Inteligentné zákony pre účtovníkov
Uvádzacia cena

Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky na vykonanie niektorých ustanovení zákona o sociálnej pomoci 1998

Znenie účinné: od 01.07.1998 do 31.12.1998 Neplatné znenie pre dnes
198/1998 Z. z.
Časová verzia predpisu účinná od 01.07.1998 do 31.12.1998
198
VYHLÁŠKA
Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky
z 18. júna 1998
na vykonanie niektorých ustanovení zákona o sociálnej pomoci
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky podľa § 20 ods. 7 a 11, § 22 ods. 5, § 26 ods. 11, § 42 ods. 4 a § 43 ods. 9 zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci ustanovuje:

PRVÁ ČASŤ | ZÁKLADNÉ USTANOVENIA

§1 Predmet úpravy
Táto vyhláška upravuje
a)
podrobnosti o
1.
stravovaní v niektorých zariadeniach sociálnych služieb1) vrátane spôsobu zabezpečovania stravovania a výšku stravnej jednotky,
2.
poskytovaní starostlivosti v niektorých zariadeniach sociálnych služieb,2)
3.
príslušenstve obytnej miestnosti, o prevádzkovom zariadení obytnej miestnosti a príslušenstva obytnej miestnosti, o vybavení obytnej miestnosti, príslušenstva obytnej miestnosti a spoločných priestorov, o spoločných priestoroch a o vecných plneniach spojených s bývaním v niektorých zariadeniach sociálnych služieb,2)
4.
činnosti detského domova a o určení výšky úhrady výdavkov na dieťa v rodine na profesionálne vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti (ďalej len „profesionálna náhradná rodina“),
b)
počet detí v skupine,3)
c)
spôsob určenia úhrady, výšku úhrady a spôsob platenia úhrady za
1.
opatrovateľskú službu,4)
2.
prepravnú službu,5)
3.
stravovanie,6)
4.
bývanie,7)
5.
zaopatrenie,8)
6.
dohľad.9)

