Inteligentné zákony pre účtovníkov
Uvádzacia cena

Nariadenie vlády Slovenskej republiky o ďalšom vzdelávaní pracovníkov v zdravotníctve

Znenie účinné: od 01.08.2004 do 31.12.2004 Neplatné znenie pre dnes
Časové verzie:

Predpis bol zrušený predpisom 743/2004 Z. z.

213/2004 Z. z.
Časová verzia predpisu účinná od 01.08.2004 do 31.12.2004
213
NARIADENIE VLÁDY
Slovenskej republiky
z 24. marca 2004
o ďalšom vzdelávaní pracovníkov v zdravotníctve
Vláda Slovenskej republiky nariaďuje:
§1 Predmet úpravy
(1)
Toto nariadenie ustanovuje špecializačné odbory a spôsob ďalšieho vzdelávania pracovníkov v zdravotníctve.
(2)
Ďalšie vzdelávanie pracovníkov v zdravotníctve je zvyšovanie alebo prehlbovanie odbornej spôsobilosti.1) Odborná spôsobilosť sa zvyšuje získaním diplomu o špecializácii a získaním certifikátu a prehlbuje sa získaním osvedčenia o príprave na výkon práce v zdravotníctve a sústavným vzdelávaním.
(3)
Ďalšie vzdelávanie pracovníkov v zdravotníctve riadi Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“); organizuje ho prostredníctvom Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave2) a vzdelávacích ustanovizní, ktorým bola udelená akreditácia3) (ďalej len „vzdelávacia ustanovizeň“), okrem sústavného vzdelávania pracovníkov v zdravotníctve, ktoré organizujú komory4), odborné spoločnosti, zdravotnícke zariadenia a ďalšie zariadenia v zdravotníctve5) (ďalej len „zariadenie“), pracoviská zariadení a iné organizácie.
(4)
Vzdelávacia ustanovizeň podľa odseku 3 uskutočňuje ďalšie vzdelávanie pracovníkov v zdravotníctve aj vo výučbových základniach na ďalšie vzdelávanie pracovníkov v zdravotníctve6) (ďalej len „výučbová základňa“), v zariadeniach, ktoré boli posúdené v rámci akreditácie vzdelávacej aktivity7) pre získanie diplomu o špecializácii v príslušnom špecializačnom odbore na výkon špecializovaných pracovných činností alebo pre získanie certifikátu na výkon certifikovaných pracovných činností.
(5)
Týmto nariadením sa preberajú právne akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie uvedené v prílohe č. 7.
§2 Spôsoby ďalšieho vzdelávania
Ďalšie vzdelávanie pracovníkov v zdravotníctve sa zabezpečuje
a)
prípravou na výkon práce v zdravotníctve (§ 3),
b)
prípravou na výkon certifikovaných pracovných činností (ďalej len „certifikačná príprava“) (§ 4),
c)
špecializačným štúdiom (§ 5 až 10),
d)
sústavným vzdelávaním (§ 11).
§3 Príprava na výkon práce v zdravotníctve
(1)
Prípravou na výkon práce v zdravotníctve (ďalej len „príprava“) sa získavajú vedomosti a zručnosti súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti potrebné na výkon odborných pracovných činností v odbornej zdravotníckej praxi.
(2)
Príprava je určená pre iných zdravotníckych pracovníkov a iných odborných pracovníkov v zdravotníctve a uskutočňuje sa vo výučbových základniach alebo v zariadeniach. Obsah prípravy stanovuje vzdelávacia ustanovizeň.
(3)
Príprava iných zdravotníckych pracovníkov trvá šesť mesiacov.
(4)
Príprava iných odborných pracovníkov v zdravotníctve trvá dva roky.
(5)
Príprava sa ukončí odborným pohovorom pred komisiou, ktorú vymenúva štatutárny zástupca. Vzdelávacia ustanovizeň vydá osvedčenie o príprave na výkon práce v zdravotníctve.
(6)
Účasť na príprave sa považuje za prehlbovanie kvalifikácie podľa osobitného predpisu.8)
§4 Certifikačná príprava
(1)
Certifikačnou prípravou v akreditovanom certifikačnom študijnom programe sa získavajú vedomosti a zručnosti potrebné na výkon certifikovaných pracovných činností podľa príloh č. 1 až 3.
(2)
Pracovníka v zdravotníctve zaraďuje do certifikačnej prípravy vzdelávacia ustanovizeň podľa § 1 ods. 3 na základe jeho žiadosti.
(3)
Akreditovaný certifikačný študijný program určí najmä
a)
charakteristiku certifikačnej prípravy,
b)
podmienky na získanie certifikátu,
c)
obsah a rozsah teoretických a praktických poznatkov.
(4)
Certifikačná príprava sa ukončí skúškou pred komisiou, ktorú vymenúva štatutárny zástupca vzdelávacej ustanovizne. Vzdelávacia ustanovizeň vydá po úspešnom vykonaní skúšky certifikát. Podrobnosti o vykonaní skúšky určí vnútorný predpis vzdelávacej ustanovizne.
(5)
Účasť na certifikačnej príprave sa považuje za zvyšovanie kvalifikácie podľa osobitného predpisu.9)
§5 Špecializačné štúdium
(1)
Špecializačným štúdiom v akreditovanom špecializačnom študijnom programe sa rozširujú vedomosti a zručnosti získané štúdiom a doterajšou odbornou zdravotníckou praxou. Špecializačné štúdium musí potvrdzovať osobnú účasť pracovníka v zdravotníctve na aktivitách vymedzených v akreditovanom špecializačnom študijnom programe podľa príslušného špecializačného odboru.
(2)
Špecializačné štúdium pozostáva z praktickej zložky a teoretickej zložky vzdelávania, pričom praktická zložka má prevahu a v kategóriách lekár a zubný lekár zahŕňa aj účasť na pohotovostných službách. Praktická zložka vzdelávania špecializačného štúdia v kategórii lekár v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo sa uskutočňuje najmenej šesť mesiacov v ambulancii praktického lekára pre dospelých a najmenej šesť mesiacov v nemocnici.
(3)
Praktickú zložku špecializačného štúdia uskutočňuje pracovník v zdravotníctve pod vedením vedúceho pracovníka príslušného pracoviska zariadenia alebo pod vedením pracovníka v zdravotníctve s príslušnou odbornou spôsobilosťou na výkon špecializovaných pracovných činností (ďalej len „školiteľ“).
(4)
Obsah špecializačného štúdia určí akreditovaný špecializačný program pre príslušný špecializačný odbor, ktorý schvaľuje ministerstvo.
(5)
Akreditovaný špecializačný študijný program obsahuje najmä
a)
charakteristiku špecializačného odboru a dĺžku trvania špecializačného štúdia najmenej v rozsahu uvedenom v tomto nariadení,
b)
určenie stupňa vzdelania, dĺžky a obsahu odbornej zdravotníckej praxe potrebnej na zaradenie do špecializačného štúdia v špecializačnom odbore,
c)
rozsah teoretických vedomostí, praktických zručností a skúseností potrebných na výkon špecializovaných pracovných činností,
d)
organizačnú formu špecializačného štúdia,
e)
rozsah a zameranie odbornej zdravotníckej praxe vykonávanej na jednotlivých pracoviskách zariadení, jej minimálnu dĺžku a časový priebeh.
