Inteligentné zákony pre účtovníkov
Uvádzacia cena

Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky na zabezpečovanie prípravy na civilnú ochranu 1999

Znenie účinné: od 01.01.1999 do 30.09.2006 Neplatné znenie pre dnes
303/1996 Z. z.
Časová verzia predpisu účinná od 01.01.1999 do 30.09.2006
303
VYHLÁŠKA
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
zo 14. októbra 1996
na zabezpečovanie prípravy na civilnú ochranu
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky podľa § 36 ods. 2 písm. h) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva ustanovuje:
§1
Táto vyhláška upravuje podrobnosti na zabezpečovanie prípravy na civilnú ochranu štábov a odborných jednotiek,1) prípravy obyvateľstva na sebaochranu a vzájomnú pomoc, ako aj prípravy na poskytovanie prvej pomoci.
§2
(1)
Prípravou štábov a odborných jednotiek sa rozumie cieľavedomý a sústavný proces teoretického a diferencovaného špeciálneho školenia a praktického výcviku štábov a odborných jednotiek na plnenie úloh2) a opatrení civilnej ochrany.
(2)
Prípravou obyvateľstva na sebaochranu a vzájomnú pomoc sa rozumie cieľavedomý a sústavný proces preventívno-výchovnej a propagačnej činnosti, teoretického školenia a praktického výcviku, ktoré majú umožniť fyzickým osobám získať nevyhnutne potrebné vedomosti, zručnosti a návyky na sebaochranu a pomoc iným v núdzi.3)
(3)
Prípravou na poskytovanie prvej pomoci sa rozumie cieľavedomý a sústavný proces teoretického školenia a praktického nácviku štábov, odborných jednotiek a obyvateľstva zameraný na zvládnutie súboru jednoduchých a účelných opatrení, ktoré slúžia na bezprostrednú pomoc pri ohrození života alebo zdravia v prípade mimoriadnej udalosti.4)
(4)
Stredisko prípravy civilnej ochrany okresu (ďalej len „stredisko prípravy“) tvorí zbor inštruktorov vytvorený najmä z personálu civilnej ochrany okresného úradu a okresným úradom doplnený o vybraný personál civilnej ochrany právnických osôb, fyzických osôb a verejnoprávnych inštitúcií s humanitným poslaním,4a) ktoré v rámci svojej pôsobnosti sú činné pri zabezpečovaní civilnej ochrany obyvateľstva a ktoré spĺňajú odbornú spôsobilosť podľa § 10.
(5)
Strediskom vzdelávania a prípravy na civilnú ochranu (ďalej len „stredisko vzdelávania“) sa rozumie zariadenie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky určené na vykonávanie prípravy na civilnú ochranu.
§3
(1)
Krajský úrad5) riadi a koordinuje plnenie úloh prípravy štábov a odborných jednotiek a prípravy obyvateľstva na sebaochranu a vzájomnú pomoc ako aj prípravy na poskytovanie prvej pomoci, ktoré sú v pôsobnosti okresných úradov podľa úloh určených v plánovacom dokumente na civilnú ochranu v kalendárnom roku (ďalej len „plánovací dokument“), ktorý vydáva Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky6) (ďalej len „ministerstvo“).
(2)
Úlohy určené ministerstvom v plánovacom dokumente rozpracúva krajský úrad na podmienky kraja a vydáva plánovací dokument pre okresy vo svojom územnom obvode.
§4
(1)
Okresný úrad7) riadi a organizuje prípravu štábov a odborných jednotiek a prípravu obyvateľstva na sebaochranu a vzájomnú pomoc ako aj prípravu na poskytovanie prvej pomoci podľa úloh určených v plánovacom dokumente, ktorý vydáva krajský úrad.
(2)
Úlohy určené krajským úradom v plánovacom dokumente rozpracúva okresný úrad na podmienky okresu a vydáva plánovací dokument pre obce a objekty vo svojom územnom obvode; v tomto plánovacom dokumente určuje aj ciele, obsah, rozsah a metodiku prípravy štábov a odborných jednotiek.