DRUHÁ ČASŤ | PODROBNOSTI O STRAVOVANÍ

§2 Občania, ktorým sa poskytuje stravovanie
(1)
Stravovanie v zariadeniach sociálnych služieb1) sa poskytuje občanom, ktorým sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb.1)
(2)
Stravovanie v zariadeniach sociálnych služieb1) možno poskytovať aj
a)
občanom, ktorým sa poskytuje opatrovateľská služba v ich byte,
b)
občanom, pre ktorých sa organizuje spoločné stravovanie.10)
(3)
Stravovanie v zariadeniach sociálnych služieb možno poskytovať aj iným občanom, ak to ustanovujú osobitné predpisy,11) a v rozsahu ustanovenom osobitnými predpismi.11)
Spôsob zabezpečovania stravovania
§3
(1)
Stravovanie sa zabezpečuje
a)
prípravou stravy v stravovacej prevádzke zariadenia sociálnych služieb,
b)
odberom stravy z iného zariadenia sociálnych služieb,
c)
odberom stravy od iných právnických osôb alebo fyzických osôb, ktoré majú oprávnenie poskytovať alebo sprostredkovať stravovacie služby (ďalej len „iné právnické osoby alebo fyzické osoby“),
d)
stravovaním u iných právnických osôb alebo fyzických osôb.
(2)
Odber stravy z jedného zariadenia sociálnych služieb do iného zariadenia sociálnych služieb alebo odber stravy zo zariadenia sociálnych služieb pre občanov uvedených v § 2 ods. 2 možno dohodnúť len za predpokladu dostatočnej prevádzkovej kapacity a vybavenosti stravovacej prevádzky zariadenia sociálnych služieb, z ktorého sa odber stravy zabezpečuje. Odberom stravy zo zariadenia sociálnych služieb sa nesmie zhoršiť úroveň stravovania občanov, ktorým sa poskytuje starostlivosť v tomto zariadení sociálnych služieb.
(3)
Odber stravy od iných právnických osôb alebo fyzických osôb do zariadenia sociálnych služieb sa zabezpečuje na základe písomnej dohody, v ktorej sa upravia najmä konkrétne podmienky odberu stravy a cena za odber stravy.
§4
(1)
Zariadenie sociálnych služieb sleduje denne dodržiavanie stravných jednotiek. Rozdiely v stravných jednotkách sa vyrovnávajú ku koncu štvrťroka tak, aby stravná jednotka bola v priemere dodržaná.
(2)
Strava sa pripravuje podľa jedálneho lístka zostaveného na každý druh podávanej stravy. Jedálny lístok zostavuje stravovacia komisia zriadená vedúcim zariadenia sociálnych služieb, ktorej členom je lekár alebo stredný zdravotnícky pracovník a zástupca občanov, ktorým sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb.
(3)
Diétna strava sa poskytuje na základe odporúčania ošetrujúceho lekára.
Výška stravnej jednotky
§5
(1)
Stravná jednotka pre občana, ktorému sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb1) celoročne alebo týždenne, ak táto vyhláška neustanovuje inak, je pri poskytovaní stravy na deň
vo veku do 3 rokov 45 Sk až 50 Sk,
od 3 do 6 rokov 47 Sk až 54 Sk,
od 6 do 10 rokov 50 Sk až 59 Sk,
od 10 do 15 rokov 54 Sk až 63 Sk,
nad 15 rokov 57 Sk až 66 Sk.
(2)
Stravná jednotka pre občana, ktorému sa poskytuje starostlivosť v domove dôchodcov celoročne alebo týždenne, je pri poskytovaní stravy na deň 50 Sk až 66 Sk.
(3)
Hornú hranicu stravnej jednotky ustanovenej v odseku 1 určenú z rozpätia podľa vekových kategórií možno zvýšiť najviac o 30 % pre občana, ktorému sa poskytuje starostlivosť v resocializačnom stredisku.
(4)
Stravná jednotka ustanovená v odsekoch 1 až 3 určená z rozpätia podľa vekových kategórií sa zvyšuje o 20 % pre občana, ktorému sa poskytuje diabetická diéta, bielkovinová diéta alebo výživná diéta.
(5)
Výška stravnej jednotky v zariadeniach sociálnych služieb podľa odsekov 1 až 4 sa určuje podľa miestnych podmienok.
(6)
Výdavky na potraviny (suroviny) pri poskytovaní starostlivosti v domove sociálnych služieb a v domove dôchodcov celoročne a pri poskytovaní starostlivosti v detskom domove sa zvyšujú o 150 Sk na občana na kalendárny rok na prilepšenie stravy počas sviatkov.
(7)
Pri stravovaní občanov, ktorým sa poskytuje starostlivosť v domove sociálnych služieb a v domove dôchodcov, a pri stravovaní detí, ktorým sa poskytuje starostlivosť v detských domovoch, počas rekreačných pobytov, zájazdov a športových hier, možno určiť stravnú jednotku až do výšky 86 Sk na občana na deň; pri odbere stravy od iných právnických osôb alebo fyzických osôb možno túto sumu zvýšiť o ďalších 41 Sk na občana na deň.
§6
(1)
Na účely určenia stravnej jednotky pre občana, ktorému sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb denne, a na účely určenia úhrady za stravovanie sa počíta
a)
pri racionálnej strave, šetriacej diéte a neslanej diéte na
raňajky 15 %,
desiatu 10 %,
obed 35 %,
olovrant 10 %,
večeru 30 %,
b)
pri diabetickej diéte, bielkovinovej diéte, výživnej diéte a špeciálnej diéte na
raňajky 14 %,
desiatu 9 %,
obed 32 %,
olovrant 9 %,
večeru 27 %,
druhú večeru 9 %.
(2)
Stravná jednotka pre občana, ktorému sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb denne, sa určí podľa § 5 v percentuálnom podiele, ktorý je ustanovený v odseku 1 na desiatu, obed a olovrant.
§7
(1)
V zariadení sociálnych služieb1) sa pri poskytovaní starostlivosti celoročne alebo týždenne poskytuje celodenné stravovanie.12)
(2)
Občanovi, ktorému sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb1) denne, sa poskytuje desiata, obed a olovrant.

