Inteligentné zákony pre účtovníkov
Uvádzacia cena

Vyhláška Národnej banky Slovenska o vydaní bankoviek po 50 Sk a o stiahnutí okolkovaných bankoviek po 50 Kčs z obehu 1993

Znenie účinné: od 15.08.1993 do 31.12.2008 Neplatné znenie pre dnes
Časové verzie:

Predpis bol zrušený predpisom 387/2008 Z. z.

179/1993 Z. z.
Časová verzia predpisu účinná od 15.08.1993 do 31.12.2008
179
VYHLÁŠKA
Národnej banky Slovenska
z 23. júla 1993
o vydaní bankoviek po 50 Sk a o stiahnutí okolkovaných bankoviek po 50 Kčs z obehu
Národná banka Slovenska podľa § 17 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska ustanovuje:
§1
Dňom 30. augusta 1993 sa vydávajú do obehu bankovky po 50 Sk vzoru 1993 (ďalej len „bankovka“).
§2
(1)
Bankovka je 68 mm široká a 134 mm dlhá. Prípustná tolerancia v jej šírke a dĺžke je ± 1,5 mm. Bankovka je vytlačená na prírodne sfarbenom papieri s lokálnym stupňovitým vodoznakom a ochranným polyesterovým prúžkom.
(2)
Stupňovitý vodoznak je umiestnený na 38 mm širokom nepotlačenom okraji bankovky (ďalej len „kupón“) a tvorí ho fiktívny portrét svätého Metoda.
(3)
Ochranný polyesterový prúžok v šírke 0,9 mm je zapustený do papiera v smere rovnobežnom s kratšou stranou bankovky po celej jej šírke vľavo od polovice bankovky. Na prúžku je umiestnený opakujúci sa mikrotext „NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA“.
(4)
V pravom hornom rohu hlavného tlačového obrazca na líci bankovky a v ľavom hornom rohu hlavného tlačového obrazca na rube bankovky je v modrom kosodĺžniku umiestnená ochranná sútlačová značka, vytlačená technikou tlače z plochy, ktorá pri pohľade na bankovku z lícnej strany v priehľade proti svetlu vytvára biele písmeno „S“ v modrom poli.
§3
(1)
Na líci bankovky je v pravej časti tlačového obrazca fiktívny dvojportrét svätého Cyrila z profilu a svätého Metoda spredu, pričom hlava svätého Cyrila zboku je čiastočne prekrytá hlavou svätého Metoda. Strednou časťou portrétu prechádza široký modrý svetelný pruh. Portrét je vytlačený tlačou z hĺbky v tmavosivej farbe a v strednej časti portrétu v tmavomodrej farbe. Vpravo dole od portrétu smerom k pravému dolnému rohu tlačového obrazca je umiestnená geometricky lomená ornamentálna plocha s krížom vytlačená tlačou z hĺbky. V spodnej časti ornamentálnej plochy je v smere zdola nahor súbežne s kratšou stranou bankovky negatívne vyznačené malé hodnotové číslo „50“, za ktorým je umiestnený v rovnakom smere orientovaný skrytý obrazec, ktorý pri určitom uhle dopadu svetla vytvára tmavú alebo svetlú skratku názvu meny Slovenskej republiky „Sk“. Na pravom okraji tlačového obrazca je 5 mm široký biely okraj potlačený v hornej a dolnej časti ochrannou líniovou štruktúrou. V nepotlačenej strednej časti je v smere zdola nahor drobným písmom umiestnené meno autora výtvarného návrhu bankovky „J. BUBÁK DEL.“ (nakreslil), názov emisnej banky „© NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA“ a meno autora ryteckého prepisu dvojportrétu „R. BECKERS SC.“ (vyryl). Mená a názov emisnej banky sú vytlačené modrou farbou tlačou z plochy.
(2)
V ľavej hornej časti tlačového obrazca je tlačou z hĺbky tmavosivou farbou vytlačené veľké číslo „50“ označujúce nominálnu hodnotu bankovky. Plocha číslic je vyplnená drobným rastrom. Pod veľkým hodnotovým číslom je v smere zdola nahor súbežne s ľavou stranou tlačového obrazca umiestnený v dvoch riadkoch text slovne označujúci nominálnu hodnotu bankovky „PÄŤDESIAT SLOVENSKÝCH KORÚN“, pod ním je vytlačený mikrotextový riadok zložený z viacnásobne sa opakujúceho textu „50 Sk“. Vľavo od portrétu svätého Cyrila sú v dolnej časti bankovky v dvoch riadkoch umiestnené mená osobností zobrazených na bankovke „SV. CYRIL A SV. METOD“. Texty sú vytlačené tlačou z hĺbky tmavomodrou farbou. V ľavom hornom rohu tlačového obrazca je cez prevažnú časť veľkého hodnotového čísla umiestnená obdĺžniková ochranná striebristolesklá metalická plocha prerušovaná zvislým lineárnym rastrom. Obdobná menšia metalická plocha sa nachádza v dolnej časti bankovky. Obidve metalické plochy sú spojené tenkými zvislými metalickými linkami, ktoré sú v dolnej časti prerušené modrým geometrickým prvkom. Farebný geometrický svetelný pruh, tvorený modelovaným lineárnym rastrom, smeruje z ľavej dolnej časti tlačového obrazca, šikmo hore prechádza tvárovou časťou portrétu svätého Cyrila až do stredu bankovky, kde sa lomí a pokračuje vodorovne do portrétu svätého Metoda. Farebný geometrický svetelný pruh plynulo prechádza vľavo od tváre svätého Cyrila zo žiarivej tyrkysovomodrej do jasnomodrej farby. Pozadie v kombinácii farieb modrosivej, sivohnedej, tyrkysovej a jasnomodrej je vytvorené drobnými rastrami v podtlači, z ktorých dominujúce sú zvislé linky. Striebristolesklá metalická plocha, farebný geometrický svetelný pruh a podtlače v pozadí sú vytlačené tlačou z plochy.
