Predpis bol zrušený predpisom 326/2005 Z. z.
5/1995 Z. z.
Časová verzia predpisu účinná od 15.03.2002 do 14.07.2006
5
VYHLÁŠKA
Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky
z 15. decembra 1994
o hospodárskej úprave lesov
Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) podľa § 23 ods. 5 zákona č. 61/1977 Zb. o lesoch a podľa § 5 a § 7 ods. 6 zákona Slovenskej národnej rady č. 100/1977 Zb. o hospodárení v lesoch a štátnej správe lesného hospodárstva v znení zákona Slovenskej národnej rady č. 131/1991 Zb. a zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 183/1993 Z. z. ustanovuje:
§1 Predmet úpravy
Táto vyhláška upravuje
a)
podrobnejšiu špecifikáciu jednotlivých kategórií lesov,
b)
podrobnosti o určovaní priestorového rozdelenia lesa,
c)
podrobnosti o určovaní hospodárskeho tvaru lesa, hospodárskych spôsoboch a ich formách,
d)
podrobnosti o vykonávaní hospodárskej úpravy lesov, o vyhotovovaní, schvaľovaní, zmenách a kontrole lesných hospodárskych plánov,
e)
podmienky na získanie odbornej a technickej spôsobilosti na vyhotovovanie lesných hospodárskych plánov.
§2 Špecifikácia kategórií lesov
(1)
Za ochranné lesy možno vyhlásiť1) najmä
a)
lesy na mimoriadne nepriaznivých stanovištiach,
b)
vysokohorské lesy pod hornou hranicou stromovej vegetácie, ktoré plnia funkciu ochrany nižšie položených lesov a pozemkov, lesy na exponovaných stanovištiach, spravidla na horských hrebeňoch, pod silným nepriaznivým klimatickým vplyvom a lesy znižujúce nebezpečenstvo vzniku lavín,
c)
lesy v pásme kosodreviny,
d)
ostatné lesy s prevažujúcou funkciou ochrany pôdy.
(2)
Na zaradenie častí lesov podľa odseku 1 sa z hľadiska ich funkcií posudzujú najmä stanovištné pomery a špecifické prírodné podmienky vyjadrené základnými jednotkami lesníckej typológie a pedológie uvedené v prílohe č. 1 tejto vyhlášky. Ak tú istú časť lesa možno vyhlásiť za ochranný les aj za les osobitného určenia, vždy sa považuje ochranná funkcia za nadradenú osobitnému určeniu.
(3)
Za lesy osobitného určenia možno vyhlásiť1) najmä
a)
lesy v ochranných pásmach vodných zdrojov I. stupňa2) a II. stupňa, a to vtedy, ak pri odberoch vody z povrchových zdrojov možno zabezpečiť ochranu výdatnosti a kvality vodného zdroja len odlišným spôsobom hospodárenia,
b)
lesy v ochranných pásmach prírodných liečivých zdrojov a zdrojov prirodzene sa vyskytujúcich stolových minerálnych vôd, kúpeľné lesy3) a lesy v okolí zariadení liečebno-preventívnej starostlivosti,
c)
prímestské lesy a ďalšie lesy s významnou zdravotno-rekreačnou funkciou,
d)
lesy v uznaných zverníkoch a samostatných bažantniciach,4)
e)
lesy v chránených územiach a iné časti lesov významné z hľadiska ochrany prírody,5)
f)
časti lesov pod vplyvom imisií zaradené do pásiem ohrozenia podľa prílohy č. 2 tejto vyhlášky,
g)
časti lesov určené na lesnícky výskum a výučbu lesníckych škôl a učilíšť,
h)
časti lesov, v ktorých odlišný spôsob hospodárenia vyžadujú záujmy obrany štátu alebo iné celospoločensky dôležité záujmy.
(4)
Ochranné lesy a lesy osobitného určenia sa vyhlasujú spravidla od výmery jedného ha.
Určovanie priestorového rozdelenia lesov
§3
(1)
Lesný hospodársky celok sa určí pre územne ucelené časti lesov ako najvyššia priestorová jednotka rozdelenia lesa za účelom spracovania súhrnných informácií o stave a vývoji lesov.
(2)
Časti lesov podľa ich užívania (ďalej len „užívateľský celok“) určí orgán štátnej správy lesného hospodárstva6) s prihliadnutím na hranicu lesného hospodárskeho celku. Najmenšia výmera užívateľského celku je 50 ha. Orgán štátnej správy lesného hospodárstva môže určiť aj nižšiu výmeru užívateľského celku, ak si to vyžaduje racionálne obhospodarovanie a ochrana lesov. Užívateľský celok sa určuje najneskôr 12 mesiacov pred skončením platnosti lesného hospodárskeho plánu; jeho hranice sú v teréne trvalo označené a stabilizované.
(3)
Dielec sa vytvára v rámci územia jedného užívateľského celku ako trvalá hospodársko-úpravnícka jednotka, najnižšia jednotka priestorového rozdelenia lesa. Je charakterizovaný tým, že je produkčne jednotný, prevádzkovo samostatný a hospodársky zvládnuteľný. Je základnou jednotkou zisťovania stavu lesa, plánovania lesnej výroby, evidencie a kontroly hospodárenia. Podľa potreby sa v ňom vyčleňujú čiastkové plochy, prípadne porastové skupiny.
(4)
Čiastková plocha sa vytvára v dielci vtedy, ak sa dielec skladá z viacerých výrazne vekove alebo drevinove odlišných častí.
(5)
Ak užívateľský celok nemožno z prevádzkových dôvodov alebo z dôvodov užívateľských vzťahov rozdeliť na dielce, vytvára sa ako najnižšia jednotka priestorového rozdelenia lesa porast. Na lesný porast sa vzťahuje odsek 3 primerane.
(6)
Porastová skupina sa vytvára v obnovovaných lesných porastoch v prípade, keď sú ich hranice s realizovanou obnovou pohyblivé.
(7)
Etáž sa vytvára na vyjadrenie vertikálneho a vekového členenia dielcov, čiastkových plôch, porastov a porastových skupín.
§4
Hranica dielca a porastu sa v teréne označuje v hospodárskych lesoch a lesoch osobitného určenia bielou farbou, v ochranných lesoch červenou farbou. Zmenu hranice dielca a porastu vyznačuje vyhotovovateľ lesného hospodárskeho plánu. Údržbu hranice zabezpečuje vlastník, správca alebo užívateľ lesov (ďalej len „užívateľ lesa").
Určovanie hospodárskeho tvaru lesa, hospodárske spôsoby a ich formy
§5
(1)
Hospodársky tvar lesa je charakterizovaný spôsobom vzniku lesného porastu a zároveň je výsledkom jeho obhospodarovania. Podľa hospodárskeho tvaru lesa rozoznávame les
a)
vysoký,
b)
nízky,
c)
združený.
