315/2004 Z. z.
Časová verzia predpisu účinná od 01.07.2004
315
VYHLÁŠKA
Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
z 23. apríla 2004,
ktorou sa ustanovuje rozsah a početnosť odberu vzoriek a požiadavky na rozsah a vykonávanie rozborov odpadových vôd
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky podľa § 13 ods. 3 zákona č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach ustanovuje:
§1
(1)
Odber vzoriek a vykonávanie rozborov odpadových vôd sa vykonáva v rámci prevádzkového monitoringu verejnej kanalizácie (ďalej len „prevádzkový monitoring“). Vykonávanie rozborov odpadových vôd je kontrola množstva a zloženia odpadových vôd a iných médií používaných a vznikajúcich v procese čistenia odpadových vôd a kalov (ďalej len „kontrola odpadových vôd“), ktorá sa vykonáva tak, aby sa zabezpečila preventívna ochrana objektov a zariadení verejnej kanalizácie, kontrola zmluvne dohodnutých podmienok vypúšťania odpadových vôd do verejnej kanalizácie, stabilita a efektívnosť procesov čistenia odpadových vôd a taká kvalita kalov, aby sa mohli prednostne aplikovať na pôdu.
(2)
Prevádzkový monitoring sa vykonáva v rozhodujúcich miestach verejnej kanalizácie a u producentov priemyselných odpadových vôd pripojených na verejnú kanalizáciu (ďalej len „inšpekčný monitoring“). Rozhodujúce miesta verejnej kanalizácie sú uvedené v prílohe č. 1.
(3)
Rozsah a početnosť odberu vzoriek odpadových vôd a rozsah kontroly odpadových vôd v rámci prevádzkového monitoringu sa určuje tak, aby zodpovedali
a)
charakteru, množstvu a zloženiu odpadových vôd vo verejnej kanalizácii,
b)
charakteru, množstvu a zloženiu odpadových vôd najmä od významných priemyselných producentov pripojených na verejnú kanalizáciu,
c)
konfigurácii technologickej linky, funkcii jednotlivých objektov a technologických celkov verejnej kanalizácie.
(4)
Minimálny rozsah odberu vzoriek odpadových vôd, minimálna početnosť odberu vzoriek odpadových vôd a minimálny rozsah kontroly odpadových vôd v rozhodujúcich miestach verejnej kanalizácie v rámci prevádzkového monitoringu je uvedený v prílohe č. 1.
(5)
Pri sezónnom vypúšťaní odpadových vôd alebo pri sezónnom prevádzkovaní čistiarne odpadových vôd, alebo pri diskontinuálnom prevádzkovaní čistiarne odpadových vôd, alebo pri odľahčovaní dažďových odpadových vôd sa prevádzkový monitoring zabezpečuje tak, aby činnosť sledovaného objektu alebo zariadenia verejnej kanalizácie bola čo najlepšie charakterizovaná z hľadiska množstva a zloženia odpadových vôd.
(6)
Vzorky odpadových vôd sa označia ako mimoriadne, ak sú odoberané počas mimoriadneho stavu, najmä mimoriadnej udalosti, prívalových dažďov, nárazového topenia snehu, havárie alebo technickej poruchy objektu alebo zariadenia verejnej kanalizácie.
(7)
Vzorky odpadových vôd sa odoberajú v rovnomerných intervaloch ustanovených počtom odoberaných vzoriek odpadových vôd podľa prílohy č. 1 v priebehu celého roka; ak ide o prevádzkový monitoring podľa odseku 5, v priebehu prevádzkového obdobia.
(8)
Pri prevádzkovom monitoringu sa evidujú všetky činnosti ovplyvňujúce prevádzkovanie verejnej kanalizácie, výsledky prevádzkového monitoringu a inšpekčného monitoringu a výsledky overenia správnosti kontroly prevádzkového monitoringu; tieto činnosti a výsledky sú súčasťou prevádzkovej evidencie.
(9)
Pri každom odbere vzoriek odpadových vôd sa zaznamenáva najmä informácia o poveternostnej situácii v čase odberu vzoriek odpadových vôd, aktuálny prietok odpadových vôd, najmä okamžitý prietok v l.s-1 alebo priemerný denný prietok v m3.h-1, teplota vody, spôsob a druh odoberaných vzoriek odpadových vôd a kalov.