(6)
Ak sú súčasťou špecializačného štúdia certifikované pracovné činnosti, súčasťou akreditovaného špecializačného študijného programu je aj akreditovaný certifikačný študijný program (§ 4).
§6
(1)
Odbornú zdravotnícku prax na účely špecializačného štúdia v príslušných špecializačných odboroch započítava vzdelávacia ustanovizeň.
(2)
Do špecializačného štúdia sa nezapočítava obdobie pracovnej neschopnosti, materskej dovolenky, základnej služby10) a pracovného voľna bez náhrady mzdy.
(3)
Vzdelávacia ustanovizeň započítava do špecializačného štúdia občanovi Slovenskej republiky alebo cudzincovi aj odbornú zdravotnícku prax vykonanú v zahraničí, ak obsahom a rozsahom zodpovedá akreditovanému špecializačnému študijnému programu v príslušnom špecializačnom odbore. Žiadosť o započítanie odbornej zdravotníckej praxe vykonanej v zahraničí sa predkladá spolu s dokladom o jej vykonaní potvrdeným pracoviskom. Doklad sa predkladá spolu s úradne overeným prekladom do štátneho jazyka.
(4)
Dĺžka špecializačného štúdia je určená v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času.11) Pri kratšom ako ustanovenom týždennom pracovnom čase sa dĺžka špecializačného štúdia primerane predlžuje, pričom zdravotná starostlivosť sa musí poskytovať v rozsahu najmenej polovice ustanoveného týždenného pracovného času a musí obsahovať dostatočný počet teoreticko-praktických hodín, aby bola zabezpečená riadna príprava na samostatné poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
(5)
Špecializačné štúdium uskutočňované v kratšom ako ustanovenom týždennom pracovnom čase podľa odseku 4 má kvalitatívne rovnocennú úroveň so štúdiom uskutočňovaným v ustanovenom týždennom pracovnom čase a vedie k získaniu rovnocenného diplomu o špecializácii, ako je diplom o špecializácii získaný v špecializačnom štúdiu realizovanom v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času.
§7
(1)
Pracovníka v zdravotníctve do špecializačného štúdia zaradí Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave v spolupráci so vzdelávacími ustanovizňami, komorami4) a s ústrednými orgánmi štátnej správy podľa osobitného predpisu12) podľa príslušnosti alebo so Slovenskou informačnou službou podľa príslušnosti. Návrh na zaradenie do špecializačného štúdia pracovníka v zdravotníctve, ktorý je v pracovnom pomere v zariadení, podáva jeho zamestnávateľ na základe jeho žiadosti. Návrh na zaradenie do špecializačného štúdia pracovníka v zdravotníctve, ktorý je držiteľom povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti,13) podáva lekár samosprávneho kraja alebo farmaceut samosprávneho kraja14) podľa príslušného špecializačného odboru na základe jeho žiadosti.
(2)
Pracovníka v zdravotníctve, ktorý nebol zaradený do špecializačného štúdia v príslušnom špecializačnom odbore podľa odseku 1, ministerstvo na základe jeho žiadosti zaradí do špecializačného štúdia na jeho vlastné náklady.
(3)
Občan Slovenskej republiky, ktorý získal odbornú spôsobilosť na výkon zdravotníckeho povolania v cudzine, a cudzinec predkladajú spolu so žiadosťou o zaradenie do špecializačného štúdia podľa odsekov 1 alebo 2 povolenie na výkon povolania podľa osobitného predpisu.15)
(4)
Pri zaraďovaní do špecializačného štúdia sa jednotlivé kategórie pracovníkov v zdravotníctve nemôžu zamieňať a jednotlivé špecializačné odbory sú vzájomne nezastupiteľné.
(5)
Pracovník v zdravotníctve, ktorý je v pracovnom pomere v neštátnom zariadení alebo je fyzickou osobou, ktorá je držiteľom povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti podľa osobitného predpisu,14) absolvuje časť špecializačného štúdia v štátnom zariadení; pracovník v zdravotníctve, ktorý je v pracovnom pomere v štátnom zariadení, môže absolvovať časť špecializačného štúdia v neštátnom zariadení. Tento spôsob špecializačného štúdia sa uskutočňuje na základe dohody medzi zariadeniami a vzdelávacou ustanovizňou.
(6)
Účasť na špecializačnom štúdiu podľa odseku 1 sa považuje za zvyšovanie kvalifikácie podľa osobitného predpisu.9)
§8
Špecializačné štúdium sa ukončí špecializačnou skúškou pred komisiou, ktorú vymenúva štatutárny zástupca vzdelávacej ustanovizne. O získaní špecializácie vydá vzdelávacia ustanovizeň diplom o špecializácii. Ak sú súčasťou špecializačného štúdia aj certifikované pracovné činnosti, vzdelávacia ustanovizeň vydá k diplomu o špecializácii aj certifikát.
§9 Špecializačné odbory
(1)
Špecializačné odbory pre zdravotníckych pracovníkov v kategóriách lekár, zubný lekár a farmaceut sú uvedené v prílohe č. 1.
(2)
Špecializačné odbory pre zdravotníckych pracovníkov v kategóriách sestra, pôrodná asistentka, laborant, asistent a technik sú uvedené v prílohe č. 2.
(3)
Špecializačné odbory pre iných zdravotníckych pracovníkov sú uvedené v prílohe č. 3.
(4)
Špecializačné odbory pre iných odborných pracovníkov v zdravotníctve sú uvedené v prílohe č. 4.
(5)
Špecializačné odbory pre pracovníkov v zdravotníctve určené na riadenie a organizáciu zdravotníctva na jednotlivých stupňoch riadenia sú uvedené v prílohe č. 5.
§10 Špecializačné štúdium pracovníkov v zdravotníctve
(1)
Špecializačné štúdium lekárov, zubných lekárov a farmaceutov sa uskutočňuje v špecializačných odboroch s minimálnou dĺžkou trvania uvedenou v prílohe č. 1.
(2)
Špecializačné štúdium sestier, pôrodných asistentiek, laborantov, asistentov a technikov sa uskutočňuje v špecializačných odboroch uvedených v prílohe č. 2 a trvá najmenej jeden rok.
(3)
Špecializačné štúdium iných zdravotníckych pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním sa uskutočňuje v špecializačných odboroch uvedených v prílohe č. 3 a trvá najmenej dva roky.
(4)
Špecializačné štúdium iných odborných pracovníkov v zdravotníctve sa uskutočňuje v špecializačných odboroch uvedených v prílohe č. 4 a trvá najmenej dva roky.
§11 Sústavné vzdelávanie
(1)
Sústavné vzdelávanie pracovníka v zdravotníctve je udržiavanie a obnovovanie odborných vedomostí a zručností zodpovedajúcich najnovším vedeckým poznatkom.
(2)
Potvrdenie o účasti na sústavnom vzdelávaní vydáva účastníkovi organizátor sústavného vzdelávania.
(3)
Kritériá prideľovania hodnotenia jednotlivých zložiek sústavného vzdelávania vypracúva ministerstvo.
(4)
Komory určia spôsob záverečného hodnotenia súhrnného päťročného cyklu sústavného vzdelávania.
(5)
Zložky sústavného vzdelávania sú uvedené v prílohe č. 6.