(2)
Les vysoký je les, ktorý vznikol zo semena alebo z odrezkov. Za les vysoký sa považuje aj les výmladkového pôvodu s dostatočným počtom stromov zo semena alebo kvalitných výmladkových stromov z výmladkov prvej generácie rovnomerne rozmiestnených po ploche.
(3)
Les nízky je les výmladkového pôvodu, ktorý vznikol uplatňovaním vegetatívnej prirodzenej obnovy z koreňových alebo pňových výmladkov.
(4)
Les združený je les, ktorý je kombináciou vysokého a nízkeho tvaru lesa a vznikol rôznym spôsobom obnovy na tej istej ploche, a to tak zo semena, ako aj z výmladkov, ak nebol zaradený do vysokého alebo nízkeho lesa.
§6
(1)
Hospodársky spôsob a jeho formy tvoria systém základných hospodárskych opatrení v ich časovej a priestorovej závislosti v rámci produkčnej doby. Hospodársky spôsob môže byť
a)
podrastový,
b)
výberkový,
c)
holorubný.
(2)
Hospodársky spôsob podrastový a holorubný má formu maloplošnú alebo veľkoplošnú. Hospodársky spôsob výberkový má formu stromovú alebo skupinovú. Uplatňujú sa podľa prílohy č. 3 tejto vyhlášky.
(3)
Pri maloplošnej forme hospodárskeho spôsobu podrastového a holorubného je šírka obnovného prvku najviac dvojnásobok priemernej výšky obnovovaného lesného porastu a veľkosť obnovného prvku nesmie prekročiť tri ha. Pri veľkoplošnej forme hospodárskeho spôsobu podrastového a holorubného nesmie veľkosť obnovného prvku prekročiť päť ha.
(4)
Pri použití podrastového hospodárskeho spôsobu sa jeho posledná fáza kvalifikuje ako dorub, ak po jeho skončení zostane na celej ploche následný porast tvorený jednou z hlavných drevín obnovného zastúpenia so zakmenením najmenej päť desatín plného zakmenenia.
§7
(1)
Hospodársky spôsob holorubný maloplošnej formy s holorubmi so šírkou nepresahujúcou dvojnásobok priemernej výšky obnovovaného lesného porastu možno použiť vtedy, ak sa tým nenaruší dosiahnutie obnovného cieľa, stabilita lesných porastov a plnenie verejnoprospešných funkcií lesa. Použije sa najmä v
a)
lesných porastoch, v ktorých skutočný prírastok výrazne poklesol pod možný prírastok stanovišťa,
b)
preriedených alebo zaburinených lesných porastoch, v ktorých zanikla možnosť prirodzenej obnovy,
c)
lesných porastoch nevhodných z hľadiska pôvodu ich drevín,
d)
lesných porastoch, v ktorých ciele hospodárenia a verejnoprospešné záujmy nemožno dosiahnuť iným spôsobom (napríklad z technologických dôvodov).
(2)
Hospodársky spôsob holorubný maloplošnej formy v blízkom okolí sídlisk, verejných dopravných zariadení a turistických oblastí možno použiť len vtedy, ak sa tým výrazne nenaruší charakter a estetický vzhľad krajiny.
(3)
Hospodársky spôsob holorubný veľkoplošnej formy s veľkosťou holorubu do piatich ha možno použiť iba v lesných porastoch ustanovených zákonom. Túto formu hospodárskeho spôsobu so šírkou rubu nad dve priemerné výšky obnovovaného lesného porastu do výmery troch ha možno použiť vtedy, ak sa tým nenaruší dosiahnutie obnovného cieľa a ekologická hodnota lesného prostredia, najmä ak ide o
a)
preriedené a zaburinené lesné porasty, v ktorých zanikla možnosť prirodzenej obnovy,
b)
previsy, ktoré treba urýchlene vyťažiť,
c)
osamostatnené časti obnovovaných lesných porastov, v ktorých by ďalšie odďaľovanie ťažby zvýšilo možnosť abiotického poškodenia okolitých následných lesných porastov,
d)
agátové porasty.
(4)
V rámci hospodárskeho spôsobu podrastového maloplošnej formy v ochranných lesoch a lesoch osobitného určenia možno použiť účelový výber, a to za podmienok uvedených v prílohe č. 3 tejto vyhlášky.
(5)
Pri zabezpečovaní cieľov integrovaného obhospodarovania lesov možno vo vhodných rastových a porastových podmienkach uplatňovať v jednom poraste i kombinácie hospodárskych spôsobov a ich foriem.
Prechodné a záverečné ustanovenia
§28
(1)
Vyhotovovanie návrhov lesných hospodárskych plánov, ktorých platnosť sa začína rokom 1995, sa dokončí podľa doterajších predpisov a usmernení na vyhotovenie lesného hospodárskeho plánu vydaných ústredným orgánom štátnej správy lesného hospodárstva.
(2)
Ak nie sú podmienky na vyhlásenie užívateľských celkov (§ 3 ods. 2), lesný hospodársky plán sa vyhotoví za lesný hospodársky celok alebo jeho ostávajúcu časť.
§29
Zrušuje sa vyhláška Ministerstva lesného a vodného hospodárstva Slovenskej socialistickej republiky č. 14/1978 Zb. o kategorizácii lesov, spôsoboch hospodárenia a hospodárskej úprave lesov v znení vyhlášky Ministerstva lesného a vodného hospodárstva Slovenskej socialistickej republiky č. 65/1981 Zb. a vyhlášky Ministerstva lesného a vodného hospodárstva Slovenskej socialistickej republiky č. 69/1984 Zb.
§30
Táto vyhláška nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.
Peter Baco v. r.
Príloha č. 1 k vyhláške č. 5/1995 Z. z.