(3)
Pri riadení a organizovaní prípravy štábov a odborných jednotiek a prípravy obyvateľstva na sebaochranu a vzájomnú pomoc ako aj prípravy na poskytovanie prvej pomoci berie okresný úrad do úvahy
a)
závery analýzy možnosti vzniku mimoriadnej udalosti v súlade s kategorizáciou územia Slovenskej republiky,8)
b)
organizačnú štruktúru štábov a odborných jednotiek zriadených v obciach a v objektoch pre potrebu územia, pre potrebu obce a pre potrebu vlastného objektu,
c)
počet a skladbu zamestnancov a ostatného obyvateľstva, ich pripravenosť a schopnosť riešiť mimoriadnu udalosť,
d)
materiálnu základňu územia,
e)
personálne, materiálne, priestorové a kapacitné možnosti strediska prípravy, ktoré vykonáva prípravu štábov a odborných jednotiek podľa § 6,
f)
predpokladanú činnosť za brannej pohotovosti štátu.
(4)
Plánovanie prípravy štábov a odborných jednotiek zriadených pre potrebu
a)
územia vykonáva okresný úrad,
b)
obce vykonáva obec,
c)
vlastného objektu vykonáva vlastník objektu a ak je objekt v nájme, nájomca objektu (ďalej len „vedúci objektu“).
(5)
Príprava štábov a odborných jednotiek podľa odseku 4 sa plánuje na kalendárny rok; obsahom plánu sú ciele, tematika, rozsah a metodika prípravy štábov a odborných jednotiek.
§5
(1)
Príprava štábov a odborných jednotiek sa organizuje a vykonáva v dvoch stupňoch, a to
a)
v základnom stupni,
b)
v strednom stupni.
(2)
Základný stupeň prípravy štábov a odborných jednotiek obsahuje základné teoretické vedomosti a praktické skúsenosti, zručnosti a návyky potrebné na zabezpečenie plnenia úloh a opatrení civilnej ochrany vrátane sebaochrany a poskytovania prvej pomoci a pomoci iným v núdzi.
(3)
Stredný stupeň prípravy štábov a odborných jednotiek obsahuje odborné teoretické vedomosti a praktické skúsenosti, zručnosti a návyky potrebné na zabezpečenie plnenia úloh a opatrení civilnej ochrany vrátane sebaochrany a poskytovania prvej pomoci a pomoci iným v núdzi.
(4)
Príprava štábov a odborných jednotiek sa v základnom a strednom stupni vykonáva pre štáby a odborné jednotky zriadené pre potrebu
a)
územia 16-24 hodín ročne,
b)
obce 4-8 hodín ročne,
c)
vlastného objektu 8-16 hodín ročne.
(5)
Na zdokonalenie prípravy štábov a odborných jednotiek sa raz za rok po absolvovaní základného stupňa prípravy vykonáva nácvik v trvaní 4-6 hodín alebo cvičenie v trvaní 8-16 hodín. Tento počet hodín sa započítava do rozsahu prípravy štábov a odborných jednotiek za kalendárny rok. Témy nácvikov alebo cvičení sa určujú v plánovacom dokumente pre obce a objekty, ktorý vydáva okresný úrad podľa § 4 ods. 2.
§6
(1)
Základný stupeň prípravy štábov a odborných jednotiek podľa § 5 ods. 2
a)
riadi a organizuje okresný úrad7) v stredisku prípravy pre všetky štáby a odborné jednotky zriadené v obciach a v objektoch pre potrebu územia,
b)
zabezpečuje a vykonáva obec9) pre štáb a všetky odborné jednotky zriadené pre potrebu obce; ak nemá dostatočné personálne, materiálne a priestorové možnosti, môže obec po dohode s okresným úradom organizovať základný stupeň prípravy štábov a odborných jednotiek v stredisku prípravy,
c)
pripravuje vedúci objektu9) štáb a odborné jednotky zriadené pre potrebu vlastného objektu a overuje ich znalosti; ak nemá dostatočné personálne, materiálne a priestorové možnosti, môže vedúci objektu po dohode s okresným úradom organizovať základný stupeň prípravy štábov a odborných jednotiek v stredisku prípravy.
(2)
Stredný stupeň prípravy štábov a odborných jednotiek podľa § 5 ods. 3
a)
riadi a organizuje okresný úrad pre vybrané štáby a vybrané odborné jednotky10) zriadené v obciach a v objektoch pre potrebu územia v stredisku vzdelávania,
b)
zabezpečuje obec pre štáb a vybrané odborné jednotky10) zriadené pre potrebu obce po dohode s okresným úradom v stredisku vzdelávania,
c)
zabezpečuje vedúci objektu pre štáb a vybrané odborné jednotky10) zriadené pre potrebu vlastného objektu po dohode s okresným úradom v stredisku vzdelávania.
§7
(1)
Verejnoprávne inštitúcie s humanitným poslaním4a) vykonávajú prípravu štábov a odborných jednotiek zriadených v objektoch pre potrebu územia, v obci pre potrebu obce alebo v objektoch pre potrebu vlastného objektu po dohode s okresným úradom, s obcou alebo s vedúcim objektu.
(2)
Prípravu štábov a odborných jednotiek podľa odseku 1 vykonávajú verejnoprávne inštitúcie s humanitným poslaním4a) vo svojich zariadeniach; ak nemajú dostatočné kapacity vo vlastných zariadeniach, prípravu štábov a odborných jednotiek vykonávajú v stredisku prípravy, v stredisku vzdelávania, v obci alebo v objekte.
§8
(1)
Na príprave vybraných štábov a vybraných odborných jednotiek10) zriadených v objekte pre potrebu územia, v obci pre potrebu obce alebo v objekte pre potrebu vlastného objektu sa podieľajú aj kontrolné chemické laboratóriá civilnej ochrany po dohode s okresným úradom, s obcou alebo s vedúcim objektu.
(2)
Prípravu vybraných štábov a vybraných odborných jednotiek podľa odseku 1 vykonávajú kontrolné chemické laboratóriá civilnej ochrany vo svojich zariadeniach alebo v stredisku vzdelávania.
§9
Hlavnými formami prípravy obyvateľstva na sebaochranu a vzájomnú pomoc sú:
a)
informačná a poradenská služba, ktorú poskytuje stredisko prípravy, stredisko vzdelávania, verejnoprávne inštitúcie s humanitným poslaním, okresný úrad, obec alebo objekt,
b)
programy a relácie vysielané v rozhlase a v televízii a pripravované subjektmi, ktoré riadia a organizujú, zabezpečujú a vykonávajú prípravu štábov a odborných jednotiek alebo ktoré svojou podnikateľskou činnosťou môžu ohroziť život, zdravie alebo majetok svojich zamestnancov alebo iných osôb,
c)
edičná a publikačná činnosť uskutočňovaná vydávaním odborných publikácií, brožúr, skladačiek, plagátov, letákov, článkov v denníkoch a časopisoch s tematikou o civilnej ochrane a vykonávaná subjektmi, ktoré riadia a organizujú, zabezpečujú a vykonávajú prípravu štábov a odborných jednotiek alebo ktoré svojou podnikateľskou činnosťou môžu ohroziť život, zdravie alebo majetok svojich zamestnancov alebo iných osôb,
d)
preventívno-výchovná a propagačná činnosť vykonávaná na podujatiach civilnej ochrany, ktorými sú cvičenia, výstavy a exkurzie,
e)
teoretické školenie a praktický výcvik riadené a organizované okresným úradom, a to diferencovane na základe kategorizácie územia z hľadiska zdrojov ohrozenia,8) alebo zabezpečované obcou v spolupráci s verejnoprávnymi inštitúciami s humanitným poslaním.4a)
§10
(1)
Predpokladom na vykonávanie prípravy štábov a odborných jednotiek a prípravy obyvateľstva na sebaochranu a vzájomnú pomoc ako aj prípravy na poskytovanie prvej pomoci je odborná spôsobilosť osôb.
(2)
Odbornú spôsobilosť získavajú osoby prípravou, ktorá sa skončí skúškou podľa odseku 5.
(3)
Príprava osôb sa uskutočňuje najmä organizovaným štúdiom, ktoré zabezpečuje a vykonáva príslušné stredisko vzdelávania v týždenných kurzoch inštruktorov civilnej ochrany
a)
prípravy štábov a odborných jednotiek,
b)
prípravy obyvateľstva na sebaochranu a vzájomnú pomoc ako aj prípravy na poskytovanie prvej pomoci.
(4)
Osobu zaradí do prípravy príslušné stredisko vzdelávania na základe jej prihlášky podanej v termíne uvedenom v ponukovom liste, ktorý vydáva príslušné stredisko vzdelávania.
(5)
Po skončení prípravy osôb podľa odseku 3 sa vykonáva skúška pred skúšobnou komisiou. Skúška je spravidla ústna, môže sa však určiť aj iná forma overenia vedomostí.
(6)
Skúšobnú komisiu zriaďuje ministerstvo v spolupráci s príslušným strediskom vzdelávania. Jej predseda je zamestnanec ministerstva, ostatní členovia sú zamestnanci príslušného strediska vzdelávania.
(7)
Skúšobná komisia najmenej v trojčlennom zložení overuje odbornú spôsobilosť osoby a o výsledku skúšky sa uznáša väčšinou hlasov.
(8)
O priebehu skúšky a o jej výsledku sa vyhotovuje záznam, ktorý podpíšu všetci členovia skúšobnej komisie. Výsledok skúšky oznámi predseda skúšobnej komisie osobe bezprostredne po jej vykonaní.
(9)
Ak osoba na skúške nevyhovie, môže skúšku jeden raz opakovať. Termín opakovanej skúšky určí osobe príslušné stredisko vzdelávania na návrh predsedu skúšobnej komisie tak, aby sa konala najskôr po uplynutí jedného mesiaca a najneskôr do troch mesiacov odo dňa neúspešnej skúšky.
(10)
Podrobnosti o priebehu a o hodnotení skúšky ustanovuje skúšobný poriadok.
(11)
Osobe, ktorá na skúške prospela a získala odbornú spôsobilosť, vydá príslušné stredisko vzdelávania na návrh skúšobnej komisie osvedčenie, ktoré platí tri roky.
(12)
V osvedčení sa uvádzajú tieto údaje:
a)
označenie príslušného strediska vzdelávania,
b)
osobné údaje,
c)
názov kurzu,
d)
získaná odborná spôsobilosť,
e)
dátum vydania osvedčenia,
f)
podpis vedúceho príslušného strediska vzdelávania,
g)
odtlačok pečiatky príslušného strediska vzdelávania.
§11
(1)
V stredisku prípravy, a v stredisku vzdelávania sa o vykonávaní prípravy vedie táto dokumentácia:
a)
tematický plán,
b)
rozvrh zamestnania,
c)
triedna kniha alebo prezenčná listina,
d)
organizačno-metodické pokyny na vykonanie nácviku alebo cvičenia,
e)
zámer nácviku alebo cvičenia,
f)
plán vykonania nácviku alebo cvičenia,
g)
námet na vykonanie nácviku alebo cvičenia,
h)
materiálno-technické, finančné a zdravotnícke zabezpečenie nácviku alebo cvičenia.
(2)
V obci a v objekte sa o vykonávaní prípravy vedie táto dokumentácia:
a)
záznam o účasti alebo prezenčná listina,
b)
organizačno-metodické pokyny na vykonanie nácviku alebo cvičenia,
c)
zámer nácviku alebo cvičenia,
d)
plán vykonania nácviku alebo cvičenia,
e)
námet na vykonanie nácviku alebo cvičenia,
f)
materiálno-technické, finančné a zdravotnícke zabezpečenie nácviku alebo cvičenia.
(3)
Dokumenty na vykonávanie nácvikov alebo cvičení spracúva organizátor prípravy štábov a odborných jednotiek. Dokumenty schvaľuje pre štáby a odborné jednotky zriadené pre potrebu
a)
územia prednosta okresného úradu,
b)
obce starosta obce,
c)
vlastného objektu vedúci objektu.
(4)
Dokumentácia o vykonaní prípravy štábov a odborných jednotiek a prípravy občanov na sebaochranu a vzájomnú pomoc, ako aj prípravy na poskytovanie prvej pomoci sa v stredisku prípravy, v stredisku vzdelávania, v obci alebo v objekte uschováva počas piatich rokov.
§12
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. novembra 1996.
Gustáv Krajči v. r.
1)
§ 2 ods. 1 vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 27/1995 Z. z. o zabezpečovaní organizovania jednotiek civilnej ochrany v znení vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 268/1998 Z. z.
2)
§ 6 ods. 1 písm. a) až f) a ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení zákona č. 117/1998 Z. z. (úplné znenie č. 261/1998 Z. z.).
3)
§ 17 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z.
6)
§ 10 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z.
8)
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 166/1994 Z. z. o kategorizácii územia Slovenskej republiky v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 25/1997 Z. z.
9)
§ 4 ods. 1 písm. d) vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 27/1995 Z. z. v znení vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 268/1998 Z. z.
10)
§ 5 a § 6 ods. 2 písm. a) a j) vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 27/1995 Z. z. v znení vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 268/1998 Z. z.