TRETIA ČASŤ | PODROBNOSTI O POSKYTOVANÍ STAROSTLIVOSTI

Poskytovanie starostlivosti v detskom domove
§8
(1)
Detský domov poskytuje starostlivosť podľa spôsobu organizácie starostlivosti v
a)
detskom domove internátneho typu,
b)
sieti samostatných skupín alebo
c)
profesionálnych náhradných rodinách.
(2)
Starostlivosť v detskom domove internátneho typu sa organizuje v skupinách a v sieti samostatných skupín sa organizuje v samostatných skupinách. V skupine a v samostatnej skupine je 6 až 10 detí, ktorým sa poskytuje starostlivosť v detskom domove. Tento počet možno zvýšiť, ak ide o skupinu viacerých súrodencov, alebo ak takéto skupiny sú už organizované, najviac však na 12 detí.
(3)
Starostlivosť o deti v jednej skupine v detskom domove internátneho typu zabezpečujú dvaja vychovávatelia a pomocný vychovávateľ a starostlivosť o deti v jednej samostatnej skupine zabezpečujú dve dvojice vychovávateľov a ďalší zamestnanec detského domova.
(4)
Detský domov, v ktorom je viac ako šesť samostatných skupín a je umiestnený na vyčlenenom území, je detské mestečko. V detskom mestečku starostlivosť o deti v samostatnej skupine zabezpečuje manželský pár.
§9
Samostatná skupina je organizačnou súčasťou detského domova, ktorý ju zriadil.
§10
(1)
Profesionálna náhradná rodina je organizačnou súčasťou detského domova, ktorá poskytuje na dohodnutý čas starostlivosť dieťaťu s nariadenou ústavnou výchovou.
(2)
Profesionálna náhradná rodina môže poskytovať starostlivosť aj maloletej matke s nariadenou ústavnou výchovou a jej dieťaťu.
(3)
V profesionálnej náhradnej rodine starostlivosť zabezpečuje zamestnanec detského domova.
(4)
V profesionálnej náhradnej rodine možno poskytovať starostlivosť najviac trom deťom; ak sú zamestnancami detského domova manželia, starostlivosť možno poskytovať najviac šiestim deťom. Dieťa, ktoré vyžaduje liečebno-výchovnú starostlivosť,13) a dieťa vážne psychicky narušené sa považuje na účely určenia počtu detí za dve deti.
(5)
Detský domov uzatvára so zamestnancom, ktorý zabezpečuje starostlivosť v rámci profesionálnej náhradnej rodiny, dohodu o vykonávaní starostlivosti v profesionálnej náhradnej rodine, ktorá sa uzatvára pri uzatváraní pracovnej zmluvy a v ktorej sa uvedie najmä
a)
meno a priezvisko zamestnanca,
b)
mená, priezviská a rodné čísla detí, ktorým sa poskytuje starostlivosť v profesionálnej náhradnej rodine,
c)
formy a rozsah spolupráce detského domova s profesionálnou náhradnou rodinou pri poskytovaní starostlivosti,
d)
výška úhrady výdavkov na dieťa, ktorému sa poskytuje starostlivosť v profesionálnej náhradnej rodine,
e)
zoznam súčastí prvotného vybavenia dieťaťa.
§11
Liečebno-výchovnú starostlivosť13) poskytuje detský domov dieťaťu, ktoré vyžaduje osobitnú starostlivosť z dôvodu porúch jeho psychického vývinu, osobnostného vývinu a sociálneho vývinu. Dieťa, ktoré vyžaduje liečebno-výchovnú starostlivosť, sa považuje na účely určenia počtu detí v skupine alebo v samostatnej skupine za dve deti. Liečebno-výchovnú starostlivosť poskytuje psychológ alebo liečebný pedagóg.
Osobné vybavenie a úschova cenných vecí
§12 Osobné vybavenie
(1)
Osobné vybavenie14) poskytuje domov sociálnych služieb, domov dôchodcov a detský domov občanovi, ktorému sa poskytuje starostlivosť celoročne a ktorý nemá osobné vybavenie, s prihliadnutím na potreby občana, jeho zdravotný stav a účasť na pracovnej terapii.
(2)
Rozsah osobného vybavenia určí vedúci domova sociálnych služieb, domova dôchodcov a detského domova.
(3)
Údržbu osobného vybavenia a opravu osobného vybavenia, ktoré poskytuje domov sociálnych služieb, domov dôchodcov a detský domov, a údržbu vlastného osobného vybavenia a opravu vlastného osobného vybavenia občana uhrádzajú tieto zariadenia sociálnych služieb.
(4)
Osobné vybavenie, ktoré sa poskytuje občanovi, sa eviduje na osobnej karte občana.
§13 Úschova cenných vecí
(1)
Domov sociálnych služieb a domov dôchodcov prevezme do úschovy cenné veci vrátane vkladných knižiek a peňažnej hotovosti občana, ktorý o ich úschovu požiada pri nástupe do týchto zariadení sociálnych služieb alebo počas starostlivosti v nich, na základe zmluvy o úschove.15) Domov sociálnych služieb a domov dôchodcov vedie evidenciu uzavretých zmlúv o úschove.
(2)
Cenné veci občana, ktorý nemá spôsobilosť na právne úkony, prevezme do úschovy podľa odseku 1 domov sociálnych služieb a domov dôchodcov na žiadosť zákonného zástupcu občana. Bez žiadosti zákonného zástupcu môže domov sociálnych služieb a domov dôchodcov prevziať cenné veci do úschovy len na nevyhnutný čas a len ak hrozí nebezpečenstvo poškodenia, zničenia alebo straty týchto cenných vecí; o tom bez zbytočného odkladu upovedomí zákonného zástupcu tohto občana.
(3)
Cenné veci prevzaté do úschovy sa označia tak, aby sa vylúčila ich zámena.
(4)
Domov sociálnych služieb a domov dôchodcov vedie evidenciu cenných vecí prevzatých do úschovy aj na osobnej karte občana.
(5)
Domov sociálnych služieb a domov dôchodcov raz za štvrťrok vykoná inventarizáciu cenných vecí prevzatých do úschovy.