Typologické jednotky ochranného charakteru na zaradenie jednotiek priestorového rozdelenia lesa do kategórie ochranných lesov
Kategória ochranných lesov podľa § 2 ods. 1 písm. a) | |||||||
ZH | RAD | LVS | SLT | HSLT | LT | Názov lesného typu | Limitujúce podmienky na zaradenie do kategórie H |
01 | A | 1 | Q | 104 | 1111 | Dúbrava obmedzeného vzrastu | |
01 | A | 1 | HQ | 107 | 1101 | Lišajníková borovicová dúbrava | |
01 | A | 1 | HQ | 107 | 1102 | Machová borovicová dúbrava | |
01 | A | 1 | PiQ | 107 | 1103 | Kostravovo-machová borovicová dúbrava | |
01 | A | 2 | Fq n | 204 | 2101 | Machová kyslá dubová bučina nst | |
01 | A | 3 | Fq v | 304 | 3101 | Machová kyslá dubová bučina vst | |
01 | A | 4 | Fqa | 404 | 4111 | Extrémna jedľová bučina s dubom | |
01 | A | 4 | QPi v | 407 | 4101 | Lišajníková dubová borina | |
01 | A | 4 | QPi v | 407 | 4102 | Brusnicová dubová borina vst | |
01 | A | 4 | QPi v | 407 | 4103 | Čučoriedková dubová borina vst | |
01 | A | 5 | Fap n | 504 | 5101 | Brusnicová jedľová bučina so smrekom nst | |
01 | A | 5 | Fap n | 504 | 5102 | Sutinová jedľová bučina so smrekom nst | |
01 | A | 5 | PiP n | 514 | 5114 | Morénová borovicová smrečina nst | |
01 | A | 5 | PiP n | 514 | 5116 | Borovicová smrečina na železitých podzoloch nst | |
01 | A | 5 | Pa n | 524 | 5121 | Brusnicová smrečina s jedľou nst | |
01 | A | 5 | Pa n | 524 | 5122 | Sutinová smrečina s jedľou nst | |
01 | A | 5 | PiP n | 584 | 5113 | Borovicová smrečina na glejoch nst | |
01 | A | 6 | Fap v | 604 | 6101 | Brusnicová jedľová bučina so smrekom vst | |
01 | A | 6 | Fap v | 604 | 6102 | Sutinová jedľová bučina so smrekom vst | |
01 | A | 6 | PiP v | 624 | 6111 | Extrémna borovicová smrečina vst | |
01 | A | 6 | Pa v | 634 | 6121 | Sutinová rašeliníková smrečina s jedľou vst | |
01 | A | 6 | Pa v | 634 | 6122 | Brusnicová smrečina s jedľou vst | |
01 | A | 6 | LP n | 644 | 6141 | Sutinová smrekovcová smrečina nst | |
01 | A | 6 | LP n | 644 | 6142 | Kamenitá brusnicová smrekovcová smrečina nst | |
01 | A | 6 | LP n | 644 | 6143 | Smlzová smrekovcová smrečina nst | |
01 | B/C | 6 | AcP n | 627 | 6421 | Úžľabinová javorová smrečina nst | |
01 | c | 1 | CAc n | 117 | 1501 | Zádušníková hrabová javorina nst | |
01 | c | 1 | CAc n | 117 | 1502 | Cesnačková hrabová javorina nst | |
01 | c | 2 | CAc v | 217 | 2501 | Kamenitá hrabová javorina vst | |
01 | c | 2 | CAc v | 217 | 2502 | Hluchavková hrabová javorina vst | |
01 | c | 2 | CAc v | 217 | 2503 | Zádušníková hrabová javorina vst | |
01 | c | 2 | TAc n | 317 | 3501 | Balvanovitá lipová javorina nst | |
01 | c | 3 | TAc n | 317 | 3502 | Kamenitá lipová javorina nst | |
01 | c | 3 | TAc n | 317 | 3503 | Cesnačková hrebeňová lipová javorina nst | |
01 | c | 3 | TAc n | 317 | 3504 | Vápencová lipová javorina nst | |
01 | c | 3 | TAc n | 317 | 3505 | Mesačnicová podsvahová lipová javorina nst | |
01 | c | 3 | TAc n | 317 | 3506 | Marinková živná lipová javorina nst | |
01 | c | 3 | TAc n | 317 | 3507 | Ostricová lipová javorina nst | |
01 | c | 4 | TAc v | 417 | 4501 | Balvanovitá lipová javorina vst | |
01 | c | 4 | TAc v | 417 | 4502 | Kamenitá lipová javorina vst | |
01 | c | 4 | TAc v | 417 | 4503 | Vápnitá lipová javorina vst | |
01 | c | 4 | TAc v | 417 | 4504 | Mesačnicová lipová javorina vst | |
01 | c | 4 | TAc v | 417 | 4505 | Zubačková lipová javorina vst | |
01 | c | 4 | TAc v | 417 | 4506 | Cesnačková hrebeňová lipová javorina vst | |
01 | c | 5 | FrAc n | 517 | 5501 | Hrebeňová mesačnicová jaseňová javorina nst | |
01 | c | 5 | FrAc n | 517 | 5502 | Sutinová mesačnicová jaseňová javorina nst | |
01 | c | 5 | FrAc n | 517 | 5503 | Úžľabinová deväťsilová jaseňová javorina nst | |
01 | c | 6 | FrAc v | 617 | 6501 | Hrebeňová mesačnicová jaseňová javorina vst | |
01 | c | 6 | FrAc v | 617 | 6502 | Sutinová mesačnicová jaseňová javorina vst | |
01 | c | 6 | FrAc v | 617 | 6503 | Úžľabinová deväťsilová jaseňová javorina vst | |
01 | c | 6 | AAc v | 637 | 6511 | Roklinová jedľová javorina vst | |
01 | D | 1 | CoQ | 101 | 1601 | Skalné-sutinové stepi | |
01 | D | 1 | CoQ pub | 101 | 1602 | Drieňová dúbrava s dubom plstnatým | |
01 | D | 2 | CoQ fag | 201 | 2601 | Drieňová dúbrava s bukom | |
01 | D | 2 | FQ de | 201 | 2611 | Extrémna dealpínska buková dúbrava | |
01 | D | 2 | FQ de | 201 | 2612 | Trávnatá dealpínska buková dúbrava | |
01 | D | 2 | Pide n | 203 | 2621 | Dealpínska borina nst | |
01 | D | 3 | CoF | 301 | 3601 | Drieňová bučina | |
01 | D | 3 | QF de | 301 | 3611 | Dealpínska dubová bučina | |
01 | D | 3 | Pide v | 303 | 3621 | Dealpínska borina vst | |
01 | D | 4 | Fde n | 401 | 4601 | Extrémna vápencová bučina nst | |
01 | D | 4 | Fde n | 401 | 4602 | Sutinová vápencová bučina nst | |
01 | D | 5 | Fde v | 501 | 5601 | Extrémna vápencová bučina vst | |
01 | D | 5 | Fde v | 501 | 5602 | Sutinová vápencová bučina vst | |
01 | D | 5 | PPide | 521 | 5611 | Vápencová (dealpínska) smreková borina s mrvicou | |
01 | D | 5 | PPide | 521 | 5612 | Kamenitá vápencová (dealpínska) smreková borina | |
01 | D | 5 | PAc | 531 | 5631 | Extrémna smreková javorina | |
01 | D | 6 | FP n | 601 | 6601 | Extrémna hrebeňová buková smrečina nst | |
01 | D | 6 | FP n | 601 | 6602 | Svahová sutinová buková smrečina nst | |
01 | D | 6 | Pac | 621 | 6631 | Extrémna hrebeňová smrečina s javorom | |
01 | D | 6 | Pac | 621 | 6632 | Svahová sutinová smrečina s javorom | |
01 | D | 6 | PiL n | 689 | 6611 | Smrekovcová borina nst | |
01 | a | 6 | AP | 614 | 0021 | Rašelinovo-glejová jedľová smrečina | |
01 | a | 6 | AP | 614 | 0022 | Oglejená jedľová smrečina | |
01 | a | 6 | AP | 614 | 0023 | Rašelinová jedľová smrečina | |
01 | a | 6 | BA1 | 622 | 0012 | Brezová jelšina na fluvioglaciále | |
01 | a | 6 | BA1 | 622 | 0013 | Brezová jelšina na glejovej pôde | |
01 | a | 6 | BA1 | 622 | 0014 | Brezová jelšina na rašelinovej pôde | |
01 | a | 8 | Pil | 815 | 0031 | Páperníková rašelinová borina | |
01 | a | 8 | Pil | 815 | 0032 | Rojovníková rašelinová borina | |
01 | c | 1 | U | 131 | 0961 | Vápnité brestové porasty | |
01 | c | 1 | U | 131 | 0962 | Extrémne porasty na riečnych nivách | |
01 | c | 6 | Ali | 623 | 0911 | Jelšina (jelše sivej) | |
01 | c | 6 | Sf | 633 | 0912 | Vrbina vŕby krehkej |
Kategória ochranných lesov podľa § 2 ods. 1 písm. a) | |||||||
ZH | RAD | LVS | SLT | HSLT | LT | Názov lesného typu | Limitujúce podmienky na zaradenie do kategórie H |
02 | A | 6 | Fap hum | 628 | 6108 | Nízka jedl. bučina so smrekom obmedzeného vzrastu | |
02 | A | 7 | SP | 719 | 7101 | Sutínová rašeliníková jarabinová smrečina | |
02 | A | 7 | SP | 719 | 7102 | Kamenitá brusnicová jarabinová smrečina | |
02 | A | 7 | SP | 719 | 7103 | Smlzová jarabinová smrečina | |
02 | A | 7 | SP | 719 | 7104 | Balvanovitá jarabinová smrečina | |
02 | A | 7 | SP | 719 | 7105 | Jarabinová smrečina na hornej hranici lesa | |
02 | A | 7 | SP | 719 | 7108 | Jarabinová smrečina na alúviách | |
02 | A | 7 | SP | 729 | 7101 | Sutínová rašeliníková jarabinová smrečina | |
02 | A | 7 | SP | 729 | 7102 | Kamenitá brusnice vá jarabinová smrečina | |
02 | A | 7 | SP | 729 | 7103 | Smlzová jarabinová smrečina | |
02 | A | 7 | SP | 729 | 7104 | Balvanovitá jarabinová smrečina | |
02 | A | 7 | SP | 729 | 7105 | Jarabinová smrečina na hornej hranici lesa | |
02 | A | 7 | SP | 729 | 7106 | Živná jarabinová smrečina | |
02 | A | 7 | SP | 729 | 7107 | Vápencová jarabinová smrečina | |
02 | A | 7 | LP v | 739 | 7101 | Sutinová rašeliníková smrekovcová smrečina | |
02 | A | 7 | LP v | 739 | 7102 | Kamenitá brusnicová smrekovcová smrečina | |
02 | A | 7 | LP v | 739 | 7103 | Smlzová smrekovcová smrečina | |
02 | A | 7 | LP v | 739 | 7104 | Balvanovitá smrekovcová smrečina | |
02 | A | 7 | LP v | 739 | 7105 | Smrekovcová smrečina na hornej hranici lesa | |
02 | A | 7 | LP v | 739 | 7106 | Živná smrekovcová smrečina | |
02 | A | 7 | CP | 749 | 7100 | Limbová smrečina | |
02 | A | 7 | SP | 759 | 7106 | Živná jarabinová smrečina | |
02 | A | 7 | SP | 769 | 7107 | Vápencová jarabinová smrečina | |
02 | A/B | 5 | F hum n | 518 | 5211 | Bučina pod extrémnym klimatickým vplyvom nst | |
02 | A/B | 6 | Fhum v | 618 | 6221 | Horské bučiny obmedzeného vzrastu vst | |
02 | B/C | 5 | FAc hum n | 518 | 5440 | Javorová bučina pod extrémnym klimatickým vplyvom nst | |
02 | B/C | 6 | FAc hum v | 618 | 6411 | Nízka buková javorina vst | |
02 | B/C | 7 | AcP v | 729 | 7401 | Živná javorová smrečina | |
02 | B/C | 7 | AcP v | 729 | 7402 | Čučoriedková (zakyslená) javorová smrečina | |
02 | B/C | 7 | AcP v | 729 | 7403 | Javorová smrečina s papradkou alpskou | |
02 | B/C | 7 | AcP v | 729 | 7404 | Zavlhčená javorová smrečina | |
02 | B/C | 7 | AcP v | 729 | 7405 | Vápencová javorová smrečina | |
02 | B/C | 7 | AcP v | 759 | 7401 | Živná javorová smrečina vst | |
02 | B/C | 7 | AcP v | 759 | 7402 | Čučoriedková (zakyslená) javorová smrečina vst | |
02 | B/C | 7 | AcP v | 759 | 7403 | Javorová smrečina s papradkou alpskou vst | |
02 | B/C | 7 | AcP v | 759 | 7404 | Zavlhčená javorová smrečina vst | |
02 | B/C | 7 | AcP v | 769 | 7405 | Vápencová javorová smrečina vst | |
02 | D | 7 | FP v | 729 | 7601 | Extrémna buková smrečina vst | |
02 | D | 7 | FP v | 729 | 7602 | Hrebeňová buková smrečina vst | |
02 | D | 7 | FP v | 729 | 7603 | Svahová buková smrečina vst | |
02 | D | 7 | FP v | 769 | 7601 | Extrémna buková smrečina vst | |
02 | D | 7 | FP v | 769 | 7602 | Hrebeňová buková smrečina vst | |
02 | D | 7 | FP v | 769 | 7603 | Svahová buková smrečina vst | |
02 | D | 7 | PIL v | 789 | 7611 | Smrekovcová borina vst |
Kategória ochranných lesov podľa § 2 ods. 1 písm. c) | |||||||
ZH | RAD | LVS | SLT | HSLT | LT | Názov lesného typu | Limitujúce podmienky na zaradenie do kategórie H |
03 | A | 8 | M | 820 | 8101 | Kyslá kosodrevina | |
03 | A | 8 | M | 820 | 8104 | Kosodrevina na rašeline | |
03 | A | 8 | PM | 830 | 8102 | Smreková kosodrevina | |
03 | A | 8 | CM | 840 | 8103 | Limbová kosodrevina | |
03 | A | 8 | M | 850 | 8105 | Kosodrevina na tanglovej rendzine | |
03 | B/C | 8 | RM | 860 | 8401 | Ríbezľová kosodrevina | |
03 | D | 8 | M c | 850 | 8601 | Vápencová kosodrevina |
Kategória ochranných lesov podľa § 2 ods. 1 písm. d) | |||||||
ZH | RAD | LVS | SLT | HSLT | LT | Názov lesného typu | Limitujúce podmienky na zaradenie do kategórie H |
04 | A | 2 | Fq n | 295 | 2102 | Metlicovo-čučoriedková kyslá dubová bučina nst | ak je sklon < 40 % |
04 | A | 2 | Fq n | 295 | 2103 | Chlpaňová kyslá dubová bučina nst | ak je sklon < 50 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm |
04 | A | 3 | Fq v | 395 | 3102 | Metlicovo-čučoriedková kyslá dubová bučina vst | ak je sklon < 40 % |
04 | A | 3 | Fq v | 395 | 3103 | Chlpaňová kyslá dubová bučina vst | ak je sklon < 50 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm |
04 | A | 4 | Fqa | 498 | 4112 | Metlicová jedľová bučina s dubom | ak je sklon < 50 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm |
04 | A | 4 | Fa | 499 | 4122 | Kamenitá bučina s jedľou | ak je sklon < 50 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm |
04 | A | 5 | Fap n | 591 | 5103 | Balvanovitá jedľová bučina so smrekom nst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A | 5 | Fap n | 595 | 5104 | Kamenitá trávovitá jedľová bučina so smrekom nst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A | 5 | Facid n | 597 | 5132 | Trávovitá kyslá bučina na vyvrelinách nst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A | 5 | Pa n | 598 | 5123 | Kamenitá smrečina s jedľou nst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A | 6 | Fap v | 694 | 6103 | Balvanovitá čučoriedková jedľová bučina so smrekom vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A | 6 | Fap v | 694 | 6104 | Balvanovitá kysličková jedľová bučina so smrekom vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A | 6 | Fap v | 694 | 6105 | Kamenito-trávovitá jedľová bučina so smrekom vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A | 6 | Pa v | 698 | 6123 | Kamenitá smrečina s jedľou vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A/B | 4 | AQF | 497 | 4202 | Kamenitá jedľovo-dubová bučina | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A/B | 5 | PA n | 590 | 5241 | Trávovitá smreková jedlina nst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A/B | 5 | FA n | 592 | 5209 | Ostricová vápencová buková jedlina | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | A/B | 5 | FA n | 592 | 5210 | Vápencová (nitrofilná) buková jedlina nst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | A/B | 5 | FA n | 593 | 5208 | Oglejená buková jedlina nst | mimo prameníšť a stanovíšť ohrozených zamokrením |
04 | A/B | 5 | PA n | 594 | 5244 | Vápencová smreková jedlina nst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | A/B | 5 | FA n | 595 | 5201 | Trávovitá buková jedlina nst | ak je sklon < 70 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | A/B | 5 | FA n | 596 | 5207 | Kamenitá buková jedlina nst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A/B | 5 | PA n | 599 | 5245 | Kamenitá smreková jedlina nst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A/B | 6 | PA v | 690 | 6234 | Smreková jedlina na kamenitej svahovine vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A/B | 6 | PA v | 690 | 6236 | Kamenitá papradinová smreková jedlina vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A/B | 6 | PA v | 691 | 6231 | Trávovitá smreková jedlina vst | ak je sklon < 70 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | A/B | 6 | FA v | 692 | 6207 | Ostricová vápencová buková jedlina vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | A/B | 6 | FA v | 692 | 6208 | Vápencová nitrofilná buková jedlina vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | A/B | 6 | FA v | 693 | 6206 | Oglejená buková jedlina vst | mimo prameníšť a stanovíšť ohrozených zamokrením |
04 | A/B | 6 | FA v | 695 | 6201 | Trávovitá buková jedlina vst | ak je sklon < 70 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | A/B | 6 | FA v | 696 | 6205 | Kamenitá buková jedlina vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | A/B | 6 | PA v | 697 | 6235 | Vápencová smreková jedlina vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | A/B | 6 | PA v | 699 | 6233 | Zglejená smreková j edlina vst | mimo prameníšť a stanovíšť ohrozených zamokrením |
04 | B | 1 | CQ | 199 | 1310 | Suchá hrabová dúbrava na rôznych horninách | mimo J, JZ a JV expozícií, ak je sklon < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm, pôdny skelet < 50 % |
04 | B | 1 | CQ | 199 | 1312 | Vlkova hrabová dúbrava na rôznych horninách | mimo J, JZ a JV expozícií, ak je sklon < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm, pôdny skelet < 50 % |
04 | B | 2 | FQ | 292 | 2317 | Silno skeletovitá vápencová buková dúbrava | mimo J, JZ a JV expozícií, ak je sklon < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm |
04 | B | 2 | FQ | 293 | 2313 | Oglejená buková dúbrava | mimo stanovíšť ohrozených zamokrením |
04 | B | 2 | FQ | 295 | 2301 | Zakyslená buková dúbrava | ak je sklon < 50 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm |
04 | B | 2 | FQ | 296 | 2314 | Štrkovitá hrebienková nitrofilná buková dúbrava | ak je sklon < 50 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | B | 2 | FQ | 299 | 2302 | Presychavá lipnicová buková dúbrava | mimo J, JZ a JV expozícií, ak je sklon < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm, pôdny skelet < 50 % |
04 | B | 2 | FQ | 299 | 2303 | Presychavá medničková buková dúbrava | mimo J, JZ a JV expozícií, ak je sklon < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm, pôdny skelet < 50 % |
04 | B | 2 | FQ | 299 | 2305 | Kamenitá lipnicová buková dúbrava s chlpaňou | mimo J, JZ a JV expozícií, ak je sklon < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm, pôdny skelet < 50 % |
04 | B | 3 | QF | 392 | 3309 | Vápencová dubová bučina | ak je sklon < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | B | 3 | Fp n | 392 | 3318 | Prilbicová bučina na vápencoch nst | ak je sklon < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | B | 3 | QF | 393 | 3307 | Zavlhčená dubová bučina | mimo stanovíšť ohrozených zamokrením |
04 | B | 3 | Fp n | 393 | 3316 | Zavlhčená bučina nst | mimo stanovíšť ohrozených zamokrením |
04 | B | 3 | QF | 395 | 3301 | Chlpaňová dubová bučina | ak je sklon < 65 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm |
04 | B | 3 | Fp n | 395 | 3311 | Chlpaňová bučina nst | ak je sklon < 65 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm |
04 | B | 3 | QF | 396 | 3310 | Kamenitá medničková dubová bučina | ak je sklon < 65 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm |
04 | B | 3 | Fp n | 396 | 3315 | Kamenitá papradinová bučina nst | ak je sklon < 65 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | B | 4 | Fp v | 492 | 4308 | Prilbicová bučina na vápencoch vst | ak je sklon < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | B | 4 | Ft | 492 | 4317 | Vápencová typická bučina | ak je sklon < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | B | 4 | Fp v | 493 | 4306 | Zavlhčená bučina vst | mimo stanovíšť ohrozených zamokrením a zosuvmi |
04 | B | 4 | Ft | 493 | 4315 | Vlhká typická bučina | mimo stanovíšť ohrozených zamokrením a zosuvmi |
04 | B | 4 | Ft | 493 | 4320 | Ostricovo-kostravová typická bučina | mimo stanovíšť ohrozených zamokrením a zosuvmi |
04 | B | 4 | Fp v | 495 | 4301 | Chlpaňová bučina vst | ak je sklon < 65 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm |
04 | B | 4 | Fp v | 496 | 4305 | Kamenitá papradinová bučina vst | ak je sklon < 65 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | B | 4 | Ft | 496 | 4314 | Kamenitá typická bučina | ak je sklon < 65 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | B | 5 | AF n | 592 | 5308 | Vápencová jedľová bučina nst | ak je sklon < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | B | 5 | AF n | 593 | 5305 | Podmáčaná jedľová bučina nst | mimo stanovíšť ohrozených zamokrením a zosuvmi |
04 | B | 5 | AF n | 596 | 5306 | Kamenitá jedľová bučina nst | ak je sklon < 65 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | B | 6 | AF v | 692 | 6307 | Vápencová jedľová bučina vst | ak je sklon < 50 %, hĺbka pôdy > 50 cm |
04 | B | 6 | AF v | 696 | 6308 | Kamenitá jedľová bučina vst | ak je sklon < 65 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | B/C | 2 | FQ ac | 296 | 2401 | Buková dúbrava s javorom na plytkých pôdach | ak je sklon < 60 %, pôdny skelet < 50 %, hĺbka pôdy > 60 cm |
04 | B/C | 3 | QF til | 396 | 3401 | Chlpaňovo-bažanková dubová bučina s lipou | ak je sklon < 65 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | B/C | 3 | QF til | 396 | 3402 | Medničkovo-bažanková dubová bučina s lipou | ak je sklon < 65 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | B/C | 4 | Ftil | 496 | 4406 | Kamenitá lipová bučina | ak je sklon < 65 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | B/C | 5 | AAc n | 589 | 5409 | Kamenitá jedľová javorina nst | ak je sklon < 65 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | B/C | 5 | FAc n | 593 | 5407 | Buková javorina na bázach svahov nst | ak nejde o poderodované bázy svahov s nebezpečenstvom zosuvu |
04 | B/C | 5 | FAc n | 596 | 5403 | Kamenitá buková javorina nst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | B/C | 5 | FAc n | 596 | 5404 | Mesačnicová buková javorina nst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 30 %, pôdny skelet < 40 % |
04 | B/C | 5 | FAc n | 596 | 5405 | Deväťsilová kamenitá buková javorina nst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 30 %, pôdny skelet < 40 % |
04 | B/C | 6 | AAc v | 688 | 6410 | Kamenitá jedľová javorina vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | B/C | 6 | FAc v | 692 | 6409 | Vápencová buková javorina vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 40 %, pôdny skelet < 50 % |
04 | B/C | 6 | FAc v | 693 | 6408 | Buková javorina na bázach svahov vst | ak nejde o poderodované bázy svahov s nebezpečenstvom zosuvu |
04 | B/C | 6 | FAc v | 696 | 6403 | Mesačnicová buková javorina vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 30 %, pôdny skelet < 40 % |
04 | B/C | 6 | FAc v | 696 | 6404 | Deväťsilová kamenitá buková javorina vst | ak je sklon < 60 %, povrchový skelet < 30 %, pôdny skelet < 40 % |
04 | D | 1 | CoQ car | 191 | 1603 | Drieňová dúbrava s hrabom | ak je sklon < 40 %, hĺbka pôdy > 60 cm a materská hornina nikde nevystupuje na povrch |
04 | D | 1 | CoQ ac | 191 | 1604 | Drieňová dúbrava s javorom | ak je sklon < 40 %, hĺbka pôdy > 60 cm a materská hornina nikde nevystupuje na povrch |
04 | D | 4 | Fde n | 492 | 4603 | Vápencová bučina nst na ťažších pôdach | ak je sklon < 40 %, hĺbka pôdy > 60 % |
04 | D | 4 | Fde n | 492 | 4604 | Trávovitá vápencová bučina nst | ak je sklon < 40 %, hĺbka pôdy > 60 % |
04 | D | 5 | Fde v | 592 | 5603 | Trávovitá vápencová bučina vst | ak je sklon < 40 %, hĺbka pôdy > 60 % |
04 | D | 5 | Fde v | 592 | 5604 | Čučoriedková (kyslá) vápencová bučina vst | ak je sklon < 40 %, hĺbka pôdy > 60 % |
04 | D | 5 | Fde v | 592 | 5605 | Kamenitá vápencová bučina vst | ak je sklon < 40 %, hĺbka pôdy > 60 %, povrchový skelet < 30 % |
04 | a | 1 | BQ | 192 | 0002 | Bezkolencová brezová dúbrava | ak hladina spodnej vody je > 80 cm pod povrchom |
04 | a | 1 | BA1 | 192 | 0011 | Brezová jelšina na viatych kremitých pieskoch | ak hladina spodnej vody je > 80 cm pod povrchom |
04 | c | 1 | SA1 | 196 | 0921 | Žihlavová vŕbová jelšina slatinná | ak hladina spodnej vody je > 50 cm pod povrchom |
04 | c | 1 | SA1 | 196 | 0922 | Ostricová vŕbová jelšina slatinná | ak hladina spodnej vody je > 50 cm pod povrchom |
04 | c | 1 | SA1 | 196 | 0923 | Chrastnicová vŕbová jelšina slatinná | ak hladina spodnej vody je > 50 cm pod povrchom |
04 | c | 1 | SA1 | 196 | 0924 | Trsťová vŕbová jelšina slatinná | ak hladina spodnej vody je > 50 cm pod povrchom |
04 | c | 1 | SA1 | 196 | 0925 | Stavikrvová vŕbová jelšina štrková | ak hladina spodnej vody je > 50 cm pod povrchom |
04 | c | 3 | FrAl | 399 | 0901 | Jaseňová jelšina | ak nejde o prameništia s nebezpečenstvom odtrhnutia svahu |
Na zaradenie do ochranných lesov stačí splnenie jednej podmienky.
Bez ohľadu na lesný typ možno do ochranných lesov zaradiť porasty s nasledujúcimi špecifikami:
Kód | Názov špecifiká |
B | pásy brehoochranných porastov |
L | lavínami ohrozené porasty |
P | poddolované porasty |
T | vetrolamy |
V | výmole |
Z | zosuvy |
Príloha č. 2 vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 5/1995 Z. z.
Charakteristika pásiem ohrozenia imisiami
Časti lesov pod vplyvom imisií sa zaraďujú do nasledovných pásiem ohrozenia:
A pásmo
Charakteristika
Plochy s výrazným dlhodobým imisným zaťažením na exponovaných lokalitách vystavených intenzívnemu prúdeniu vzduchu od imisných zdrojov (lokálnych i z diaľkového prenosu).