(6)
Účasť na sústavnom vzdelávaní sa považuje za prehlbovanie kvalifikácie podľa osobitného predpisu.8)
§12 Doklady o ďalšom vzdelávaní
(1)
Doklady o ďalšom vzdelávaní pracovníka v zdravotníctve sú index odbornosti (ďalej len „index“) a záznamník zdravotných výkonov a iných odborných aktivít (ďalej len „záznamník“).
(2)
Index a záznamník sú doklady pracovníka v zdravotníctve určené na účely zaznamenávania všetkých foriem ďalšieho vzdelávania; vydá ich Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave na žiadosť uchádzača. Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave vedie evidenciu vydaných dokladov.
(3)
Do indexu sa zaznamenáva
a)
priebeh a absolvovanie prípravy na výkon práce v zdravotníctve iného zdravotníckeho pracovníka a iného odborného pracovníka v zdravotníctve,
b)
zaradenie do špecializačného štúdia,
c)
zaradenie do certifikačnej prípravy,
d)
priebeh špecializačného štúdia a priebeh certifikačnej prípravy,
e)
ukončenie špecializačného štúdia a ukončenie certifikačnej prípravy,
f)
priebeh sústavného vzdelávania,
g)
preškolenie pracovníka v zdravotníctve na výkon odborných pracovných činností, špecializovaných pracovných činností alebo certifikovaných pracovných činností.16)
(4)
Záznamy do indexu vykonáva
a)
zamestnávateľ a vzdelávacia ustanovizeň v prípadoch uvedených v odseku 3 písm. a),
b)
ten, kto pracovníka v zdravotníctve zaraďuje do špecializačného štúdia v prípade uvedenom v odseku 3 písm. b),
c)
školiteľ v prípadoch uvedených v odseku 3 písm. d),
d)
vzdelávacia ustanovizeň v prípadoch uvedených v odseku 3 písm. c) a e),
e)
vzdelávacia ustanovizeň, komory,4) pracoviská zariadení, Slovenská lekárska spoločnosť v prípade uvedenom v odseku 3 písm. f),
f)
poverený pracovník v zdravotníctve v prípadoch uvedených v odseku 3 písm. g).
(5)
Do záznamníka sa v chronologickom poradí zapisuje počet, frekvencia a rozsah zdravotných výkonov a iných odborných aktivít osobne uskutočnených pracovníkom v zdravotníctve v rámci špecializačného štúdia. Každý záznam potvrdí školiteľ, len ak zdravotné výkony boli uskutočnené v rozsahu, ako je uvedené v príslušných záznamoch v zdravotnej dokumentácii,17) alebo v súlade s účtovnými dokladmi, ktoré potvrdzujú skutočné vykonanie týchto činností.18) Iné odborné aktivity potvrdí školiteľ na základe predloženého dokladu. Vzdelávacia ustanovizeň môže v prípade pochybnosti požiadať príslušné zariadenie o umožnenie overenia vykazovaných výkonov v záznamníku.
§13 Pomocný pracovník v zdravotníctve
(1)
Pomocný pracovník v zdravotníctve absolvuje zaškolenie pomocného pracovníka v zdravotníctve.
(2)
Obsah a formu zaškolenia vypracuje zariadenie podľa potrieb jednotlivých pracovísk. Obsahom zaškolenia sú najmä zásady hygieny a ochrany zdravého životného a pracovného prostredia, manipulácia s materiálom, dodržiavanie pravidiel platných na príslušnom pracovisku.
(3)
Zaškolenie sa ukončí pohovorom na oddelení zariadenia pred komisiou zloženou z troch zdravotníckych pracovníkov, ktorú určí zamestnávateľ.
(4)
Zamestnávateľ vydá pomocnému pracovníkovi v zdravotníctve po pohovore potvrdenie o zaškolení.

Prechodné ustanovenia

§14
(1)
Ďalšie vzdelávanie pracovníka v zdravotníctve, ktoré sa začalo podľa predpisov platných do 28. marca 2002 alebo podľa doterajších predpisov, sa dokončí podľa tohto nariadenia.
(2)
Lekár, zubný lekár a farmaceut, ktorí získali špecializáciu I. stupňa a špecializáciu II. stupňa podľa predpisov platných do 28. marca 2002 a ktorým bola priznaná základná špecializácia podľa doterajších predpisov, sú spôsobilí na výkon špecializovaných pracovných činností podľa tohto nariadenia v príslušnom špecializačnom odbore.
(3)
Lekár, zubný lekár a farmaceut, ktorí získali špecializáciu I. stupňa, nadstavbovú špecializáciu alebo nadstavbovú špecializáciu vo zvlášť úzkom špecializačnom odbore podľa predpisov platných do 28. marca 2002 a ktorým bola priznaná základná špecializácia podľa doterajších predpisov, získajú spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností podľa tohto nariadenia v príslušnom špecializačnom odbore, ak si doplnia chýbajúcu časť odbornej zdravotníckej praxe ustanovenej v akreditovanom špecializačnom študijnom programe príslušného špecializačného odboru do desiatich rokov od nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.
(4)
Lekár, zubný lekár a farmaceut, ktorí získali nadstavbovú špecializáciu alebo nadstavbovú špecializáciu vo zvlášť úzkom špecializačnom odbore podľa predpisov platných do 28. marca 2002 a ktorým bola priznaná nadstavbová špecializácia podľa doterajších predpisov, získajú spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností podľa tohto nariadenia v príslušnom špecializačnom odbore, ak si doplnia chýbajúcu časť odbornej zdravotníckej praxe stanovenej v akreditovanom špecializačnom študijnom programe príslušného špecializačného odboru najneskôr do desiatich rokov od nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.
(5)
Špecializačné štúdium v špecializačnom odbore stomatológia uvedené v kategórii zubný lekár je určené pre lekára, ktorý získal alebo získa vysokoškolské vzdelanie II. stupňa v doktorskom študijnom programe v študijnom odbore stomatológia podľa doterajšieho študijného programu, ktorý začal najneskôr v roku 2003, a toto špecializačné štúdium môže začať najneskôr v roku 2009.
(6)
Rovnocennosť diplomov o špecializácii alebo certifikátov získaných podľa doterajších predpisov s diplomami o špecializácii alebo certifikátmi podľa tohto nariadenia v prípade potreby posudzuje Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave.
(7)
Sestry, pôrodné asistentky, asistenti hygienickej služby, rádiologickí laboranti, rehabilitační pracovníci a zdravotnícki záchranári, ktorí získali úplné stredné odborné vzdelanie v strednej zdravotníckej škole podľa doterajších predpisov, sa môžu ďalej vzdelávať v špecializačných odboroch alebo certifikovaných pracovných činnostiach podľa prílohy č. 2 okrem vzdelávania v špecializačných odboroch určených pre pracovníkov v zdravotníctve, ktorí získali vysokoškolské vzdelanie v magisterskom štúdiu. Vzdelávacia ustanovizeň zabezpečí, aby akreditovaný špecializačný študijný program príslušného špecializačného odboru bol pre sestry obsahovo rozšírený o vedomosti a zručnosti z ošetrovateľstva a pre pôrodné asistentky o vedomosti a zručnosti z pôrodnej asistencie.