ŠTVRTÁ ČASŤ | PODROBNOSTI O PRÍSLUŠENSTVE OBYTNEJ MIESTNOSTI, O PREVÁDZKOVOM ZARIADENÍ OBYTNEJ MIESTNOSTI A PRÍSLUŠENSTVA OBYTNEJ MIESTNOSTI, O VYBAVENÍ OBYTNEJ MIESTNOSTI, PRÍSLUŠENSTVA OBYTNEJ MIESTNOSTI A SPOLOČNÝCH PRIESTOROV, O SPOLOČNÝCH PRIESTOROCH A O VECNÝCH PLNENIACH SPOJENÝCH S BÝVANÍM

§14
Na účely tejto vyhlášky sa považuje za
a)
príslušenstvo obytnej miestnosti predsieň, kuchyňa alebo kuchynský kút, komora, WC, kúpeľňa, kúpeľňový kút alebo sprchovací kút, lodžia alebo balkón, ak sú súčasťou obytnej miestnosti alebo ak sú k nej priamo priľahlé,
b)
prevádzkové zariadenie obytnej miestnosti a príslušenstva obytnej miestnosti najmä rozvod elektrickej energie, rozvod vody, rozvod plynu, odvádzanie odpadových vôd a hygienické zariadenie,
c)
vybavenie obytnej miestnosti najmä lôžko, stôl, stolička, skriňa, svietidlo a záclona,
d)
vybavenie príslušenstva obytnej miestnosti najmä svietidlo, chladnička, kuchynský sporák, kuchynská linka, zásobárňová skriňa, zrkadlo, umývadlo, záchodová misa a kúpacia vaňa,
e)
spoločné priestory najmä spoločenská miestnosť, jedáleň, chodba, schodište, pivnica, práčovňa a kotolňa,
f)
vybavenie spoločných priestorov najmä svietidlo, stôl, stolička, záclona a práčka,
g)
vecné plnenia spojené s bývaním najmä vykurovanie, dodávka teplej vody, upratovanie spoločných priestorov, užívanie výťahu, dodávka vody, odvádzanie odpadových vôd, osvetlenie, kontrola a čistenie komína, odvoz odpadu, odvoz splaškov a čistenie žúmp a vybavenie zariadenia sociálnych služieb spoločnou televíznou anténou a rozhlasovou anténou.

PIATA ČASŤ | POČET DETÍ V SKUPINE V DOMOVE SOCIÁLNYCH SLUŽIEB PRE DETI

§15
(1)
V skupine organizovanej v domove sociálnych služieb pre deti môže byť najviac
a)
osem detí vo veku od troch do desať rokov,
b)
desať detí vo veku nad desať rokov,
c)
šesť detí, ktorým sa poskytuje starostlivosť na lôžku.
(2)
Pri kultúrnych podujatiach, rekreačných podujatiach a športových podujatiach môže byť v skupine najviac desať detí a pri plávaní, korčuľovaní a lyžovaní najviac šesť detí.
(3)
V diagnostickom oddelení,16) ktoré je zriadené v domove sociálnych služieb pre deti, môže byť v skupine najviac desať detí.