(10)
V rámci prevádzkového monitoringu sa spracúvajú tieto evidenčné záznamy:
a)
protokol o odbere vzorky odpadových vôd,
b)
evidencia vzoriek odpadových vôd,
c)
laboratórny záznam o zložení odpadových vôd,
d)
laboratórna prevádzková kniha,
e)
prevádzkový denník čistiarne odpadových vôd,
f)
kniha havárií a technických porúch,
g)
záznamy z registračných prístrojov.
(11)
Rozsah evidenčných záznamov je uvedený v prílohe č. 2.
(12)
Čas uchovávania evidenčných záznamov je
a)
najmenej päť rokov pre evidenciu vzoriek odpadových vôd,
b)
päť rokov pre laboratórne záznamy o zložení odpadových vôd,
c)
najmenej dva roky pre laboratórnu prevádzkovú knihu,
d)
najmenej päť rokov pre prevádzkový denník čistiarne odpadových vôd,
e)
najmenej 15 rokov pre havarijnú knihu,
f)
päť rokov pre záznamy z registračných prístrojov.
§2
(1)
Inšpekčný monitoring tvorí
a)
priebežná (plánovaná) kontrola vypúšťaných odpadových vôd do verejnej kanalizácie,
b)
náhodná (neplánovaná) kontrola vypúšťaných odpadových vôd.
(2)
Na základe inšpekčného monitoringu sa posudzujú
a)
výsledky a spôsob kontroly odpadových vôd zabezpečovanej producentom odpadových vôd vo vzťahu k povoleným a zmluvne dohodnutým hodnotám ukazovateľov pre príjem odpadových vôd do verejnej kanalizácie,
b)
prekračovanie zmluvne dohodnutého množstva odpadových vôd, množstva znečistenia odpadových vôd a režimu vypúšťania odpadových vôd do verejnej kanalizácie.
(3)
Minimálna početnosť odberu vzoriek odpadových vôd a minimálny rozsah kontroly odpadových vôd u významných priemyselných producentov v rámci inšpekčného monitoringu sú uvedené v prílohe č. 3.
(4)
Početnosť odberov vzoriek odpadových vôd a rozsah kontroly odpadových vôd v rámci inšpekčného monitoringu sa určí tak, aby zodpovedali
a)
charakteru výroby producentov,
b)
množstvu a zloženiu odpadových vôd od producentov pripojených na verejnú kanalizáciu,
c)
režimu vypúšťania odpadových vôd od producentov do verejnej kanalizácie.
§3
(1)
Rozsah prevádzkového monitoringu určuje Program prevádzkového monitoringu, ktorý tvorí súčasť prevádzkového poriadku verejnej kanalizácie.
(2)
Program prevádzkového monitoringu tvorí
a)
Program prevádzkového monitoringu pre rozhodujúce miesta verejnej kanalizácie,
b)
Program inšpekčného monitoringu.
(3)
Program prevádzkového monitoringu pre rozhodujúce miesta verejnej kanalizácie obsahuje
a)
zoznam určených miest na odber vzoriek odpadových vôd a na meranie množstva odpadových vôd,
b)
spôsob odberu vzoriek odpadových vôd a manipulácie s nimi vrátane spôsobu zisťovania množstva odpadových vôd,
c)
početnosť kontrol množstva a zloženia odpadových vôd,
d)
rozsah sledovaných ukazovateľov zloženia odpadových vôd pre jednotlivé odberné miesta,
e)
metódy stanovenia ukazovateľov znečistenia vo vzorkách odpadových vôd a kalov,
f)
spôsob vyhodnotenia výsledkov prevádzkového monitoringu,
g)
spôsob odovzdávania výsledkov prevádzkového monitoringu,
h)
spôsob evidencie a archivácie výsledkov prevádzkového monitoringu.
(4)
Program inšpekčného monitoringu obsahuje
a)
zoznam určených miest na odber vzoriek odpadových vôd,
b)
spôsob odberu vzoriek odpadových vôd a manipulácie s nimi,
c)
početnosť kontrol množstva a zloženia odpadových vôd,
d)
rozsah sledovaných ukazovateľov zloženia odpadových vôd pre jednotlivé odberné miesta,
e)
metódy stanovenia ukazovateľov znečistenia vo vzorkách odpadových vôd,
f)
spôsob vyhodnotenia výsledkov inšpekčného monitoringu.