(8)
Iný zdravotnícky pracovník, ktorý získal špeciálnu prípravu iných odborných pracovníkov v zdravotníctve s vysokoškolským vzdelaním na výkon práce v zdravotníctve podľa predpisov platných do 28. marca 2002 a ktorému bola priznaná príprava iného zdravotníckeho pracovníka podľa doterajších predpisov, je spôsobilý na výkon špecializovaných pracovných činností podľa tohto nariadenia v príslušnom špecializačnom odbore, ak ku dňu nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia vykonáva odbornú zdravotnícku prax v príslušnom špecializačnom odbore.
(9)
K diplomu o špecializácii, ktorý bol vydaný podľa predpisov platných do 28. marca 2002 alebo podľa doterajších predpisov, Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave pripojí osvedčenie potvrdzujúce, že obsah a rozsah získanej špecializácie zodpovedajú obsahu a rozsahu príslušnej špecializácie podľa tohto nariadenia, ak o to pracovník v zdravotníctve požiada z dôvodu, že bude vykonávať odborné pracovné činnosti a špecializované pracovné činnosti v inom členskom štáte Európskej únie, v Nórsku, Lichtenštajnsku, Islande alebo vo Švajčiarsku.
(10)
Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave vydá osvedčenie podľa odseku 9, ak
a)
diplom o špecializácii potvrdzuje získanie odbornej spôsobilosti na výkon špecializovaných pracovných činností na rovnocennej úrovni, ako je úroveň vyžadovaná týmto nariadením,
b)
odborná spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností získaná na základe diplomu o špecializácii podľa predpisov platných do 28. marca 2002 alebo podľa doterajších predpisov bola doplnená ďalšou odbornou zdravotníckou praxou na úroveň rovnocennú úrovni vyžadovanej týmto nariadením, alebo
c)
odborná spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností získaná na základe diplomu o špecializácii podľa predpisov platných do 28. marca 2002 alebo podľa doterajších predpisov bola doplnená potrebnými vedomosťami a zručnosťami na úroveň rovnocennú úrovni vyžadovanej týmto nariadením.
(11)
Pri vydávaní osvedčenia pre lekára na výkon činností vo všeobecnom lekárstve možno zohľadniť len zručnosti získané najmenej šesť mesiacov trvajúcou odbornou zdravotníckou praxou v ambulancii primárnej zdravotnej starostlivosti praktického lekára pre dospelých v odbore všeobecné lekárstvo alebo v inom zdravotníckom zariadení, ktoré vykonáva primárnu zdravotnú starostlivosť v odbore všeobecné lekárstvo.
(12)
Pri vydávaní osvedčenia pre zubného lekára možno zohľadniť len zručnosti, ktoré boli získané v ambulancii zubného lekára alebo na pracovisku zubného lekárstva zdravotníckeho zariadenia. Pod pracoviskom zubného lekárstva a ambulanciou zubného lekára sa rozumejú aj stomatologické ambulancie a stomatologické pracoviská zdravotníckych zariadení podľa doterajších predpisov.
(13)
Ak je pri vydávaní osvedčenia podľa odsekov 10 až 12 potrebné doplnenie vedomostí a zručností, Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave osobu bezodkladne informuje o rozsahu potrebného doplnenia.
(14)
Pri zaradení pracovníka v zdravotníctve do špecializačného štúdia podľa § 7 tohto nariadenia sa započíta aj odborná zdravotnícka prax v špecializačnom odbore podľa predpisov platných do 28. marca 2002 alebo podľa doterajších predpisov, ktorá obsahom zodpovedá získavanému špecializačnému odboru podľa tohto nariadenia.
(15)
Špecializačnú prípravu uskutočňovanú ku dňu nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia podľa doterajších predpisov v kratšom ako ustanovenom týždennom pracovnom čase je potrebné zosúladiť s § 6 ods. 4.
§15
(1)
Špecializácia, ktorú získala zdravotná sestra, detská sestra a ženská sestra v odbore intenzívna starostlivosť v interných odboroch, intenzívna starostlivosť v chirurgických odboroch podľa predpisov platných do 28. marca 2002, sa považuje za špecializáciu v odbore intenzívna ošetrovateľská starostlivosť o dospelých podľa tohto nariadenia.
(2)
Špecializácia, ktorú získala zdravotná sestra, detská sestra a ženská sestra v odbore ošetrovateľská a sociálna starostlivosť, domáca ošetrovateľská starostlivosť podľa predpisov platných do 28. marca 2002, sa považuje za špecializáciu v odbore ošetrovateľská starostlivosť v komunite podľa tohto nariadenia.
(3)
Špecializácia, ktorú získala zdravotná sestra, detská sestra a ženská sestra v odbore ošetrovateľská starostlivosť v klinickej onkológii podľa predpisov platných do 28. marca 2002, sa považuje za špecializáciu v odbore ošetrovateľská starostlivosť v onkológii podľa tohto nariadenia.
(4)
Špecializácia, ktorú získala detská sestra v odbore ošetrovateľská starostlivosť o deti na jednotke intenzívnej starostlivosti a v odbore intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v pediatrii podľa predpisov platných do 28. marca 2002, sa považuje za špecializáciu v odbore intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v pediatrii podľa tohto nariadenia.
(5)
Špecializácia, ktorú získala detská sestra v odbore ošetrovateľská starostlivosť o novorodencov, ošetrovateľská starostlivosť o novorodencov na jednotke intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti podľa predpisov platných do 28. marca 2002, sa považuje za špecializáciu v odbore intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v neonatológii podľa tohto nariadenia.
(6)
Špecializácia, ktorú získala zdravotná sestra, detská sestra a ženská sestra v odbore anestéziológia a resuscitácia podľa predpisov platných do 28. marca 2002, sa považuje za špecializáciu v odbore anestéziológia a intenzívna starostlivosť podľa tohto nariadenia.
(7)
Špecializácia, ktorú získala zdravotná sestra, detská sestra a ženská sestra v odbore medicínska informatika, medicínska informatika a dokumentaristika podľa predpisov platných do 28. marca 2002, sa považuje za špecializáciu v odbore zdravotnícka informatika podľa tohto nariadenia.
(8)
Špecializácia, ktorú získala diétna sestra, asistent výživy v odbore liečebná výživa a stravovanie, alebo absolvovanie dlhodobej prípravy diétnych sestier na funkciu vedúcich stravovacích prevádzok podľa predpisov platných do 28. marca 2002 sa považuje za špecializáciu v odbore klinická výživa podľa tohto nariadenia.
(9)
Špecializácia, ktorú získala zdravotná sestra alebo detská sestra na úseku práce v dialýze podľa predpisov platných do 28. marca 2002, sa považuje za špecializáciu ošetrovateľská starostlivosť o dialyzovaných pacientov podľa tohto nariadenia.
(10)
Špecializácia, ktorú získal zdravotnícky laborant v odbore klinická biochémia podľa predpisov platných do 28. marca 2002, sa považuje za špecializáciu v odbore vyšetrovacie metódy v klinickej biochémii podľa tohto nariadenia.
(11)
Špecializácia, ktorú získal diplomovaný rádiologický asistent, rádiologický laborant a zdravotnícky laborant v odbore nukleárna medicína podľa predpisov platných do 28. marca 2002, sa považuje za špecializáciu, ktorú získal laborant alebo asistent v špecializačnom odbore nukleárna medicína podľa tohto nariadenia.
§16
Toto nariadenie sa vzťahuje aj na zamestnancov Slovenskej informačnej služby a ústredných orgánov štátnej správy podľa osobitného predpisu,12) ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť.