ŠIESTA ČASŤ | PODROBNOSTI O ČINNOSTI DETSKÉHO DOMOVA

§16
(1)
Detský domov písomne oznámi nástup dieťaťa do detského domova súdu, ktorý nariadil ústavnú výchovu, okresnému úradu podľa miesta trvalého pobytu dieťaťa a rodičovi alebo inému zákonnému zástupcovi dieťaťa najneskôr do 24 hodín od nástupu dieťaťa do detského domova.
(2)
Detský domov písomne oznámi prerušenie poskytovania starostlivosti v detskom domove súdu, ktorý nariadil ústavnú výchovu, okresnému úradu podľa miesta trvalého pobytu dieťaťa a okresnému úradu podľa miesta trvalého pobytu rodiča alebo iného zákonného zástupcu dieťaťa alebo občana vhodného vykonávať náhradnú rodinnú starostlivosť, ktorých dieťa navštívi, najneskôr do 24 hodín od prerušenia poskytovania starostlivosti v detskom domove.
(3)
Detský domov písomne oznamuje okresnému úradu podľa miesta trvalého pobytu dieťaťa najmenej jedenkrát za šesť mesiacov všetky rozhodujúce skutočnosti, najmä o vývine dieťaťa, o vývine vzťahu rodičov a dieťaťa a o záujme rodičov o dieťa.
§17
(1)
Ak detský domov povolí prerušenie poskytovania starostlivosti dieťaťu z dôvodu návštevy rodiča alebo iného zákonného zástupcu dieťaťa alebo občana vhodného vykonávať náhradnú rodinnú starostlivosť, môže dieťa do 15 rokov veku prevziať rodič alebo iný zákonný zástupca dieťaťa alebo občan vhodný vykonávať náhradnú rodinnú starostlivosť. Tieto osoby v dohodnutom čase zabezpečia návrat dieťaťa do detského domova. Dieťa nad 15 rokov veku môže na návštevy rodičov alebo iného zákonného zástupcu dieťaťa alebo občana vhodného vykonávať náhradnú rodinnú starostlivosť dochádzať samo, ak to dovoľuje jeho telesná vyspelosť a rozumová vyspelosť. Dĺžku návštevy dohodne detský domov s rodičom alebo s iným zákonným zástupcom dieťaťa alebo s občanom vhodným vykonávať náhradnú rodinnú starostlivosť, ktorých dieťa navštívi, a s okresným úradom podľa miesta trvalého pobytu osoby, ktorú dieťa navštívi.
(2)
Ak detský domov povolí prerušenie poskytovania starostlivosti v detskom domove, najmä z dôvodu prípravy na povolanie alebo z dôvodu výkonu zamestnania, udržiava s dieťaťom pravidelný kontakt.
§18
(1)
Detský domov spolupracuje pri sledovaní vývinu dieťaťa, ktorému sa poskytuje starostlivosť v detskom domove, s
a)
rodičmi alebo inými zákonnými zástupcami dieťaťa,
b)
okresným úradom podľa miesta trvalého pobytu dieťaťa,
c)
Centrom poradensko-psychologických služieb pre jednotlivca, pár a rodinu,
d)
diagnostickým centrom17) a
e)
pedagogickopsychologickou poradňou.
(2)
Detský domov môže spolupracovať s
a)
neštátnymi subjektmi18) a
b)
obcami a ďalšími právnickými osobami a fyzickými osobami, ktoré vykonávajú činnosť v oblasti starostlivosti a výchovy detí.
§19
Detský domov poskytuje profesionálnej náhradnej rodine pomoc pri starostlivosti o dieťa a sleduje úroveň poskytovanej starostlivosti.
§20
Finančné prostriedky na úhradu výdavkov na starostlivosť o dieťa v profesionálnej náhradnej rodine poskytuje detský domov vo výške skutočných výdavkov na dieťa v detskom domove.