(5)
Program prevádzkového monitoringu sa aktualizuje, ak nastanú nové skutočnosti, ktoré majú vplyv na prevádzkovanie verejnej kanalizácie, najmenej však raz ročne.
§4
(1)
Pri kontrole vzoriek odpadových vôd sa odporúča uplatňovať odporúčané metódy stanovenia ukazovateľov znečistenia vo vzorkách odpadových vôd, ktoré sú uvedené v prílohe č. 4. Možno použiť aj iné metódy stanovenia ukazovateľov znečistenia vo vzorkách odpadových vôd, ak ich detekčný limit, presnosť a správnosť zodpovedajú aspoň metódam, ktoré sú uvedené v prílohe č. 4.
(2)
Údaje získané meraním množstva odpadových vôd a kalov a výsledky kontroly odobratých vzoriek odpadových vôd sa využívajú na komplexné hodnotenie objektov verejnej kanalizácie.
§5
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. júla 2004.
László Miklós v. r.
Príloha č. 1 k vyhláške č. 315/2004 Z. z.
Minimálny rozsah odberu vzoriek odpadových vôd, minimálna početnosť odberu vzoriek odpadových vôd a minimálny rozsah kontroly odpadových vôd v rozhodujúcich miestach verejnej kanalizácie v rámci prevádzkového monitoringu
Časť A: Minimálny rozsah odberu vzoriek odpadových vôd (ďalej len „miesta“).
Rozhodujúce miesta prevádzkového monitoringu | Vzorkované médium | Rozsah kontroly |
1. Prítokové potrubie na ČOV | surová odpadová voda privádzaná na ČOV | a, b, c, d |
2. Odtok z mechanického stupňa | mechanicky vyčistená odpadová voda | a, b, c, d |
3. Odtok z biologického stupňa | biologicky vyčistená odpadová voda | a, b, c, d |
4. Vypúšťanie z kanalizačných výustov do recipientu | 1. odpadová voda vypúšťaná do recipientu z výustného ob- jektu ČOV (vyčistená odpadová voda alebo zmes biologicky vyčistenej a surovej alebo mechanicky vyčistenej odpado- vej vody), 2. nečistená (surová) odpadová voda vypúšťaná do recipientu z kanalizačných výustov na stokovej sieti 3. odľahčovaná zmes komunálnej odpadovej vody a vody z po- vrchového odtoku | a, b, c, da, b, c, d a, b, c, d |
5. Obtok biologického stupňa alebo ČOV | surová alebo mechanicky vyčistená odpadová voda presmerovaná mimo objektov ČOV do recipientu (cez iný výustný objekt, ako je odtok z ČOV) | a, b, c, d |
6. Aktivačná nádrž | aktivačná zmes | e |
7. Prívod kalovej vody** | kalová voda (alebo zmes kalovej vody s inými médiami - napr. filtrát, fugát) zaústená z objektov kalového hospodárstva do čistiaceho procesu | |
8. Odťah kalu | 1. prebytočný kal 2. surový kal 3. stabilizovaný kal 4. stabilizovaný zahustený kal 5. odvodnený alebo tekutý kal (konečný produkt) | g, h g, j g g g, i, j |
9. Vyhnívacia nádrž | kal v procese stabilizácie | k |
10. Plynojem (plynový rozvod) | bioplyn | l |
11. Dovoz odpadových vôd (výtok z cisterny) | odpadové vody | m |
Poznámka:
Určenie minimálneho rozsahu miest odberu vzoriek závisí od technologickej skladby objektov a zariadení verejnej kanalizácie. Odber vzoriek je viazaný na čas prevádzkovej manipulácie s predmetným médiom.