§17 Zrušovacie ustanovenie
Zrušuje sa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 157/2002 Z. z. o ďalšom vzdelávaní pracovníkov v zdravotníctve.
§18 Účinnosť
Toto nariadenie nadobúda účinnosť 1. mája 2004.
Mikuláš Dzurinda v. r.
Príloha č. 1 k nariadeniu vlády č. 213/2004 Z. z.
ŠPECIALIZAČNÉ ODBORY A CERTIFIKOVANÉ PRACOVNÉ ČINNOSTI V KATEGÓRIÁCH LEKÁR, ZUBNÝ LEKÁR A FARMACEUT
A. KATEGÓRIA LEKÁR
a) Špecializačné odbory s minimálnou dĺžkou trvania špecializačného štúdia 5 rokov
1. cievna chirurgia
2. detská chirurgia
3. gastroenterologická chirurgia
4. hrudníková chirurgia
5. chirurgia
6. kardiochirurgia
7. maxilofaciálna chirurgia
8. neurochirurgia
9. neuropsychiatria
10. ortopédia
11. plastická chirurgia
12. úrazová chirurgia
13. urgentná medicína
14. urológia
15. vnútorné lekárstvo
b) Špecializačné odbory s minimálnou dĺžkou trvania špecializačného štúdia 4 roky
1. detská psychiatria
2. gastroenterológia
3. geriatria
4. gynekológia a pôrodníctvo
5. verejné zdravotníctvo
6. infektológia
7. kardiológia
8. klinická biochémia
9. klinická farmakológia
10. klinická imunológia a alergológia
11. klinická mikrobiológia
12. klinická onkológia
13. laboratórna medicína
14. lekárska genetika
15. nefrológia
16. neurológia
17. nukleárna medicína
18. patologická anatómia
19. pediatria
20. pneumológia a ftizeológia
21. pracovné lekárstvo
22. psychiatria
23. radiačná onkológia
24. rádiológia
25. reumatológia
26. tropická medicína
c) Špecializačné odbory s minimálnou dĺžkou trvania špecializačného štúdia 3 roky
1. anestéziológia a intenzívna medicína
2. dermatovenerológia
3. endokrinológia
4. fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia
5. hematológia a transfuziológia
6. oftalmológia
7. otorinolaryngológia
8. pediatrická intenzívna medicína
9. všeobecné lekárstvo
d) Certifikované pracovné činnosti v certifikovaných odboroch s minimálnou dĺžkou trvania certifikačnej prípravy 2 roky
1. algeziológia
2. andrológia
3. angiológia
4. diabetológia, poruchy látkovej premeny a výživy
5. dorastové lekárstvo
6. epidemiológia
7. farmakoekonomika
8. foniatria
9. gerontopsychiatria
10. gynekologická sexuológia
11. gynekologická urológia
12. hepatológia
13. hygiena detí a mládeže
14. hygiena výživy
15. hygiena životného prostredia
16. klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia
17. letecké lekárstvo
18. mamológia
19. materno-fetálna medicína
20. medicína drogových závislostí
21. medicínska informatika a bioštatistika
22. neonatológia
23. ochrana zdravia pred ionizujúcim žiarením
24. onkológia v gynekológii
25. onkológia v chirurgii
26. onkológia v urológii
27. ortopedická protetika
28. paliatívna medicína
29. pediatrická endokrinológia
30. pediatrická gastroenterológia, hepatológia a výživa
31. pediatrická gynekológia
32. pediatrická hematológia a onkológia
33. pediatrická kardiológia
34. pediatrická imunológia a alergiológia
35. pediatrická anestéziológia
36. pediatrická infektológia
37. pediatrická nefrológia
38. pediatrická neurológia
39. pediatrická oftalmológia
40. pediatrická ortopédia
41. pediatrická otorinolaryngológia
42. pediatrická pneumológia a ftizeológia
43. pediatrická reumatológia
44. pediatrická urgentná medicína
45. preventívne pracovné lekárstvo a toxikológia
46. primárna starostlivosť o deti a dorast
47. posudkové lekárstvo
48. psychiatrická sexuológia
49. reprodukčná medicína
50. revízne lekárstvo
51. súdne lekárstvo
52. telovýchovné lekárstvo
53. ultrazvuk v gynekológii a pôrodníctve
54. výchova k zdraviu
55. závodné zdravotné služby
56. zdravotnícka ekológia
e) Certifikované pracovné činnosti v certifikovaných metódach
1. abdominálna ultrasonografia u dospelých
2. akupunktúra
3. audiológia
4. diagnostická a intervenčná ezofagogastroduodenoskopia
5. diagnostická a intervenčná kolonoskopia
6. diagnostika a liečba chorôb uropoetického systému v pediatrii
7. diagnostika a liečba imunopatologických stavov v gynekológii
8. endoskopia uropoetického systému
9. endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia
10. endoskopia respiračného systému
11. funkčná diagnostika
12. chemoterapia infekčných chorôb
13. chemoterapia nádorov
14. intenzívna starostlivosť v pediatrii
15. intenzívna starostlivosť vo vnútornom lekárstve
16. intervenčná rádiológia
17. intervenčná ultrasonografia v urológii
18. kardiovaskulárna rádiológia
19. klinické skúšanie liekov
20. laserové techniky
21. mamodiagnostika v rádiológii
22. manuálna terapia
23. mikrochirurgia oka
24. mikrochirurgia v otorinolaryngológii
25. muskuloskeletálna rádiológia
26. neurorádiológia
27. neurorehabilitácia
28. osteodenzitometria
29. pediatrická rádiológia
30. perfuziológia
31. psychoterapia
32. rehabilitácia v detskom veku
33. rehabilitácia v gynekológii
34. rehabilitácia v pôrodníctve
35. spirometria
36. ultrazvuk v ortopédii
37. urogenitálna rádiológia
38. vyšetrovacie metódy v genetike
39. vyšetrovacie metódy v kardiológii
B. KATEGÓRIA ZUBNÝ LEKÁR
a) Špecializačné odbory s minimálnou dĺžkou trvania špecializačného štúdia 4 roky
maxilofaciálna chirurgia
b) Špecializačné odbory s minimálnou dĺžkou trvania špecializačného štúdia 3 roky
čeľustná ortopédia
c) Špecializačný odbor s minimálnou dĺžkou trvania špecializačného štúdia 3 roky určený pre lekárov, ktorí získali alebo získajú vysokoškolské doktorské vzdelanie v študijnom odbore stomatológia podľa študijných programov do roku 2009
stomatológia
d) Certifikované pracovné činnosti v certifikovaných odboroch s minimálnou dĺžkou trvania certifikačnej prípravy 2 roky
1. detská stomatológia
2. revízne zubné lekárstvo
e) Certifikované pracovné činnosti v certifikovaných metódach
1. dentoalveolárna chirurgia
2. choroby slizníc ústnej dutiny
3. implantológia
4. mukogingvinálna chirurgia
C. KATEGÓRIA FARMACEUT
a) Špecializačné odbory s minimálnou dĺžkou trvania špecializačného štúdia 3 roky
1. farmaceutická kontrola a zabezpečovanie kvality liekov
2. farmaceutická technológia
3. lekárenstvo
b) Certifikované pracovné činnosti v certifikovaných odboroch s minimálnou dĺžkou trvania certifikačnej prípravy 2 roky
1. biochemická analytika a terapeutické monitorovanie hladín liečiv
2. farmakoekonomika
3. galenická farmácia
4. hodnotenie bezpečnosti, účinnosti a kvality liekov
5. klinická farmácia
6. kontrola systémov zabezpečovania kvality liekov
7. lekárenská kontrola liekov
8. revízne lekárenstvo
9. technológia liekových foriem
10. technológia prírodných a biologických liekov
11. technológia rádiofarmák
12. toxikologická analytika liečiv a xenobiotík
13. veterinárne lieky
c) Certifikované pracovné činnosti v certifikovaných metódach
1. biologické skúšanie a mikrobiologické skúšanie liekov
2. diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro
3. farmakoepidemiológia
4. klinická farmakokinetika
5. klinické skúšanie produktov a liekov
6. laboratórna diagnostika návykových psychoaktívnych látok a liečiv
7. príprava cytostatík
8. príprava roztokov na parenterálnu výživu
9. zabezpečovanie kvality transfúznych liekov
Príloha č. 2 k nariadeniu vlády č. 213/2004 Z. z.