SIEDMA ČASŤ | SPÔSOB URČENIA ÚHRADY, VÝŠKA ÚHRADY A SPÔSOB PLATENIA ÚHRADY

§21 Spôsob určenia úhrady, výška úhrady a spôsob platenia úhrady za opatrovateľskú službu
(1)
Výška úhrady za nevyhnutné životné úkony, nevyhnutné práce v domácnosti a formy zabezpečenia kontaktu so spoločenským prostredím, ktoré sa poskytujú v rámci opatrovateľskej služby, je uvedená v prílohe.
(2)
Úhrada za opatrovateľskú službu v kalendárnom mesiaci sa určí podľa rozsahu poskytovaných nevyhnutných životných úkonov, nevyhnutných prác v domácnosti a foriem zabezpečenia kontaktu so spoločenským prostredím a výšky úhrady za nevyhnutný životný úkon, nevyhnutnú prácu v domácnosti a za formu zabezpečenia kontaktu so spoločenským prostredím uvedenej v prílohe v prepočte na 30 kalendárnych dní.
(3)
Celková úhrada za opatrovateľskú službu sa zaokrúhľuje na celé koruny smerom nadol.
(4)
Úhradu za opatrovateľskú službu platí občan v súlade s osobitným predpisom.19)
(5)
Úhradu za opatrovateľskú službu platí občan za kalendárny mesiac, v ktorom sa občanovi opatrovateľská služba poskytuje, najneskôr do 15. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
(6)
Občanovi, ktorému sa poskytuje opatrovateľská služba, sa časť úhrady vráti alebo tento občan doplatí časť úhrady za opatrovateľskú službu podľa skutočného rozsahu poskytnutých nevyhnutných životných úkonov, nevyhnutných prác v domácnosti a foriem zabezpečenia kontaktu so spoločenským prostredím v kalendárnom mesiaci, najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
§22 Spôsob určenia úhrady, výška úhrady a spôsob platenia úhrady za prepravnú službu
(1)
Výška úhrady za prepravnú službu sa určuje sumou 3 Sk za 1 km prepravnej vzdialenosti.
(2)
Úhrada za prepravnú službu v kalendárnom mesiaci sa určí ako násobok dĺžky prepravnej vzdialenosti v kalendárnom mesiaci a výšky úhrady za 1 km prepravnej vzdialenosti.
(3)
Ustanovenie § 21 ods. 3 a 5 platí rovnako.
(4)
Úhradu za prepravnú službu platí občan v súlade s osobitným predpisom.19)
Výška úhrady za stravovanie, bývanie, zaopatrenie a dohľad
§23 Výška úhrady za stravovanie
(1)
Občan, ktorému sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb1) celoročne alebo týždenne, platí úhradu za stravovanie vo výške stravnej jednotky určenej podľa § 5 ods. 1 až 5.
(2)
Pri odbere stravy od iných právnických osôb alebo fyzických osôb a pri zabezpečovaní stravovania stravovaním u iných právnických osôb alebo fyzických osôb uhrádzajú občania uvedení v § 2 ods. 1 za stravovanie sumu vo výške stravnej jednotky určenej podľa § 5 ods. 1 až 5 v rámci úhrady za stravovanie.
(3)
Občan, ktorému sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb1) denne, platí úhradu za stravovanie vo výške, ktorá zodpovedá stravnej jednotke určenej podľa § 5 ods. 1 až 5 v percentuálnom podiele podľa § 6.
(4)
Občania uvedení v § 2 ods. 2 platia úhradu za stravovanie vo výške ceny jedla.
§24 Výška úhrady za bývanie
(1)
Výška úhrady za bývanie v domove sociálnych služieb pre dospelých, v domove dôchodcov, v zariadení chráneného bývania, v domove pre osamelých rodičov, v rehabilitačnom stredisku a v zariadení opatrovateľskej služby za jeden deň sa určí, ak táto vyhláška neustanovuje inak, ako súčet
a)
násobku dennej sadzby úhrady za užívanie 1 m2 podlahovej plochy obytnej miestnosti a príslušenstva obytnej miestnosti a veľkosti podlahovej plochy obytnej miestnosti a príslušenstva obytnej miestnosti, ktorú občan užíva,
b)
dennej sadzby úhrady za užívanie prevádzkového zariadenia obytnej miestnosti a príslušenstva obytnej miestnosti a za užívanie vybavenia obytnej miestnosti a príslušenstva obytnej miestnosti,
c)
dennej sadzby úhrady za užívanie podlahovej plochy spoločných priestorov a za užívanie vybavenia spoločných priestorov a
d)
dennej sadzby úhrady za vecné plnenia spojené s bývaním.
(2)
Denná sadzba úhrady za užívanie 1 m2 podlahovej plochy obytnej miestnosti a príslušenstva obytnej miestnosti je 1 Sk.
(3)
Veľkosť podlahovej plochy obytnej miestnosti, ktorú občan užíva, sa určí tak, že veľkosť podlahovej plochy obytnej miestnosti sa vydelí počtom občanov, ktorí túto podlahovú plochu obytnej miestnosti užívajú. Ak občan užíva podlahovú plochu obytnej miestnosti, ktorá je priechodná, veľkosť podlahovej plochy obytnej miestnosti, ktorú občan užíva, sa znižuje o 30 %.
(4)
Veľkosť podlahovej plochy príslušenstva obytnej miestnosti, ktorú občan užíva, sa určí tak, že veľkosť podlahovej plochy príslušenstva obytnej miestnosti sa vydelí počtom občanov, ktorí túto podlahovú plochu príslušenstva obytnej miestnosti užívajú.
(5)
Úhrada za bývanie určená podľa odseku 1 písm. a) sa zvyšuje o
a)
7 Sk, ak podlahovú plochu obytnej miestnosti užíva jeden občan,
b)
4 Sk, ak podlahovú plochu obytnej miestnosti užívajú dvaja občania,
c)
2 Sk, ak podlahovú plochu obytnej miestnosti užívajú traja občania a na jedného občana pripadá viac ako 8 m2 podlahovej plochy obytnej miestnosti.
(6)
Denná sadzba úhrady za užívanie prevádzkového zariadenia obytnej miestnosti a príslušenstva obytnej miestnosti a za užívanie vybavenia obytnej miestnosti a príslušenstva obytnej miestnosti je 1 Sk.
(7)
Denná sadzba úhrady za užívanie podlahovej plochy spoločných priestorov a za užívanie vybavenia spoločných priestorov je 1 Sk.
(8)
Denná sadzba úhrady za vecné plnenia spojené s bývaním je 5 Sk, ak táto vyhláška neustanovuje inak.
(9)
Denná sadzba úhrady za vecné plnenia spojené s bývaním v domove pre osamelých rodičov je 15 Sk.
§25 Výška úhrady za zaopatrenie
(1)
Výška úhrady za zaopatrenie v zariadení sociálnych služieb, v ktorom sa platí úhrada za zaopatrenie,20) za jeden deň je pri starostlivosti, ktorá sa poskytuje
a)
celoročne pri
1. čiastočnej bezvládnosti občana21) 14,50 Sk,
2. prevažnej bezvládnosti občana22) 19,50 Sk,
3. úplnej bezvládnosti občana23) 24,50 Sk,
b)
týždenne pri
1. čiastočnej bezvládnosti občana 13,60 Sk,
2. prevažnej bezvládnosti občana 18,30 Sk,
3. úplnej bezvládnosti občana 22,90 Sk,
c)
denne do štyroch hodín pri
1. čiastočnej bezvládnosti občana 4,90 Sk,
2. prevažnej bezvládnosti občana 7,10 Sk,
3. úplnej bezvládnosti občana 9,40 Sk,
d)
denne nad štyri hodiny pri
1. čiastočnej bezvládnosti občana 6,40 Sk,
2. prevažnej bezvládnosti občana 8,60 Sk,
3. úplnej bezvládnosti občana 10,90 Sk,
(2)
Výška úhrady za zaopatrenie v zariadení sociálnych služieb, v ktorom sa platí úhrada za zaopatrenie20) s výnimkou detského domova, za jeden deň je pri starostlivosti, ktorá sa poskytuje
a)
celoročne,
1. ak ide o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vyžadujúce mimoriadnu starostlivosť 22,00 Sk,
2. ak ide o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vyžadujúce osobitne náročnú mimoriadnu starostlivosť 32,00 Sk,
b)
týždenne,
1. ak ide o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vyžadujúce postihnuté dieťa vyžadujúce mimoriadnu starostlivosť 20,60 Sk,
2. ak ide o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vyžadujúce osobitne náročnú mimoriadnu starostlivosť 29,70 Sk,
c)
denne do štyroch hodín,
1. ak ide o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vyžadujúce postihnuté dieťa vyžadujúce mimoriadnu starostlivosť 4,70 Sk,
2. ak ide o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vyžadujúce osobitne náročnú mimoriadnu starostlivosť 7,20 Sk,
d)
denne nad štyri hodiny,
1. ak ide o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vyžadujúce postihnuté dieťa vyžadujúce mimoriadnu starostlivosť 9,50 Sk,
2. ak ide o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vyžadujúce osobitne náročnú mimoriadnu starostlivosť 14,40 Sk.
(3)
Výška úhrady za zaopatrenie za jeden deň je pre ostatných občanov pri starostlivosti v zariadení sociálnych služieb, ktorá sa poskytuje
a) celoročne a týždenne 7,00 Sk,
b) denne
1. do štyroch hodín 1,50 Sk,
2. nad štyri hodiny 3,00 Sk.
§26 Výška úhrady za dohľad
Výška úhrady za dohľad v zariadení chráneného bývania za jeden deň je 5 Sk.
§27 Spôsob určenia úhrady a spôsob platenia úhrady za starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb
(1)
Úhrada za starostlivosť v zariadení sociálnych služieb v kalendárnom mesiaci sa určuje pri starostlivosti v zariadení sociálnych služieb, ktorá sa poskytuje
a)
celoročne, ako 30-násobok dennej sadzby za stravovanie, bývanie, zaopatrenie a dohľad, za ktoré sa platí úhrada,
b)
týždenne alebo denne, ako 22-násobok dennej sadzby za stravovanie, bývanie, zaopatrenie a dohľad, za ktoré sa platí úhrada.
(2)
Celková úhrada za starostlivosť v zariadení sociálnych služieb v kalendárnom mesiaci sa rovná súčtu výšok úhrad za stravovanie, bývanie, zaopatrenie a dohľad, za ktoré sa platí úhrada, vypočítaných za kalendárny mesiac, ak táto vyhláška neustanovuje inak.
(3)
Ustanovenie § 21 ods. 3 platí rovnako.
(4)
Úhradu za starostlivosť v zariadení sociálnych služieb platí občan v súlade s osobitným predpisom.24)
(5)
Občanovi, ktorému sa poskytuje stravovanie v zariadení sociálnych služieb, sa vráti úhrada za stravovanie alebo jej časť, alebo tento občan doplatí úhradu za stravovanie podľa počtu odobratých jedál, najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Za neodobraté jedlá, ktoré boli včas odhlásené, sa občanovi vráti úhrada najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
(6)
Úhradu za starostlivosť v zariadení sociálnych služieb platí občan za kalendárny mesiac, v ktorom sa občanovi starostlivosť v zariadení sociálnych služieb poskytuje, najneskôr do 15. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Pri nástupe do zariadenia sociálnych služieb počas kalendárneho mesiaca platí občan za tento mesiac odo dňa nástupu do zariadenia sociálnych služieb pomernú časť úhrady za starostlivosť v zariadení sociálnych služieb podľa počtu dní, počas ktorých sa občanovi poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb.
(7)
Za dni prerušenia poskytovania starostlivosti v zariadení sociálnych služieb a za dni poskytovania zdravotnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení platí občan pri starostlivosti v zariadení sociálnych služieb poskytovanej celoročne a týždenne úhradu za bývanie v plnej výške, 20 % z úhrady za zaopatrenie určenej podľa § 25 a 20 % z úhrady za dohľad určenej podľa § 26.
(8)
Občanovi sa vráti pomerná časť zo zaplatenej úhrady za dni prerušenia poskytovania starostlivosti v zariadení sociálnych služieb a za dni poskytovania zdravotnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení najneskôr v nasledujúcom kalendárnom mesiaci.
(9)
Ak u občana došlo k prerušeniu poskytovania starostlivosti v zariadení sociálnych služieb bez povolenia, zaplatená úhrada za starostlivosť v zariadení sociálnych služieb sa nevracia.
(10)
Za dni svojvoľného odchodu25) dieťaťa, ktorému sa poskytuje starostlivosť v detskom domove alebo v domove sociálnych služieb pre deti, sa zaplatená úhrada nevracia.