** Ak nemožno vzorkovať samostatne, odoberá sa vzorka zmesi prítoku odpadových vôd a kalovej vody.
Časť B: Minimálna početnosť odberu vzoriek odpadových vôd a minimálny rozsah kontroly odpadových vôd
I. Minimálna početnosť odberu vzoriek odpadových vôd, druh vzoriek a minimálny rozsah kontroly v závislosti od veľkosti zdroja komunálneho znečistenia (aglomerácie) v rozhodujúcich miestach 1 – 5
Rozsah kontroly v rozhodujúcich miestach 1-5 | a | b | c | d |
ukazovatele | Q (l/s, m3/d), pH, BSK5 CHSK, NL N-NH4 N-NO3, P-PO4 | Ncelk , Pcelk. | doplnkové ukazovatele požadované rozhodnutím alebo doplnkové spoplatnené ukazovatele | iné doplnkové ukazovatele podľa charakteru výroby významných producentov |
Veľkosť zdroja znečistenia (EO) | Druh vzorky | Počet odberov pre výkon druhu analýz | |||
a | b | c | d | ||
do 50 | bodová vzorka | 2 vzorky ročne | podľa potreby | x | x |
51 - 2 000 | dvojhodinová zlievaná vzorka získaná zlievaním minimálne 4 objemovo rov- nakých čiastkových vzoriek odobera- ných v rovnakých časových interva- loch | 12 vzoriek ročne | 6 vzoriek ročne | podľa potreby | |
2 001 - 25 000 | 24-hodinová zlievaná vzorka získaná zlievaním minimálne 12 objemovo rovnakých čiastkových vzoriek odo- beraných v rovnakých časových in- tervaloch | 24 vzoriek ročne | podľa potreby | ||
25 001 - 100 000 | 24-hodinová zlievaná vzorka získaná zlievaním minimálne 12 objemovo rovnakých čiastkových vzoriek odo- beraných v rovnakých časových in- tervaloch | 48 vzoriek ročne | podľa potreby | ||
nad 100 000 | 24-hodinová zlievaná vzorka získaná zlievaním minimálne 12 čiastkových vzoriek úmerných prietoku odobera- ných v rovnakých časových interva- loch | 48 vzoriek ročne | podľa potreby |
Poznámka:
x - nepožaduje sa.
II. Minimálna početnosť odberu vzoriek odpadových vôd, druh vzoriek a minimálny rozsah kontroly v závislosti od veľkosti zdroja komunálneho znečistenia (aglomerácie) v rozhodujúcich miestach 6 – 9
Rozsah kontroly v rozhod. miestach 6-9 | e | f | g | h | i | j | k | l | m |
ukazovatele | NL, NLSŽ, V30, KI, trozpustený kyslík | Q (l/s, m3/d), pH, BSK5,CHSK, NL, CL, CLSŽ,N-NH4, P-PO4,Ncelk., Pcelk. | Q (m3/deň)/ m(t/deň), CL, CLSŽ,Pcelk. | NL,NLSŽ V30 | Ncelk., K, Ca, Mg,Crcelk., Pb, Cd, Hg, Cu, Ni, As, Zn, TKB, FS, Escherichia Coli | iné doplnkové ukazovatele podľa charak- teru výroby významných producentov | pH, t, NMK,KNK4,5,CL, CLSŽ | CH4, H2S | V (m3/ 1 dovoz), pH, BSK5, CHSK, NL, NLSŽ, CL, CLSŽ, N-NH4, P-PO4,Ncelk. |
Veľkosť zdroja znečistenia (EO) | Druh vzorky | Počet odberov vzoriek odpadových vôd pre výkon kontroly | ||||||||
e | f | g | h | k | i | j | l | m | ||
51 - 2 000 | bodová vzorka | 4 vzorky ročne | 1 vzorka ročne | — | každý dovoz priemyselných odpadových vôd, ostatné podľa potreby | |||||
2 001 - 5 000 | bodová vzorka | 12 vzoriek ročne | 1 vzorka ročne | — | ||||||
5 001 - 25 000 | bodová vzorka | 12 vzoriek ročne | 2 vzorky ročne | 12 vzoriek ročne | ||||||
25 001 - 100 000 | bodová vzorka | 24 vzoriek ročne | 4 vzorky ročne | 24 vzoriek ročne | ||||||
nad 100 000 | bodová vzorka | 24 vzoriek ročne | 4 vzorky ročne | 24 vzoriek ročne |
Príloha č. 2 k vyhláške č. 315/2004 Z. z.