ŠPECIALIZAČNÉ ODBORY A CERTIFIKOVANÉ PRACOVNÉ ČINNOSTI V KATEGÓRIÁCH SESTRA, PÔRODNÁ ASISTENTKA, LABORANT, ASISTENT A TECHNIK
A. KATEGÓRIA SESTRA
a) Špecializačné odbory po získaní vysokoškolského vzdelania v magisterskom štúdiu
1. ošetrovateľstvo v zdraví pri práci
2. psychosomatické a behaviorálne ošetrovateľstvo
3. psychoterapia
4. revízne ošetrovateľstvo
b) Špecializačné odbory po získaní vysokoškolského vzdelania v magisterskom štúdiu alebo v bakalárskom štúdiu alebo po získaní vzdelania vo vyššom odbornom štúdiu
1. anestéziológia a intenzívna starostlivosť
2. dispečing záchrannej služby
3. intenzívna ošetrovateľská starostlivosť o dospelých
4. intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v pediatrii
5. intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v neonatológii
6. inštrumentovanie v operačnej sále
7. ošetrovateľská starostlivosť o dialyzovaných pacientov
8. ošetrovateľská starostlivosť v odboroch vnútorného lekárstva
9. ošetrovateľská starostlivosť v odboroch chirurgie
10. ošetrovateľská starostlivosť v pediatrii
11. ošetrovateľská starostlivosť v psychiatrii
12. ošetrovateľská starostlivosť v komunite
13. ošetrovateľská starostlivosť v onkológii
14. sociálna starostlivosť
15. špecializovaná urgentná starostlivosť
16. výchova k zdraviu
17. zdravotnícka informatika
c) Spoločné certifikované pracovné činnosti
1. audiometria
2. endoskopické vyšetrovacie metódy
3. funkčné vyšetrovacie metódy
4. invazívne a intervenčné diagnostické a terapeutické postupy
5. kalmetizácia
6. kardiologické vyšetrovacie metódy
7. ošetrovateľská starostlivosť o diabetikov
8. ošetrovateľská starostlivosť v primárnej starostlivosti
9. organizácia a techniky v tkanivových bankách
10. organizácia a riadenie starostlivosti o zdravotnícke pomôcky
11. starostlivosť o drogovo závislých
12. vyšetrovacie metódy v klinickej neurofyziológii a neurodiagnostike
B. KATEGÓRIA PÔRODNÁ ASISTENTKA
a) Špecializačné odbory po získaní vyššieho odborného vzdelania
1. anestéziológia a intenzívna starostlivosť
2. intenzívna starostlivosť v gynekológii a pôrodníctve
3. inštrumentovanie v operačnej sále v gynekológii a pôrodníctve
4. pôrodná asistencia a starostlivosť o ženu v rodine a komunite
5. sociálna starostlivosť
6. výchova k zdraviu
7. zdravotnícka informatika
b) Spoločné certifikované pracovné činnosti
1. plánované rodičovstvo a antikoncepcia
2. psychofyzická príprava na pôrod
C. KATEGÓRIA LABORANT
a) Špecializačné odbory po získaní vysokoškolského vzdelania v odbore laboratórne vyšetrovacie metódy
1. laboratórna medicína
2. zdravotnícka informatika
Certifikované pracovné činnosti:
– hematológia a transfuziológia
– klinická imunológia a alergológia
– lekárska genetika
b) Špecializačný odbor po získaní vyššieho odborného vzdelania v odbore diplomovaný medicínsko-technický laborant
zdravotnícka informatika
c) Špecializačné odbory po získaní vyššieho odborného vzdelania v odbore diplomovaný medicínsko-technický laborant alebo úplného stredného odborného vzdelania v odbore zdravotnícky laborant
1. vyšetrovacie metódy v hematológii a transfuziológii
2. vyšetrovacie metódy v chemickej a fyzikálnej analýze v hygiene
3. vyšetrovacie metódy v mikrobiológii a biológii životného prostredia
4. vyšetrovacie metódy v klinickej biochémii
5. vyšetrovacie metódy v klinickej cytológii
6. vyšetrovacie metódy v klinickej imunológii a alergológii
7. vyšetrovacie metódy v klinickej mikrobiológii
8. vyšetrovacie metódy v toxikológii a farmakológii
9. vyšetrovacie metódy v patológii a súdnom lekárstve
10. vyšetrovacie metódy v ochrane zdravia pred ionizujúcim žiarením
11. vyšetrovacie metódy v genetike
d) Špecializačné odbory po získaní úplného stredného odborného vzdelania v odbore farmaceutický laborant
1. farmaceutická kontrola
2. laboratórne metódy v toxikológii liekov a xenobiotík
3. laboratórne metódy v kontrole liekov
4. lekárenstvo
5. technológia prípravy liekov
6. zdravotnícke pomôcky
D. KATEGÓRIA ASISTENT
a) Špecializačné odbory po získaní vysokoškolského vzdelania v odbore verejné zdravotníctvo
1. epidemiológia
2. hygiena detí a mládeže
3. hygiena výživy
4. hygiena životného prostredia
5. ochrana zdravia pred ionizujúcim žiarením
6. výchova k zdraviu
7. zdravie pri práci
8. zdravotnícka informatika a bioštatistika
b) Špecializačné odbory po získaní vyššieho odborného vzdelania v odbore diplomovaný asistent hygieny a epidemiológie
1. epidemiológia
2. hygiena detí a mládeže
3. hygiena výživy
4. hygiena životného prostredia
5. ochrana zdravia pred ionizujúcim žiarením
6. výchova k zdraviu
7. zdravie pri práci
8. zdravotnícka informatika
c) Špecializačné odbory po získaní vysokoškolského vzdelania v odbore rehabilitácia alebo vyššieho odborného vzdelania v odbore diplomovaný fyzioterapeut
1. ergoterapia
2. liečebná rehabilitácia a fyzioterapia porúch vybraných systémov
Certifikovaná pracovná činnosť:
– rehabilitačné metódy
d) Špecializačné odbory po získaní vyššieho odborného vzdelania v odbore diplomovaný rádiologický asistent
1. nukleárna medicína
2. radiačná onkológia
3. rádiofyzika
4. špeciálna rádiológia
e) Špecializačné odbory po získaní vyššieho odborného vzdelania v odbore diplomovaný zdravotnícky záchranár
1. dispečing záchrannej služby
2. špecializovaná urgentná starostlivosť
f) Špecializačné odbory po získaní úplného stredného odborného vzdelania v odbore asistent výživy
1. hygiena výživy
2. klinická výživa
g) Špecializačný odbor po získaní úplného stredného odborného vzdelania v odbore zdravotnícky asistent
asistencia v klinickej psychológii
E. KATEGÓRIA TECHNIK
Špecializačný odbor po získaní vyššieho odborného vzdelania v odbore diplomovaný optometrista alebo diplomovaný zubný technik
zdravotnícka informatika
Príloha č. 3 k nariadeniu vlády č. 213/2004 Z. z.