ÔSMA ČASŤ | ÚČINNOSŤ

§28
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. júla 1998.
Vojtech Tkáč v. r.
Príloha k vyhláške č. 198/1998 Z. z.
Výška úhrady za nevyhnutné životné úkony, nevyhnutné práce v domácnosti a formy zabezpečenia kontaktu so spoločenským prostredím poskytované v rámci opatrovateľskej služby
1. Nevyhnutné životné úkony A B
a) bežné úkony osobnej hygieny vrátane holenia, pomoc pri obliekaní
a vyzliekaní, pomoc pri presune na vozík a z vozíka na lôžko a z lôžka,
pomoc pri použití WC 5 Sk/deň 5 Sk/deň
b) kúpanie vrátane umytia vlasov - -
c) donáška obeda, dovoz obeda alebo iného teplého jedla, pomoc pri podávaní
jedla a pri pltí 7 Sk/deň 7 Sk/deň
d) starostlivosť a výchova nahrádzajúca prirodzené rodinné prostredie 25 Sk/deň -
e) dohľad 10 Sk/hod. 10 Sk/hod.
2. Nevyhnutné práce v domácnosti A B
a) donáška uhlia, donáška dreva, vynesenie popola, donáška vody, kúrenie
vo vykurovacích telesách a ich čistenie 7 Sk/deň 7 Sk/deň
b) nákup a ďalšie nevyhnutné činnosti súvisiace s prevádzkou domácnosti 12 Sk/deň 12 Sk/deň
c) práce spojené s udržiavaním domácnosti 40 Sk/deň 40 Sk/deň
d) príprava a varenie raňajok, obeda, prípadne olovrantu alebo večere 15 Sk/deň 15 Sk/deň
e) pranie osobnej bielizne, žehlenie osobnej bielizne a ostatnej bielizne 5 Sk/kg 5 Sk/kg
3. Formy zabezpečenia kontaktu so spoločenským prostredím A B
a) sprievod na lekárske vyšetrenie, na vybavenie úradných záležitostí,
do školy, zo školy, do zamestnania a zo zamestnania - -
b) sprievod na kultúrne podujatia, na telovýchovné podujatia a na iné verejné
podujatia 5 Sk/deň 5 Sk/deň
c) tlmočenie v posunkovej reči pre nepočujúce osoby pri lekárskom vyšetrení,
pri vybavovaní úradných záležitostí - -
d) predčítanie pre nevidiacich pri vybavovaní úradných záležitostí - -
Výška úhrady podľa stĺpca A sa vzťahuje na poskytovanie opatrovateľskej služby podľa § 15 ods. 1 písm. a) zákona č. 195/1998 Z. z.
Výška úhrady podľa stĺpca B sa vzťahuje na poskytovanie opatrovateľskej služby podľa § 15 ods. 1 písm. b) zákona č. 195/1998 Z. z.
1)
§ 18 ods. 2 písm. a), b), d), f), i) až l) zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci.
2)
§ 18 ods. 2 písm. a) až f), i) až l) zákona č.195/1998 Z. z.
3)
4)
§ 15 zákona č. 195/1998 Z. z.
5)
§ 17 zákona č. 195/1998 Z. z.
7)
8)
9)
10)
§ 16 zákona č. 195/1998 Z. z.
11)
Napríklad § 140 Zákonníka práce, § 9 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 207/1995 Z. z. o civilnej službe a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 347/1990 Zb. o organizácii ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, zákona Slovenskej národnej rady č. 83/1991 Zb. o pôsobnosti orgánov Slovenskej republiky pri zabezpečovaní politiky zamestnanosti v znení neskorších predpisov a zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
12)
14)
16)
17)
§ 13 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 279/1993 Z. z. o školských zariadeniach.
18)
§ 4 písm. h) a § 72 až 86 zákona č. 195/1998 Z. z.
21)
§ 70 ods. 1 písm. a) zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 135/1995 Z. z.
22)
§ 70 ods. 1 písm. b) zákona č. 100/1988 Zb. v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 135/1995 Z. z.
23)
§ 70 ods. 1 písm. c) zákona č. 100/1988 Zb. v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 135/1995 Z. z.
24)
§ 44 zákona č. 195/1998 Z. z.
25)
§ 96 zákona č. 195/1998 Z. z.