Rozsah evidenčných záznamov
1. Protokol o odbere vzorky odpadových vôd obsahuje
1.1 miesto odberu vzorky odpadových vôd,
1.2 označenie vzorky odpadových vôd,
1.3 spôsob odberu vzorky odpadových vôd,
1.4 druh vzorky odpadových vôd,
1.5 použité zariadenie na odber vzorky odpadových vôd,
1.6 začiatok a koniec odberu vzorky odpadových vôd,
1.7 spôsob konzervácie vzorky odpadových vôd,
1.8 meno pracovníka, ktorý vzorku odpadových vôd odobral.
2. Evidencia vzoriek odpadových vôd obsahuje
2.1 poradové číslo vzorky odpadových vôd,
2.2 dátum, miesto a čas odberu vzorky odpadových vôd,
2.3 meno pracovníka, ktorý vzorku odpadových vôd odobral,
2.4 dátum, čas a meno pracovníka, ktorý vzorku odpadových vôd odovzdal do laboratória,
2.5 dátum, čas a podpis pracovníka, ktorý vzorku odpadových vôd prevzal.
3. Laboratórny záznam o zložení odpadových vôd obsahuje
3.1 jednotlivé odbery vzoriek odpadových vôd a výsledky ich kontroly,
3.2 záznamy z registračných prístrojov.
4. Laboratórna prevádzková kniha obsahuje
4.1 výsledky kontroly odpadových vôd medzi jednotlivými technologickými stupňami čistiarne odpadových vôd, prípadne aj v jednotlivých technologických objektoch verejnej kanalizácie,
4.2 všetky laboratórne, prípadne poloprevádzkové a prevádzkové pokusy z chemicko-technologického hľadiska, rozbory prevádzkových materiálov a chemikálií, ktoré sa používajú v procese čistenia odpadových vôd,
4.3 opatrenia na zabezpečenie a zlepšenie procesu čistenia odpadových vôd, ktoré sa navrhli na základe výsledkov laboratórnych, poloprevádzkových a prevádzkových pokusov.
5. Prevádzkový denník čistiarne odpadových vôd obsahuje
5.1 navrhnuté a uskutočnené technologické opatrenia s údajom o čase zavedenia realizovaného opatrenia vyplývajúce z laboratórnej prevádzkovej knihy,
5.2 dosiahnutý výsledok s odkazom na kontrolné stanovenia pred realizáciou a po realizácii,
5.3 mimoriadne opatrenia.
6. Kniha havárií a technických porúch obsahuje
6.1 všetky zhoršenia zloženia odpadových vôd, ktoré môžu spôsobiť alebo spôsobili odchýlku od ustáleného prevádzkového stavu,
6.2 dátum, presný čas, kedy sa zhoršenie spozorovalo, rozsah a jeho prejavy a pravdepodobná alebo zistená príčina havárie alebo technickej poruchy,
6.3 uskutočnené opatrenia,
6.4 spôsob hlásenia udalosti príslušným orgánom verejnej správy.
Príloha č. 3 k vyhláške č. 315/2004 Z. z.
Minimálna početnosť odberu vzoriek odpadových vôd a minimálny rozsah kontroly odpadových vôd u významných priemyselných producentov v rámci inšpekčného monitoringu
Rozsah analýz | ap | bp | cp | dp |
Ukazovatele dohodnuté v zmluve o odvádzaní odpadových vôd do verejnej kanalizácie | Ukazovatele podľa rozhodnutia na vypúšťanie do verejnej kanalizácie | Doplnkové ukazovatele v súlade s charakterom výroby limitované prevádzkovým poriadkom | Iné doplnkové ukazovatele |
Kontrolná činnosť | Trvanie merania | Počet kontrolných meraní | |||
Meranie množstva vypúšťaných odpadových vôd | Kontinuálne 24-hodinové meranie | 1-krát za rok | |||
Meranie množstva vypúšťaných odpadových vôd | Kontinuálne meranie v trvaní 1 týždňa | Podľa potreby | |||
Kontrolná činnosť | Druh vzorky | Počet odberov pre výkon druhu analýz | |||
ap | bp | cp | dp | ||
24-hodinový kontinuálny odber vzoriek | Bodové, odoberané v minimálnom intervale 1 hod. (t. j. minimálne 24 vzoriek) | 2-krát za rok | 1-krát za rok | ||
kontinuálny odber vzoriek v trvaní 1 týždňa | 24-hodinové vzorky zlievané proporcionálnek prietoku | Podľa potreby |
Poznámka:
Odber vzoriek odpadových vôd od významného priemyselného producenta sa vykonáva v poslednej revíznej šachte na kanalizačnej prípojke pred vtokom do verejnej kanalizácie, ak nebolo dohodnuté inak.