ŠPECIALIZAČNÉ ODBORY A CERTIFIKOVANÉ PRACOVNÉ ČINNOSTI V KATEGÓRII INÝ ZDRAVOTNÍCKY PRACOVNÍK
a) Špecializačné odbory po získaní vysokoškolského vzdelania
1. farmaceutické technologické postupy
2. hygiena životných podmienok
3. hygiena pracovných podmienok
4. hygiena výživy
5. hygiena životných podmienok detí a mládeže
6. klinická logopédia
7. klinická psychológia
8. klinická fyzika
9. liečebná pedagogika
10. sociálna práca v zdravotníctve
11. špeciálna pedagogika
12. vyšetrovacie metódy v hematológii a transfuziológii
13. vyšetrovacie metódy v klinickej imunológii a alergológii
14. vyšetrovacie metódy v lekárskej genetike
15. vyšetrovacie metódy v klinickej biochémii
16. vyšetrovacie metódy v klinickej mikrobiológii
17. vyšetrovacie metódy v patológii a súdnom lekárstve
18. vyšetrovacie metódy v preventívnom pracovnom lekárstve a toxikológii
19. vyšetrovacie metódy v mikrobiológii a biológii životného prostredia
20. vyšetrovacie metódy v hygiene životného prostredia
21. vyšetrovacie metódy v ochrane zdravia pred ionizujúcim žiarením
22. zdravotnícka informatika
23. zabezpečovanie kvality liekov
Certifikované pracovné činnosti k špecializačnému odboru 6:
– afaziológia
Certifikované pracovné činnosti k špecializačným odborom 7, 9 až 11:
– drogové závislosti
– psychoterapia
b) Špecializačné odbory po získaní úplného stredného odborného vzdelania
1. ochrana zdravia pred ionizujúcim žiarením
2. vyšetrovacie metódy v biochémii
3. vyšetrovacie metódy v mikrobiológii
4. vyšetrovacie metódy v chemickej a fyzikálnej analýze v hygiene
5. vyšetrovacie metódy v toxikológii a farmakológii
Príloha č. 4 k nariadeniu vlády č. 213/2004 Z. z.
ŠPECIALIZAČNÉ ODBORY V KATEGÓRII INÝ ODBORNÝ PRACOVNÍK V ZDRAVOTNÍCTVE
a) Špecializačný odbor po získaní vysokoškolského vzdelania
zdravotnícka informatika
Certifikovaná pracovná činnosť:
– sociológia zdravia
b) Špecializačné odbory po získaní vyššieho odborného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania
1. laboratórne vyšetrovacie metódy vo fyzikálnych a v chemických analýzach
2. zdravotnícka informatika
Príloha č. 5 k nariadeniu vlády č. 213/2004 Z. z.
ŠPECIALIZAČNÉ ODBORY URČENÉ NA RIADENIE A ORGANIZÁCIU ZDRAVOTNÍCTVA
a) Kategória lekár a kategória zubný lekár
– zdravotnícky manažment a financovanie
– sociálne lekárstvo a organizácia zdravotníctva
– organizácia vojenského zdravotníctva
b) Kategória farmaceut
– sociálna farmácia a organizácia zdravotníctva
c) Kategória sestra
po získaní vysokoškolského magisterského vzdelania
– zdravotnícky manažment a financovanie
– sociálne lekárstvo a organizácia zdravotníctva
po získaní vysokoškolského bakalárskeho vzdelania a vyššieho odborného vzdelania
– manažment v ošetrovateľstve
d) Kategórie laborant, asistent, technik
po získaní vysokoškolského vzdelania a vyššieho odborného vzdelania
– manažment v príslušnom odbore
e) Kategória iný zdravotnícky pracovník
po získaní vysokoškolského vzdelania
– manažment v príslušnom odbore
– zdravotnícky manažment a financovanie
Spoločný špecializačný odbor pre všetky kategórie zdravotníckych pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním
– verejné zdravotníctvo
Spoločné štúdium pre všetky kategórie pracovníkov v zdravotníctve s vysokoškolským vzdelaním
– verejné zdravotníctvo Master of Public Health
Príloha č. 6 k nariadeniu vlády č. 213/2004 Z. z.
ZLOŽKY SÚSTAVNÉHO VZDELÁVANIA
Sústavné vzdelávanie prebieha v päťročných cykloch. Zložky sústavného vzdelávania sú:
1. samostatné štúdium v príslušnom špecializačnom odbore (nemerateľná zložka),
2. výkon odbornej zdravotníckej praxe v príslušnom špecializačnom odbore,
3. kurzy, prípadne školiace miesta organizované vzdelávacími ustanovizňami, ktoré sú povinné aspoň raz za jeden cyklus,
4. odborno-vedecké podujatia organizované v spolupráci so vzdelávacími ustanovizňami,
5. odborné stáže na akreditovaných pracoviskách,
6. odborno-vedecké podujatia,
a) ktoré majú regionálny charakter, vrátane pracovných schôdzí organizovaných v menších funkčných celkoch (napr. nemocnica s poliklinikou a pod.),
b) ktoré majú nadregionálny charakter (Hálkove dni, Kostlivého dni, Reimanove dni a pod.),
c) ktoré organizujú vzdelávacie ustanovizne, odborné spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti, komory,
d) medzinárodné odborno-vedecké aktivity,
7. prednášková činnosť vrátane pedagogickej činnosti,
8. publikačná činnosť,
9. vedeckovýskumná činnosť.
Príloha č. 7 k nariadeniu vlády č. 213/2004 Z. z.
ZOZNAM PREBERANÝCH PRÁVNYCH AKTOV EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV A EURÓPSKEJ ÚNIE
(1) Týmto nariadením sa preberajú tieto právne akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie:
1. Smernica Rady 77/452/EHS z 27. júna 1977 týkajúca sa vzájomného uznávania diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnej kvalifikácii sestier zodpovedných za všeobecnú starostlivosť vrátane opatrení na uľahčenie účinného uplatňovania práva na etablovanie a slobodu poskytovať služby.
2. Smernica Rady 77/453/EHS z 27. júna 1977 o koordinácii zákonov, iných predpisov a administratívnych opatrení týkajúcich sa činností sestier zodpovedných za všeobecnú starostlivosť.
3. Smernica Rady 78/686/EHS z 25. júla 1978 o vzájomnom uznávaní diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnych kvalifikáciách zubných lekárov vrátane opatrení na uľahčenie účinného uplatňovania práva na etablovanie a slobodu poskytovať služby.
4. Smernica Rady 78/687/EHS z 25. júla 1978 o koordinácii zákonov, iných predpisov alebo administratívnych opatrení týkajúcich sa činností zubných lekárov.