Na vymedzenie pásma slúžia tieto pomocné charakteristiky s orientačnými hraničnými hodnotami:
- životnosť porastov pre modelové smrekové porasty do 20 rokov od začiatku intenzívneho pôsobenia imisií (Grek a kol.,1991);
- hodnota pH; pri zásaditom imisnom type podľa Greka a kol. (1991) je to pH nad 9, pri kyslom imisnom type je to dokázateľný výrazný rozdiel oproti prirodzenému rozpätiu pH pre príslušný pôdny typ;
- výrazné prekročenie obsahu škodlivých látok a ťažkých kovov oproti ich hraničným hodnotám a prirodzenému obsahu v príslušnom pôdnom type, resp. v asimilačných orgánoch drevín;
- výrazné narušenie kolobehu prístupných živín pod vplyvom imisií oproti prirodzenému kolobehu;
- prevažujúci stupeň poškodenia lesných porastov 3 - 4 (silne poškodené až odumierajúce);
- prevažujúci stupeň ekologickej stability lesných porastov 3 - 4 (veľmi narušené až nestabilné ekosystémy).
V prípade dostupnosti údajov sa pri vymedzovaní pásiem zohľadňuje aj
- imisný typ,
- koncentrácia SO2 v ovzduší v mikrogramoch . m-3,
- ročný priemer NOx v mikrogramoch . m-3,
- množstvo O3 v mikrogramoch . m-3.
B pásmo
Charakteristika
Plochy v rovnakých imisných podmienkach ako pásmo A, ale v lepších ekologických podmienkach, na menej exponovaných lokalitách čiastočne chránených proti priamemu prúdeniu vzduchu od imisných zdrojov.
Na vymedzenie pásma slúžia tieto pomocné charakteristiky s orientačnými hraničnými hodnotami:
– životnosť porastov pre modelové smrekové porasty do 40 rokov od začiatku intenzívneho pôsobenia imisií (Grek a kol.,1991);
– hodnota pH; pri zásaditom imisnom type podľa Greka a kol. (1991) je to pH 8 - 9, pri kyslom imisnom type je to dokázateľný výrazný rozdiel oproti prirodzenému rozpätiu pH pre príslušný pôdny typ;
– výrazné prekročenie obsahu škodlivých látok a ťažkých kovov oproti ich hraničným hodnotám a prirodzenému obsahu v príslušnom pôdnom type, resp. v asimilačných orgánoch drevín;
– výrazné narušenie kolobehu prístupných živín pod vplyvom imisií oproti prirodzenému kolobehu;
– prevažujúci stupeň poškodenia lesných porastov 2 - 3 (stredne až silne poškodené);
– prevažujúci stupeň ekologickej stability lesných porastov 2 - 3 (stredne narušené až veľmi narušené ekosystémy).
V prípade dostupnosti údajov sa pri vymedzovaní pásiem zohľadňuje aj
- imisný typ,
- koncentrácia SO2 v ovzduší v mikrogramoch . m-3,
- ročný priemer NOx v mikrogramoch . m-3,
- množstvo O3 v mikrogramoch . m-3.
C pásmo
Charakteristika
Plochy v priaznivejších ekologických podmienkach s nižším imisným zaťažením.
Na vymedzenie pásma slúžia tieto pomocné charakteristiky s orientačnými hraničnými hodnotami:
- životnosť porastov pre modelové smrekové porasty do 40 - 60 rokov od začiatku intenzívneho pôsobenia imisií (Grek a kol.,1991);
- hodnota pH; pri zásaditom imisnom type podľa Greka a kol. (1991) je to pH 7,2 - 8,0, pri kyslom imisnom type je to dokázateľný rozdiel oproti prirodzenému rozpätiu pH pre príslušný pôdny typ;
- značný nedostatok prístupných živín oproti optimu v porovnaní s prirodzeným výskytom v príslušnom pôdnom type;
- prekročenie obsahu škodlivých látok a ťažkých kovov oproti ich hraničným hodnotám a prirodzenému obsahu v príslušnom pôdnom type, resp. v asimilačných orgánoch drevín;
- narušenie kolobehu prístupných živín pod vplyvom imisií oproti prirodzenému kolobehu;
- prevažujúci stupeň poškodenia lesných porastov 1 - 2 (mierne až stredne poškodené);
- prevažujúci stupeň ekologickej stability lesných porastov 1 - 2 (mierne narušené až stredne narušené ekosystémy).
V prípade dostupnosti údajov sa pri vymedzovaní pásiem zohľadňuje aj
- imisný typ,
- koncentrácia SO2 v ovzduší v mikrogramoch . m-3,
- ročný priemer NOx v mikrogramoch . m-3 ,
- množstvo O3 v mikrogramoch . m-3.
D pásmo
Charakteristika
Chránené údolné polohy v rôznych nadmorských výškach s nízkym imisným zaťažením a nízkou úrovňou znečistenia ovzdušia.
Na vymedzenie pásma slúžia tieto pomocné charakteristiky s orientačnými hraničnými hodnotami:
- životnosť porastov pre modelové smrekové porasty do 60 - 80 rokov od začiatku intenzívneho pôsobenia imisií (Grek a kol.,1991);
- hodnota pH; pri zásaditom imisnom type podľa Greka a kol. (1991) je to pH pod 7,2;
- mierne prekročenie obsahu škodlivých látok a ťažkých kovov oproti ich hraničným hodnotám a prirodzenému obsahu v príslušnom pôdnom type, resp. v asimilačných orgánoch drevín;
- narušenie kolobehu prístupných živín pod vplyvom imisií oproti prirodzenému kolobehu;
- prevažujúci stupeň poškodenia lesných porastov 1 (mierne poškodené);
- prevažujúci stupeň ekologickej stability lesných porastov 1 (mierne narušené ekosystémy).
V prípade dostupnosti údajov sa pri vymedzovaní pásiem zohľadňuje aj
- imisný typ,
- koncentrácia SO2 v ovzduší v mikrogramoch . m-3,
- ročný priemer NOx v mikrogramoch . m-3 ,
- množstvo O3 v mikrogramoch . m-3.
Príloha č. 3 vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 5/1995 Z. z.
Prehľad hospodárskych spôsobov, ich foriem a uplatňovaných obnovných rubov
Hospodársky spôsob | Forma hospodárskeho spôsobu | Obnovné ruby a ich tvary | Hraničné hodnoty plôch a šírok pásov obnovných prvkov |
Podrastový | Maloplošná | Maloplošný clonný rub | Maximálna výmera 3,0 ha |
- pásový | Šírka pásov do dvoch výšok obnovovaného porastu | ||
- klinový | Základňa klinu maximálne na dve výšky obnovovaného | ||
porastu | |||
- nepravidelný zonálny | Výmera do 3,0 ha | ||
clonný rub | |||
- skupinový | |||
Kombinácia clonného rubu | |||
do 3,0 ha s okrajovým | |||
Skupinovitý clonný rub | |||
(Gayer, bavorská kombinácia) | |||
Okrajový clonný rub | Pásový clonný rub do dvoch výšok | ||
(Wagner, Wanselow) | |||
Klinovitý okrajovo-clonný rub | |||
(Kautz Eberhard Philipp- | |||
-Kurzov) | |||
Účelový výber | Princíp výberu sa podriaďuje funkčnému účinku | ||
pri uplatňovaní princípu hos- | ochranných lesov a lesov osobitného určenia. Obnovná | ||
podárskeho spôsobu podras- | doba dlhšia ako 50 rokov až nepretržitá | ||
tového v ochranných lesoch | |||
a lesoch osobitného určenia | |||
Veľkoplošná | Veľkoplošný clonný rub | Maximálna výmera 5,0 ha | |
- na celej ploche (pri výmere | |||
do 5,0 ha) ucelenej časti (porastu) | |||
- na pásoch alebo | Šírka pásov alebo základňa klinov nad dve výšky | ||
pretiahnutých klinoch | obnovovaného porastu, maximálne 100 m | ||
Výberkový | Stromová | Výberkový rub jednotlivýv zmysle výberkových princípov | Uskutočňuje sa po celej ploche porastu |
Skupinová | Výberkový rub skupinovýnepravidelne rozmiestnený | Pri celkovej obnovnej dobe nad 50 rokov, čiastkovej nad 20 rokov pri výmere skupín do 0,20 ha | |
Holorubný | Maloplošná | Maloplošný holorub | Maximálna výmera 3,0 ha |
v pásoch a iných tvaroch | Šírka pásov do dvoch výšok obnovovaného porastu | ||
(pásový holorub, priraďovanie | Vzdialenosť medzi prvkami minimálne dvojnásobok šírky | ||
v jednom aj oboch smeroch) | uplatňovaného holorubného prvku | ||
Skupinový holorub | Tvar sa prispôsobuje technológii ťažby, smeru stínky | ||
rôzneho tvaru (kruh, elipsa, | a vyťahovaniu dreva | ||
trojuholník a iné) | Skupiny do 0,2 ha rôzneho tvaru | ||
Velkoplošná | Veľkoplošný holorub | Maximálna výmera 5,0 ha | |
- v pásoch | Šírka pásov nad dve výšky obnovovaného porastu, šírka | ||
pásu maximálne 100 m | |||
- na celej ploche - na plochách iného tvaru | Ak nepresahuje 5,0 ha Všetky tvarové odlišnosti môžu mať na kyslých, suchých | ||
(oválny tvar, štvoruholník, | a chudobných stanovištiach variant s výstavkami slnných | ||
nepravidelný tvar podlá | ihličnanov | ||
konfigurácie terénu, klin) |
Príloha č. 4 vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 5/1995 Z. z.
A)
Ťažbové percentá na odvodenie výšky obnovnej ťažby podľa vekových stupňov
Počet desaťročí, o ktoré je vekový stupeň vzdialený od rubnej doby | Obnovná doba (roky) | ||||
10 | 20 | 30 | 40 | 50 | |
- 4 | - | - | - | - | 2 |
- 3 | - | - | 4 | 12 | 18 |
- 2 | 12 | 25 | 30 | 29 | 25 |
- 1 | 86 | 67 | 50 | 40 | 33 |
+ 1 | 100 | 100 | 88 | 67 | 50 |
+ 2 | 100 | 100 | 100 | 100 | 88 |
+ 3 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
B)
Empirické ťažbové percentá pre vysoké lesy
Rubná doba | Drevina | Vekový stupeň | ||||||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | ||
80 | - | 1 | 5 | 21 | 33 | 43 | 56 | 75 | 100 | - | - | - |
90 | - | - | 1 | 7 | 22 | 32 | 45 | 63 | 100 | - | - | - |
Smrek | - | - | 1 | 8 | 28 | 41 | 49 | 55 | 61 | 66 | 69 | |
Jedľa | - | - | 1 | 5 | 29 | 40 | 48 | 54 | 61 | 66 | 70 | |
100 | Borovica | - | - | 2 | 10 | 32 | 45 | 50 | 53 | 54 | 55 | 55 |
Buk | - | - | 1 | 5 | 27 | 40 | 48 | 53 | 55 | 55 | 55 | |
Dub | - | - | 1 | 5 | 21 | 32 | 41 | 48 | 54 | 59 | 63 | |
Smrek | - | - | 1 | 5 | 18 | 29 | 38 | 45 | 50 | 55 | 58 | |
Jedľa | - | - | 1 | 3 | 17 | 28 | 38 | 44 | 49 | 53 | 55 | |
110 | Borovica | - | - | 1 | 6 | 22 | 32 | 38 | 43 | 46 | 47 | 48 |
Buk | - | - | 1 | 3 | 16 | 28 | 39 | 46 | 49 | 50 | 50 | |
Dub | - | - | - | 3 | 12 | 23 | 35 | 42 | 47 | 52 | 54 | |
Smrek | - | - | 1 | 2 | 7 | 17 | 28 | 36 | 40 | 44 | 47 | |
Jedľa | - | - | 1 | 1 | 6 | 17 | 27 | 33 | 37 | 40 | 41 | |
120 | Borovica | - | - | 1 | 2 | 11 | 19 | 26 | 33 | 38 | 40 | 41 |
Buk | - | - | 1 | 1 | 5 | 16 | 30 | 39 | 43 | 45 | 46 | |
Dub | - | - | - | 1 | 4 | 14 | 28 | 37 | 41 | 44 | 46 |
1)
§ 27 ods.1 písm. g) Zákona Slovenskej národnej rady č. 100/1977 Zb. o hospodárení v lesoch a štátnej správe lesného hospodárstva v znení zákova Slovenskej národnej rady č. 510/1991 Zb.
2)
§ 19 zákona č. 138/1973 Zb. o vodách (vodný zákon).
3)
§ 9 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 272/1994 Z. z. o ochrane zdravia ľudí.
4)
§ 8 zákona č. 23/1962 Zb. o poľovníctve.
5)
§ 13 a 14 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 287/1994 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.
6a)
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 49/1997 Z. z., ktorým sa vyhlasujú oblasti lesov.
6b)
§ 2a zákona Slovenskej národnej rady č. 100/1977 Zb. o hospodárení v lesoch a štátnej správe lesného hospodárstva v znení neskorších predpisov.
6c)
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 215/1995 Z. z. o geodézii a kartografii.
7)
Zákon č. 142/1991 Zb. o česko-slovenských technických normách v znení zákona č. 632/1992 Zb.
7a)
§ 3 ods. 4 zákona Slovenskej národnej rady č. 100/1977 Zb. v znení neskorších predpisov.
7b)
§ 4 zákona Slovenskej národnej rady č. 100/1977 Zb. v znení neskorších predpisov.