Kontrolný odber vzoriek odpadových vôd a kontrolné meranie prietoku odpadových vôd od významného priemyselného producenta sa vykonáva tak, aby bol objektívne vyjadrený preverovaný stav.
Príloha č. 4 k vyhláške č. 315/2004 Z. z.
Odporúčané metódy stanovenia ukazovateľov znečistenia vo vzorkách odpadových vôd
Ukazovateľ, symbol | Popis metódy stanovenia |
Teplota, t | - Meranie ortuťovým alebo elektrickým teplomerom |
pH | - Potenciometrické stanovenie |
Chemická spotreba kyslíka, CHSKCr | - Stanovenie CHSK dichrómanom draselným (Pozn.: stanovuje sa v homogenizovanej nefiltrovanej vzorke) |
Biologická spotreba kyslíka, BSK5 | - Stanovenie kyslíka pred 5-dňovou inkubáciou v tme pri 20 °C s inhibíciou nitrifi- kácie prídavkom alyltiomočoviny (Pozn.: stanovuje sa v homogenizovanej nefiltro- vanej vzorke) |
Rozpustený kyslík, DO | - Elektrochemické stanovenie (sondou) |
Metán, CH4 | - Spektrofotometrické stanovenie v infračervenej oblasti spektra |
Sulfán, H2S | - Elektrochemické stanovenie (priamo v plyne), - Spektrofotometrické stanovenie (po absorpcii) |
Celkové látky, CL | - Gravimetrické stanovenie, sušenie pri 105 °C |
Celkové látky po žíhaní pri 550 °C, CLŽ | - Gravimetrické stanovenie po žíhaní pri 550 °C |
Celkové látky - strata žíhaním, CLSŽ | - Výpočet |
Nerozpustené látky, NL | - Gravimetrické stanovenie po filtrácii cez 0,45 nm filtračnú membránu, sušenie pri 105 °C |
Nerozpustené látky po žíhaní pri 550 °C, NLŽ | - Gravimetrické stanovenie po filtrácii cez 0,45 nm filtračnú membránu, žíhanie pri 105 °C |
Nerozpustené látky - strata žíhaním, NLSŽ | - Výpočet |
Rozpustené látky po sušení pri 105 °C, RL | - Gravimetrické stanovenie vo filtrovanej vzorke, po žíhaní pri 550 °C |
Rozpustené látky po žíhaní pri 550 °C, RLŽ | - Gravimetrické stanovenie vo filtrovanej vzorke, po žíhaní pri 550 °C |
Rozpustené látky - strata žíhaním, RLSŽ | - Výpočet |
Sediment po 30-minútovej sedimentácii, V30 | - Odmerné stanovenie |
Kalový index, KI | - Výpočtom |
Amoniakálny dusík, N-NH4 | - Absorpčná spektrofotometria po destilácii |
Dusitanový dusík, N-NO2 | - Absorpčná spektrofotometria s kyselinou sulfanilovou a NED |
Dusičnanový dusík, N-NO3 | - Absorpčná spektrofotometria so salicylanom sodným |
Anorganický dusík, Nanorg. | - Stanovenie výpočtom ako súčet N-NH4 + N-NO2 + N-NO3 |
Celkový dusík, Ncelk. | - Stanovenie dusíka absorpčnou spektrofotometriou po jeho prevedení na amonia- kálny dusík metódou katalytickej mineralizácie po redukcii s Devardovou zliati- nou (Pozn.: stanovuje sa v homogenizovanej nefiltrovanej vzorke) |
Fosfor celkový, Pcelk. | - Absorpčná spektrofotometria s molybdénanom amónnym po kyslej mineralizácii (Pozn.: stanovuje sa v homogenizovanej nefiltrovanej vzorke) |
Fosforečnanový fosfor, P-PO4 | - Absorpčná spektrofotometria s molybdénanom amónnym |
Kyselinová neutralizačná kapacita do pH 4,5, KNK4,5 | - Potenclometrická tltračná metóda |
Mastné kyseliny prchajúce s vodnou parou, NMK | - Alkallmetrická tltračná metóda |
Chloridy, Cl- | - Odmerné argentometrické stanovenie |
Sírany, SO42- | - Tltračné stanovenie dusičnanom olovnatým - Kvapalinová chromatografia |
Sulfidy, S2- | - Jódometrické stanovenie |
Fluoridy, F- | - Absorpčná spektrofotometria so zirkonalizarínom |
Mangán, Mn | - Atómová absorpčná spektrofotometria - ICP MS* |
Železo, Fe | - Atómová absorpčná spektrofotometria - Absorpčná spektrofotometria s o-fenantrolínom - ICP MS* |
Hliník, Al | - Absorpčná spektrofotometria s pyrokatecholovou fialovou |
Arzén, As | - Absorpčná spektrofotometria metóda s dietylditiokarbamátom strieborným - Atómová absorpčná spektrofotometria - ICP MS* |
Kadmium, Cd | - Atómová absorpčná spektrofotometria - ICP MS* |
Ortuť, Hg | - Atómová absorpčná spektrofotometria - technika studených pár - ICP MS* |
Meď, Cu | - Atómová absorpčná spektrofotometria - ICP MS* |
Zinok, Zn | - Atómová absorpčná spektrofotometria - ICP MS* |
Olovo, Pb | - Atómová absorpčná spektrofotometria - ICP MS* |
Kobalt, Co | - Atómová absorpčná spektrofotometria - ICP MS* |
Nikel, Ni | - Atómová absorpčná spektrofotometria - ICP MS* |
Striebro, Ag | - Atómová absorpčná spektrofotometria - ICP MS* |
Vanád, V | - Atómová absorpčná spektrofotometria |
Selén, Se | - Atómová absorpčná spektrofotometria |
Cín, Sn | - Atómová absorpčná spektrofotometria |
Molybdén, Mo | - Atómová absorpčná spektrofotometria |
Bárium, Ba | - Atómová absorpčná spektrofotometria |
Celkový chróm, Crcelk. | - Absorpčná spektrofotometria s dlfenylkarbazldom - Atómová absorpčná spektrofotometria - ICP MS* |
Šesťmocný chróm, Cr6+ | - Absorpčná spektrofotometria s dlfenylkarbazldom - ICP MS* |
Kyanidy,CN-celk., CN-tox | - Absorpčná spektrofotometria s chloramínom T, kyselinou barblturovou a pyridí- nom; celkové a toxické kyanidy sa oddeľujú destilačné |
Povrchovo aktívne látky aniónové, PAL-A | - Absorpčná spektrofotometria - stanovenie aniónových tenzidov meraním indexu látok aktívnych na metylénovú modrú |
Extrahovateľné látky, EL | - Gravimetrické stanovenie |
Nepolárne extrahovateľné látky, NEL (uhľovodíkový index) | - Plynová chromatografia |
Polycyklické aromatické uhľovodíky, PAU | - Vysokotlaková kvapalinová chromatografia |
Aktívny chlór | - Absorpčná spektrofotometria s dietylfenylén diamínom, DPD |
adsorbovateľné organicky viazané halogény, AOX | - Argentometrická titrácia, napr. mikrocoulometria |
polychlórované dibenzodioxíny, PCDD a polychlórované dibenzofurány, PCDF | - Plynová chromatografia |
Fenoly - prchajúce s vodnou parou, FN1 | - Absorpčná spektrofotometria so 4-aminoantipyrínom po destilácii |
Termotolerantné koliformné baktérie, TKB | - Kultivačná metóda |
Fekálne streptokoky, FS | - Kultivačná metóda |
Escherichia Coli, EC | - Kultivačná metóda |
* Stanovenie metódou indukčne viazanej plazmy s hmotnostným spektrometrom.
Poznámka:
Na analýzu možno použiť aj inú metódu, ak jej detekčný limit, presnosť a správnosť zodpovedajú aspoň odporúčanej metóde.