umenie, úžitkové umenie a ručná umelecko-remeselná výroba z praktickej časti skúšky z hlavného odboru štúdia alebo z absolventského výkonu z hlavného odboru štúdia stupeň prospechu horší ako výborný a v študijných odboroch skupiny 53 - z praktickej skúšky stupeň prospechu horší ako výborný,
3.
na absolventskej skúške priemerný prospech z jednotlivých častí absolventskej skúšky podľa § 12 ods. 2 horší ako 1,50.
b)
prospel veľmi dobre, ak nemá
1.
na záverečnej skúške z praktickej časti skúšky prospech horší ako chválitebný a na písomnej a ústnej časti skúšky prospech horší ako chválitebný a v stredných odborných učilištiach, učilištiach a odborných učilištiach stupeň prospechu z odborného výcviku v poslednom ročníku horší ako chválitebný,
2.
na absolventskej skúške v študijných odboroch skupiny 82 - umenie, úžitkové umenie a ručná umelecko-remeselná výroba z praktickej časti skúšky z hlavného odboru štúdia alebo z absolventského výkonu z hlavného odboru štúdia stupeň prospechu horší ako chválitebný a v študijných odboroch skupiny 53 - z praktickej skúšky stupeň prospechu horší ako chválitebný,
3.
na absolventskej skúške priemerný prospech z jednotlivých častí absolventskej skúšky podľa § 12 ods. 2 horší ako 2,00.
c)
prospel, ak nemá
1.
na záverečnej skúške z písomnej, praktickej a ústnej časti skúšky stupeň prospechu nedostatočný,
2.
na absolventskej skúške z niektorej časti absolventskej skúšky podľa § 12 ods. 2 stupeň prospechu nedostatočný.
d)
neprospel, ak má
1.
na záverečnej skúške z niektorej časti skúšky stupeň prospechu nedostatočný,
2.
na absolventskej skúške z niektorej časti absolventskej skúšky podľa § 12 ods. 2 stupeň prospechu nedostatočný.
(5)
Celkové hodnotenie záverečnej skúšky a absolventskej skúšky vrátane hodnotenia z predmetov a časti skúšky žiakovi oznámi predseda skúšobnej komisie v deň, v ktorom žiak skúšku ukončil. Toto hodnotenie je konečné.
§26 Opravná skúška
(1)
Ak žiak gymnázia na maturitnej skúške z niektorých, najviac však z troch predmetov, neúspešne vykonal maturitnú skúšku, školská maturitná komisia môže žiakovi povoliť konať opravnú skúšku z týchto predmetov alebo časti skúšky z týchto predmetov.
(2)
Ak žiak stredného odborného učilišťa alebo strednej odbornej školy na maturitnej skúške alebo pomaturitnej skúške z niektorých, najviac však z dvoch predmetov, vrátane praktickej a teoretickej časti odbornej zložky skúšky, neúspešne vykonal maturitnú skúšku, školská maturitná komisia môže žiakovi povoliť konať opravnú skúšku z týchto predmetov alebo časti skúšky z týchto predmetov.
(3)
Ak bol žiak stredného odborného učilišťa, odborného učilišťa, učilišťa alebo strednej odbornej školy na záverečnej skúške alebo absolventskej skúške z jednej časti skúšky klasifikovaný stupňom 5 - nedostatočný, skúšobná komisia môže žiakovi povoliť konať opravnú skúšku z tejto časti skúšky.
(4)
Žiak môže opravnú skúšku konať na jeho žiadosť najneskôr do troch rokov od ukončenia posledného ročníka strednej školy.
(5)
Ak žiak na opravnej skúške z niektorých predmetov neúspešne vykonal maturitnú skúšku alebo bol na opravnej skúške klasifikovaný stupňom 5 - nedostatočný, školská maturitná komisia alebo skúšobná komisia môže žiakovi povoliť konať druhú opravnú skúšku z týchto predmetov.
(6)
Žiak môže druhú opravnú skúšku konať na jeho žiadosť najneskôr do troch rokov od ukončenia posledného ročníka príslušnej strednej školy.
(7)
Žiakovi gymnázia, ktorý neúspešne vykonal maturitnú skúšku z viac ako troch predmetov alebo neúspešne vykonal maturitnú skúšku na niektorej opravnej skúške, môže školská maturitná komisia povoliť opakovať celú maturitnú skúšku.
(8)
Žiakovi stredného odborného učilišťa alebo strednej odbornej školy, ktorý neúspešne vykonal maturitnú skúšku z viac ako dvoch predmetov alebo neúspešne vykonal maturitnú skúšku na niektorej opravnej skúške, môže školská maturitná komisia povoliť opakovať celú maturitnú skúšku.
(9)
Žiakovi stredného odborného učilišťa, odborného učilišťa, učilišťa alebo strednej odbornej školy, ktorý bol na záverečnej skúške alebo absolventskej skúške klasifikovaný stupňom 5 - nedostatočný z viac ako jednej časti skúšky alebo bol klasifikovaný stupňom 5 - nedostatočný na niektorej opravnej skúške, môže skúšobná komisia povoliť opakovať celú záverečnú skúšku alebo absolventskú skúšku.
(10)
Celú záverečnú skúšku, maturitnú skúšku, záverečnú pomaturitnú skúšku alebo absolventskú skúšku môže žiak na jeho žiadosť opakovať iba raz, najneskôr do troch rokov od ukončenia posledného ročníka strednej školy.

Spoločné ustanovenia

§27
(1)
Záverečnú skúšku, maturitnú skúšku, záverečnú pomaturitnú skúšku alebo absolventskú skúšku môže žiak vykonať do troch rokov odo dňa, keď úspešne skončil posledný ročník strednej školy.
(2)
Žiak, ktorý pre vážne, najmä zdravotné dôvody nepríde na záverečnú skúšku alebo maturitnú skúšku, alebo záverečnú pomaturitnú skúšku, alebo absolventskú skúšku, ospravedlňuje sa riaditeľovi školy spravidla do troch dní od termínu konania skúšky. Ak ho riaditeľ školy ospravedlní, žiaka nemožno klasifikovať. Žiak súčasne predloží aj žiadosť o konanie skúšky v náhradnom termíne.
(3)
Ak žiak svoju neúčasť na záverečnej skúške alebo maturitnej skúške, alebo záverečnej pomaturitnej skúške alebo absolventskej skúške neospravedlní alebo ak jeho ospravedlnenie nebude uznané, posudzuje sa, akoby dňom nasledujúcim po termíne konania skúšky štúdium zanechal.
(4)
Ak sa žiak správa na záverečnej skúške, maturitnej skúške, záverečnej pomaturitnej skúške alebo absolventskej skúške nedovoleným spôsobom, predseda predmetovej maturitnej komisie, predseda skúšobnej komisie alebo dozerajúci učiteľ jeho skúšku preruší.
(5)
Ak skúšku preruší predseda predmetovej maturitnej komisie alebo predseda skúšobnej komisie, žiak opakuje skúšku, prípadne jej časť v riadnom termíne nasledujúceho školského roka.
(6)
Ak skúšku preruší dozerajúci učiteľ a predseda predmetovej maturitnej komisie alebo predseda skúšobnej komisie nedovolí žiakovi v skúške pokračovať, žiak opakuje skúšku, prípadne jej časť v riadnom termíne nasledujúceho školského roka.
(7)
Žiak môže skladať maturitnú skúšku z cudzieho jazyka aj ako štátnu jazykovú skúšku.17)
§28
(1)
Témy na jednotlivé časti záverečnej skúšky a absolventskej skúšky s uvedením učebných pomôcok, ktoré môže žiak používať, schvaľuje na návrh predmetovej komisie18) riaditeľ školy.
(2)
Riaditeľ strednej školy na návrh predmetovej komisie18) schvaľuje do 31. marca maturitné zadania jednotlivých predmetov ústnej formy internej časti maturitných skúšok, ktorých súčasťou je aj zoznam učebných pomôcok, ktoré môže žiak používať. Počet, formu a obsah jednotlivých zadaní určuje príloha, ak vypracovanie zadaní maturitnej skúšky táto vyhláška neupravuje inak.
(3)
Témy na písomnú časť a ústnu časť záverečnej skúšky vypracujú učitelia odborných predmetov v spolupráci s majstrami odbornej výchovy. Témy na praktickú časť záverečnej skúšky vypracujú majstri odbornej výchovy v spolupráci s učiteľmi odborných predmetov.
(4)
K témam na písomnú a praktickú časť záverečnej skúšky sa vyjadruje profesijná komora, ktorá má kompetencie v oblasti odborného vzdelávania a prípravy podľa osobitného predpisu.16)
(5)
Na písomnú časť záverečnej skúšky sa určí jedna téma až desať tém.
(6)
Na praktickú časť záverečnej skúšky a praktickú časť odbornej zložky sa určí podľa náročnosti a špecifík odboru 1 téma až 15 tém, ktoré zahŕňajú charakteristické činnosti, na ktorých výkon sa žiaci pripravujú.
(7)
Na ústnu časť záverečnej skúšky sa určuje najmenej 25 tém.
§29
(1)
Žiakovi, ktorý úspešne zložil maturitnú skúšku, sa vydá vysvedčenie o maturitnej skúške najneskôr do piatich dní od konania poslednej časti maturitnej skúšky. Na vysvedčení je uvedené hodnotenie žiaka v jednotlivých predmetoch externej časti maturitnej skúšky a všetkých foriem internej časti maturitnej skúšky. Na vysvedčení sa uvedie dátum konania poslednej časti maturitnej skúšky.
(2)
Žiakovi triedy s dvoma vyučovacími jazykmi,11) ktorý úspešne zložil maturitnú skúšku, sa vydá vysvedčenie o maturitnej skúške v obidvoch vyučovacích jazykoch, prípadne vysvedčenie v slovenskom jazyku a vysvedčenie v druhom vyučovacom jazyku.
(3)
Žiakovi, ktorý úspešne vykonal záverečnú skúšku, sa vydá vysvedčenie o záverečnej skúške najneskôr do piatich dní od konania záverečnej porady skúšobnej komisie.
(4)
Žiakovi, ktorý sa pripravoval na výkon jednoduchých činností, sa výsledok celkového hodnotenia uvedie na výročnom vysvedčení.
(5)
Žiakovi stredného odborného učilišťa alebo odborného učilišťa sa po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky alebo záverečnej skúšky vydá okrem vysvedčenia o maturitnej skúške alebo vysvedčenia o záverečnej skúške výučný list.
(6)
Žiakovi, ktorý úspešne vykonal absolventskú skúšku, sa po úspešnom vykonaní absolventskej skúšky vydá vysvedčenie o absolventskej skúške a absolventský diplom.
§30 Prechodné ustanovenia
(1)
Žiak, ktorý vykonal záverečnú skúšku, maturitnú skúšku, záverečnú pomaturitnú skúšku alebo absolventskú skúšku podľa doterajších predpisov a bola mu povolená opravná skúška alebo skúška v náhradnom termíne, vykoná záverečnú skúšku, maturitnú skúšku, záverečnú pomaturitnú skúšku alebo absolventskú skúšku podľa doterajších predpisov.
(2)
Žiak strednej školy, v ktorej učebnom pláne je každý cudzí jazyk v rozsahu menej ako osem hodín týždenne počas celého štúdia, si môže do 30. septembra 2007 v príslušnom školskom roku namiesto predmetu cudzí jazyk zvoliť jeden z predmetov matematika alebo občianska náuka, alebo náuka o spoločnosti.
(3)
V školskom roku 2004/2005 žiak posledného ročníka strednej školy do 15. októbra 2004 písomne oznámi triednemu učiteľovi predmety a ich úroveň, ktoré si na maturitnú skúšku zvolil. Zároveň oznámi špeciálne potreby podľa prílohy.
(4)
V školskom roku 2004/2005 žiak posledného ročníka strednej školy, ktorý dobrovoľne koná maturitnú skúšku z ďalšieho predmetu, do 15. októbra 2004 písomne oznámi triednemu učiteľovi predmet a jeho úroveň, ktorý si na skúšku zvolil.
§31 Zrušovacie ustanovenie
Zrušuje sa vyhláška Ministerstva školstva, mládeže a športu Slovenskej republiky č. 102/1991 Zb. o ukončovaní štúdia na stredných školách a o ukončovaní prípravy v odborných učilištiach a učilištiach v znení vyhlášky č. 97/1994 Z. z.
§32 Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 15. septembra 2004.
Martin Fronc v. r.
Príloha
k vyhláške č. 510/2004 Z. z.
I. ZOZNAM MATURITNÝCH PREDMETOV
Názov predmetu Odporúčaná časová dotácia1)
1 anglický jazyk úroveň A - 24, úroveň B - 12,
úroveň C2) - 8
2 biológia úroveň A - 12, úroveň B - 8
3 dejepis úroveň A - 10, úroveň B - 6
4 francúzsky jazyk úroveň B - 12, úroveň C2) - 8
5 fyzika úroveň A - 12, úroveň B - 8
6 geografia úroveň A - 9, úroveň B - 5
7 chémia úroveň A - 10, úroveň B - 7
8 informatika úroveň A - 10, úroveň B - 6
9 maďarský jazyk a literatúra úroveň A - 12, úroveň B - 8
10 matematika úroveň A - 16, úroveň B - 12
11 náuka o spoločnosti úroveň A - 8, úroveň B - 5
12 nemecký jazyk úroveň A - 24, úroveň B - 12,
úroveň C2) - 8
13 občianska náuka úroveň A - 8, úroveň B - 5
14 ruský jazyk úroveň B - 12, úroveň C2) - 8
15 slovenský jazyk a literatúra3) úroveň A - 12, úroveň B - 8
16 slovenský jazyk a slovenská literatúra4) úroveň A - 12, úroveň B - 8
17 španielsky jazyk úroveň B - 12
18 taliansky jazyk úroveň B - 12
19 ukrajinský jazyk a literatúra úroveň A - 12, úroveň B - 8
20 teoretická časť odbornej zložky úroveň B5)
21 praktická časť odbornej zložky úroveň B5)
22 dejiny umenia6) úroveň B - 6
23 deskriptívna geometria6) úroveň B - 6
24 ekológia6) úroveň B - 6
25 ekonomika6) úroveň B - 6
26 estetika6) úroveň B - 6
27 evanjelické a. v. náboženstvo7) úroveň B - 6
28 kresťanská etika7) úroveň B - 6
29 latinčina úroveň B - 6
30 právo6) úroveň B - 6
31 psychológia6) úroveň B - 6
32 reformované náboženstvo7) úroveň B - 6
33 rímskokatolícke a gréckokatolícke náboženstvo7) úroveň B - 6
34 stretnutia s ľudovou kultúrou6) úroveň B - 8
35 športový manažment úroveň B - 6
36 základy športovej prípravy úroveň B - 6
II. ČLENENIE MATURITNEJ SKÚŠKY
Všeobecnovzdelávacie predmety maturitnej skúšky sú usporiadané v abecednom poradí.
Predmet Úroveň Časť
Externá Interná a jej zložky a formy
písomná ústna
príprava odpoveď
anglický jazyk A 120' 45' 20' 20'
B 120' 45' 20' 20'
C - - 20' 20'
biológia A - - 20' 20'
B - - 15' 15'
dejepis A - - 20' 20'
B - - 15' 15'
francúzsky jazyk B - - 20' 20'
C - - 20' 20'
fyzika A - - 20' 20'
B - - 15' 15'
geografia A - - 20' 20'
B - - 15' 15'
chémia A - - 20' 20'
B - - 15' 15'
informatika A - - 30' 15'
B - - 30' 15'
maďarský jazyk A - 240' 15' 15'
a literatúra B - 240' 15' 15'
matematika A 120' 60' 20' 20'
B 120' - 15' 15'
náuka o spoločnosti A - - 20' 20'
B - - 15' 15'
nemecký jazyk A 120' 45' 20' 20'
B 120' 45' 20' 20'
C - - 20' 20'
občianska náuka A - - 20' 20'
B - - 15' 15'
ruský jazyk B - - 20' 20'
C - - 20' 20'
slovenský jazyk A - 240' 20' 20'
a literatúra B - 240' 15' 15'
slovenský jazyk A - 240' 20' 20'
a slovenská literatúra B - 240' 15' 15'
španielsky jazyk B - - 20' 20'
taliansky jazyk B - - 20' 20'
ukrajinský jazyk A - 240' 15' 15'
a literatúra B - 240' 15' 15'
teoretická časť
odbornej zložky
B - - 25' 20'
praktická časť
odbornej zložky
B - - najviac 24 hodín8)
(prípravaa výkon)
dejiny umenia B - - 20' 20'
deskriptívna geometria B - - 30' 15'
ekológia B - - 15' 15'
ekonomika B - - 15' 15'
estetika B - - 15' 15'
evanjelické a. v.
náboženstvo
B - - 15' 15'
kresťanská etika B - - 15' 15'
latinčina B - - 15' 15'
právo B - - 15' 15'
psychológia B - - 15' 15'
reformované
náboženstvo
B - - 15' 15'
rímskokatolícke
a gréckokatolícke
náboženstvo
B - - 15' 15'
stretnutia
s ľudovou kultúrou
B - - 15' 20'
športový manažment B - - 15' 15'
základy
športovej prípravy
B - - 15' 15'
III. POKYNY K EXTERNEJ ČASTI A PÍSOMNEJ FORME INTERNEJ ČASTI MATURITNEJ SKÚŠKY
1. Anglický jazyk a nemecký jazyk
Obsahom a úrovňou náročnosti zodpovedá úrovni B2 (úroveň A), resp. úrovni B1 (úroveň B) Spoločného európskeho referenčného rámca Rady Európy.
Externá časť maturitnej skúšky z anglického jazyka a nemeckého jazyka sa skladá z centrálne vypracovanej, vo všetkých školách v rovnakom čase zadanej, pod externým dozorom konanej a externe vyhodnotenej písomnej skúšky – testu. Test má tri rovnocenné časti a skladá sa len z úloh s výberom odpovede a z úloh s krátkou odpoveďou.
Čítanie s porozumením – cieľom tejto časti je zistiť, ako žiaci rozumejú textu a ako sa vedia v ňom orientovať tak, aby pochopili hlavné myšlienky, základné súvislosti a vyriešili úlohy: doplňovanie chýbajúcich informácií, výber z viacerých možností, určenie správnosti alebo nesprávnosti výpovede.
Gramatika a lexika – testujú sa tu znalosti gramatických štruktúr a slovnej zásoby a ich správne použitie v kontexte. Žiaci majú do textových ukážok dopĺňať adekvátne gramatické tvary na základe výberu z viacerých možností.
Počúvanie s porozumením – v tejto časti majú žiaci preukázať, ako porozumeli základným informáciám, a riešiť úlohy: určenie správnosti alebo nesprávnosti výpovede, výber z viacerých možností a doplňovanie chýbajúcich informácií.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej len „úpravy“)
Počúvanie s porozumením – žiak so sluchovým postihnutím dostane písomnú podobu textu nahrávky.
Písomnou zložkou internej časti je centrálne vypracovaný, vo všetkých školách v rovnakom čase zadaný, pod externým dozorom konaný a na základe centrálnych pokynov interne vyhodnotený test, ktorý sa bude skladať len z úloh s dlhšou odpoveďou.
Charakteristika úloh testu pre úroveň A:
a) napísať jasný a detailný text na rôzne témy, ktoré žiaka zaujímajú,
b) podrobne, štylisticky a jazykovo správne písať o udalostiach, reálnych alebo fiktívnych zážitkoch,
c) napísať dobre zrozumiteľný príbeh,
d) napísať pozdrav, pozvanie, odkaz, blahoželanie, telegram,
e) napísať súkromný a formálny list, žiadosť, životopis, sťažnosť, reklamáciu, inzerát,
f) opísať osobu, predmet, miesto, činnosť, situáciu,
g) napísať súvislý text, v ktorom vyjadrí svoje názory, postoje, myšlienky, city,
h) napísať referát, diskusný príspevok, správu, rozprávanie.
Charakteristika úloh testu pre úroveň B:
a) jednoducho a jasne písať o témach, ktoré sú žiakovi známe a zaujímajú ho, a vyjadriť na ne svoj názor,
b) vyjadriť svoje pocity (ľútosť, radosť, záujem, súcit a pod.),
c) zvládnuť základné formy korešpondencie,
d) napísať pozdrav, pozvanie, odkaz, blahoželanie, telegram,
e) napísať súkromný a formálny list, žiadosť, životopis, sťažnosť, reklamáciu, inzerát,
f) opísať osobu, predmet, miesto, činnosť, situáciu.
2. Maďarský jazyk a literatúra a ukrajinský jazyk a literatúra
Písomnou zložkou internej časti sú centrálne pripravené súbory štyroch tém rovnaké pre obe úrovne, písomné práce, prípadne východiskové texty a určené žánrové formy, z ktorých si žiak vyberie a vypracuje iba jednu. Písomná práca sa vo všetkých školách zadáva v rovnakom čase, koná sa pod interným dozorom a vyhodnocuje sa interne na základe centrálnych pokynov.
Charakteristika úloh písomnej práce:
a) interpretácia umeleckého alebo vecného textu (jeho obsahová, kompozičná a štylistická analýza, výklad a hodnotenie),
b) spracovanie zvolenej témy v určenej žánrovej forme,
c) argumentovanie o jazykových, literárnych, všeobecných kultúrnych, morálnych otázkach alebo o otázkach spôsobu života,
d) rozbor jedného diela z daného hľadiska a výkladová demonštrácia,
e) rozbor a predstavenie tvorby jedného básnika alebo prozaika,
f) porovnanie dvoch, prípadne troch textov (úplné dielo alebo úryvok) podľa daných hľadísk (platí len pre úroveň A).
Rozsah práce:
Úroveň A: najmenej 1,5 a najviac 5 strán formátu A4.
Úroveň B: najmenej 1,5 a najviac 4 strany formátu A4.
3. Matematika
Externá časť maturitnej skúšky z matematiky sa skladá z centrálne vypracovanej písomnej skúšky – textu, ktorá sa vo všetkých školách zadáva v rovnakom čase, koná sa pod externým dozorom a externe sa vyhodnocuje. Test sa skladá iba z úloh s výberom odpovede a z úloh s krátkou odpoveďou a neobsahuje úlohy z diferenciálneho a integrálneho počtu.
Písomnou zložkou internej časti je centrálne vypracovaný test, ktorý sa vo všetkých školách zadáva v rovnakom čase, koná sa pod externým dozorom a interne sa vyhodnocuje na základe centrálnych pokynov. V teste bude žiak riešiť tri až šesť otvorených úloh s dlhou odpoveďou, pritom v prípade jednej úlohy si bude môcť vybrať jedno z dvoch rôznych zadaní. Úlohy tohto testu by mali pokryť tieto oblasti:
a) základy matematiky (logika, matematizácia),
b) rovnice, nerovnice, funkcie, postupnosti,
c) planimetria, trigonometria, analytická geometria,
d) stereometria,
e) kombinatorika, pravdepodobnosť, štatistika.
4. Slovenský jazyk a literatúra
Písomnou zložkou internej časti sú centrálne pripravené súbory štyroch tém písomnej práce, prípadne východiskové texty a určené žánrové formy, z ktorých si žiak vyberie a vypracuje iba jednu. Žiak má preukázať komplexnosť ovládania spisovného jazyka, mieru tvorivosti v písomnom prejave a celkovú vzdelanosť a kultúrnosť v miere vychádzajúcej z cieľových požiadaviek. Písomná práca sa vo všetkých školách zadáva v rovnakom čase, koná sa pod interným dozorom a interne sa vyhodnocuje na základe centrálnych pokynov.
Charakteristika úloh písomnej práce
a) interpretácia umeleckého alebo vecného textu (jeho obsahová, kompozičná a štylistická analýza, výklad a hodnotenie),
b) spracovanie zvolenej témy v určenej žánrovej forme,
c) argumentovanie o jazykových, literárnych, všeobecných kultúrnych, morálnych otázkach alebo o otázkach spôsobu života,
d) rozbor jedného diela z daného hľadiska a výkladová demonštrácia,
e) rozbor a predstavenie tvorby jedného básnika alebo prozaika,
f) porovnanie dvoch, prípadne troch textov (úplné dielo alebo úryvok) podľa daných hľadísk (platí len pre úroveň A).
Rozsah práce
Úroveň A: najmenej 3 a najviac 5 strán formátu A4.
Úroveň B: najmenej 2 a najviac 4 strany formátu A4.
5. Slovenský jazyk a slovenská literatúra
Písomnou zložkou internej časti sú centrálne pripravené súbory štyroch tém písomnej práce, prípadne východiskové texty a určené žánrové formy, z ktorých si žiak vyberie a vypracuje iba jednu. Písomná práca sa vo všetkých školách zadáva v rovnakom čase, koná sa pod interným dozorom a interne sa vyhodnocuje na základe centrálnych pokynov.
Charakteristika úloh písomnej práce
a) interpretácia umeleckého alebo vecného textu (jeho obsahová, kompozičná a štylistická analýza, výklad a hodnotenie),
b) spracovanie zvolenej témy v určenej žánrovej forme,
c) argumentovanie o jazykových, literárnych, všeobecných kultúrnych, morálnych otázkach alebo o otázkach spôsobu života,
d) rozbor jedného diela z daného hľadiska a výkladová demonštrácia,
e) rozbor a predstavenie tvorby jedného básnika alebo prozaika,
f) porovnanie dvoch, prípadne troch textov (úplné dielo alebo úryvok) podľa daných hľadísk (platí len pre úroveň A).
Rozsah práce
Najmenej 2 a najviac 4 strany formátu A4.
IV. HODNOTENIE A KLASIFIKÁCIA MATURITNEJ SKÚŠKY
1. Externá časť a každá zložka internej časti maturitnej skúšky sa hodnotí osobitne a toto hodnotenie je uvedené aj na vysvedčení o maturitnej skúške. Externá časť sa hodnotí percentami, jednotlivé zložky internej časti sa hodnotia známkou alebo percentami. Ak sa medzihodnotenie iba boduje, výsledné hodnotenie sa uvádza v percentách (nevyjadruje sa známkou).
2. Ak má maturitná skúška v danom predmete viac častí alebo zložiek, hodnotí sa každá zložka zvlášť. Výsledné hodnotenie sa neurčuje. Určuje sa, či v danom predmete žiak zmaturoval, alebo nezmaturoval.
3. Pokyny na hodnotenie externej časti a písomnej zložky internej časti maturitnej skúšky sú centrálne vypracované a sú prílohou ich zadania. Hodnotenie vyjadrené percentami sa zaokrúhľuje na desatiny.
4. Žiak môže konať ústnu zložku internej časti maturitnej skúšky bez ohľadu na výsledok externej časti a písomnej zložky internej časti.
5. Každá úloha v maturitnom zadaní ústnej zložky internej časti maturitnej skúšky sa hodnotí predmetovou maturitnou komisiou samostatne.
6. Každý predmet maturitnej skúšky má v maturitnom zadaní aspoň dve úlohy vyjadrené ich váhou vzhľadom na celkové hodnotenie. Celkovým hodnotením ústnej zložky internej časti maturitnej skúšky z daného predmetu bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania. Pritom sa vážený priemer pri hodnotení vyjadrenom
a) známkou zaokrúhľuje na celé číslo okrem prípadov, keď 1,5, zaokrúhľujeme na 1, 2,5 zaokrúhľujeme na 2, 3,5 zaokrúhľujeme na 3 a 4,5 zaokrúhľujeme na 4,
b) percentami zaokrúhľuje na desatiny.
7. Žiak úspešne zmaturuje z predmetu, ktorý má externú časť a písomnú zložku internej časti, ak jeho hodnotenie z ústnej zložky internej časti maturitnej skúšky
a) nie je horšie ako stupeň prospechu 3 – dobrý (bez ohľadu na hodnotenie písomnej zložky internej časti a externej časti) alebo
b) je stupeň prospechu 4 – dostatočný a v písomnej zložke internej časti získa viac ako 25 % z celkového počtu bodov a súčasne v externej časti získa viac ako 33 % z celkového počtu bodov.
8. Žiak úspešne zmaturuje z predmetu, ktorý nemá externú časť, ak jeho hodnotenie z každej formy internej časti nebude horšie ako 4 – dostatočný.
V. MATURITNÁ SKÚŠKA PRE ŽIAKOV SO ŠPECIÁLNYMI VÝCHOVNO-VZDELÁVACÍMI POTREBAMI
Maturitná skúška sa týka úprav písomných prác, testov a maturitných zadaní, pričom sa zachováva formálna stránka, obsah a náročnosť maturitnej skúšky.
Podľa upravených podmienok môže maturovať
a) žiak špeciálnej školy,9)
b) žiak, ktorého na príslušnej strednej škole evidujú a vykazujú ako individuálne integrovaného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.10)
Úpravy sa vzťahujú na:
A. Cieľové požiadavky jednotlivých predmetov maturitnej skúšky
B. Písomné práce (testy) a maturitné zadania
1. Úpravy sa týkajú týchto oblastí:
a) predĺžený časový limit pri riešení úloh testu a pri ústnej odpovedi,
b) úpravy alebo nahradenie niektorých úloh,
c) rôzne grafické úpravy a formáty zadaní (rôzne veľkosti písma, zmeny štruktúry textu, iná možnosť záznamu odpovede, počúvanie vstupného textu a pod.),
d) prítomnosť tlmočníka11) posunkovej reči, resp. asistenta,12) zdravotníckeho personálu, špeciálneho pedagóga.
2. Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, na ktorých sa vzťahujú úpravy testov, sú žiaci
a) so sluchovým postihnutím,
b) so zrakovým postihnutím,
c) s telesným postihnutím,
d) chorí a zdravotne oslabení,
e) s vývinovými poruchami učenia alebo správania (ADD, ADHD syndróm),
f) s narušenou komunikačnou schopnosťou (dysartria, dysfázia),
g) s pervazívnymi vývinovými poruchami (s autizmom),
h) s viacnásobným postihnutím.
3. Žiaci sú rozdelení do troch skupín podľa miery obmedzenia pri práci s testovými úlohami. Pri zaraďovaní žiakov do skupín je potrebné vychádzať z toho, či
a) žiak je schopný pracovať pri predĺženom čase s testom pre bežnú populáciu,
b) je potrebné testové úlohy upraviť po formálnej stránke (veľkosť písma, zvýraznenie textu a pod.), alebo ich nahradiť vhodnejšími úlohami,
c) postihnutie žiaka vyžaduje pomoc tlmočníka10) posunkovej reči, resp. asistenta,11) alebo zdravotníckeho personálu, či špeciálneho pedagóga pri vypracúvaní testov,
d) je potrebné vzhľadom na postihnutie žiaka zvoliť na vykonanie maturitnej skúšky alebo jej časti náhradný spôsob.
I. skupina – ľahký stupeň obmedzenia
Žiaci v tejto skupine môžu pracovať s testmi a zadaniami pre intaktnú populáciu, ak majú možnosť pracovať v predĺženom čase a používať kompenzačné pomôcky.
Úpravy pre jednotlivé druhy postihnutia
A. Žiaci so sluchovým postihnutím
1. predĺženie času skúšky najviac o 50 %,
2. možnosť použitia kompenzačných pomôcok podľa potrieb žiakov.
B. Žiaci so zrakovým postihnutím
1. predĺženie času skúšky najviac o 75 %,
2. možnosť použitia kompenzačných pomôcok podľa potrieb žiakov.
C. Žiaci s telesným postihnutím
1. predĺženie času skúšky najviac o 75 %,
2. možnosť použitia kompenzačných pomôcok podľa potrieb žiakov.
D. Žiaci chorí a zdravotne oslabení predĺženie času skúšky najviac o 50 %.
E. Žiaci s vývinovými poruchami učenia alebo správania (ADD, ADHD syndróm)
1. predĺženie času skúšky najviac o 25 %,
2. možnosť použitia kompenzačných pomôcok podľa potrieb žiakov.
F. Žiaci s narušenou komunikačnou schopnosťou (dysartria, dysfázia)
1. predĺženie času skúšky najviac o 25 %,
2. možnosť použitia kompenzačných pomôcok podľa potrieb žiakov.
G. Žiaci s pervazívnymi vývinovými poruchami (s autizmom) úprava podmienok a priebehu maturitnej skúšky podľa odporúčania špeciálneho pedagóga, v ktorého starostlivosti je žiak.
H. Žiaci s viacnásobným postihnutím podľa primárneho postihnutia.
II. skupina – stredný stupeň obmedzenia
Žiaci zaradení do tejto skupiny sú schopní vypracovať zadania len s uvedenými úpravami.
Úpravy pre jednotlivé druhy postihnutia
A. Žiaci so sluchovým postihnutím
1. predĺženie času skúšky najviac o 75 %,
2. písmo Arial, veľkosť písma 11, riadkovanie 1,5,
3. zápis odpovede priamo do testového hárka,
4. zvýraznenie podstaty úlohy, uvedenie synoným pri vybraných (vytipovaných) slovách,
5. úprava a nahradenie niektorých úloh založených na jazykovom cite,
6. vylúčenie úloh na počúvanie s porozumením z cudzieho jazyka,
7. možnosť použitia kompenzačných pomôcok podľa potrieb žiakov,
8. didaktické pomôcky (slovník slovenského jazyka, synonymický slovník a pod.),
9. pomoc tlmočníka10) posunkovej reči.
B. Žiaci so zrakovým postihnutím
1. predĺženie času skúšky najviac o 100 %,
2. písmo Arial, veľkosť písma 14 b – 24 b – 36 b (podľa potreby), riadkovanie 1,5, formát A4 alebo A3, voliteľné zadania v Braillovom písme,
3. členenie testového hárka tak, aby umožňoval orientáciu,
4. zápis odpovede priamo do testového hárka (zakrúžkovaním variantu alebo zapísanie odpovede do riadka),
5. možnosť zápisu odpovede na samostatný list papiera,
6. výrazné oddelenie jednotlivých otázok,
7. úprava a nahradenie niektorých úloh,
8. možnosť použitia kompenzačných pomôcok podľa potrieb žiakov,
9. prítomnosť asistenta,11)
10. elektronická verzia testu,
11. zvuková nahrávka vstupných textov.
C. Žiaci s telesným postihnutím
1. predĺženie času skúšky najviac o 100 %,
2. písmo Arial, veľkosť písma 14 b – 16 b (podľa potreby), riadkovanie 1,5,
3. členenie testového hárka tak, aby uľahčoval orientáciu,
4. zápis odpovedí priamo do testového hárka (zakrúžkovanie variantu alebo zapísanie odpovede do riadka),
5. kompenzačné pomôcky podľa potreby žiaka,
6. pomoc asistenta.4)
D. Žiaci chorí a zdravotne oslabení
1. predĺženie času skúšky najviac o 75 %,
2. prestávka, ktorá sa nepočíta do času skúšky (pre diabetikov, kardiakov a pod.),
3. prítomnosť zdravotníckeho personálu.13)
E. Žiaci s vývinovými poruchami učenia alebo správania (ADD, ADHD syndróm)
1. predĺženie času skúšky najviac o 50 %,
2. písmo Arial, veľkosť písma 11, riadkovanie 1,5,
3. zvýraznenie podstaty úlohy (napr. podčiarknutím, tučným písmom a pod.),
4. členenie testového hárku tak, aby uľahčoval orientáciu,
5. výrazné oddelenie jednotlivých otázok,
6. zápis odpovedí priamo do testového hárka (zakrúžkovanie odpovede alebo zapísanie odpovede do riadka), prípadne na PC,
7. didaktické pomôcky.
F. Žiaci s narušenou komunikačnou schopnosťou (dysartria, dysfázia)
1. predĺženie času skúšky najviac o 50 %,
2. písmo Arial, veľkosť písma 11, riadkovanie 1,5,
3. zvýraznenie podstaty úlohy (napr. podčiarknutím, tučným písmom a pod.),
4. členenie testového hárku tak, aby uľahčoval orientáciu,
5. výrazné oddelenie jednotlivých otázok,
6. zápis odpovedí priamo do testového hárka (zakrúžkovanie odpovede alebo zapísanie odpovede do riadka), prípadne na PC,
7. didaktické pomôcky.
G. Žiaci s pervazívnymi vývinovými poruchami (s autizmom)
1. úprava podmienok a priebehu maturitnej skúšky podľa odporúčania špeciálneho pedagóga, v ktorého starostlivosti je žiak,
2. prítomnosť špeciálneho pedagóga.14)
H. Žiaci s viacnásobným postihnutím podľa primárneho postihnutia.
III. skupina – ťažký stupeň obmedzenia
Žiaci zaradení do tretej skupiny sú schopní absolvovať maturitnú skúšku alebo jej časť iba náhradným spôsobom, to znamená inou formou ako písomnou.
Žiadosť o úpravu maturitnej skúšky, ktorá je prílohou prihlášky na maturitnú skúšku, podáva uchádzač riaditeľovi školy. Žiadosť obsahuje
a) osobné údaje uchádzača,
b) skupinu, do ktorej chce byť uchádzač zaradený,
c) odborný lekársky posudok, ktorý obsahuje presnú diagnózu a z nej vyplývajúce funkčné dôsledky (okrem uchádzačov so špecifickými poruchami učenia),
d) odborný posudok špeciálno-pedagogickej poradne (ŠPP) alebo pedagogicko-psychologickej poradne (PPP), alebo odborníka na pervazívne poruchy, alebo školského špeciálneho pedagóga, alebo školského psychológa, ktorý obsahuje presnú diagnózu a z nej vyplývajúce dôsledky,
e) odborný posudok uchádzača s vývinovými poruchami učenia alebo správania a uchádzača s narušenou komunikačnou schopnosťou má najviac dvojročnú platnosť.
Odborný posudok vystavuje ten, v koho starostlivosti je žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
VI. POŽIADAVKY NA INTERNÚ ČAS MATURITNEJ SKÚŠKY
VŠEOBECNÉ POKYNY
1. Ústnu zložku internej časti maturitnej skúšky tvorí ústna odpoveď žiaka pred predmetovou maturitnou komisiou, pričom si žiak žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní.
2. Maturitné zadania a úlohy v nich vychádzajú z cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti pre daný predmet maturitnej skúšky a úroveň.
3. Každé maturitné zadanie tvoria dve alebo tri samostatné úlohy.
4. Obsah maturitných zadaní zohľadňuje aj predpísaný čas určený na trvanie skúšky a jej prípravu.
5. Každá úroveň má pripravené samostatné súbory zadaní.
6. Maturitné zadania pre každú úroveň pripravuje príslušná predmetová komisia školy.
7. Minimálny počet zadaní je 30. Každé zadanie sa použije iba jedenkrát v danom dni.
8. Znenia maturitných zadaní sa žiakom nezverejňujú.
9. Pre každý maturitný predmet sa učebné pomôcky členia do dvoch skupín – všeobecné a konkrétne. Pod všeobecnými rozumieme pomôcky, ktoré má každý žiak na každej škole k dispozícii počas konania príslušnej časti alebo zložky skúšky. Konkrétne sú tie pomôcky, ktoré priamo súvisia s príslušným zadaním.
10. Každá škola zabezpečí žiakovi prístup k všeobecným pomôckam v danom predmete maturitnej skúšky.
11. Súčasťou príslušného maturitného zadania je aj uvedenie konkrétnej učebnej pomôcky.
12. Skúšajúci citlivo riadi rozhovor so žiakom, kladie pomocné a stimulačné otázky, vyjadruje súhlas alebo nesúhlas s tvrdeniami žiaka, pričom ho vedie k tomu, aby svoje názory podopieral argumentmi a využíval pri tom písomnú prípravu a tiež vlastné poznatky získané počas prípravy na maturitnú skúšku.
13. Členovia predmetovej maturitnej komisie dbajú na to, aby žiak mohol na ich podnety reagovať plynulo a mal dosť času a pokoja na vyjadrenie svojich myšlienok.
1. ANGLICKÝ JAZYK
Každé zadanie pre všetky úrovne sa skladá z troch úloh.
Tematické okruhy sú uvedené v cieľových požiadavkách z anglického jazyka.
Charakteristika úloh maturitných zadaní
Úloha č. 1 – Vizuálny podnet (napr. obrázok, fotografia, komiks, graf, schéma a pod.)
Žiak opíše predložený obrázok a hľadá súvislosti medzi obrázkom a danou maturitnou témou. Komisia hodnotí súvislosť opisu predloženého podnetu, lineárnosť (postupnosť) vo vyjadrovaní a adekvátne jazykové prostriedky zodpovedajúce danej úrovni žiaka.
Úloha č. 2 – Tematický okruh
Úlohou žiaka je zaujať stanovisko k téme a odôvodniť ho v rozhovore so skúšajúcimi, ktorí vedú rozhovor podľa zásad uvedených v metodických pokynoch pre predmetové maturitné komisie. Komisia hodnotí, ako žiak dokáže zdôvodniť a vysvetliť svoje názory k danej téme a argumentovať v danej problematike, výber faktov a informácií, gramatiku.
Úloha č. 3 – Situačná úloha, dialóg s rozdelenými úlohami (stredné odborné školy a stredné odborné učilištia aj rôzne modelové situácie zohľadňujúce príslušný študijný odbor)
Žiak dostane za úlohu vyriešiť konkrétnu situáciu, napríklad je na stanici a má sa informovať o najvýhodnejšom vlakovom spojení do nejakého mesta. Komisia sa zameriava na hodnotenie výberu a adekvátnosť použitia jazykových prostriedkov (v konkrétnej situácii z každodenného života v okruhu daných tém).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút
na úlohu č. 3 asi 5 minút.
Všeobecné pomôcky
Obojstranný prekladový slovník obsahujúci najmenej 15 000 hesiel.
Hodnotenie
a) Základom hodnotenia je rozsah slovnej zásoby, používanie gramatických štruktúr, stupeň jazykovej pohotovosti, obsahová stránka prejavu a pod.
b) Predmetová maturitná komisia hodnotí obsahovú a jazykovú správnosť odpovede, štruktúru – začiatok, vedenie a ukončenie rozhovoru.
c) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
d) Hodnotenie úlohy č. 1 sa skladá z dvoch samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. obsahová primeranosť,
2. jazyková správnosť.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 1 získame ako aritmetický priemer oboch čiastkových hodnotení.
e) Hodnotenie úlohy č. 2 sa skladá zo šiestich samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. plynulosť vyjadrovania,
2. výslovnosť a intonácia,
3. obsah – náročnosť spracovania/kvalita rozhovoru,
4. lexikálny rozsah,
5. argumentácia,
6. gramatická presnosť.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 2 získame ako aritmetický priemer všetkých šiestich čiastkových hodnotení.
f) Hodnotenie úlohy č. 3 sa skladá z dvoch samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. obsahová a jazyková správnosť,
2. pohotovosť vyjadrovania.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 3 získame ako aritmetický priemer oboch čiastkových hodnotení.
g) Váha hodnotenia jednotlivých úloh ústnej zložky je 1 : 2 : 1.
Pri výpočte váženého priemeru pre obe úrovne sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka i-tej úlohy z príslušného zadania.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Úloha č. 1
a) Pre žiakov so zrakovým postihnutím sa obrázky nahradia slovným opisom príslušnej situácie vo vyučovacom jazyku; grafy a schémy sa vynechajú.
b) U žiakov so sluchovým postihnutím sa nehodnotí jazyková správnosť.
Úloha č. 2
U žiakov so sluchovým postihnutím sa nehodnotí výslovnosť, intonácia a gramatická presnosť.
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7,5 minúty,
na úlohu č. 2 asi 15 minút,
na úlohu č. 3 asi 7,5 minúty.
2. BIOLÓGIA
Každé zadanie pre úroveň A sa skladá z troch úloh, pre úroveň B z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň A
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na reprodukciu a pochopenie stanoveného učiva (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na porozumenie a hodnotenie poznatkov – špecifický transfer (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Úloha č. 3 – Úloha je zameraná na praktickú aplikáciu osvojených vedomostí, na interpretáciu pozorovaní a pokusov s dôrazom na schopnosť samostatne a tvorivo riešiť zadané problémy – nešpecifický transfer (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút,
na úlohu č. 2 asi 8 minút,
na úlohu č. 3 asi 6 minút.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň B
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na reprodukciu základných teoretických vedomostí – prehľad a orientáciu v problematike (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na praktickú aplikáciu osvojených vedomostí, najmä s dôrazom na otázky zdravia človeka, ekologickú a environmentálnu problematiku (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút,
na úlohu č. 2 asi 9 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne bude nasledujúce:
2 % – 3 % biológia ako veda,
8 % – 12 % biológia bunky a všeobecné vlastnosti živých sústav,
2 % – 3 % nebunkové a prokaryotické organizmy,
10 % – 15 % biológia rastlín,
6 % – 9 % systém a fylogenéza rastlín,
2 % – 3 % huby a lišajníky,
10 % – 15 % biológia živočíchov,
6 % – 9 % systém a fylogenéza živočíchov,
18 % – 27 % biológia človeka,
10 % – 15 % genetika,
6 % – 9 % ekológia.
Všeobecné pomôcky
1. Kľúč na určovanie rastlín
2. Atlas rastlín
3. Atlas živočíchov
4. Anatomický atlas – ľudské telo
5. Encyklopédia prírody
6. Priesvitky k spätnému projektoru z anatómie človeka, stavovcov, genetiky
7. Kostra človeka
8. Torzo človeka
9. Anatomické obrazy (človek, stavovce)
10. Diapozitívy flóry, fauny
11. Mikroskop, mikroskopické preparáty
12. Vzorky častí rastlinného tela – model koreňa, stonky, listu, kvetu
13. Obrazový materiál živočíchov, rastlín
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Váha hodnotenia jednotlivých úloh na úrovni A je 3 : 4 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň A sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh na úrovni B je 2 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň B sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Úroveň A
Úloha č. 3 je upravená podľa druhu a stupňa postihnutia.
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 12 minút,
na úlohu č. 3 asi 9 minút.
Úroveň B
Úloha č. 2 je upravená podľa druhu a stupňa postihnutia.
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 8 minút,
na úlohu č. 2 asi 12 minút.
3. DEJEPIS
Každé zadanie pre úroveň A sa skladá z troch úloh, pre úroveň B z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň A
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na vedomosti a porozumenie. V úlohe je presne určený pojem, fakt, definícia, historický jav alebo proces, o ktorom má žiak preukázať svoje vedomosti, a je určená učebná pomôcka i spôsob práce s ňou, napr. historická mapa a opis, čo má žiak urobiť (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na aplikáciu a analýzu. V úlohe sa presne definuje, čo sa od žiaka očakáva, napr. klasifikovať historické udalosti, porovnať dva alebo viac historických javov alebo procesov, určiť príčiny alebo dôsledky jedného alebo viacerých historických javov či procesov a pod. K úlohe je určená aj učebná pomôcka (historická mapa, historický prameň, graf, karikatúra a pod.) a opis, čo má žiak urobiť (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Úloha č. 3 – Úloha je zameraná na syntézu historických javov, procesov a udalostí. Od žiaka sa požaduje kritické posúdenie uvedených historických obsahov a preukázanie schopnosti zovšeobecňovať a zaujať hodnotiace postoje k minulosti. Žiak má preukázať schopnosť pracovať s historickými prameňmi, zručnosti orientovania sa v čase a priestore.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút,
na úlohu č. 2 asi 8 minút,
na úlohu č. 3 asi 6 minút.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň B
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na vedomosti a porozumenie. V úlohe je presne určený pojem, fakt, definícia, historický jav alebo proces, o ktorom má žiak preukázať svoje vedomosti, a je určená učebná pomôcka i spôsob práce s ňou, napr. historická mapa a opis, čo má žiak urobiť (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na aplikáciu a analýzu. V úlohe sa presne definuje, čo sa od žiaka očakáva, napr. klasifikovať historické udalosti, porovnať dva alebo viac historických javov alebo procesov, určiť príčiny alebo dôsledky jedného alebo viacerých historických javov či procesov a pod. K úlohe je určená aj učebná pomôcka (historická mapa, historický prameň, graf, karikatúra a pod.) a opis, čo má žiak urobiť (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút,
na úlohu č. 2 asi 8 minút.
Zastúpenie uvedených jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne bude nasledujúci:
5 % – 10 % úvod do vyučovania dejepisu a pravek,
10 % – 20 % starovek,
10 % – 20 % stredovek,
25 % – 35 % novovek,
30 % – 40 % dejiny 20. storočia.
Zastúpenie uvedených jednotlivých častí učiva v súbore všetkých úloh v maturitných zadaniach je nasledujúce:
a) svetové dejiny približne 55 %,
b) národné dejiny približne 45 %.
Všeobecné pomôcky
1. Atlas svetových dejín
2. Dejepisné atlasy pre základné školy a gymnáziá
3. Z prameňov našich dejín
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni A je 3 : 4 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň A sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni B je 2 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň B sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Úroveň A
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 12 minút,
na úlohu č. 3 asi 9 minút.
Úroveň B
Úloha č. 2 je upravená podľa druhu a stupňa postihnutia.
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 8 minút,
na úlohu č. 2 asi 12 minút.
4. FRANCÚZSKY JAZYK
Každé zadanie pre všetky úrovne sa skladá z troch úloh.
Tematické okruhy sú uvedené v cieľových požiadavkách z francúzskeho jazyka.
Charakteristika úloh maturitných zadaní
Úloha č. 1 – Vizuálny podnet (napr. obrázok, fotografia, komiks, graf, schéma a pod.)
Žiak opíše predložený obrázok a hľadá súvislosti medzi obrázkom a danou maturitnou témou. Komisia hodnotí súvislosť opisu predloženého podnetu, lineárnosť (postupnosť) vo vyjadrovaní a adekvátne jazykové prostriedky zodpovedajúce danej úrovni žiaka.
Úloha č. 2 – Tematický okruh
Úlohou žiaka je zaujať stanovisko k téme a odôvodniť ho v rozhovore so skúšajúcimi, ktorí vedú rozhovor podľa zásad uvedených v metodických pokynoch pre predmetové maturitné komisie. Komisia hodnotí, ako žiak dokáže zdôvodniť a vysvetliť svoje názory k danej téme a správne argumentovať v danej problematike, výber faktov a informácií, gramatiku.
Úloha č. 3 – Situačná úloha, dialóg s rozdelenými úlohami (stredné odborné školy a stredné odborné učilištia aj rôzne modelové situácie, zohľadňujúce príslušný študijný odbor).
Žiak dostane za úlohu vyriešiť konkrétnu situáciu, napr. je na stanici a má sa informovať o najvýhodnejšom vlakovom spojení do nejakého mesta. Komisia sa zameriava na hodnotenie výberu a adekvátnosť použitia jazykových prostriedkov (z konkrétnej situácie z každodenného života v okruhu daných tém).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút,
na úlohu č. 3 asi 5 minút.
Všeobecné pomôcky
Obojstranný prekladový slovník obsahujúci najmenej 15 000 hesiel
Hodnotenie
a) Základom hodnotenia je rozsah slovnej zásoby, používanie gramatických štruktúr, stupeň jazykovej pohotovosti, obsahová stránka prejavu a pod.
b) Predmetová maturitná komisia hodnotí obsahovú a jazykovú správnosť odpovede, štruktúru – začiatok, vedenie a ukončenie rozhovoru.
c) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
d) Hodnotenie úlohy č. 1 sa skladá z 2 samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. obsahová primeranosť,
2. jazyková správnosť.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 1 sa získa ako aritmetický priemer oboch čiastkových hodnotení.
e) Hodnotenie úlohy č. 2 sa skladá zo 6 samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. plynulosť vyjadrovania,
2. výslovnosť a intonácia,
3. obsah – náročnosť spracovania/kvalita rozhovoru,
4. lexikálny rozsah,
5. argumentácia,
6. gramatická presnosť.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 2 sa získa ako aritmetický priemer všetkých šiestich čiastkových hodnotení.
f) Hodnotenie úlohy č. 3 sa skladá z 2 samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. obsahová a jazyková správnosť,
2. pohotovosť vyjadrovania.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 3 sa získa ako aritmetický priemer oboch čiastkových hodnotení.
g) Váha hodnotenia jednotlivých úloh ústnej zložky je 1 : 2 : 1. Pri výpočte váženého priemeru sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Úloha č. 1 – Pre žiakov so zrakovým postihnutím obrázky nahradiť slovným opisom príslušnej situácie vo vyučovacom jazyku; grafy, schémy vynechať.
U žiakov so sluchovým postihnutím sa nehodnotí jazyková správnosť.
Úloha č. 2 – U žiakov so sluchovým postihnutím sa nehodnotí výslovnosť, intonácia a gramatická presnosť.
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7,5 minúty,
na úlohu č. 2 asi 15 minút,
na úlohu č. 3 asi 7,5 minúty.
5. FYZIKA
Každé zadanie pre úroveň A sa skladá z troch úloh, pre úroveň B z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň A
Úloha č. 1 – Žiak teoreticky opíše fyzikálny jav, pojem, vzťah a pod. a rieši jednoduchú úlohu súvisiacu s témou (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Žiak rieši štruktúrovanú úlohu, v ktorej musí aplikovať teoretické poznatky z určitých tematických celkov (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Úloha č. 3 – Žiak obhajuje svoju experimentálnu prácu súvisiacu s témami zadania, pričom využíva svoj zošit laboratórnych cvičení (uplatňuje sa aj forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút,
na úlohu č. 2 asi 8 minút,
na úlohu č. 3 asi 6 minút.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň B
Úloha č. 1 – Žiak teoreticky opíše fyzikálny jav, pojem, vzťah a pod. a rieši jednoduchú úlohu súvisiacu s témou (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Žiak obhajuje svoju experimentálnu prácu súvisiacu s témou zadania, pričom využíva svoj zošit laboratórnych cvičení (uplatňuje sa aj forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 6 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne bude nasledujúce:
10 % – 25 % mechanika,
10 % – 20 % molekulová fyzika a termodynamika,
10 % – 25 % elektrický prúd a elektrické pole,
10 % – 15 % magnetické pole,
10 % – 15 % striedavý prúd,
10 % – 15 % mechanické kmitanie,
10 % – 15 % vlnenie,
5 % – 10 % základy fyziky mikrosveta.
Všeobecné pomôcky
1. Matematické, fyzikálne a chemické tabuľky
2. Kalkulačka. Kalkulačka by mala mať aspoň desaťmiestny displej, základné aritmetické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie, umocňovanie, odmocňovanie), goniometrické, exponenciálne a logaritmické funkcie a funkcie k nim inverzné, no nesmie mať grafický displej.
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni A je 3 : 4 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň A sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni B je 3 : 2. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň B sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Úroveň A
Úloha č. 3 je upravená podľa druhu a stupňa postihnutia.
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 12 minút,
na úlohu č. 3 asi 9 minút.
Úroveň B
Úloha č. 2 je upravená podľa druhu a stupňa postihnutia.
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 12 minút,
na úlohu č. 2 asi 8 minút.
6. GEOGRAFIA
Každé zadanie pre úroveň A sa skladá z troch úloh, pre úroveň B z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň A
Úloha č. 1 – Úloha je širšie koncipovaná, jej cieľom je preveriť žiakove vedomosti a zručnosti v danej oblasti, spôsob logickej prípravy a prezentácie odpovede na danú úlohu, výber faktov, pojmov a vzťahov. Cieľom je preveriť aj zručnosť práce so zdrojmi, ktoré bude mať žiak k dispozícii k danej otázke (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je formulovaná ako aplikačná úloha. Úlohou žiaka je predviesť najvhodnejší spôsob riešenia, obhájiť správnosť svojho postupu a vedieť komunikovať i argumentovať o danom probléme. Pri odpovedi bude mať žiak k dispozícii geografické zdroje (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Úloha č. 3 – Úloha je formulovaná ako konkrétna problémová úloha na úrovni najvyšších myšlienkových operácií (analýza, syntéza, hodnotenie), pri ktorej riešení môžu žiaci uplatniť vedomosti a zručnosti získané počas celého štúdia, teda sformulovať geografickú otázku, správne vybrať údaje, analyzovať ich, organizovať získané údaje a hodnotiť ich, odpovedať na geografickú otázku. Žiak predvedie svoje riešenie problému a obhajuje správnosť riešenia na základe geografických zdrojov (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút,
na úlohu č. 2 asi 5 minút,
na úlohu č. 3 asi 10 minút.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň B
Úloha č. 1 – Úloha je širšie koncipovaná, jej cieľom je preveriť žiakove vedomosti a zručnosti v danej oblasti, spôsob logickej prípravy a prezentácie odpovede na danú úlohu, výber faktov, pojmov a vzťahov. Cieľom je preveriť aj zručnosť práce so zdrojmi, ktoré bude mať žiak k dispozícii k danej otázke (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je formulovaná ako aplikačná úloha. Úlohou žiaka je predviesť najvhodnejší spôsob riešenia, obhájiť správnosť svojho postupu a vedieť argumentovať i komunikovať o danom probléme. Pri odpovedi bude mať žiak k dispozícii geografické zdroje (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút,
na úlohu č. 2 asi 8 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne bude nasledujúce:
4 % – 6 % Zem a zobrazovanie Zeme,
16 % – 24 % fyzická geografia (atmosféra, hydrosféra, litosféra, pedosféra, biosféra),
16 % – 24 % humánna geografia (obyvateľstvo, sídla, hospodárstvo sveta),
22 % – 33 % regionálna geografia sveta (politická mapa sveta, geografia Európy, Ameriky, Ázie,
Afriky, Austrálie, Oceánie, Antarktídy a oceánov),
14 % – 21 % geografia Slovenskej republiky,
4 % – 6 % geoekológia a environmentalistika.
Všeobecné pomôcky
1. Všeobecnozemepisné mapy
2. Tematické mapy
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni A je 1 : 1 : 2. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň A sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni B je 1 : 1, preto vážený priemer sa stáva aritmetickým priemerom,
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Požiadavka zručnosti a riešenia na základe geografických zdrojov je pre žiakov so zrakovým a telesným postihnutím vo všetkých úlohách jednotlivých zadaní oboch úrovní upravená podľa druhu a stupňa postihnutia.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne pre žiakov so zrakovým postihnutím bude nasledujúce:
4 % – 6 % Zem a zobrazovanie Zeme,
16 % – 22 % fyzická geografia (atmosféra, hydrosféra, litosféra, pedosféra, biosféra),
16 % – 24 % humánna geografia (obyvateľstvo, sídla, hospodárstvo sveta),
25 % – 35 % regionálna geografia sveta (politická mapa sveta, geografia Európy, Ameriky, Ázie,
Afriky, Austrálie, Oceánie, Antarktídy a oceánov),
17 % – 25 % geografia Slovenskej republiky,
4 % – 6 % geoekológia a environmentalistika.
Úroveň A
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 8 minút,
na úlohu č. 2 asi 8 minút,
na úlohu č. 3 asi 14 minút.
Úroveň B
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 10 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút.
7. CHÉMIA
Každé zadanie pre úroveň A sa skladá z troch úloh, pre úroveň B z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň A
Úloha č.1 – Úloha na reprodukciu, pochopenie a jednoduché myšlienkové operácie, napr. jednoduché výpočty, názvoslovie, vlastnosti látok, zoradenie, zaradenie do skupiny, neúplný zápis reakcie a pod., spojená s pokynmi typu definuj, pomenuj, vymenuj a pod. (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha zameraná na zložitejšie myšlienkové operácie a tvorivé myslenie, na analýzu, porovnávanie, hodnotenie, aplikáciu osvojených poznatkov (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Úloha č. 3 – Úloha zameraná na laboratórnu skúsenosť žiaka, napr. opis alebo realizácia laboratórneho postupu, výpočet spojený s pokusom, vyslovenie hypotézy, hľadanie vhodných chemikálií, pomôcok, laboratórneho postupu, diskusia o výsledkoch pokusu a pod., alebo na schopnosť žiaka pracovať s odborným textom, napr. analyzovať, vyhľadávať v texte, reagovať na otázky týkajúce sa textu a pod.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 4 minúty,
na úlohu č. 2 asi 8 minút,
na úlohu č. 3 asi 8 minút.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň B
Úloha č. 1 – Úloha na reprodukciu, pochopenie a jednoduché myšlienkové operácie, napr. jednoduché výpočty, názvoslovie, vlastnosti látok, zoradenie, zaradenie do skupiny, neúplný zápis reakcie a pod., spojená s pokynmi typu definuj, pomenuj, vymenuj a pod. (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha zameraná na zložitejšie myšlienkové operácie a tvorivé myslenie, na analýzu, porovnávanie, hodnotenie, aplikáciu osvojených poznatkov (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút, na úlohu č. 2 asi 9 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne bude nasledujúce:
25 % – 40 % všeobecná chémia,
15 % – 20 % anorganická chémia,
30 % – 40 % organická chémia,
10 % – 20 % prírodné látky a základy biochémie.
Všeobecné pomôcky
1. Matematické, fyzikálne a chemické tabuľky
2. Jednoduchá kalkulačka (základné aritmetické, exponenciálne a logaritmické funkcie)
3. Stavebnica molekulových modelov
4. Modely kryštalických mriežok a orbitálov
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni A je 1 : 2 : 2. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň A sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni B je 2 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň B sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Úroveň A
Úloha č. 3 je upravená podľa druhu a stupňa postihnutia.
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút,
na úlohu č. 2 asi 12 minút,
na úlohu č. 3 asi 12 minút.
Úroveň B
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 8 minút,
na úlohu č. 2 asi 12 minút.
8. INFORMATIKA
Každé zadanie sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní:
Úloha č. 1 – Riešenie algoritmického problému v konkrétnom programovacom jazyku.
Úloha č. 2 – Riešenie praktickej úlohy alebo opísanie témy a uvedenie príkladov.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne bude nasledujúce:
Úloha č. 1 – 100 % algoritmy a programovanie.
Úloha č. 2 – 25 % – 40 % informácie okolo nás, informačná spoločnosť, počítačové systémy,
25 % – 40 % internet,
25 % – 40 % aplikačný softvér.
Obsahom maturitných zadaní by mali byť praktické úlohy, ktoré sa dajú zvládnuť asi za 15 minút. V tomto časovom intervale sú žiaci schopní zvládnuť len čiastkové úlohy z tematických celkov, ako napríklad vytvorenie a odladenie podprogramu s požadovanou vlastnosťou, doplnenie tabuľky o požadované výpočty, vytvorenie vhodnej grafickej reprezentácie údajov z tabuľky, odoslanie a prijatie elektronickej pošty s prílohou, doplnenie počítačovej prezentácie o ďalšiu snímku so špecifikovaným obsahom, získanie požadovaných údajov z databázy v určenej forme, úpravu textu, tabuľky, prezentácie, databázy, úpravu obrázka na požadovaný tvar, vykonanie špecifikovaných systémových nastavení atď.
Cieľom zadania je predovšetkým preverenie praktických zručností žiaka pri používaní informačno-komunikačných technológií a preverenie jeho schopnosti aplikovať získané teoretické poznatky v praxi. Riešenie maturitného zadania musí byť realizované prostriedkami informačno-komunikačných technológií.
Zadania pre úroveň A a B by sa mali líšiť nielen obťažnosťou, ale zadania pre úroveň A by mali obsahovať ďalšie témy, ktoré sa v úrovni B nevyskytnú.
Formulácia zadania by mala obsahovať cieľ, ktorý má žiak dosiahnuť, ale nie prostriedky, ktorými ho má dosiahnuť. Výber prostriedkov a ich zvládnutie v procese riešenia zadania je súčasťou hodnotenia žiaka.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 10 minút,
na úlohu č. 2 asi 5 minút.
Všeobecné pomôcky
PC s pripojením na internet
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v oboch úrovniach je 7 : 3. Pri výpočte váženého priemeru sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 25 minút.
Čas na prípravu: 45 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 16 minút,
na úlohu č. 2 asi 9 minút.
9. MAARSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Každé zadanie (pre obe úrovne) sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre obe úrovne
Úloha č. 1 – úloha z jazyka.
Úloha č. 2 – úloha z literatúry.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút,
na úlohu č. 2 asi 9 minút.
Zastúpenie jednotlivých oblastí v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne bude takéto:
Úlohy z jazyka
6 % – 10 % jazyk a reč,
6 % – 10 % fonetika,
12 % – 15 % náuka o slove,
4 % – 8 % tvaroslovie,
6 % – 10 % sémantika,
12 % – 15 % vetná skladba,
6 % – 10 % štylistika,
6 % – 10 % písomná vyjadrovacia schopnosť,
6 % – 10 % ústna vyjadrovacia schopnosť,
8 % – 12 % pravopis a kultúra reči.
Úlohy z literatúry (pomer svetová literatúra : maďarská literatúra = 1 : 2)
4 % – 8 % starovek,
4 % – 8 % stredovek,
6 % – 10 % renesancia,
4 % – 8 % barok,
6 % – 10 % osvietenstvo a klasicizmus,
8 % – 12 % romantizmus,
8 % – 12 % realizmus,
8 % – 12 % druhá polovica 19. storočia, prelom storočia,
6 % – 10 % obdobie medzi dvomi svetovými vojnami,
6 % – 8 % druhá polovica 20. storočia,
6 % – 8 % zahraničná maďarská, resp. ukrajinská literatúra,
4 % – 8 % literárna teória.
Všeobecné pomôcky
Osobný počítač (PC) s textovým editorom
Hodnotenie
a) Základom hodnotenia je rozsah slovnej zásoby, používanie gramatických štruktúr, stupeň jazykovej pohotovosti, obsahová stránka prejavu a pod.
b) Predmetová maturitná komisia hodnotí obsahovú a jazykovú správnosť odpovede, štruktúru – začiatok, vedenie a ukončenie rozhovoru,
c) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
d) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v oboch úrovniach je 2 : 3. Pri výpočte váženého priemeru sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 12 minút,
na úlohu č. 2 asi 18 minút.
10. MATEMATIKA
Každé zadanie pre úroveň A sa skladá z troch úloh, pre úroveň B z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň A
Úloha č. 1 – Žiak objasní (definuje) dané pojmy, uvedie ich príklady a kontrapríklady, sformuluje ich vlastnosti a súvislosti medzi uvedenými pojmami (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na argumentáciu a dôvodenie (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Úloha č. 3 – Úloha je zameraná na postup riešenia danej úlohy s rôznymi alternatívami. Doplňujúce otázky budú zamerané na alternatívy pri iných číselných zadaniach.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 4 minúty,
na úlohu č. 2 asi 8 minút,
na úlohu č. 3 asi 8 minút.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň B
Úloha č. 1 – Žiak opíše daný pojem a jeho vlastnosti (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na algoritmus riešenia danej úlohy (uplatňuje sa aj forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne bude nasledujúce:
10 % – 20 % základy matematiky,
20 % – 40 % funkcie,
20 % – 40 % planimetria,
10 % – 20 % stereometria,
8 % – 16 % kombinatorika, pravdepodobnosť, štatistika.
Všeobecné pomôcky
1. Matematické, fyzikálne a chemické tabuľky
2. Kalkulačka. Kalkulačka by mala mať aspoň desaťmiestny displej, základné aritmetické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie, umocňovanie, odmocňovanie), goniometrické, exponenciálne a logaritmické funkcie a funkcie k nim inverzné, no nesmie mať grafický displej.
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni A je 1 : 2 : 2. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň A sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni B je 3 : 7. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň B sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne pre žiakov so sluchovým postihnutím bude nasledujúce:
10 % – 30 % základy matematiky,
15 % – 30 % funkcie,
15 % – 30 % planimetria,
10 % – 20 % stereometria,
5 % – 15 % kombinatorika, pravdepodobnosť, štatistika.
Úroveň A
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút,
na úlohu č. 2 asi 12 minút,
na úlohu č. 3 asi 12 minút.
Úroveň B
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút,
na úlohu č. 2 asi 14 minút.
11. NÁUKA O SPOLOČNOSTI
Každé zadanie pre úroveň A sa skladá z troch úloh, pre úroveň B z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň A
Úloha č. 1 – Žiak má opísať (definovať) vybrané pojmy a uviesť súvislosti medzi nimi (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na analýzu ukážky, resp. porovnanie ukážok textov alebo argumentáciu či zdôvodnenie (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Úloha č. 3 – Úloha je zameraná na riešenie určitého problému a jeho aplikáciu v praxi alebo na využitie medzipredmetových väzieb pri riešení problému (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 4 minúty,
na úlohu č. 2 asi 8 minút,
na úlohu č. 3 asi 8 minút.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň B
Úloha č. 1 – Žiak má opísať (definovať) vybraný pojem a jeho vlastnosti (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Analýza vybraného textu a zodpovedanie podotázok viažucich sa na text (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne bude nasledujúce:
10 % – 20 % psychológia a sociológia približne v pomere 2 : 3,
10 % – 20 % ekonómia a ekonomika v pomere 3 : 7,
15 % – 30 % právo,
10 % – 20 % politológia,
35 % – 65 % filozofia v nasledujúcom členení:
– filozofia ako veda asi 7 %,
– antická filozofia asi 18 %,
– stredoveká filozofia asi 7 %,
– humanizmus a renesancia asi 6 %,
– novoveká filozofia asi 18 %,
– osvietenská filozofia asi 10 %,
– nemecký klasický idealizmus asi 18 %,
– poklasická filozofia 19. storočia asi 10 %,
– moderná filozofia 20. storočia asi 6 %.
Žiak si povinne zvolí filozofiu a dva ďalšie bloky (psychológia a sociológia, ekonómia a ekonomika, právo, politológia).
Všeobecné pomôcky
1. Antológia z diel filozofov
2. Ústava Slovenskej republiky
3. Slovník spoločenských vied
4. Všeobecná deklarácia ľudských práv
5. Charta OSN
6. Filozofický slovník
7. Dohovor k ľudským právam
8. Dohovor o právach detí
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni A je 1 : 2 : 2. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň A sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni B je 1 : 2. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň B sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne pre žiakov so sluchovým postihnutím bude nasledujúce:
15 % – 40 % psychológia a sociológia približne v pomere 2 : 3,
15 % – 40 % ekonómia a ekonomika v pomere 3 : 7,
15 % – 45 % právo a politológia v pomere 11 : 9,
15 % – 30 % filozofia v uvedenom členení.
Úroveň A
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút,
na úlohu č. 2 asi 12 minút,
na úlohu č. 3 asi 12 minút.
Úroveň B
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút,
na úlohu č. 2 asi 13 minút.
12. NEMECKÝ JAZYK
Každé zadanie pre všetky úrovne sa skladá z troch úloh.
Tematické okruhy sú uvedené v cieľových požiadavkách z nemeckého jazyka.
Charakteristika úloh maturitných zadaní
Úloha č. 1 – Vizuálny podnet (napr. obrázok, fotografia, komiks, graf, schéma a pod.)
Žiak opíše predložený obrázok a nachádza súvislosti medzi obrázkom a danou maturitnou témou. Komisia hodnotí súvislosť opisu predloženého podnetu, lineárnosť (postupnosť) vo vyjadrovaní a adekvátne jazykové prostriedky zodpovedajúce danej úrovni žiaka.
Úloha č. 2 – Tematický okruh
Úlohou žiaka je zaujať stanovisko k téme a odôvodniť ho v rozhovore so skúšajúcimi, ktorí vedú rozhovor podľa zásad uvedených v metodických pokynoch pre predmetové maturitné komisie. Komisia hodnotí, ako žiak dokáže zdôvodniť a vysvetliť svoje názory na danú tému a argumentovať k problematike, výber faktov a informácií, gramatiku.
Úloha č. 3 – Situačná úloha, dialóg s rozdelenými úlohami (stredné odborné školy a stredné odborné učilištia, aj rôzne modelové situácie zohľadňujúce príslušný študijný odbor)
Žiak dostane za úlohu vyriešiť konkrétnu situáciu, napr. je na stanici a má sa informovať o najvýhodnejšom vlakovom spojení do nejakého mesta. Komisia sa zameriava na hodnotenie výberu a adekvátnosť použitia jazykových prostriedkov (z konkrétnej situácie z každodenného života v okruhu daných tém).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút,
na úlohu č. 3 asi 5 minút.
Všeobecné pomôcky
Obojstranný prekladový slovník obsahujúci najmenej 15 000 hesiel.
Hodnotenie
a) Základom hodnotenia je rozsah slovnej zásoby, používanie gramatických štruktúr, stupeň jazykovej pohotovosti, obsahová stránka prejavu a pod.
b) Predmetová maturitná komisia hodnotí obsahovú a jazykovú správnosť odpovede, štruktúru – začiatok, vedenie a ukončenie rozhovoru.
c) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
d) Hodnotenie úlohy č. 1 sa skladá z dvoch samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. obsahová primeranosť,
2. jazyková správnosť.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 1 získame ako aritmetický priemer oboch čiastkových hodnotení.
e) Hodnotenie úlohy č. 2 sa skladá zo šiestich samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. plynulosť vyjadrovania,
2. výslovnosť a intonácia,
3. obsah – náročnosť spracovania/kvalita rozhovoru,
4. lexikálny rozsah,
5. argumentácia,
6. gramatická presnosť.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 2 získame ako aritmetický priemer všetkých šiestich čiastkových hodnotení.
f) Hodnotenie úlohy č. 3 sa skladá z dvoch samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. obsahová a jazyková správnosť,
2. pohotovosť vyjadrovania.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 3 získame ako aritmetický priemer oboch čiastkových hodnotení.
g) Váha hodnotenia jednotlivých úloh ústnej zložky je 1 : 2 : 1. Pri výpočte váženého priemeru pre obe úrovne sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Úloha č. 1
a) Pre žiakov so zrakovým postihnutím obrázky nahradiť slovným opisom príslušnej situácie vo vyučovacom jazyku; grafy, schémy vynechať.
b) U žiakov so sluchovým postihnutím sa nehodnotí jazyková správnosť.
Úloha č. 2
U žiakov so sluchovým postihnutím sa nehodnotí výslovnosť, intonácia a gramatická presnosť.
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7,5 minúty,
na úlohu č. 2 asi 15 minút,
na úlohu č. 3 asi 7,5 minúty.
13. OBČIANSKA NÁUKA
Každé zadanie pre úroveň A sa skladá z troch úloh, pre úroveň B z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň A
Úloha č. 1 – Žiak má opísať (definovať) vybrané pojmy a uviesť súvislosti medzi nimi (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na analýzu ukážky, resp. porovnanie ukážok textov alebo argumentáciu či zdôvodnenie (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Úloha č. 3 – Úloha je zameraná na riešenie určitého problému a jeho aplikáciu v praxi alebo na využitie medzipredmetových väzieb pri riešení problému (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 4 minúty,
na úlohu č. 2 asi 8 minút,
na úlohu č. 3 asi 8 minút.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň B
Úloha č. 1 – Žiak má opísať (definovať) vybraný pojem a jeho vlastnosti (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Analýza vybraného textu a zodpovedanie podotázok viažucich sa na text (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne bude nasledujúce:
10 % – 20 % psychológia a sociológia približne v pomere 2 : 3,
10 % – 20 % ekonómia a ekonomika v pomere 3 : 7,
15 % – 30 % právo,
10 % – 20 % politológia,
35 % – 65 % filozofia v nasledujúcom členení:
– filozofia ako veda asi 7 %,
– antická filozofia asi 18 %,
– stredoveká filozofia asi 7 %,
– humanizmus a renesancia asi 6 %,
– novoveká filozofia asi 18 %,
– osvietenská filozofia asi 10 %,
– nemecký klasický idealizmus asi 18 %,
– poklasická filozofia 19. storočia asi 10 %,
– moderná filozofia 20. storočia asi 6 %.
Žiak si povinne zvolí filozofiu a dva ďalšie bloky (psychológia a sociológia, ekonómia a ekonomika, právo, politológia).
Všeobecné pomôcky
1. Antológia z diel filozofov
2. Ústava Slovenskej republiky
3. Slovník spoločenských vied
4. Všeobecná deklarácia ľudských práv
5. Charta OSN
6. Filozofický slovník
7. Dohovor k ľudským právam
8. Dohovor o právach detí
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni A je 1 : 2 : 2. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň A sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni B je 1 : 2. Pri výpočte váženého priemeru pre úroveň B sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne pre žiakov so sluchovým postihnutím bude nasledujúce:
15 % – 40 % psychológia a sociológia približne v pomere 2 : 3,
15 % – 40 % ekonómia a ekonomika v pomere 3 : 7,
15 % – 45 % právo a politológia v pomere 11 : 9,
15 % – 30 % filozofia v uvedenom členení
Úroveň A
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút,
na úlohu č. 2 asi 12 minút,
na úlohu č. 3 asi 12 minút.
Úroveň B
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút,
na úlohu č. 2 asi 13 minút.
14. RUSKÝ JAZYK
Každé zadanie pre všetky úrovne sa skladá z troch úloh.
Tematické okruhy sú uvedené v cieľových požiadavkách z ruského jazyka.
Charakteristika úloh maturitných zadaní
Úloha č. 1 – Vizuálny podnet (napr. obrázok, fotografia, komiks, graf, schéma a pod.)
Žiak opíše predložený obrázok a nachádza súvislosti medzi obrázkom a danou maturitnou témou. Komisia hodnotí súvislosť opisu predloženého podnetu, lineárnosť (postupnosť) vo vyjadrovaní a adekvátne jazykové prostriedky zodpovedajúce danej úrovni žiaka.
Úloha č. 2 – Tematický okruh
Úlohou žiaka je zaujať stanovisko k téme a odôvodniť ho v rozhovore so skúšajúcimi, ktorí vedú rozhovor podľa zásad uvedených v metodických pokynoch pre predmetové maturitné komisie. Komisia hodnotí, ako žiak dokáže zdôvodniť a vysvetliť svoje názory na danú tému a argumentovať k problematike, výber faktov a informácií, gramatiku.
Úloha č. 3 – Situačná úloha, dialóg s rozdelenými úlohami (stredné odborné školy a stredné odborné učilištia, aj rôzne modelové situácie zohľadňujúce príslušný študijný odbor)
Žiak dostane za úlohu vyriešiť konkrétnu situáciu, napr. je na stanici a má sa informovať o najvýhodnejšom vlakovom spojení do nejakého mesta. Komisia sa zameriava na hodnotenie výberu a adekvátnosť použitia jazykových prostriedkov (z konkrétnej situácie z každodenného života v okruhu daných tém).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút,
na úlohu č. 3 asi 5 minút.
Všeobecné pomôcky
Obojstranný prekladový slovník obsahujúci najmenej 15 000 hesiel.
Hodnotenie
a) Základom hodnotenia je rozsah slovnej zásoby, používanie gramatických štruktúr, stupeň jazykovej pohotovosti, obsahová stránka prejavu a pod.
b) Predmetová maturitná komisia hodnotí obsahovú a jazykovú správnosť odpovede, štruktúru – začiatok, vedenie a ukončenie rozhovoru.
c) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
d) Hodnotenie úlohy č. 1 sa skladá z dvoch samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. obsahová primeranosť,
2. jazyková správnosť.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 1 získame ako aritmetický priemer oboch čiastkových hodnotení.
e) Hodnotenie úlohy č. 2 sa skladá zo šiestich samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. plynulosť vyjadrovania,
2. výslovnosť a intonácia,
3. obsah – náročnosť spracovania/kvalita rozhovoru,
4. lexikálny rozsah,
5. argumentácia,
6. gramatická presnosť.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 2 získame ako aritmetický priemer všetkých šiestich čiastkových hodnotení.
h) Hodnotenie úlohy č. 3 sa skladá z dvoch samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. obsahová a jazyková správnosť,
2. pohotovosť vyjadrovania.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 3 získame ako aritmetický priemer oboch čiastkových hodnotení.
i) Váha hodnotenia jednotlivých úloh ústnej zložky je 1 : 2 : 1. Pri výpočte váženého priemeru sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Úloha č. 1 – Pre žiakov so zrakovým postihnutím obrázky nahradiť slovným opisom príslušnej situácie vo vyučovacom jazyku; grafy, schémy vynechať.
U žiakov so sluchovým postihnutím sa nehodnotí jazyková správnosť.
Úloha č. 2 – U žiakov so sluchovým postihnutím sa nehodnotí výslovnosť, intonácia a gramatická presnosť.
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7,5 minúty,
na úlohu č. 2 asi 15 minút,
na úlohu č. 3 asi 7,5 minúty.
15. SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Každé zadanie pre úroveň A obsahuje tri úlohy a východiskový literárny text. Jedna z úloh musí obsahovať učivo zo slovenského jazyka.
Každé zadanie pre úroveň B obsahuje dve úlohy a východiskový literárny text. Jedna z úloh musí obsahovať učivo zo slovenského jazyka.
Ak by literárny text neobsahoval vhodné podnety pre úlohu z jazyka, môže byť k tejto úlohe pripojený ešte špecifický text.
Dve tretiny úloh pre obe úrovne zahŕňajú učivo z literatúry, jedna tretina úloh je zameraná na látku z jazyka.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň A
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na reprodukciu vedomostí z literárnej histórie a teórie literatúry (prevláda forma monológu). Úloha môže mať varianty:
a) variant – ak je úloha zameraná historicky, jej obsahom je priblíženie literárno-umeleckého obdobia a prehľad o najvýznamnejších autoroch (2 – 3) s ideovou, tematickou a umeleckou charakteristikou ich najdôležitejších diel,
b) variant – ak je úloha zameraná tematicky, jej obsahom je priblíženie odlišného stvárnenia danej témy v rôznych dielach,
c) variant – ak je úloha zameraná na problematiku žánrovej formy, jej obsahom je definovanie žánrovej formy, náčrt jej historického vývinu, resp. prehľad modifikácií žánru u rôznych autorov.
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na to, aby žiak preukázal schopnosť interpretovať text predloženej literárnej ukážky (ak maturitné zadanie ponúka viac literárnych ukážok, vyberie si žiak sám jednu ukážku alebo dve ukážky, na ktoré sa zameria). Obsahom úlohy je analýza a hodnotenie textu na základe argumentácie (dokazovanie vlastných tvrdení prvkami z textu; prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Úloha č. 3 – Úloha je zameraná tak, aby žiak pri odpovedi prejavil svoju pripravenosť demonštrovať znalosť teoretického systému slovenského jazyka určenú základnými pedagogickými dokumentmi a svoju schopnosť uplatniť tieto vedomosti pri vysvetľovaní konkrétnych jazykových javov, ktoré sa vyskytli v texte ukážky (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 4 minúty,
na úlohu č. 2 asi 9 minút,
na úlohu č. 3 asi 7 minút.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň B
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na reprodukciu vedomostí z literárnej histórie a teórie literatúry (prevláda forma monológu) a na následnú schopnosť uplatniť tieto vedomosti pri interpretácii textu literárnej ukážky (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie). Úloha môže mať varianty:
a) variant – ak je úloha zameraná historicky, jej obsahom je priblíženie literárno-umeleckého obdobia a prehľad o najvýznamnejších autoroch (2 – 3) s ideovou, tematickou a umeleckou charakteristikou ich najdôležitejších diel a následná analýza a hodnotenie textu na základe argumentácie (dokazovanie vlastných tvrdení prvkami z textu),
b) variant – ak je úloha zameraná tematicky, jej obsahom je priblíženie odlišného stvárnenia danej témy v rôznych dielach a následná analýza a hodnotenie textu na základe argumentácie (dokazovanie vlastných tvrdení prvkami z textu),
c) variant – ak je úloha zameraná na problematiku žánrovej formy, jej obsahom je definovanie žánrovej formy, náčrt jej historického vývinu, resp. prehľad modifikácií žánru u rôznych autorov a následná analýza a hodnotenie textu na základe argumentácie (dokazovanie vlastných tvrdení prvkami z textu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná tak, aby žiak pri odpovedi prejavil svoju pripravenosť demonštrovať znalosť teoretického systému slovenského jazyka určenú základnými pedagogickými dokumentmi a svoju schopnosť uplatniť tieto vedomosti pri vysvetľovaní konkrétnych jazykových javov, ktoré sa vyskytli v texte literárnej ukážky (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 10 minút,
na úlohu č. 2 asi 5 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne bude nasledujúce:
Úlohy z literatúry
44 % – 66 % slovenská literatúra,
24 % – 36 % svetová literatúra,
12 % – 18 % teória literatúry.
Úlohy z jazyka
8 % – 12 % lexikológia a frazeológia,
8 % – 12 % morfológia,
8 % – 12 % zvuková a grafická stránka jazyka,
12 % – 18 % syntax,
8 % – 12 % práca s informáciami,
8 % – 12 % všeobecné poznatky o jazyku,
28 % – 42 % štylistika.
Všeobecné pomôcky
1. Slovník slovenského jazyka
2. Frazeologický slovník
3. Pravidlá slovenského pravopisu
Hodnotenie
a) Predmetová maturitná komisia hodnotí obsahovú kvalitu a jazykovú správnosť odpovede, t. j. rozsah slovnej zásoby, gramatickú správnosť, štylistickú pôsobivosť a stupeň rečovej pohotovosti.
b) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni A je 1 : 2 : 2. Pri výpočte váženého priemeru sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
d) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni B je 3 : 2. Pri výpočte váženého priemeru sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Úroveň A
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 60 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút,
na úlohu č. 2 asi 14 minút,
na úlohu č. 3 asi 10 minút.
Úroveň B
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 40 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 13 minút,
na úlohu č. 2 asi 7 minút.
16. SLOVENSKÝ JAZYK A SLOVENSKÁ LITERATÚRA
Každé zadanie pre úroveň A sa skladá z troch úloh, pre úroveň B z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň A
Úloha č. 1 – Konverzácia
Aktualizovať a konkretizovať rozhovory; viesť rozhovor, ktorý nadväzuje na východiskový text; rozumieť tematickým okruhom z konverzácie; aktívne ovládať základnú slovnú zásobu konverzačných tém; zostaviť rozhovor na základe kľúčových slov alebo téz.
Úloha č. 2 – Gramatika a sloh
Aplikovať poznatky v cvičeniach; pozorovať, porovnávať, analyzovať jazykové javy, slovné druhy, vetné členy, základné rozdiely v gramatickom systéme slovenského a maďarského jazyka. Pohotovo štylizovať krátke ústne prejavy; poznať kompozíciu a štylistické prostriedky hovorového štýlu, dialógy v každodennom živote podľa aktuálnych situácií; administratívny štýl; náučný štýl.
Úloha č. 3 – Literatúra
Prirodzená komunikácia o literárnom diele (kontextualita); schopnosť tvorivo interpretovať osvojené myšlienky a produkovať vlastné; objasňovať špecifiká, ktoré sú charakteristické pre slovenskú a maďarskú literatúru.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút, na úlohu č. 2 asi 6 minút, na úlohu č. 3 asi 7 minút.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre úroveň B
Úloha č. 1 – Konverzácia
Aktualizovať a konkretizovať rozhovory; viesť rozhovor, ktorý nadväzuje na východiskový text; rozumieť tematickým okruhom z konverzácie; aktívne ovládať základnú slovnú zásobu konverzačných tém; zostaviť rozhovor na základe kľúčových slov alebo téz.
Úloha č. 2 – Literatúra
Prirodzená komunikácia o literárnom diele (kontextualita); schopnosť tvorivo interpretovať osvojené myšlienky a produkovať vlastné; objasňovať špecifiká, ktoré sú charakteristické pre slovenskú a maďarskú literatúru.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 6 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne bude nasledujúce:
32 % – 48 % konverzácia,
24 % – 36 % jazyková výchova,
24 % – 36 % literatúra.
Všeobecné pomôcky
1. Slovník slovenského jazyka
2. Frazeologický slovník
3. Pravidlá slovenského pravopisu
Hodnotenie
a) Základom hodnotenia je rozsah slovnej zásoby, používanie gramatických štruktúr, stupeň jazykovej pohotovosti, obsahová stránka prejavu a pod.
b) Predmetová maturitná komisia hodnotí obsahovú a jazykovú správnosť odpovede, štruktúru – začiatok, vedenie a ukončenie rozhovoru.
c) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
d) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni A je rovnaká. Preto vážený priemer je aj aritmetický priemer
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
e) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v úrovni B je 3 : 2. Pri výpočte váženého priemeru sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Úroveň A
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 10 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút,
na úlohu č. 3 asi 10 minút.
Úroveň B
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 12 minút,
na úlohu č. 2 asi 8 minút.
17. ŠPANIELSKY JAZYK
Každé zadanie pre všetky úrovne sa skladá z troch úloh.
Tematické okruhy sú uvedené v cieľových požiadavkách zo španielskeho jazyka.
Charakteristika úloh maturitných zadaní
Úloha č. 1 – Vizuálny podnet (napr. obrázok, fotografia, komiks, graf, schéma a pod.)
Žiak opíše predložený obrázok a nachádza súvislosti medzi obrázkom a danou maturitnou témou. Komisia hodnotí súvislosť opisu predloženého podnetu, lineárnosť (postupnosť) vo vyjadrovaní a adekvátne jazykové prostriedky zodpovedajúce danej úrovni žiaka.
Úloha č. 2 – Tematický okruh
Úlohou žiaka je zaujať stanovisko k téme a odôvodniť ho v rozhovore so skúšajúcimi, ktorí vedú rozhovor podľa zásad uvedených v metodických pokynoch pre predmetové maturitné komisie. Komisia hodnotí, ako žiak dokáže zdôvodniť a vysvetliť svoje názory k danej téme a argumentovať k problematike, výber faktov a informácií, gramatiku.
Úloha č. 3 – Situačná úloha, dialóg s rozdelenými úlohami (stredné odborné školy a stredné odborné učilištia aj rôzne modelové situácie zohľadňujúce príslušný študijný odbor)
Žiak dostane za úlohu vyriešiť konkrétnu situáciu, napr. je na stanici a má sa informovať o najvýhodnejšom vlakovom spojení do nejakého mesta. Komisia sa zameriava na hodnotenie výberu a adekvátnosť použitia jazykových prostriedkov (z konkrétnej situácie z každodenného života v okruhu daných tém).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút,
na úlohu č. 3 asi 5 minút.
Všeobecné pomôcky
Obojstranný prekladový slovník obsahujúci najmenej 15 000 hesiel.
Hodnotenie
a) Základom hodnotenia je rozsah slovnej zásoby, používanie gramatických štruktúr, stupeň jazykovej pohotovosti, obsahová stránka prejavu a pod.
b) Predmetová maturitná komisia hodnotí obsahovú a jazykovú správnosť odpovede, štruktúru – začiatok, vedenie a ukončenie rozhovoru.
c) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
d) Hodnotenie úlohy č. 1 sa skladá z dvoch samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. obsahová primeranosť,
2. jazyková správnosť.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 1 získame ako aritmetický priemer oboch čiastkových hodnotení.
e) Hodnotenie úlohy č. 2 sa skladá zo šiestich samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. plynulosť vyjadrovania,
2. výslovnosť a intonácia,
3. obsah – náročnosť spracovania/kvalita rozhovoru,
4. lexikálny rozsah,
5. argumentácia,
6. gramatická presnosť.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 2 získame ako aritmetický priemer všetkých šiestich čiastkových hodnotení.
f) Hodnotenie úlohy č. 3 sa skladá z dvoch samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. obsahová a jazyková správnosť,
2. pohotovosť vyjadrovania.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 3 získame ako aritmetický priemer oboch čiastkových hodnotení.
g) Váha hodnotenia jednotlivých úloh ústnej zložky je 1 : 2 : 1. Pri výpočte váženého priemeru sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Úloha č. 1 – Pre žiakov so zrakovým postihnutím obrázky nahradiť slovným opisom príslušnej situácie vo vyučovacom jazyku; grafy, schémy vynechať.
U žiakov so sluchovým postihnutím sa nehodnotí jazyková správnosť.
Úloha č. 2 – U žiakov so sluchovým postihnutím sa nehodnotí výslovnosť, intonácia a gramatická presnosť.
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7,5 minúty,
na úlohu č. 2 asi 15 minút,
na úlohu č. 3 asi 7,5 minúty.
18. TALIANSKY JAZYK
Každé zadanie pre všetky úrovne sa skladá z troch úloh.
Tematické okruhy sú uvedené v cieľových požiadavkách z talianskeho jazyka.
Charakteristika úloh maturitných zadaní
Úloha č. 1 – Vizuálny podnet (napr. obrázok, fotografia, komiks, graf, schéma a pod.)
Žiak opíše predložený obrázok a nachádza súvislosti medzi obrázkom a danou maturitnou témou. Komisia hodnotí súvislosť opisu predloženého podnetu, lineárnosť (postupnosť) vo vyjadrovaní a adekvátne jazykové prostriedky zodpovedajúce danej úrovni žiaka.
Úloha č. 2 – Tematický okruh
Úlohou žiaka je zaujať stanovisko k téme a odôvodniť ho v rozhovore so skúšajúcimi, ktorí vedú rozhovor podľa zásad uvedených v metodických pokynoch pre predmetové maturitné komisie. Komisia hodnotí, ako žiak dokáže zdôvodniť a vysvetliť svoje názory k danej téme a argumentovať k problematike, výber faktov a informácií, gramatiku.
Úloha č. 3 – Situačná úloha, dialóg s rozdelenými úlohami (stredné odborné školy a stredné odborné učilištia aj rôzne modelové situácie zohľadňujúce príslušný študijný odbor)
Žiak dostane za úlohu vyriešiť konkrétnu situáciu, napr. je na stanici a má sa informovať o najvýhodnejšom vlakovom spojení do nejakého mesta. Komisia sa zameriava na hodnotenie výberu a adekvátnosť použitia jazykových prostriedkov (z konkrétnej situácie z každodenného života v okruhu daných tém).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút, na úlohu č. 3 asi 5 minút.
Všeobecné pomôcky
Obojstranný prekladový slovník obsahujúci najmenej 15 000 hesiel.
Hodnotenie
a) Základom hodnotenia je rozsah slovnej zásoby, používanie gramatických štruktúr, stupeň jazykovej pohotovosti, obsahová stránka prejavu a pod.
b) Predmetová maturitná komisia hodnotí obsahovú a jazykovú správnosť odpovede, štruktúru – začiatok, vedenie a ukončenie rozhovoru.
c) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
d) Hodnotenie úlohy č. 1 sa skladá z dvoch samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. obsahová primeranosť,
2. jazyková správnosť.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 1 získame ako aritmetický priemer oboch čiastkových hodnotení.
e) Hodnotenie úlohy č. 2 sa skladá zo šiestich samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. plynulosť vyjadrovania,
2. výslovnosť a intonácia,
3. obsah – náročnosť spracovania/kvalita rozhovoru,
4. lexikálny rozsah,
5. argumentácia,
6. gramatická presnosť.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 2 získame ako aritmetický priemer všetkých šiestich čiastkových hodnotení.
f) Hodnotenie úlohy č. 3 sa skladá z dvoch samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. obsahová a jazyková správnosť,
2. pohotovosť vyjadrovania.
Výsledné hodnotenie úlohy č. 3 získame ako aritmetický priemer oboch čiastkových hodnotení.
g) Váha hodnotenia jednotlivých úloh ústnej zložky je 1 : 2 : 1. Pri výpočte váženého priemeru sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Úloha č. 1 – Pre žiakov so zrakovým postihnutím obrázky nahradiť slovným opisom príslušnej situácie vo vyučovacom jazyku; grafy, schémy vynechať.
U žiakov so sluchovým postihnutím sa nehodnotí jazyková správnosť.
Úloha č. 2 – U žiakov so sluchovým postihnutím sa nehodnotí výslovnosť, intonácia a gramatická presnosť.
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7,5 minúty,
na úlohu č. 2 asi 15 minút,
na úlohu č. 3 asi 7,5 minúty.
19. UKRAJINSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Každé zadanie (pre obe úrovne) sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre obe úrovne
Úloha č. 1 – úloha z jazyka
Úloha č. 2 – úloha z literatúry
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút, na úlohu č. 2 asi 9 minút.
Zastúpenie jednotlivých oblastí v úlohách maturitných zadaní pre obe úrovne bude takéto:
Úlohy z jazyka
6 % – 10 % jazyk a reč,
6 % – 10 % fonetika,
12 % – 15 % náuka o slove,
4 % – 8 % tvaroslovie,
6 % – 10 % sémantika,
12 % – 15 % vetná skladba,
6 % – 10 % štylistika,
6 % – 10 % písomná vyjadrovacia schopnosť,
6 % – 10 % ústna vyjadrovacia schopnosť,
8 % – 12 % pravopis a kultúra reči.
1 : 2)
4 % – 8 % starovek,
4 % – 8 % stredovek,
6 % – 10 % renesancia,
4 % – 8 % barok,
6 % – 10 % osvietenstvo a klasicizmus,
8 % – 12 % romantizmus,
8 % – 12 % realizmus,
8 % – 12 % druhá polovica 19. storočia, prelom storočia,
6 % – 10 % obdobie medzi dvomi svetovými vojnami,
6 % – 8 % druhá polovica 20. storočia,
6 % – 8 % ukrajinská literatúra,
4 % – 8 % literárna teória.
Všeobecné pomôcky
Osobný počítač (PC) s textovým editorom.
Hodnotenie
a) Základom hodnotenia je rozsah slovnej zásoby, používanie gramatických štruktúr, stupeň jazykovej pohotovosti, obsahová stránka prejavu a pod.
b) Predmetová maturitná komisia hodnotí obsahovú a jazykovú správnosť odpovede, štruktúru – začiatok, vedenie a ukončenie rozhovoru.
c) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
d) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v oboch úrovniach je 2 : 3. Pri výpočte váženého priemeru sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 12 minút,
na úlohu č. 2 asi 18 minút.
20. TEORETICKÁ ČASŤ ODBORNEJ ZLOŽKY
Teoretická časť odbornej zložky sa skladá z 25 tém.
Témy sú v súlade s cieľovými požiadavkami na absolventa príslušného študijného odboru v oblasti odborného vzdelania.
Charakteristika tém a overenie cieľových požiadaviek
11 Fyzikálno-matematické vedy, 21 Baníctvo, 21 Baníctvo a banícka geológia, 36 Stavebníctvo a vodohospodárstvo a 36 Stavebníctvo, geodézia a kartografia; overiť úroveň osvojenia
a) teoretických základov odboru a ich aplikácie v odbore,
b) druhov hlavných aj pomocných materiálov, ich použitie, posúdenie ich mechanických, fyzikálnych a chemických vlastností, spracovania a hospodárnosti,
c) podstaty a zákonitostí technológie výroby a technologických postupov s použitím vhodných strojov daného odboru,
d) princípov strojov a zariadení používaných v príslušnom odbore stavebníctvo, geológia, baníctvo a kamenárstvo,
e) princípov výroby a konštrukcie výrobkov v príslušnom odbore,
f) princípov meračských, vytyčovacích, výpočtových metód v rámci odboru,
g) základov informatiky a riadiacich systémov v konkrétnom odbore,
h) obsahu a tvorby technickej dokumentácie a princípy navrhovania jednotlivých konštrukcií v príslušnom odbore,
i) ekonomických zákonitostí výroby, základných a legislatívnych súvislostí vo výrobe,
j) zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany a ochrany životného prostredia.
22 Hutníctvo; overiť úroveň osvojenia
a) teoretických základov odboru, technologického toku surovín pri jednotlivých výrobných a spracovateľských technológiách a ich aplikácie v konkrétnom študijnom odbore,
b) informačných a komunikačných technológií v rôznych odvetviach priemyselnej výroby,
c) funkcie a konštrukcie výrobných a tepelných zariadení, výrobných agregátov a možností znižovania energetickej náročnosti podľa konkrétnych študijných odborov,
d) orientácie v trhovej ekonomike, preukázať znalosti z oblasti základného marketingu a zvýrazniť možnosti zníženia nákladov na jednotlivé výroby,
e) rizík bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) jednotlivých výrob, ochrany životného prostredia,
f) využívania druhotných surovín a druhotných zdrojov energie, alternatívy netradičných energetických zdrojov.
23, 24 Strojárstvo a ostatná kovospracúvacia výroba; overiť úroveň osvojenia
a) teoretických základov odboru a postoja žiakov, ktoré získa počas štúdia na posúdenie a optimalizáciu riešenia odborného problému a obhájenie najvhodnejšieho spôsobu riešenia tohto problému s uplatnením základných matematických, fyzikálnych a mechanických hľadísk,
b) základných druhov hlavných aj pomocných materiálov, ich použitie, posúdenie ich vlastností z hľadiska funkcie, technológie výroby, spracovania a hospodárnosti,
c) podstaty a zákonitostí technológie výroby a postupov pri premene materiálu alebo polotovaru na hotový výrobok s použitím vhodných strojov daného odboru,
d) princípov strojov a zariadení,
e) obsahu a tvorby technickej dokumentácie a normalizácie,
f) základov informatiky a riadiacich systémov v konkrétnom študijnom odbore,
g) ekonomických zákonitostí výroby, právnych a legislatívnych súvislostí vo výrobe a v predaji produktov podľa konkrétneho odboru,
h) zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany a ochrany životného prostredia.
26 Elektrotechnika a 26 Elektrotechnika a telekomunikácie; overiť úroveň osvojenia
a) teoretických základov odboru a ich použitie na riešenie problému s uplatnením základných matematických, fyzikálnych a technických hľadísk,
b) druhov technických materiálov, ich použitie a posúdenie z hľadiska princípu, technológie, spracovania a hospodárnosti,
c) princípov elektrotechnických zariadení a informačných systémov,
d) podstaty technológie výroby elektrotechnických a informatických zariadení,
e) obsahu, tvorby a použitia technickej dokumentácie a normalizácie,
f) základov informatiky a riadiacich systémov,
g) ekonomických zákonitostí výroby, právnych a legislatívnych súvislostí vo výrobe, v predaji a servise produktov,
h) zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany a ochrany životného prostredia.
27 Technická chémia silikátov, 28 Ostatná technická chémia, 28 Technická chémia ostatná a 29 Potravinárstvo; overiť úroveň osvojenia
a) teoretických základov odboru, princípov a podstaty procesov a dejov a ich aplikácie v konkrétnom študijnom odbore,
b) druhy hlavných materiálov a surovín, polovýrobkov a výrobkov, ich použitie, posúdenie vlastností a akosti,
c) technologických postupov a princípov funkcie prístrojov, strojov, zariadení a liniek v príslušnom odbore,
d) zásad prevencie a ochrany zdravia pri práci, ochrany a tvorby životného prostredia,
e) ekonomických zákonitostí výroby, právnych a legislatívnych predpisov vo výrobe podľa konkrétneho odboru.
31 Textil a odevníctvo; overiť úroveň osvojenia
a) teoretických základov odboru a ich aplikácie v konkrétnom študijnom odbore,
b) nadobudnutých vedomostí, zručností, schopností pri komplexnom riešení úloh a problémov v danom odbore,
c) podstaty a zákonitostí technologických procesov a postupov, ich aplikácie v príprave výroby, v konštrukčnom riešení, vypracovaní technickej a technologickej dokumentácie aj v samotnej výrobe jednotlivých druhov výrobkov a materiálov používaných v odbore s využitím informačných a komunikačných technológií,
d) princípov činnosti prístrojov, strojov, mechanizmov, zariadení a liniek a ich využitie v technologických procesoch a vo výrobe produktov podľa konkrétnych študijných odborov,
e) ekonomických zákonitostí výroby, právnych a legislatívnych súvislostí vo výrobe, v spracovaní a predaji produktov podľa konkrétneho odboru,
f) princípov a zásad podnikania, postupov riešenia bežných organizačných a rozhodovacích situácií,
g) zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany a ochrany životného prostredia.
32 Spracúvanie kože a výroba obuvi a 32 Spracúvanie kože, plastov a gumy a výroba obuvi; overiť úroveň osvojenia
a) teoretických základov odboru, princípov a podstaty technologických procesov a ich aplikácie v konkrétnom študijnom odbore,
b) princípov činnosti strojov, zariadení, prístrojov a ich využitie v technologických procesoch a vo výrobe produktov podľa konkrétnych študijných odborov,
c) podstaty a zákonitostí technologických procesov, ich aplikácie v príprave výroby, konštrukčnom riešení, vo vypracovaní technickej a technologickej dokumentácie aj v samotnej výrobe z jednotlivých druhov materiálov používaných v odbore s využitím informačných a komunikačných technológií,
d) zákonitostí o ekonomických javoch, trhovom hospodárstve, zásadách riadenia hospodárstva, firiem, prevádzok, drobného podnikania, hospodárneho využívania materiálu, energie a ľudského potenciálu,
e) zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany a ochrany životného prostredia.
33 Spracúvanie dreva a výroba hudobných nástrojov; overiť úroveň osvojenia
a) teoretických základov odboru a ich aplikácie v odbore,
b) druhov hlavných aj pomocných materiálov, ich použitie, posúdenie ich vlastností,
c) technológie výroby,
d) technologických princípov strojov a zariadení používaných pri spracovaní dreva a výrobe hudobných nástrojov,
e) konštrukcie výrobkov z dreva a hudobných nástrojov,
f) znalostí obsahu technickej dokumentácie,
g) ekonomických zákonitostí výroby, právnych a legislatívnych súvislostí vo výrobe, princípov marketingu a manažmentu, základov podnikania,
h) zásad bezpečnosti práce a protipožiarnej ochrany, princípov ekológie a ochrany životného prostredia.
34 Polygrafia a spracúvanie filmu a 34 Polygrafia, spracúvanie papiera, filmu a fotografie; overiť úroveň osvojenia
a) teoretických základov odboru, princípov a podstaty procesov a dejov a ich aplikácie v konkrétnom študijnom odbore,
b) spôsobov technickej prípravy a technologických postupov výroby,
c) druhov hlavných a pomocných materiálov používaných v oblasti polygrafie a obalovej techniky, ich vlastností a spôsobov ovplyvňovania a skúšania týchto vlastností,
d) princípov funkcie prístrojov, strojov, zariadení a liniek používaných v príslušnom odbore,
e) požiadaviek a noriem hygieny a estetiky prostredia a bezpečnosti práce, protipožiarnej ochrany a tvorby a ochrany životného prostredia,
f) ekonomických zákonitostí výroby, právnych a legislatívnych predpisov, princípov marketingu a manažmentu, základov podnikateľských činností.
37 Doprava a pošty a 37 Doprava, pošty a telekomunikácie; overiť úroveň osvojenia
a) teoretických základov odboru a ich aplikácie v odbore,
b) konštrukčných uzlov a konštrukčných častí technických zariadení v príslušnom odbore a ich bezpečného prevádzkovania,
c) základných noriem dopravy,
d) systému organizácie a riadenia dopravy,
e) znalostí obsahu odbornej dokumentácie,
f) ekonomických zákonitostí, právnych a legislatívnych súvislostí, princípov marketingu a manažmentu, základov podnikania,
g) zásad bezpečnosti práce a protipožiarnej ochrany, princípov ekológie a ochrany životného prostredia.
39 Špeciálne technické odbory; overiť úroveň osvojenia
životné prostredie
a) teoretických základov odboru a ich aplikácie v odbore,
b) základných ekologických pojmov,
c) základov technológie ochrany životného prostredia,
d) základov krajinnej ekológie,
e) základov problematiky stavieb v životnom prostredí,
f) využívania aplikácie ekologických princípov,
g) legislatívnych a ekonomických súvislostí pri ochrane životného prostredia,
h) štátnej a nadnárodnej environmentálnej politiky a zodpovednosti jednotlivca, ako aj spoločnosti za stav životného prostredia,
i) zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany.
technické a informatické služby
a) teoretických základov odboru a ich aplikácie v príslušnom odbornom zameraní,
b) znalostí základných noriem pre príslušné odborné zameranie,
c) technologických postupov spojených s príslušným odborným zameraním,
d) organizácie a riadenia procesov alebo výroby podľa príslušného odborného zamerania,
e) základov práva, personalistiky a sociológie,
f) zákonitostí fungovania trhovej ekonomiky, marketingu a manažmentu,
g) základov podnikania a súvisiacich predpisov a zákonov,
h) realizácie zmluvných vzťahov, fakturácie a daňovníctva,
i) zásad jednoduchého a podvojného účtovníctva,
j) zásad bezpečnosti práce, protipožiarnej ochrany, princípov ekológie a ochrany životného prostredia.
42 Poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo, 43 Veterinárske vedy a 45 Poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo; overiť úroveň osvojenia
a) teoretických základov odboru, princípov a podstaty procesov a dejov v živých organizmoch a ich aplikácie v konkrétnom študijnom odbore,
b) zákonitostí procesov v abiotickom prostredí a v živých sústavách vo vzťahu k technologickým opatreniam a postupom v pestovaní rastlín a lesov, v chove, v prevencii a ochrane zdravia zvierat, vo vodnom hospodárstve, v ochrane a tvorbe životného prostredia,
c) princípov činnosti prístrojov, strojov, mechanizmov, zariadení a liniek a ich využitie v technologických procesoch a vo výrobe produktov podľa konkrétnych študijných odborov,
d) podstaty a zákonitostí technologických procesov a postupov, ich aplikácie pri návrhoch na tvorivé odborné riešenie komplexných úloh,
e) ekonomických zákonitostí výroby, právnych a legislatívnych súvislostí vo výrobe, v službách, spracovaní a predaji produktov podľa konkrétneho odboru,
f) princípov a zásad podnikania, postupov riešenia bežných organizačných a rozhodovacích situácií,
g) zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany a ochrany životného prostredia.
53 Zdravotníctvo; overiť úroveň osvojenia
asistent (zdravotnícky asistent, masér, masér pre zrakovo hendikepovaných, asistent výživy, zdravotnícky záchranár)
a) základných atribútov zdravia, jeho zachovania, upevňovania a obnovovania a faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravotný stav,
b) základov anatómie, fyziológie, patológie človeka a kliniky chorôb, prostredníctvom ktorých chápe stavbu, funkciu, vývoj organizmu a prejavy chorobných procesov v ľudskom organizme,
c) poznatkov o osobnosti človeka vo vývoji, v zdraví a chorobe, najmä jeho prežívanie, správanie a konanie, o metódach a prostriedkoch výchovného pôsobenia na človeka,
d) základných princípov zdravotníckej etiky,
e) poznatkov o prvej pomoci pri úrazoch a stavoch ohrozujúcich život,
f) poznatkov o bio-psycho-sociálnych potrebách človeka a ich uspokojovaní, o základných metódach pozorovania, zbere informácií v zdravotníctve a sociálnej starostlivosti, o základných ošetrovateľských postupoch, o zdravotníckej administratíve, dokumentácii, štatistike a účtovníctve (zdravotnícky asistent),
g) poznatkov o podstate fyzikálnych podnetov, ich fyziologických účinkoch, mechanizme pôsobenia v organizme a ich liečebnom využití v prevencii a terapii, o vlastnostiach a účinkoch prírodných liečivých zdrojov, o princípoch aplikácie a aplikačných technikách masáží (masér, masér pre zrakovo hendikepovaných),
h) poznatkov o všeobecných vlastnostiach požívatín, o fyziológii výživy, spracúvaní živín a metabolizme, o liečebnej výžive a modifikáciách dietoterapie pri narušenom zdraví, chorobe a pri rizikových faktoroch ochorení (asistent výživy),
i) poznatkov o urgentnej medicíne prvého kontaktu a záchrane postihnutých v rôznych situáciách nemocničnej a prednemocničnej záchrannej služby, hlavne v rýchlej zdravotníckej pomoci nemocníc, leteckej záchrannej službe, horskej službe, požiarnej ochrane, vo vodnej záchrannej službe, v banskej a cestnej záchrannej službe, o organizácii, technických prostriedkoch a pomôckach (zdravotnícky záchranár),
j) zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany a ochrany životného prostredia.
laborant (zdravotnícky laborant, farmaceutický laborant)
a) základov anatómie, fyziológie, patológie človeka a kliniky chorôb, prostredníctvom ktorých chápe stavbu, funkciu, vývoj organizmu a prejavy chorobných procesov v ľudskom organizme,
b) základných princípov zdravotníckej etiky,
c) poznatkov o prvej pomoci pri úrazoch a stavoch ohrozujúcich život,
d) poznatkov o vyšetrovacích metódach klinickej biochémie, hematológie a transfuziológie, histológie a mikrobiológie, o prístrojovom vybavení laboratórií a o manipulácii s ním, o klinickom význame stanovovaných parametrov a ich referenčných intervaloch a patologických odchýlkach, o metódach a postupoch odberu biologického materiálu pre laboratórne vyšetrenie, o pomôckach, materiáloch, chemikáliách, vyšetrovacích setoch (zdravotnícky laborant),
e) poznatkov o jednotlivých farmakologických skupinách, hlavných účinných látkach, ich mechanizme účinku, nežiaducich účinkoch, interakciách a základných kontraindikáciách, o pracovných postupoch prípravy jednotlivých liekových foriem, o spôsoboch správnej adjustácie, uchovávaní, kontrole, vydávaní a aplikácii liekových foriem, o druhoch zdravotníckych potrieb, ich vlastnostiach a spôsobe použitia (farmaceutický laborant),
f) zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany a ochrany životného prostredia.
technik (ortopedický technik, zubný technik)
g) základov anatómie, fyziológie, patológie človeka a kliniky chorôb, prostredníctvom ktorých chápe stavbu, funkciu, vývoj organizmu a prejavy chorobných procesov v ľudskom organizme,
h) základných princípov zdravotníckej etiky,
i) poznatkov o prvej pomoci pri úrazoch a stavoch ohrozujúcich život,
j) poznatkov z ortopédie, o technologických spôsoboch spracovania, pracovných postupoch a metódach v ortopedickej protetike, o materiáloch používaných na výrobu ortopedicko-protetických pomôcok, o zásadách kótovania, označovania presnosti, akosti, materiáloch na technických výkresoch, o nástrojoch, strojoch a zariadeniach používaných pri výrobe pomôcok (ortopedický technik),
k) poznatkov zo stomatológie, o indikáciách, konštrukcii a zhotovovaní rôznych typov stomatologických protéz, o prístrojovej technike, materiáloch, pomôckach, technologickom spracovaní materiálov, o pravidlách bezpečnosti v zubnom laboratóriu (zubný technik).
62 Ekonomické vedy, 63 Ekonomika a organizácia, obchod a služby a 64 Ekonomika a organizácia, obchod a služby; overiť úroveň osvojenia
ekonomika a organizácia
a) teoretických základov odboru, princípov a podstaty ekonomických procesov a dejov a ich aplikácie v konkrétnom študijnom odbore,
b) získaných poznatkov pri uvádzaní výrobkov a služieb na trh, princípov trhového hospodárstva, orientácie na trhu,
c) komplexného riešenia úloh a problémov s využitím znalostí z odborných predmetov,
d) zásad prevencie a ochrany zdravia pri práci, ochrany a tvorby životného prostredia,
e) ekonomických, technologických, sociálnych zákonitostí výroby, distribúcie, predaja, právnych a legislatívnych predpisov trhového hospodárstva podľa konkrétneho odboru.
obchod
a) teoretických základov odboru, princípov a podstaty procesov a dejov a ich aplikácie v konkrétnom študijnom odbore,
b) aplikácie získaných poznatkov pri uvádzaní výrobkov a služieb na trh, spoznávať trh a jeho okolie, orientovať sa na trhu a optimálne sa rozhodovať pri riešení marketingovej problematiky,
c) schopnosti tvorivo využívať získané poznatky pri zostavovaní a ponuke sortimentu tovarov s využitím znalostí a zručností pri obchodno-administratívnych činnostiach,
d) komplexného riešenia úloh a problémov s využitím znalostí z odborných predmetov,
e) ekonomických, technologických, sociálnych zákonitostí výroby, skladovania, distribúcie, predaja, právnych a legislatívnych predpisov trhového hospodárstva,
f) druhov hlavných materiálov a surovín, výrobkov, ich použitie, posúdenie ich úžitkových vlastností a kvality,
g) technologických postupov pri výrobe výrobkov v príslušnom odbore,
h) zásad prevencie a ochrany zdravia a hygieny práce, ochrany a tvorby životného prostredia,
i) komunikácie v slovenskom jazyku a používania odbornej terminológie v cudzom jazyku.
služby
a) teoretických základov odboru, princípov a podstaty procesov a dejov a ich aplikácie v konkrétnom študijnom odbore na dosiahnutie podnikateľských cieľov,
b) jednotlivých druhov hlavných materiálov a surovín, polovýrobkov a výrobkov, ich použitie, posúdenie vlastností a akosti, technologických postupov a princípov funkcie prístrojov, strojov, zariadení a pomôcok v príslušnom odbore,
c) zásad prevencie a ochrany zdravia pri práci, hygieny práce, tvorby a ochrany životného prostredia,
d) komplexného riešenia úloh a problémov s využitím znalostí z odborných predmetov,
e) ekonomických, technologických, sociálnych zákonitostí výroby, distribúcie, predaja, právnych a legislatívnych predpisov trhového hospodárstva podľa konkrétneho odboru,
f) schopnosti začleniť a aplikovať získané poznatky pri uvádzaní výrobkov a služieb na trh, spoznávať trh a jeho okolie, orientovať sa na trhu a optimálne sa rozhodovať pri riešení marketingovej problematiky,
g) schopnosti poskytnúť odborné poradenské služby v odbore,
h) komunikácie v slovenskom jazyku a používania odbornej terminológie v cudzom jazyku.
spoločné stravovanie a cestovný ruch
a) teoretických základov odboru, princípov a podstaty procesov a dejov a ich aplikácie v konkrétnom študijnom odbore,
b) vedomostí o jednotlivých druhoch surovín, polovýrobkov a výrobkov, ich použitie, posúdenie vlastností a kvality,
c) technologických postupov a použitia zariadení v príslušnom odbore,
d) komplexného riešenia úloh a problémov s využitím znalostí z účtovníctva a ekonomiky, spoločného stravovania, hotelierstva, cestovného ruchu, technológie, marketingu a manažmentu,
e) ekonomických, technologických, sociálnych zákonitostí výroby, distribúcie, predaja, právnych a legislatívnych predpisov, podmienok podnikania,
f) zásad prevencie a ochrany zdravia a hygieny práce, tvorby a ochrany životného prostredia,
g) geografických vedomostí a sociálno-kultúrnych vedomostí,
h) schopnosti komunikácie v rámci odboru vo vyučovacom jazyku a v dvoch cudzích jazykoch.
68 Právne vedy; overiť úroveň osvojenia
a) teoretických základov humánnych a sociálnych vied a možností ich uplatnenia v praxi,
b) vedomostí o princípoch a nástrojoch sociálnej politiky štátu, o organizácii a riadení sociálneho zabezpečenia,
c) orientácie v právnom poriadku, poznania základných právnych predpisov a základov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
d) základov zdravovedy, zásad prvej pomoci a ich aplikovania pri starostlivosti o svoje zdravie i zdravie klienta,
e) základných foriem a metód sociálnej práce.
72 Publicistika, knihovníctvo a vedecké informácie; overiť úroveň osvojenia
a) poznatkov o inštitucionálnej základni verejných knižnično-informačných systémov a služieb, typológii informačných prameňov a techník tvorby a spracovania informačných fondov,
b) podstaty, zásad a stratégie informačného prieskumu,
c) zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany a ochrany životného prostredia.
75 Pedagogické vedy a 76 Učiteľstvo; overiť úroveň osvojenia
a) teoretických základov odboru, odbornej terminológie,
b) tvorivého využívania, prenášania a uplatňovania získaných vedomostí pri riešení problémov vo výchovných situáciách,
c) pedagogickej a sociálnej komunikácie,
d) zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany a ochrany životného prostredia.
82, 85 Umenie, úžitkové umenie a ručná umeleckoremeselná výroba; overiť úroveň osvojenia
a) poznatkov o materiáloch, technologických procesoch, nástrojoch a strojoch, zariadeniach v príslušnom odbore štúdia,
b) znalostí odbornej terminológie na požadovanej úrovni a teoretických vedomostí vo svojom odbore štúdia,
c) schopnosti vykonať rozbor umeleckého diela na požadovanej úrovni,
d) využívania odborných teoretických vedomostí v praktickom umeleckom výkone,
e) schopnosti primeraným spôsobom zdôvodňovať svoje odborné názory,
f) schopnosti pracovať s odborným materiálom a aplikovať nadobudnuté teoretické vedomosti v praxi,
g) zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany a ochrany životného prostredia.
Všeobecné pomôcky
1. Kalkulačka
2. Odborná literatúra
3. Modely
4. Priesvitky
5. Učebné pomôcky
6. Informačné a komunikačné technológie
Hodnotenie (kritériá hodnotenia)
a) porozumenie téme,
b) používanie odbornej terminológie,
c) samostatnosť prejavu,
d) schopnosť aplikácie,
e) správnosť a vecnosť odpovede.
21. PRAKTICKÁ ČASŤ ODBORNEJ ZLOŽKY
Praktická časť odbornej zložky sa skladá z 1 až 15 tém.
Témy sú v súlade s cieľovými požiadavkami na absolventa príslušného študijného odboru v oblasti odborného vzdelania.
Charakteristika tém a overenie cieľových požiadaviek
11 Fyzikálno-matematické vedy, 21 Baníctvo, 21 Baníctvo a banícka geológia, 36 Stavebníctvo a vodohospodárstvo a 36 Stavebníctvo, geodézia a kartografia; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) aplikovať matematické a fyzikálne princípy a postupy v odbore,
b) navrhovať pozorovacie a technologické a pracovné postupy na riešenie komplexných odborných úloh,
c) vykonať ekonomické hodnotenie príslušnej technológie, navrhovať organizačnú štruktúru a spôsoby efektívneho riadenia prác v odbore,
d) vhodne využívať informačné technológie, informačné zdroje a získané údaje vedieť posúdiť a spracovať,
e) dodržiavať predpisy a zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s prihliadnutím na ochranu životného prostredia.
22 Hutníctvo; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) použiť a aplikovať získané teoretické poznatky pri riešení praktických odborných úloh,
b) zisťovať vlastnosti materiálov, ich štruktúru, možnosti kombinácie a využívania v priemysle,
c) navrhovať technologické postupy výroby jednotlivých materiálov podľa konkrétneho odboru,
d) vykonávať technické výpočty pri riešení komplexných odborných úloh, využívať diagramy, tabuľky, normogramy a normy v jednotlivých odboroch, zdôvodniť vlastné návrhy,
e) robiť ekonomické hodnotenia navrhovanej technológie, materiálov, postupov, navrhovať organizačnú štruktúru a spôsoby riadenia, manažment a marketing,
f) posúdiť vplyv danej výroby na zaťaženie životného prostredia, riziká BOZP v jednotlivých výrobách podľa konkrétneho odboru.
23, 24 Strojárstvo a ostatná kovospracúvacia výroba; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) zhotoviť základnú výrobnú dokumentáciu v elektronickej podobe,
b) navrhnúť výrobné a technologické postupy, technologické podmienky výroby a kontroly na riešenie komplexných odborných úloh aj so zdôvodnením návrhov a realizovať podľa študijného odboru,
c) navrhnúť prípravu výroby, riadenia a usmernenia technologických procesov, viesť ekonomickú evidenciu výroby,
d) vhodne používať informačné technológie a informačné zdroje,
e) dodržiavať zásady bezpečnosti práce, princípy ochrany životného prostredia a ekologické zásady.
26 Elektrotechnika a 26 Elektrotechnika a telekomunikácie; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na výkon ktorých sa pripravoval:
a) aplikovať získané teoretické poznatky pri riešení praktických odborných úloh,
b) vypracovať technickú dokumentáciu,
c) zhotoviť návrh, montáž a oživenie elektrotechnických zariadení,
d) vykonávať diagnostiku, opravy a servis elektrotechnických zariadení,
e) používať meraciu techniku a meracie postupy,
f) používať informačné technológie a zdroje,
g) dodržiavať zásady bezpečnosti práce, ochrany zdravia a environmentálne zásady.
27 Technická chémia silikátov, 28 Ostatná technická chémia, 28 Technická chémia ostatná a 29 Potravinárstvo; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) navrhovať pracovné a technologické postupy, technické podmienky na riešenie komplexných odborných úloh aj s príslušným zdôvodnením návrhov podľa konkrétneho odboru,
b) viesť evidenciu a údaje využiť pri analýze podmienok, plánovaní a realizácii výroby podľa konkrétneho odboru,
c) využívať súčasné komunikačné a informačné technológie v procese organizácie, riadenia a kontroly výrobných činností a služieb, ako aj schopnosť spracovať, posúdiť a využiť získané informácie v odbore a v súvisiacich službách,
d) aplikovať zásady BOZP, ochrany a tvorby životného prostredia podľa konkrétneho odboru.
31 Textil a odevníctvo; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) navrhovať pracovné a technologické postupy, technické podmienky výroby na riešenie komplexných odborných úloh aj s príslušným zdôvodnením návrhov podľa konkrétneho odboru,
b) zhotoviť produkt (podľa zamerania študijného odboru), uplatniť vhodný druh textilného materiálu, dodržať technickú a technologickú disciplínu pri výrobe a obhájiť produkt,
c) uplatňovať princípy hospodárnosti a dodržiavania technologickej a pracovnej disciplíny, zodpovednosť za výsledky svojej pracovnej činnosti, v tomto smere vplývať na svojich zamestnancov,
d) využívať poznatky z ekonomiky pre hospodárne zabezpečovanie a spracovanie surovín a materiálov s vedením dokladov o pohybe finančných prostriedkov,
e) viesť evidenciu výroby, výkonov a miezd, údaje využiť pri analýze plánovania výrobných podmienok a realizácii výroby,
f) využívať súčasné komunikačné a informačné technológie v procese organizácie, riadenia a kontroly výrobných činností, ako aj schopnosť spracovať, posúdiť a využiť získané informácie v odbore,
g) uplatňovať pri všetkých odborných činnostiach zásady ochrany a tvorby životného prostredia, hygieny a bezpečnosti práce.
32 Spracúvanie kože a výroba obuvi a 32 Spracúvanie kože, plastov a gumy a výroba obuvi; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) navrhovať pracovné a technologické postupy, technické podmienky výroby na riešenie komplexných odborných úloh aj s príslušným zdôvodnením návrhov podľa konkrétneho odboru,
b) zhotoviť a obhájiť produkt (podľa zamerania študijného odboru), uplatniť vhodný druh syntetického alebo prírodného materiálu, dodržať technickú a technologickú disciplínu pri výrobe,
c) vykonať ekonomické hodnotenie príslušnej technológie, postupov a výroby produktov, navrhnúť organizačnú štruktúru a spôsoby efektívneho riadenia, manažment a marketing,
d) uplatňovať princípy hospodárnosti a dodržiavania technologickej a pracovnej disciplíny, zodpovednosť za výsledky svojej pracovnej činnosti, v tomto smere vplývať na svojich spolupracovníkov,
e) využívať poznatky z ekonomiky pre hospodárne zabezpečenie a spracovanie surovín a materiálov s vedením dokladov o pohybe finančných prostriedkov,
f) viesť evidenciu výroby, výkonov a miezd, údaje využiť pri analýze plánovania výrobných podmienok a realizácie výroby,
g) využívať komunikačné a informačné technológie v procese organizácie riadenia a kontroly výrobných činností, vedieť ich posúdiť a spracovať,
h) uplatňovať pri všetkých odborných činnostiach zásady ochrany a tvorby životného prostredia, hygieny a bezpečnosti práce.
33 Spracúvanie dreva a výroba hudobných nástrojov; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) zhotovovať technickú dokumentáciu s využitím informačných technológií,
b) vykonávať kontrolu, meranie a vyhodnotenie výrobkov alebo materiálov,
c) samostatne ovládať nastavovanie parametrov strojných zariadení, ich obsluhu pri spracúvaní dreva a výrobe hudobných nástrojov,
d) navrhnúť prípravu výroby a riadenia procesov výroby,
e) viesť ekonomickú evidenciu výroby,
f) v používaní informačných technológií a iných informačných zdrojov,
g) dodržiavať bezpečnosť práce, protipožiarnu ochranu, princípy ochrany životného prostredia a ekologické zásady.
34 Polygrafia a spracúvanie filmu a 34 Polygrafia, spracúvanie papiera, filmu a fotografie; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) aplikovať získané vedomosti z odboru pri riešení konkrétnej praktickej úlohy,
b) čítať prevádzkovú a technologickú dokumentáciu,
c) pracovať podľa určených technologických postupov,
d) používať rôzne návrhárske techniky, skĺbiť normalizáciou viazané riešenia s originalitou,
e) pripravovať materiál, nastavovať a využívať prístroje, stroje a zariadenia,
f) spracovať predlohy a vstupné dáta pomocou informačných a komunikačných technológií,
g) uplatňovať pri práci platné legislatívne a technické normy,
h) využívať súčasné komunikačné a informačné technológie,
i) uskutočňovať ekonomické hodnotenia a marketingové činnosti,
j) aplikovať zásady BOZP, PO, ochrany a tvorby životného prostredia.
37 Doprava a pošty a 37 Doprava, pošty a telekomunikácie; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) zhotovovať technickú a ekonomickú dokumentáciu s využitím informačných technológií,
b) voliť metódy a technologické postupy v odbore,
c) evidovať, kontrolovať a hodnotiť pracovné operácie v zhromažďovaní, analýze a využívaní technických a prevádzkovo-ekonomických informácií,
d) viesť hospodársko-prevádzkovú agendu,
e) používať informačné technológie a iné informačné zdroje,
f) dodržiavať bezpečnosť práce, protipožiarnu ochranu, princípy ochrany životného prostredia a ekologické zásady.
39 Špeciálne technické odbory; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
životné prostredie
a) hodnotiť súčasný stav životného prostredia,
b) hodnotiť stav rôznych ekosystémov,
c) hodnotiť a porovnávať rôzne technológie a ich dopad na životné prostredie,
d) monitorovať stav životného prostredia,
e) orientovať sa v právnych predpisoch, legislatívnych normách a predpokladoch ich systémového využitia v každodennej činnosti súvisiacej s ochranou životného prostredia a prejaviť zručnosť pri ich aplikácii,
f) vhodne používať informačné technológie a iné informačné zdroje,
g) aktívne pracovať s osobným počítačom pri simuláciách konkrétnych a fiktívnych situácií, vedieť používať internet na vyhľadávanie informácií o stave životného prostredia, vedieť ich triediť a spracovať,
h) dodržiavať zásady bezpečnosti práce, princípy ochrany životného prostredia a ekologické zásady.
technické a informatické služby
a) zabezpečovať sociálno-ekonomické informácie pre potreby riadenia (zbieranie, triedenie, spracúvanie, hodnotenie a využívanie) pri riešení konkrétnych situácií prostredníctvom informačných a komunikačných technológií,
b) vyhotovovať hospodárske písomnosti a komplexne vykonávať administratívne práce,
c) užívateľsky ovládať osobný počítač vrátane periférnych zariadení, písať desaťprstovou hmatovou metódou a používať dostupnú kancelársku techniku,
d) vedieť úplne spracovať údaje v jednoduchom a podvojnom účtovníctve,
e) zohľadniť konštrukčné, technologické, procesné, organizačné, ekonomické a iné činnosti podľa odborného zamerania,
f) vhodne používať informačné technológie a informačné zdroje,
g) dodržiavať bezpečnosť práce, protipožiarnu ochranu, princípy ochrany životného prostredia a ekologické zásady.
42 Poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo, 43 Veterinárske vedy a 45 Poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) navrhovať pracovné a technologické postupy, technické podmienky výroby (nástroje, prístroje, stroje a zariadenia) na riešenie komplexných odborných úloh aj s príslušným zdôvodnením návrhov podľa konkrétneho odboru,
b) vykonať ekonomické hodnotenie príslušnej technológie, postupov a výroby produktov, navrhovať organizačnú štruktúru a spôsoby efektívneho riadenia, manažment a marketing,
c) uplatňovať princípy hospodárnosti a dodržiavania technologickej a pracovnej disciplíny, zodpovednosť za výsledky svojej pracovnej činnosti a v tomto smere vplývať na svojich spolupracovníkov,
d) využívať poznatky z ekonomiky pri nákupe surovín, materiálov a predaji výrobkov, vo vedení dokladov o pohybe finančných prostriedkov,
e) viesť prvotnú evidenciu výroby, výkonov a miezd; údaje využiť pri analýze výrobných podmienok, plánovaní a realizácii výroby a služieb,
f) využívať súčasné komunikačné a informačné technológie v procese organizácie, riadenia a kontroly výrobných činností a služieb, ako aj schopnosť spracovať, posúdiť a využiť získané informácie v odbore a v súvisiacich službách,
g) posúdiť vplyv globálnych faktorov na výrobu a produkciu v rastlinnej a živočíšnej výrobe, lesnom a vodnom hospodárstve, na zdravie zvierat a navrhovať parciálne riešenia na ich elimináciu a na skvalitnenie života vôbec,
h) uplatňovať pri všetkých odborných činnostiach zásady ochrany a tvorby životného prostredia, hygieny a bezpečnosti práce.
53 Zdravotníctvo; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
asistent (zdravotnícky asistent, masér, masér pre zrakovo handicapovaných, asistent výživy, zdravotnícky záchranár)
a) zvládnuť kvalifikovanú prvú pomoc pri úrazoch ohrozujúcich život,
b) profesionálne komunikovať v pracovných činnostiach,
c) manipulovať so základnou zdravotníckou a výpočtovou technikou,
d) viesť dokumentáciu a vykonávať administratívne práce spojené s hospitalizáciou pacienta a prevádzkou pracoviska,
e) dodržiavať zásady hygieny, bezpečnosti a ochrany životného a pracovného prostredia a prevencie ochorení a úrazov,
f) zvládnuť základné ošetrovateľské postupy v hygienickej starostlivosti o pacienta, o prostredie a pomôcky, dezinfekciu a sterilizáciu, asistovať pri komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti, pripraviť štatistické podklady a podklady na archiváciu, zabezpečovať práce s účtovníctvom, materiálno-technickým vybavením a inventarizáciou (zdravotnícky asistent),
g) zvládnuť sústavu masážnych hmatov aplikovaných v zostavách jednotlivých druhov masáží, pripraviť a aplikovať jednotlivé procedúry fyzikálnej terapie, sledovať, posudzovať a zaznamenávať účinky podnetov na organizmus pacienta (masér, masér pre zrakovo hendikepovaných),
h) zvládnuť technologický postup spracovania potravín a prípravy diétnej stravy, plánovať liečebnú výživu pri ochoreniach jednotlivých systémov, zostaviť jedálny lístok pre racionálnu stravu, hodnotiť potraviny z dietetického hľadiska, výpočet jedálneho lístka podľa výživových hodnôt (asistent výživy),
i) rozpoznať, zhodnotiť, zabezpečiť zdravie a život zachraňujúce urgentné opatrenia a postupy, realizovať jednotlivé techniky vyšetrení a terapie – anestéziu, resuscitáciu a iné postupy záchrannej služby (zdravotnícky záchranár).
laborant (zdravotnícky laborant, farmaceutický laborant)
a) zvládnuť kvalifikovanú prvú pomoc pri úrazoch ohrozujúcich život,
b) profesionálne komunikovať v pracovných činnostiach,
c) manipulovať so základnou zdravotníckou a výpočtovou technikou,
d) viesť dokumentáciu a vykonávať administratívne práce spojené s pacientom a prevádzkou pracoviska,
e) dodržiavať zásady hygieny, bezpečnosti a ochrany životného a pracovného prostredia a prevencie ochorení a úrazov,
f) zvládnuť technologický postup histologických vyšetrovacích metód, biochemických analýz, vyšetrení v hematológii a transfuziológii a mikrobiologických laboratórnych techník, zvládnuť odber biologického materiálu a bezpečnú manipuláciu s ním (zdravotnícky laborant),
g) zvládnuť prípravu jednotlivých liekových foriem, výdaj voľnopredajných liekov a zdravotníckych potrieb, správne uskladnenie liečiv, liečivých prípravkov, liekov, pomocných látok a sledovanie ich expirácie a dobu použitia (farmaceutický laborant).
technik (ortopedický technik, zubný technik)
a) zvládnuť kvalifikovanú prvú pomoc pri úrazoch ohrozujúcich život,
b) profesionálne komunikovať v pracovných činnostiach,
c) manipulovať so základnou zdravotníckou a výpočtovou technikou,
d) viesť dokumentáciu a vykonávať administratívne práce spojené s pacientom a prevádzkou pracoviska,
e) dodržiavať zásady hygieny, bezpečnosti a ochrany životného a pracovného prostredia a prevencie ochorení a úrazov,
f) zhotoviť výrobný výkres a výrobnú dokumentáciu, zvládnuť prácu podľa merných podkladov, dodržiavať ekonomické a ergonomické zretele práce, zvoliť vhodný materiál, správny postup a technológiu zhotovenia ortopedicko-protetickej pomôcky alebo jej časti (ortopedický technik),
g) zvládnuť odlievanie otlačkov a zhotovovanie modelov, šablón, modelovanie a opracovanie pomôcok, zvládnuť technologický postup spracovania jednotlivých materiálov pri samostatnom zhotovovaní stoma.
62 Ekonomické vedy, 63 Ekonomika a organizácia, obchod a služby a 64 Ekonomika a organizácia, obchod a služby; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
ekonomika a organizácia
a) aplikovať získané vedomosti z odboru pri riešení konkrétnej praktickej úlohy,
b) navrhovať pracovné postupy, technické podmienky na riešenie komplexných odborných úloh s príslušným zdôvodnením návrhov podľa konkrétneho odboru,
c) vedieť zhodnotiť ekonomickú stránku výroby, obchodu a služieb, identifikovať roly manažéra a spôsoby marketingu,
d) viesť evidenciu a údaje využiť pri analýze podmienok, plánovaní a realizácii výrobkov a služieb,
e) využívať súčasné komunikačné a informačné technológie v procese organizácie, riadenia a kontroly výrobných činností a služieb, ako aj schopnosť spracovať, posúdiť a využiť získané informácie v podnikaní,
f) vedieť organizovať svoju prácu a svoj čas,
g) aplikovať zásady BOZP, ochrany a tvorby životného prostredia podľa konkrétneho odboru.
obchod
a) aplikovať získané vedomosti z odboru pri riešení konkrétnych praktických úloh v odbore,
b) realizovať pracovné postupy a vedieť využívať technické podmienky pracoviska pri riešení komplexných odborných úloh aj s príslušným zdôvodnením návrhov, podľa konkrétneho odboru,
c) vedieť zhodnotiť ekonomickú stránku výroby, obchodu a služieb, identifikovať úlohy manažéra a spôsoby marketingu,
d) viesť evidenciu a údaje využiť pri analýze podmienok, plánovaní a realizácii predaja výrobkov a služieb,
e) aplikovať a tvorivo využívať na trhu spotrebiteľov a výrobcov základné marketingové nástroje – produkt, cena, reklama, distribúcia, úprava tovaru a drobné aranžérske práce,
f) aktívne používať súčasné komunikačné a informačné technológie v procese organizácie, riadenia a kontroly predaja, ako aj schopnosť spracovať, posúdiť a využiť získané informácie v odbore a v súvisiacich službách, manipuláciu s obchodnými strojmi, zariadeniami a pomôckami,
g) overiť zručnosti v odbornom predaji tovaru, vedenie hospodárskych písomností spojených s objednávaním tovaru, prebierkou, reklamáciou, platobným stykom s prihliadnutím na profesijnú etiku,
h) preveriť zručnosti práce s elektronickou registračnou pokladnicou a s tým spojené administratívne činnosti,
i) vedieť samostatne organizovať prácu na pracovisku a vedieť riadiť menší kolektív zamestnancov,
j) aplikovať zásady BOZP a HCCP, tvorby a ochrany životného prostredia podľa konkrétneho odboru.
služby
a) aplikovať získané vedomosti z odboru pri riešení konkrétnych praktických úloh,
b) realizovať pracovné a technologické postupy, vedieť využívať technické podmienky pracoviska podľa konkrétneho odboru,
c) vedieť zhodnotiť ekonomickú stránku príslušnej technológie, postupov a výroby produktov poskytovanej služby,
d) viesť prevádzkovú evidenciu a údaje využiť pri analýze podmienok, plánovaní prevádzky a realizácii výroby podľa konkrétneho odboru,
e) využívať súčasné komunikačné a informačné technológie v procese organizácie, riadenia a kontroly výrobných činností a služieb, ako aj schopnosť spracovať, posúdiť a využiť získané informácie v odbore a v súvisiacich službách,
f) aplikovať zásady BOZP a hygienických zásad, tvorby a ochrany životného prostredia podľa konkrétneho odboru,
g) poskytovať odborné poradenské služby v odbore s dôrazom na estetické cítenie,
h) vedieť samostatne organizovať prácu na pracovisku a riadiť menší kolektív zamestnancov,
i) využívať súčasné komunikačné a informačné technológie v procese poskytovania služieb.
spoločné stravovanie a cestovný ruch
a) aplikovať získané vedomosti z odboru pri riešení konkrétnej praktickej úlohy,
b) navrhovať pracovné a technologické postupy, technické podmienky na riešenie komplexných odborných úloh aj s príslušným zdôvodnením návrhov, podľa konkrétneho odboru,
c) vedieť zhodnotiť ekonomickú stránku výroby, obchodu a služieb v spoločnom stravovaní a cestovnom ruchu, identifikovať postavenie manažéra, spôsoby marketingu a public relations,
d) viesť evidenciu a údaje využiť pri analýze podmienok, plánovaní a realizácii výrobkov a služieb,
e) využívať súčasné komunikačné a informačné technológie v procese organizácie, riadenia a kontroly výrobných činností a služieb, ako aj schopnosť spracovať, posúdiť a využiť získané informácie v odbore a v súvisiacich službách,
f) aplikovať hygienické zásady a zásady BOZP, ochrany a tvorby životného prostredia podľa konkrétneho odboru.
68 Právne vedy; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) využívať odbornú literatúru a informačné zdroje, zbierať, triediť a spracovať získané informácie,
b) samostatne riešiť odborný problém so stanovením konkrétneho cieľa a s využitím sociologických a psychologických výskumných metód,
c) štatisticky spracovať, analyzovať, vyhodnotiť a vyvodiť závery pre prax,
d) použiť prostriedky kancelárskej a výpočtovej techniky,
e) presvedčivo prezentovať na primeranej odbornej úrovni obsah svojej odbornej pripravenosti,
f) dodržiavať zásady bezpečnosti práce, princípy ochrany životného prostredia a ekologické zásady.
72 Publicistika, knihovníctvo a vedecké informácie; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) aplikovať získané vedomosti z odboru pri riešení konkrétnej praktickej úlohy,
b) využívať rôzne typy informačných zdrojov pri vyhľadávaní a spracovaní informácií,
c) vykonávať informačný prieskum na danú tému,
d) využívať informačné technológie pri spracovaní údajov,
e) uplatňovať platné legislatívne a technické normy a štandardy,
f) dodržiavať zásady bezpečnosti práce, princípy ochrany životného prostredia a ekologické zásady.
75 Pedagogické vedy a 76 Učiteľstvo; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) uplatňovať praktické zručnosti a kompetencie,
b) orientovať sa v odbornej terminológii a informačných prameňoch,
c) samostatne organizovať, realizovať svoj nápad, prakticky využiť vedomosti pri tvorbe, realizácii a prezentácii projektu (maturitnej témy),
d) dodržiavať zásady bezpečnosti práce, princípy ochrany životného prostredia a ekologické zásady.
82 a 85 Umenie, úžitkové umenie a ručná umeleckoremeselná výroba; overiť úroveň osvojenia, aplikácie získaných odborných teoretických poznatkov pri riešení praktických odborných tém a zistiť pripravenosť žiaka používať ich pri činnostiach, na ktorých výkon sa pripravoval:
a) zvládnuť a využívať odborné schopnosti a vedomosti na prezentáciu vlastného vyspelého a súčasne kultivovaného umeleckého prejavu, alebo vytvorenie vlastného umeleckého diela,
b) preukázať nadobudnuté zručnosti pri invenčnom stvárnení umeleckého výkonu pre profesionálnu prax,
c) dodržiavať zásady bezpečnosti práce, princípy ochrany životného prostredia a ekologické zásady.
Charakteristika foriem
PRAKTICKÁ REALIZÁCIA A PREDVEDENIE KOMPLEXNEJ ÚLOHY
Počet komplexných úloh: 8 – 15
Rozsah a obsah úloh: aplikácia teoretických vedomostí a zručností získaných praktickými zložkami výučby podľa
konkrétneho odboru
Kritériá hodnotenia
a) pochopenie úlohy,
b) analýza úlohy,
c) voľba postupu,
d) voľba a použitie pomôcok, špeciálnych zariadení, prístrojov, materiálov,
e) organizácia práce na pracovisku,
f) dodržiavanie zásad BOZP,
g) ochrana životného prostredia,
h) výsledok práce.
OBHAJOBA VLASTNÉHO PROJEKTU
Komplexná odborná práca alebo projekt sa rieši počas štúdia individuálne alebo v tíme. Práca je obsahovo zameraná podľa odboru štúdia a potrieb praxe.
Kritériá hodnotenia
a) odborná úroveň projektu,
b) grafická úroveň projektu,
c) vlastná obhajoba autora – úroveň prezentácie,
d) používanie odbornej terminológie,
e) využitie odbornej literatúry.
REALIZÁCIA A OBHAJOBA EXPERIMENTU
Rozsah: 20 strán textu, tabuľky, nákresy, grafy, obrazový a fotografický materiál uvádzaný v prílohe
Kritériá hodnotenia
a) odborná úroveň projektu,
b) grafická úroveň projektu,
c) vlastná obhajoba autora – úroveň prezentácie,
d) používanie odbornej terminológie,
e) využitie odbornej literatúry.
OBHAJOBA ÚSPEŠNÝCH SÚAŽNÝCH PRÁC
Predvedenie a obhajoba úspešných odborných prác, ktoré sa umiestnili na 1. – 3. mieste v krajskom kole alebo na 1. – 5. mieste v celoštátnom kole súťaže žiakov stredných škôl v Slovenskej republike, registrovanej Ministerstvom školstva Slovenskej republiky.
Kritériá hodnotenia
a) správna voľba postupu,
b) využitie zariadení a materiálov,
c) používanie odbornej terminológie,
d) samostatnosť prejavu,
e) schopnosť aplikácie,
f) možnosť využitia v odbore.
PREDVEDENIE UMELECKÉHO VÝKONU
a) pre hudobné odbory pozostáva táto časť maturitnej skúšky z individuálnej formy predvedenia umeleckých diel,
b) pre hudobno-dramatický odbor pozostáva táto časť maturitnej skúšky z individuálnej a skupinovej formy predvedenia umeleckých diel,
c) pre tanečný odbor pozostáva táto časť maturitnej skúšky z frontálnej a individuálnej formy predvedenia tanečnej techniky v príslušnom odbornom zameraní,
d) pre výtvarné odbory pozostáva táto časť maturitnej skúšky zo spracovania zadanej témy v technologických, výtvarných a materiálových súvislostiach v podobe návrhu, odbornej dokumentácie a tiež realizácie návrhu v odbornej maturitnej práci.
Kritériá hodnotenia
a) stupeň technickej pripravenosti ako predpokladu zvládnutia osobnej interpretácie hudobných diel, tanečných foriem a výtvarných tém,
b) psycho-fyzická zrelosť pri interpretácii hudobného diela, tanca a výtvarného námetu,
c) analytický a syntetický prístup k dielu, odzrkadlený v jeho prednese,
d) presvedčivosť, individualita a originalita umeleckého prejavu,
e) vo výtvarných študijných odboroch voľba technologickej a materiálovej základne na realizáciu zadanej témy.
Pomôcky
Pomôcky na praktickú časť odbornej zložky sú uvádzané v zadaní témy práce.
22. DEJINY UMENIA
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z troch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na vysvetlenie základných znakov daného obdobia a ich odrazu v umení, konkrétne najmä v architektúre ako najmocnejšom nástroji každej vlády v oblasti umenia. Obvykle sa v tejto časti otázky objavuje aj vysvetlenie základných znakov architektúry jej najvýznamnejších predstaviteľov a ich diela. K úlohe je určená aj učebná pomôcka, ide najmä o obrazové materiály, ktorých prostredníctvom žiak dokumentuje znaky daného obdobia (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná obvykle na vysvetlenie a opísanie ťažších prevládajúcich druhov umenia v danom období (najčastejšie ide o maľbu a plastiku). K úlohe je určená aj učebná pomôcka (obrazový materiál týkajúci sa umeleckých predmetov z oblasti maliarstva a sochárstva). Žiak prostredníctvom obrazového materiálu opíše základné znaky maľby a plastiky v danom období (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Úloha č. 3 – Úloha je obvykle zameraná na encyklopedické vedomosti žiaka. Ide v nej o vymenovanie najvýznamnejších osobností a ich diel daného obdobia (prevláda forma monológu).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 10 minút, na úlohu č. 2 asi 7 minút,
na úlohu č. 3 asi 3 minúty.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre základnú úroveň bude nasledujúce:
10 % – 15 % periodizácia dejín umenia, základné rozdelenie umeleckých druhov, umenie praveku,
10 % – 15 % staroveké umenie,
10 % – 15 % stredoveké umenie,
15 % – 35 % umenie novoveku,
20 % – 30 % umenie 20. storočia.
Zastúpenie uvedených jednotlivých častí učiva v súbore všetkých otázok v maturitných zadaniach bude nasledujúce:
a) svetové dejiny umenia približne 90 %,
b) národné dejiny umenia približne 10 %.
Všeobecné pomôcky
1. Dejiny umenia Pijoan 1 – 10
2. Učebnica Dejín umenia pre stredné školy
3. Učebnica Estetickej výchovy pre stredné školy
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky z dejín umenia bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 3 : 4 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 30 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 15 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút,
na úlohu č. 3 asi 5 minút.
23. DESKRIPTÍVNA GEOMETRIA
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Žiak teoreticky opíše presne určený pojem, vzťah súvisiaci s danou témou. Podľa povahy úlohy môže žiak používať učebnú pomôcku (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Žiak rieši konkrétnu úlohu, v ktorej aplikuje získané teoretické vedomosti z určitých tematických celkov a pri riešení úlohy pracuje s rysovacími pomôckami (prevláda samostatná práca, v ktorej sa hodnotí aj technické prevedenie riešenia úlohy).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre základnú úroveň bude nasledujúce:
5 % – 10 % základné pojmy zo stereometrie,
5 % – 10 % základné pojmy pri premietaní a druhy zobrazovaní,
30 % – 50 % kolmé premietanie na dve priemetne,
10 % – 20 % kolmá axonometria,
10 % – 20 % kolmé premietanie na jednu priemetňu,
5 % – 10 % stredové premietanie,
5 % – 10 % počítačová grafika.
Všeobecné pomôcky
1. Modely geometrických telies
2. Rysovacie potreby (ceruzka, kružidlo, lineárne pravítko, trojuholník s ryskou, guma)
3. Papier na rysovanie
4. PC
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotenie úlohy č. 1 predstavuje známka z1.
c) Hodnotenie úlohy č. 2 sa skladá z dvoch samostatných hodnotení. Hodnotí sa
1. samostatné riešenie úlohy predstavuje známka z2,
2. technické prevedenie riešenia úlohy predstavuje známka z3,
pričom váha hodnotenia tejto úlohy je v pomere 2 : 1.
d) Hodnotením maturitnej skúšky z deskriptívnej geometrie bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
e) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 2 : 2 : 1. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút,
na úlohu č. 2 asi 13 minút.
24. EKOLÓGIA
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na reprodukciu základných teoretických vedomostí, prehľad a orientáciu v problematike (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na praktickú aplikáciu osvojených vedomostí, najmä s dôrazom na otázky zdravia človeka, ekologickú a environmentálnu problematiku (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 6 minút,
na úlohu č. 2 asi 9 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre základnú úroveň bude nasledujúce:
2 % – 3 % ekológia ako vedná disciplína,
4 % – 6 % vzťahy medzi organizmami a prostredím,
4 % – 6 % populácia,
4 % – 6 % biologické spoločenstvo,
8 % – 12 % ekosystémy,
8 % – 12 % lesný ekosystém,
8 % – 12 % lúčny ekosystém,
8 % – 12 % poľný ekosystém,
8 % – 12 % vodný ekosystém,
7 % – 10 % ochrana prírody,
15 % – 22 % prostredie človeka a jeho zdravie,
4 % – 7 % ekológia, etológia.