5. Smernica Rady 80/154/EHS z 21. januára 1980 o vzájomnom uznávaní diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnych kvalifikáciách v pôrodníctve vrátane opatrení na uľahčenie účinného uplatňovania práva na etablovanie a slobodu poskytovať služby.
6. Smernica Rady 80/155/EHS z 21. januára 1980 o koordinácii zákonov, iných predpisov alebo administratívnych opatrení vzťahujúcich sa na začatie a vykonávanie činnosti pôrodných asistentiek.
7. Smernica Rady 80/1273/EHS z 22. decembra 1980, ktorou sa mení a dopĺňa v dôsledku pristúpenia Grécka smernica Rady 80/154/EHS týkajúca sa vzájomného uznávania diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnych kvalifikáciách v pôrodníctve vrátane opatrení na uľahčenie účinného uplatňovania práva na etablovanie a slobodu poskytovať služby.
8. Smernica Rady 81/1057/EHS zo 14. decembra 1981, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice Rady 75/362/EHS, 77/452/EHS a 78/1026/EHS týkajúce sa vzájomného uznávania diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnych kvalifikáciách lekárov, sestier zodpovedných za všeobecnú starostlivosť, zubných lekárov a veterinárnych lekárov vzhľadom na nadobudnuté práva.
9. Smernica Rady 85/432/EHS zo 16. septembra 1985 týkajúca sa koordinácie zákonov, iných predpisov alebo administratívnych opatrení vo vzťahu k určitým činnostiam v oblasti farmácie.
10. Smernica Rady 85/433/EHS zo 16. septembra 1985 týkajúca sa vzájomného uznávania diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnych kvalifikáciách vo farmácii vrátane opatrení na uľahčenie účinného uplatňovania práva na etablovanie vo vzťahu k určitým činnostiam v oblasti farmácie.
11. Smernica Rady 85/584/EHS z 20. decembra 1985, ktorou sa mení a dopĺňa v dôsledku pristúpenia Španielska a Portugalska smernica Rady 85/433/EHS týkajúca sa vzájomného uznávania diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnych kvalifikáciách vo farmácii vrátane opatrení na uľahčenie účinného uplatňovania práva na etablovanie vo vzťahu k určitým činnostiam v oblasti farmácie.
12. Smernica Rady 89/594/EHS z 30. októbra 1989, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice Rady 75/362/EHS, 77/452/EHS, 78/686/EHS, 78/1026/EHS a 80/154/EHS týkajúce sa vzájomného uznávania diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnych kvalifikáciách lekárov, sestier zodpovedných za všeobecnú starostlivosť, zubných lekárov, veterinárnych lekárov, pôrodných asistentiek spolu so smernicami Rady 75/363/ES, 78/1027/EHS a 80/155/EHS týkajúcimi sa koordinácie zákonov, iných predpisov alebo administratívnych opatrení vo vzťahu k činnostiam lekárov, veterinárnych lekárov a pôrodných asistentiek.
13. Smernica Rady 89/595/EHS z 10. októbra 1989, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 77/452/EHS týkajúca sa vzájomného uznávania diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnej kvalifikácii sestier zodpovedných za všeobecnú starostlivosť vrátane opatrení na uľahčenie účinného uplatňovania práva na etablovanie a slobodu poskytovať služby a ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 77/453/EHS o koordinácii zákonov, iných predpisov a administratívnych opatrení týkajúcich sa činností sestier zodpovedných za všeobecnú starostlivosť.
14. Smernica Rady 90/658/EHS zo 4. decembra 1990, ktorou sa menia a dopĺňajú niektoré smernice o uznávaní odborných kvalifikácií v dôsledku zjednotenia Nemecka.
15. Smernica Rady 93/16/EHS z 5. apríla 1993 uľahčujúca slobodný pohyb lekárov a vzájomné uznávanie ich diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnych kvalifikáciách.
16. Smernica Európskeho parlamentu a Rady 97/50/ES zo 6. októbra 1997, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 93/16/EHS uľahčujúca slobodný pohyb lekárov a vzájomné uznávanie ich diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnych kvalifikáciách.
17. Smernica Komisie 98/21/ES z 8. apríla 1998, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 93/16/EHS uľahčujúca slobodný pohyb lekárov a vzájomné uznávanie ich diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnych kvalifikáciách.
18. Smernica Komisie 98/63/ES z 3. septembra 1998, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 93/16/EHS uľahčujúca slobodný pohyb lekárov a vzájomné uznávanie ich diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnych kvalifikáciách.
19. Smernica Komisie 99/46/ES z 21. mája 1999, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 93/16/EHS uľahčujúca slobodný pohyb lekárov a vzájomné uznávanie ich diplomov, certifikátov a iných dokladov o formálnych kvalifikáciách.
20. Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2001/19/ES zo 14. mája 2001, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice Rady 89/48/EHS a 92/51/EHS o všeobecnom systéme uznávania odborných kvalifikácií a smernice Rady 77/452/EHS, 77/453/EHS, 78/686/EHS, 78/687/EHS, 78/1026/EHS, 78/1027/EHS, 80/154/EHS, 80/155/EHS, 85/384/EHS, 84/432/EHS, 85/433/EHS a 93/16/EHS týkajúce sa povolaní zdravotná sestra zodpovedná za všeobecnú starostlivosť, zubný lekár, veterinárny lekár, pôrodná asistentka, architekt, farmaceut a lekár.
(2) Preklad týchto smerníc sa nachádza v Centrálnej prekladateľskej jednotke Sekcie Inštitútu pre aproximáciu práva Úradu vlády Slovenskej republiky.
1)
Nariadenie č. 212/2004 Z. z. o odbornej spôsobilosti pracovníkov v zdravotníctve.
2)
Zákon č. 401/2002 Z. z. o zriadení Slovenskej zdravotníckej univerzity a o doplnení zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
3)
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z. z. o zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov.
4)
Napríklad zákon č. 216/2002 Z. z. o povolaní lekárnika, o Slovenskej lekárnickej komore a o doplnení zákona č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach, o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 220/1996 Z. z. o reklame v znení neskorších predpisov, zákon č. 219/2002 Z. z. o povolaní lekára, o Slovenskej lekárskej komore, o povolaní zubného lekára, o Slovenskej komore zubných lekárov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákon č. 311/2002 Z. z. o povolaní sestry, o povolaní pôrodnej asistentky, o Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 14/1992 Zb. o Slovenskej komore stredných zdravotníckych pracovníkov a o Slovenskej komore zubných technikov.
6)
§ 56 ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov.
7)
§ 56c zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z. z. v znení neskorších prepisov.
10)
Zákon č. 370/1997 Z. z. o vojenskej službe v znení neskorších predpisov.
12)
§ 80 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov.
13)
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach, o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 220/1996 Z. z. o reklame v znení neskorších predpisov.
14)
§ 78 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov.
§ 68a zákona č. 140/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov.
15)
§ 54a zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov.
16)
§ 26 nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 212/2004 Z. z.
17)
§ 16 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov.
18)
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 273/1994 Z. z. o zdravotnom poistení, financovaní zdravotného poistenia, o zriadení Všeobecnej zdravotnej poisťovne a o zriaďovaní rezortných, odvetvových, podnikových a občianskych zdravotných poisťovní v znení neskorších predpisov.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov.