Inteligentné zákony pre účtovníkov
Uvádzacia cena

Vyhláška Národného bezpečnostného úradu, ktorou sa upravujú podrobnosti o certifikácii mechanických zábranných prostriedkov a technických zabezpečovacích prostriedkov a o ich používaní 2006

Znenie účinné: od 01.07.2006 do 31.12.2011 Neplatné znenie pre dnes
337/2004 Z. z.
Časová verzia predpisu účinná od 01.07.2006 do 31.12.2011
337
VYHLÁŠKA
Národného bezpečnostného úradu
z 10. mája 2004,
ktorou sa upravujú podrobnosti o certifikácii mechanických zábranných prostriedkov a technických zabezpečovacích prostriedkov a o ich používaní
Národný bezpečnostný úrad (ďalej len „úrad“) podľa § 54 ods. 11 zákona č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“) ustanovuje:
§1 Mechanický zábranný prostriedok a technický zabezpečovací prostriedok
(1)
Mechanický zábranný prostriedok a technický zabezpečovací prostriedok sa podľa požiadaviek ustanovených v bezpečnostnom štandarde fyzickej bezpečnosti a objektovej bezpečnosti1) (ďalej len „bezpečnostný štandard“) určujú ako mechanický zábranný prostriedok a technický zabezpečovací prostriedok určený na ochranu utajovaných skutočností stupňa
a)
Prísne tajné, skrátene „PT“,
b)
Tajné, skrátene „T“,
c)
Dôverné, skrátene „D“,
d)
Vyhradené, skrátene „V“.
(2)
Mechanické zábranné prostriedky a technické zabezpečovacie prostriedky určené na ochranu utajovaných skutočností stupňa „V“ sa necertifikujú. Ich technická špecifikácia sa uvedie v bezpečnostnej dokumentácii fyzickej a objektovej bezpečnosti.2)
§2 Certifikácia mechanického zábranného prostriedku a certifikácia technického zabezpečovacieho prostriedku
(1)
Certifikácia mechanického zábranného prostriedku a certifikácia technického zabezpečovacieho prostriedku je činnosť, pri ktorej sa
a)
overuje zhoda vlastností mechanického zábranného prostriedku a technického zabezpečovacieho prostriedku s bezpečnostným štandardom,
b)
potvrdzuje spôsobilosť mechanického zábranného prostriedku a technického zabezpečovacieho prostriedku chrániť utajované skutočnosti.
(2)
Overenie zhody vlastností podľa odseku 1 písm. a) vykonáva úrad, štátny orgán alebo podnikateľ, ktorého úrad autorizoval3) na vykonávanie overovania zhody vlastností mechanického zábranného prostriedku a technického zabezpečovacieho prostriedku (ďalej len „autorizovaná osoba“) s bezpečnostným štandardom.
(3)
Potvrdzovanie spôsobilosti podľa odseku 1 písm. b) vykonáva úrad na základe žiadosti o vydanie certifikátu.
(4)
Náležitosti žiadosti o vydanie certifikátu sú uvedené v prílohách č. 1 a 2.
§3 Certifikácia typu
(1)
Certifikácia typu mechanického zábranného prostriedku a certifikácia typu technického zabezpečovacieho prostriedku (ďalej len „certifikácia typu“) je činnosť, ktorou sa overuje a osvedčuje zhoda vlastností typu mechanického zábranného prostriedku a technického zabezpečovacieho prostriedku s požiadavkami bezpečnostného štandardu.
(2)
Výrobca, dovozca, splnomocnenec alebo distribútor4) (ďalej len „žiadateľ“) žiada úrad o vydanie certifikátu typu. Písomná žiadosť obsahuje
a)
údaje o žiadateľovi,
b)
údaje o výrobcovi,
c)
údaje o výrobku,
d)
sprievodné doklady k žiadosti podľa prílohy č. 1.
(3)
Žiadateľ poskytne autorizovanej osobe zoznam noriem a predpisov, ktorým výrobok vyhovuje, skúšobné protokoly vydané iným subjektom ako autorizovanou osobou, výsledky skúšok vykonané výrobcom, certifikáty a skúšobné protokoly vydané zahraničnými skúšobňami, technickú dokumentáciu, vzorku typu mechanického zábranného prostriedku a technického zabezpečovacieho prostriedku, ak si ju autorizovaná osoba vyžiada.
(4)
Ak pre požadovanú skúšku neexistuje slovenská technická norma alebo metóda uvedená v technických predpisoch, použije sa na overovanie zhody skúšobný postup navrhnutý autorizovanou osobou a schválený úradom. Podľa schváleného skúšobného postupu vykonávajú overovanie zhody vlastností všetky autorizované osoby. Skúšobné postupy úrad zverejňuje na internetovej stránke úradu.
(5)
Autorizovaná osoba vydá o výsledkoch svojich zistení záverečný protokol, ktorý obsahuje záver komentujúci zhodu vlastností mechanického zábranného prostriedku a technického zabezpečovacieho prostriedku s bezpečnostným štandardom.
(6)
Záverečný protokol obsahuje
a)
údaje o autorizovanej osobe,
b)
údaje o žiadateľovi,
c)
údaje o výrobku,
d)
zoznam podkladov na overovanie zhody vlastností,
e)
prehľad výsledkov skúšok,
f)
zhodnotenie výsledkov skúšok,
g)
záver.
(7)
Autorizovaná osoba odovzdá záverečný protokol žiadateľovi.
(8)
Žiadateľ, ktorému bol vydaný certifikát, bezodkladne oznámi úradu všetky zmeny podmienok určených na vydanie certifikátu, ktoré nastali počas platnosti certifikátu.
(9)
Autorizovaná osoba je na podnet úradu oprávnená kontrolovať zhodu vlastností vyrábaných výrobkov s certifikovaným typom.
(10)
Zoznam certifikovaných typov mechanických zábranných prostriedkov a certifikovaných typov technických zabezpečovacích prostriedkov a obdobie platnosti certifikátu úrad zverejňuje ihneď po vydaní na internetovej stránke úradu. Po uplynutí platnosti certifikátu je mechanický zábranný prostriedok alebo technický zabezpečovací prostriedok vyradený zo zoznamu certifikovaných mechanických zábranných prostriedkov a technických zabezpečovacích prostriedkov.
(11)
Držiteľ certifikátu typu prikladá k sprievodnej technickej dokumentácii určenej pre užívateľa kópiu certifikátu typu.
(12)
Odseky 1 až 11 sa primerane vzťahujú na certifikáciu mechanických zábranných prostriedkov a technických zabezpečovacích prostriedkov, ktoré sa vyrábajú, dodávajú a inštalujú ako jednotlivé kusy (napr. komorové trezory).
§4 Certifikácia prostriedku
(1)
Certifikácia jednotlivého mechanického zábranného prostriedku a certifikácia jednotlivého technického zabezpečovacieho prostriedku (ďalej len „certifikácia prostriedku“) je druh certifikácie, ktorou sa overuje a potvrdzuje zhoda vlastností mechanického zábranného prostriedku a technického zabezpečovacieho prostriedku, na ktorý nebol vydaný certifikát typu úradom, s bezpečnostným štandardom.
(2)
Písomná žiadosť o certifikáciu prostriedku obsahuje
a)
údaje o užívateľovi,
b)
údaje o výrobcovi,
c)
údaje o výrobku,
d)
sprievodné doklady k žiadosti podľa prílohy č. 2.
(3)
Certifikát prostriedku vydáva úrad diplomatickým misiám, konzulárnym úradom Slovenskej republiky a Slovenskej informačnej službe na základe vyhlásenia ich štatutárneho orgánu o spôsobilosti prostriedku chrániť utajované skutočnosti podľa prílohy č. 3.
(4)
Certifikované prostriedky podľa odseku 1 sa neuvádzajú v zozname certifikovaných mechanických zábranných prostriedkov a technických zabezpečovacích prostriedkov podľa § 3 ods. 10.
(5)
Na certifikáciu prostriedku platia primerane ustanovenia § 3 ods. 3 až 8.
§5 Platnosť certifikátu typu a certifikátu prostriedku
Platnosť certifikátu mechanického zábranného prostriedku a certifikátu technického zabezpečovacieho prostriedku sa skončí
a)
uplynutím doby platnosti certifikátu,
b)
zmenou parametrov v bezpečnostnom štandarde,
c)
ak mechanický zábranný prostriedok alebo technický zabezpečovací prostriedok prestal spĺňať parametre uvedené v záverečnom protokole.
§5a Pravidlá používania mechanického zábranného prostriedku a technického zabezpečovacieho prostriedku
(1)
Po uplynutí platnosti certifikátu typu môže mechanický zábranný prostriedok používať užívateľ ďalších desať rokov a technický zabezpečovací prostriedok ďalších päť rokov, ak nenastala zmena vlastností rozhodujúcich na zabezpečenie ochrany utajovaných skutočností. Vykonanie kontroly vlastností zabezpečí vedúci4a) najmenej raz ročne.
(2)
Záznam o vykonaní kontroly sa uvedie v bezpečnostnej dokumentácii fyzickej bezpečnosti a objektovej bezpečnosti.
(3)
Po uplynutí platnosti certifikátu podľa odseku 1 môže užívateľ požiadať o overenie.4b)
§6 Prechodné ustanovenie
Mechanické zábranné prostriedky a technické zabezpečovacie prostriedky certifikované podľa doterajších predpisov sa považujú za certifikované podľa tejto vyhlášky.
§6a
Táto vyhláška bola prijatá v súlade s osobitným predpisom5) pod číslom notifikácie 2005/0710/SK.
§7 Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. júna 2004.
Aurel Ugor v. r.
Príloha č. 1
k vyhláške č. 337/2004 Z. z.
Príloha č. 2
k vyhláške č. 337/2004 Z. z.
Príloha č. 3
k vyhláške č. 337/2004 Z. z.
VYHLÁSENIE ŠTATUTÁRNEHO ORGÁNU UŽÍVATEĽA O SPÔSOBILOSTI JEDNOTLIVÉHO PROSTRIEDKU
1)
Vyhláška Národného bezpečnostného úradu č. 336/2004 Z. z. o fyzickej bezpečnosti a objektovej bezpečnosti.
2)
§ 11 vyhlášky Národného bezpečnostného úradu č. 336/2004 Z. z.
3)
§ 59 zákona č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
4)
§ 2 písm. b) až e) zákona č. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
5)
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 98/34/ES o postupe pri poskytovaní informácií v oblasti technických noriem a predpisov v platnom znení (Ú. v. ES L 204, 21. 7. 98).