Všeobecné pomôcky
1. Červené knihy ohrozených druhov
2. Atlas chránených rastlín
3. Atlas chránených živočíchov
4. Agenda 21
5. Trvalo udržateľný rozvoj
6. Zelená budúcnosť
7. Ekologické značky
8. Mapy chránených oblastí Slovenska
9. Publikácie o národných parkoch
10. Zákon o ochrane prírody
11. Ministerstvo životného prostredia „Správa o stave životného prostredia Slovenskej republiky“
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky z ekológie bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 2 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 8 minút,
na úlohu č. 2 asi 12 minút.
25. EKONOMIKA
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na vedomosti a porozumenie. Žiak má preukázať znalosť pojmového aparátu a uviesť súvislosti. V úlohe je presne stanovený pojem, fakt, definícia, ekonomický jav alebo proces, ktorého znalosti má žiak odpoveďou preukázať (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na aplikáciu a analýzu. Žiak v tejto úlohe preukáže schopnosť aplikovať získané poznatky z ekonómie a ekonomiky v praktickom živote. Posúdi a zváži rôzne alternatívy riešenia ekonomických problémov, zdôvodní a obháji vlastný prístup k ich riešeniu. V úlohe sa presne definujú požiadavky na žiakovu odpoveď, napr. zaradiť do sociálnych a politických súvislostí ekonomické problémy, určiť dôsledky jedného alebo viacerých ekonomických javov či procesov, analyzovať príčiny, porovnať rôzne názory na daný problém či zdôvodniť vlastný názor (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút,
na úlohu č. 2 asi 8 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre základnú úroveň bude nasledujúce:
10 % – 15 % historická podmienenosť ekonomiky,
10 % – 15 % trhový mechanizmus a jeho pôsobenie,
10 % – 15 % trh výrobných činiteľov,
10 % – 15 % organizácia a formy podnikania,
10 % – 15 % makroekonomické pojmy a vzťahy,
10 % – 15 % peniaze a bankový systém,
10 % – 15 % ekonomická úloha štátu,
10 % – 15 % svetové hospodárstvo.
Všeobecné pomôcky
1. Obchodný zákonník
2. Zákon o živnostenskom podnikaní
3. Zákon o Národnej banke Slovenska
4. Občiansky zákonník
5. Ekonomický slovník
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky z ekonomiky bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 2 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 11 minút.
26. ESTETIKA
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na vedomosti a porozumenie. Žiak má preukázať znalosť pojmového aparátu a uviesť súvislosti. V úlohe je presne stanovený pojem, fakt, definícia, estetický jav alebo proces, ktorého znalosti má žiak odpoveďou preukázať (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na aplikáciu a analýzu. Žiak v tejto úlohe preukáže orientáciu v zadanej úlohe, charakterizuje základné znaky zvoleného druhu umenia, osobností a ich diel. Ako názornú pomôcku a argument používa odbornú literatúru, hudobné ukážky, no najmä archív vlastných prác. Sú to kópie typických pamiatok architektúry, sochárstva, maliarstva, eseje a úvahy, pokusy o scenár, divadelný výstup, remeslo či dizajn, testy na estetický vnem a vlastná tvorba. Žiak je pripravený na dialóg s členmi predmetovej maturitnej komisie a dokáže zdôvodniť vlastné názory a estetický súd.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút,
na úlohu č. 2 asi 10 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre základnú úroveň bude nasledujúce:
5 % – 10 % problematika estetiky a estetickej výchovy,
5 % – 10 % úžitkové umenie,
5 % – 10 % populárne a zábavné žánre,
10 % – 15 % estetika architektúry,
10 % – 15 % estetika sochárstva,
10 % – 15 % estetika maliarstva,
2 % – 5 % estetika hudby,
10 % – 15 % estetika fotografie a filmu,
2 % – 5 % estetika divadla,
2 % – 5 % estetika tanca a baletu,
2 % – 5 % estetika ľudového umenia a insity,
2 % – 5 % galérie a múzeá.
Všeobecné pomôcky
1. Dejiny výtvarných umení a ostatných druhov umenia
2. Monografie umelcov
3. Hudobné ukážky
4. Bulletiny, katalógy, pohľadnice, fotografie
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky z estetiky bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 2 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 30 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút,
na úlohu č. 2 asi 13 minút.
27. EVANJELICKÉ A. V. NÁBOŽENSTVO
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná viac na vedomosti a porozumenie. V úlohe je presne určená a definovaná pravda, historický jav, o ktorých má žiak preukázať svoje vedomosti (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná viac na aplikáciu niektorej pravdy alebo prikázania pre praktický život. Žiak v nej má zaujať stanovisko k danej problematike a podložiť ho učením cirkvi, a vie sa vyjadrovať k aktuálnym otázkam z tejto oblasti (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút, na úlohu č. 2 asi 8 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre základnú úroveň bude nasledujúce:
30 % – 40 % človek hľadá Boha, Boh hľadá človeka,
30 % – 40 % život v spoločenstve,
20 % – 30 % život človeka ako odpoveď na lásku Boha k nám.
Všeobecné pomôcky
1. Biblia
2. Biblický slovník
3. Symbolické knihy
4. Evanjelický spevník
5. Mapy, atlasy, obrazový materiál, ukážky textov, kartotečné lístky (škola si pripraví sama)
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky z evanjelického a. v. náboženstva bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 1 : 2. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 11 minút.
28. KRESANSKÁ ETIKA
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná viac na vedomosti a porozumenie. V úlohe je presne určený etický problém, historický jav, stanovisko cirkvi, o ktorých má žiak preukázať vedomosti (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná viac na aplikáciu problému, javu, stanoviska pre praktický život. Žiak vie zaujať stanovisko k problému a podložiť ho učením cirkvi, vie sa vyjadrovať k aktuálnym otázkam z tejto oblasti (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút,
na úlohu č. 2 asi 8 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre základnú úroveň bude nasledujúce:
10 % – 15 % základné pojmy a princípy etiky a morálky,
5 % – 10 % základná orientácia vo svetových náboženstvách,
5 % – 10 % nebezpečenstvo a prevencia drogovej závislosti,
5 % – 10 % vzťah muža a ženy, základy sexuálnej etiky,
10 % – 20 % rodina, jej význam a úlohy v spoločnosti,
10 % – 20 % prehľad hlavných etických smerov v dejinách,
5 % – 15 % základné princípy sociálnej etiky,
10 % – 20 % špeciálne etické problémy súčasnosti.
Všeobecné pomôcky
1. Sväté Písmo
2. Dokumenty katolíckej cirkvi
3. Ukážky textov k rôznym etickým otázkam, etické diela filozofov
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky z kresťanskej etiky bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 1 : 2. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 11 minút.
29. LATINČINA
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z troch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na prečítanie a preklad súvislého jednoduchšieho textu v rozsahu 3 – 8 viet (podľa obťažnosti). Pod textom odporúčame uviesť neznáme slovíčka, ktoré nie sú v slovnej zásobe, ktorú žiak študoval. Žiak má vysvetliť určené gramatické a syntaktické javy v texte (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na vysvetlenie významu 2 – 3 cudzích slov a ich odvodenie, poukázanie na výskyt v inom cudzom jazyku. Žiak v tejto úlohe preukáže schopnosť preložiť a vysvetliť význam živých latinských slov (prevláda forma monológu).
Úloha č. 3 – Úloha je zameraná na prezentáciu základných informácií z jedného tematického okruhu (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 8 minút, na úlohu č. 2 asi 2 minúty, na úlohu č. 3 asi 5 minút.
Všeobecné pomôcky
1. Latinsko-slovenský slovník
2. Školský atlas dejín
3. Latinské texty
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky z latinčiny bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 5 : 2 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 5 minút,
na úlohu č. 3 asi 6 minút.
30. PRÁVO
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na vedomosti a porozumenie. Žiak má preukázať znalosť pojmového aparátu a uviesť súvislosti. V úlohe je presne stanovený pojem, fakt, definícia, jav alebo proces, ktorého znalosti má žiak odpoveďou preukázať (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na analýzu vybraných úloh a zodpovedanie podotázok viažucich sa k textu. Žiak v tejto úlohe preukáže schopnosť aplikovať získané poznatky z práva v praktickom živote. Posúdi a zváži rôzne alternatívy riešenia právnických problémov, zdôvodní a obháji vlastný prístup k ich riešeniu (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 10 minút, na úlohu č. 2 asi 5 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre základnú úroveň bude nasledujúce:
2 % – 5 % právo a jeho úloha v spoločnosti,
5 % – 10 % právny systém,
2 % – 5 % odvetvia práva,
5 % – 10 % rodinné právo,
5 % – 10 % občianske právo,
2 % – 5 % obchodné právo,
5 % – 10 % trestné právo,
10 % – 20 % pracovné právo,
10 % – 20 % finančné právo,
5 % – 10 % právo životného prostredia,
20 % – 30 % správne právo,
2 % – 5 % medzinárodné právo.
Všeobecné pomôcky
1. Ústava SR
2. Občiansky zákonník
3. Občiansky súdny poriadok
4. Obchodný zákonník
5. Trestný zákon
6. Zákonník práce
7. Colný zákon
8. Zákon o poisťovníctve
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky z práva bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 1 : 2. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 11 minút.
31. PSYCHOLÓGIA
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na vedomosti a porozumenie. V úlohe je presne určený pojem, fakt, definícia, jav alebo proces, o ktorom má žiak preukázať svoje vedomosti, a je určená učebná pomôcka i spôsob práce s ňou, napr. schéma, mapa a opis, ilustrácia, čo má žiak urobiť (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na aplikáciu a analýzu. V úlohe sa presne definuje, čo sa od žiaka očakáva, napr. klasifikovať javy, udalosti, porovnať dva alebo viac javov alebo procesov, určiť príčiny alebo dôsledky jedného alebo viacerých javov či procesov a pod. K úlohe je určená aj učebná pomôcka (schéma, piktogram, mapa, literárny prameň, graf, karikatúra a pod.) a opis, čo má žiak urobiť (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 – 7 minút,
na úlohu č. 2 asi 8 – 10 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre základnú úroveň bude nasledujúce:
20 % – 40 % všeobecná psychológia,
30 % – 50 % psychológia osobnosti,
20 % – 40 % sociálna psychológia.
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky zo psychológie bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 2 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 – 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 11 – 13 minút.
32. REFORMOVANÉ NÁBOŽENSTVO
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na vedomosti a porozumenie. V úlohe je presne určená a definovaná pravda, historický jav, biblický príbeh, osobnosť alebo učenie, o ktorých má žiak preukázať svoje vedomosti (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na aplikáciu a analýzu. Žiak vykoná analýzu danej problematiky na základe učenia Písma Svätého a symbolických kníh a aplikuje ju v kontexte súčasnosti a dejín cirkví (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút,
na úlohu č. 2 asi 8 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre základnú úroveň bude nasledujúce:
30 % – 40 % Boží plán spásy v Písme Svätom,
30 % – 40 % dejiny cirkvi,
20 % – 30 % reformovaná dogmatika a etika.
Všeobecné pomôcky
1. Biblia
2. Biblický slovník
3. Symbolické knihy
4. Spevník Reformovanej kresťanskej cirkvi
5. Mapy, atlasy, obrazový materiál
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky z reformovaného náboženstva bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 2 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 11 minút.
33. RÍMSKOKATOLÍCKE A GRÉCKOKATOLÍCKE NÁBOŽENSTVO
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná viac na vedomosti a porozumenie. V úlohe je presne určená a definovaná pravda, historický jav, o ktorých má žiak preukázať svoje vedomosti (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná viac na aplikáciu niektorej pravdy alebo prikázania pre praktický život. Žiak v nej má zaujať stanovisko k danej problematike a podložiť ho učením cirkvi, a vie sa vyjadrovať k aktuálnym otázkam z tejto oblasti (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút,
na úlohu č. 2 asi 8 minút.
Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov v úlohách maturitných zadaní pre základnú úroveň bude nasledujúce:
20 % – 30 % človek hľadá Boha, Boh hľadá človeka,
20 % – 30 % život v spoločenstve,
20 % – 30 % život človeka ako odpoveď na lásku Boha k nám,
20 % – 30 % Boh má pre človeka svoj plán.
Všeobecné pomôcky
1. Sväté Písmo
2. Mapy, atlasy, obrazový materiál, ukážky textov, čitateľský denník, zoznam prečítanej literatúry, kartotečné lístky (škola si pripraví sama)
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky z rímskokatolíckeho a gréckokatolíckeho náboženstva bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 1 : 2. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 11 minút.
34. STRETNUTIA S ĽUDOVOU KULTÚROU
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z troch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na vysvetlenie základných znakov daného obdobia a ich odrazu v umení, architektúre, maliarstve, sochárstve, umeleckých remeslách, teórii výtvarného umenia, technike. K úlohe je určená učebná pomôcka – obrazová príloha (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na vysvetlenie základných znakov, technologických postupov v ľudovej kultúre – porovnanie, opis chronológie vývoja, reprodukovanie základných pojmov a definícií. K úlohe je určená učebná pomôcka – obrazová príloha, výrobky ľudovej kultúry, ktorými žiak dokumentuje znaky daného remesla, technológie atď. (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Úloha č. 3 – Úloha je zameraná na analýzu a rozbor vybratých umeleckých ukážok, na jeho encyklopedické vedomosti. Ide o schopnosť žiaka o porovnanie a zaradenie ukážok do jednotlivých smerov a slohov (prevláda forma monológu).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút, na úlohu č. 2 asi 7 minút, na úlohu č. 3 asi 6 minút.
Zastúpenie uvedených jednotlivých častí učiva v súbore všetkých otázok v maturitných zadaniach je nasledujúce:
a) 50 % – ľudová kultúra,
b) 50 % – dejiny umenia a umelecko-remeselnej práce.
Všeobecné pomôcky
1. Obrazové prílohy
2. Výrobky ľudovej kultúry
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky zo stretnutia s ľudovou kultúrou bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 3 : 4 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 25 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 9 minút,
na úlohu č. 2 asi 9 minút,
na úlohu č. 3 asi 7 minút.
35. ŠPORTOVÝ MANAŽMENT
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na vedomosti a porozumenie. V úlohe je presne určený pojem, fakt, definícia, historický jav alebo proces, o ktorom má žiak preukázať svoje vedomosti (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na aplikáciu a analýzu. V úlohe žiak prezentuje vlastné argumentačné schopnosti pri riešení problematiky, ako aj potrebnú aplikačnú asociáciu z pohľadu nižšieho riadiaceho pracovníka v športe (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút, na úlohu č. 2 asi 10 minút.
Zastúpenie uvedených jednotlivých častí učiva v súbore všetkých otázok v maturitných zadaniach je nasledujúce:
a) 30 % – Oblasť športového manažmentu sa zaoberá definovaním športového manažmentu, aplikáciou východísk, princípov a zákonitostí manažmentu na šport a ekonomickou charakteristikou športu. Poskytuje orientáciu v terminológii a formuluje základné východiská športového manažmentu.
b) 30 % – Riadením zdrojov v športe sa riešia otázky identifikácie, rozvoja a akumulácie zdrojov v športovom manažmente. Vychádza sa z analýzy športového priemyslu a jeho vnútorných i vonkajších zdrojov.
c) 40 % – Športový marketing definuje trh v športe a úlohu marketingu. Zaoberá sa využívaním marketingových mechanizmov v športe. Vychádza predovšetkým z poznatkov, ktoré žiaci získali v predmete Ekonomika, kapitola Marketing a vysvetľuje ich aplikáciu v športe. Zároveň dopĺňa poznatky o špeciálne marketingové činnosti viazané na oblasť športu.
Všeobecné pomôcky
1. Atlas svetových a domácich dejín
2. Olympijská charta a stanovy Slovenského olympijského výboru
3. Anatomické obrazy
4. Pedagogická dokumentácia športového tréningu
5. Encyklopédia telesnej výchovy a športu
6. Dokumentácia športových marketingových projektov
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky zo športového manažmentu bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 2 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút,
na úlohu č. 2 asi 13 minút.
36. ZÁKLADY ŠPORTOVEJ PRÍPRAVY
Každé zadanie pre úroveň B sa skladá z dvoch úloh.
Charakteristika úloh maturitných zadaní pre základnú úroveň
Úloha č. 1 – Úloha je zameraná na vedomosti a porozumenie. V úlohe je presne určený pojem, fakt, definícia, historický jav alebo proces, o ktorom má žiak preukázať svoje vedomosti (prevláda forma monológu).
Úloha č. 2 – Úloha je zameraná na aplikáciu a analýzu. V úlohe žiak prezentuje vlastné argumentačné schopnosti pri riešení problematiky, ako aj potrebnú aplikačnú asociáciu z pohľadu účastníka športového a tréningového procesu (prevláda forma dialógu s členmi predmetovej maturitnej komisie).
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 5 minút, na úlohu č. 2 asi 10 minút.
Zastúpenie uvedených jednotlivých častí učiva v súbore všetkých otázok v maturitných zadaniach je nasledujúce:
a) 30 % – teória telesnej kultúry a prierezových vedných odborov (dejiny, anatómia, biochémia, biomechanika, psychológia, pedagogika...),
b) 70 % – teória a didaktika športového tréningu.
Všeobecné pomôcky
1. Atlas svetových a domácich dejín
2. Olympijská charta a stanovy Slovenského olympijského výboru
3. Anatomické obrazy
4. Pedagogická dokumentácia športového tréningu
5. Testovacie batérie tréningového procesu
6. Testovacie batérie lekársko-pedagogických sledovaní
Hodnotenie
a) Každá úloha maturitného zadania sa hodnotí známkou 1 – 5.
b) Hodnotením maturitnej skúšky zo základov športovej prípravy bude známka, ktorá vznikne ako vážený priemer známok z odpovedí na jednotlivé úlohy maturitného zadania.
c) Váha hodnotenia jednotlivých úloh v základnej úrovni je 2 : 3. Pri výpočte váženého priemeru pre základnú úroveň sa používa vzorec
pričom z je po zaokrúhlení výsledná známka a zi je známka za úlohu č. i.
Úpravy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Trvanie skúšky: 20 minút.
Čas na prípravu: 20 minút.
Časový rozsah jednotlivých úloh prezentovaných žiakom: na úlohu č. 1 asi 7 minút,
na úlohu č. 2 asi 13 minút.
1)
§ 25 zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v znení neskorších predpisov.
2)
§ 26 zákona č. 29/1984 Zb. v znení neskorších predpisov.
3)
§ 8 zákona č. 29/1984 Zb. v znení neskorších predpisov.
4)
§ 32 zákona č. 29/1984 Zb. v znení neskorších predpisov.
5)
§ 31 ods. 3 zákona č. 29/1984 Zb. v znení neskorších predpisov.
6)
Oddiel D prílohy vyhlášky Ministerstva školstva, mládeže a športu Slovenskej republiky č. 80/1991 Zb. o stredných školách v znení neskorších predpisov.
7)
Oddiel E. I. prílohy vyhlášky Ministerstva školstva, mládeže a športu Slovenskej republiky č. 80/1991 Zb. v znení neskorších predpisov.
8)
§ 8 ods. 2 zákona č. 29/1984 Zb. v znení neskorších predpisov.
9)
Vyhláška Ministerstva školstva, mládeže a športu Slovenskej republiky č. 80/1991 Zb. v znení neskorších predpisov.
10)
§ 3 zákona č. 29/1984 Zb. v znení neskorších predpisov.
11)
§ 3a zákona č. 29/1984 Zb. v znení neskorších predpisov.
12)
§ 11 ods. 6 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
13)
14)
§ 2 vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 41/1996 Z. z. o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických pracovníkov v znení neskorších predpisov.
15)
§ 13 zákona č. 596/2003 Z. z.
16)
Napríklad zákon č. 126/1998 Z. z. o Slovenskej živnostenskej komore a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
17)
§ 11 vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 44/1996 Z. z. o jazykových školách a štátnych jazykových školách a o štátnych jazykových skúškach.
18)
§ 6 vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 80/1991 Zb. v znení neskorších predpisov.
1)
Odporúčaná týždenná časová dotácia hodín príslušného predmetu v učebnom pláne strednej školy.
2)
Úroveň C je určená len pre žiakov, ktorí začali študovať cudzí jazyk na strednej škole v školskom roku 2003/2004 a skôr, časová dotácia z cudzieho jazyka je menej ako 12 hodín a nemali inú možnosť voľby cudzieho jazyka.
3)
Predmet je určený pre žiakov stredných škôl s vyučovacím jazykom slovenským a vyučovacím jazykom ukrajinským.
4)
Predmet je určený pre žiakov stredných škôl s vyučovacím jazykom národnostných menšín okrem žiakov stredných škôl s vyučovacím jazykom ukrajinským maturujúcim zo slovenského jazyka a z literatúry.
5)
Súčet týždennej dotácie hodín odborných vyučovacích predmetov v príslušnom učebnom pláne strednej odbornej školy alebo stredného odborného učilišťa.
6)
Predmet sa nevzťahuje na predmety odborného vzdelávania.
7)
Predmet sa vzťahuje iba na cirkevné školy.
8)
§ 14 ods. 6 vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 510/2004 Z. z.
9)
§ 30 zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v znení neskorších predpisov.
10)
Usmernenie MŠ SR k evidencii individuálne integrovaných detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do tried materských škôl, základných škôl a stredných škôl schválené MŠ SR dňa 21. júna 2001 pod číslom 370/2001 – 44.
Informačno-metodický materiál k prijímaniu a integrácii žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do stredných škôl schválený MŠ SR pod číslom 424/2000 – 44 zo dňa 5. septembra 2000.
11)
Tlmočník pomáha pri vysvetlení inštrukcií súvisiacich so zadaním úlohy, resp. testu.
12)
Asistent pomáha pri zápise odpovedí žiaka.
13)
Zdravotnícky personál pomáha pri prípadných zdravotných problémoch.
14)
Špeciálny pedagóg pomáha pri prípadných ťažkostiach v priebehu skúšky.