(3)
V ľavej časti kupónu je v smere zdola nahor súbežne s kratšou stranou bankovky umiestnený názov emisnej banky „NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA“. V pravej dolnej časti kupónu je hmatová značka pre nevidiacich, ktorú tvoria dva body s priemerom 1,5 mm umiestnené nad sebou vo vzdialenosti 2 mm. Uvedený text aj hmatové značky pre nevidiacich sú vytlačené tlačou z hĺbky tmavomodrou farbou. Kupón je v hornej a dolnej časti potlačený ochrannou líniovou štruktúrou, ktorá nadväzuje na metalickú plochu v hlavnom tlačovom obrazci. Ochranná líniová štruktúra je vytlačená tlačou z plochy a plynule prechádza zo svetlej sivohnedej do sivomodrej farby.
(4)
Označenie série bankovky veľkým písmenom abecedy a poradovým číslom bankovky je vytlačené vo vodorovnom smere vpravo dole pod portrétom svätého Metoda čiernou farbou a v zvislom smere zhora nadol v pravom hornom rohu kupónu tmavomodrou farbou. Obidve označenia série a poradové čísla sú vytlačené tlačou z výšky. Číslice vodorovne situovaného poradového čísla bankovky sa smerom zľava doprava zväčšujú.
§4
(1)
Na rube bankovky sú zobrazené dve ruky, medzi ktorými je sedem písmen hlaholiky ako symbol daru svätého Cyrila a svätého Metoda starým Slovanom. Medzi prstami rúk sa prelína zrkadlovo obrátená silueta starobylého stredovekého kostolíka z Drážoviec ako symbol raného kresťanstva na našom území. Cez hlavný motív hlavného tlačového obrazca prechádza smerom z ľavého dolného okraja do stredu modrý geometricky lomený svetelný pruh. Farba pruhu prechádza z jasnomodrej do žiarivej tyrkysovomodrej farby. Kresba hlavného obrazca v modrom pruhu je tmavomodrá a mimo pruhu čierna a je vytlačená tlačou z plochy. V ľavom dolnom rohu modrého svetelného pruhu je negatívne malé hodnotové číslo „50“. V pravom dolnom rohu hlavného tlačového obrazca je štátny znak Slovenskej republiky, nad ktorým je v smere zhora nadol súbežne s kratšou stranou bankovky umiestnené veľké hodnotové číslo „50“ označujúce nominálnu hodnotu bankovky. Plocha jeho číslic je vyplnená mikrotextom s opakujúcim sa nápisom „:NBS:“, ktorý sa smerom k dolnej hrane číslic postupne stráca. Podtlač bankovky na pozadí hlavného tlačového obrazca je vytvorená drobnými rastrami, medzi ktorými dominujú zvislé linky. Podtlač v kombinácii modrosivej, sivohnedej, tyrkysovej a jasnomodrej farby je vytlačená tlačou z plochy. Na ľavom okraji hlavného tlačového obrazca je 5 mm široký biely okraj potlačený v hornej a dolnej časti svetlou sivohnedou farbou technikou tlače z plochy, v ktorom je viacriadkový negatívny mikrotext s mnohonásobne sa opakujúcim textom „NBS 50“. V nepotlačenej strednej časti je v smere zhora nadol drobným písmom vytlačené meno autora výtvarného návrhu rubovej strany bankovky „J. BUBÁK DEL.“ a názov tlačiarne, ktorá vytlačila bankovky „B A BANKNOTE“. Obidva texty sú vytlačené modrou farbou technikou tlače z plochy.
(2)
V pravej časti kupónu je v smere zhora nadol pozdĺžne s kratšou stranou bankovky umiestnený nápis „NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA“, v ľavej časti kupónu v rovnakom smere orientovaný text „V BRATISLAVE, 1. AUGUSTA 1993“ a faksimile podpisov členov Bankovej rady Národnej banky Slovenska Tkáča a Mathesa. Texty na kupóne sú vytlačené tmavomodrou farbou a faksimile podpisov čiernou farbou technikou tlače z plochy. Horná a dolná časť kupónu je potlačená technikou tlače z plochy a jej farba prechádza zo svetlej sivomodrej do svetlej sivohnedej farby.
§5
(1)
Okolkované bankovky po 50 Kčs1) prestávajú byť zákonnými peniazmi na území Slovenskej republiky 31. októbrom 1993.
(2)
Národná banka Slovenska a banky2) so sídlom v Slovenskej republike vymieňajú bankovky uvedené v odseku 1 za zákonné peniaze od 1. novembra 1993 do 28. februára 1994.
§6
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 15. augustom 1993.
Marián Tkáč v. r.
1)
Vyhláška Federálneho ministerstva financií č. 68/1987 Zb. o vydaní bankoviek po 50 Kčs. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 26/1993 Z. z. o opatreniach na zabezpečenie prechodu česko-slovenskej meny na slovenskú menu a o zmene a doplnení devízového zákona. Vyhláška Národnej banky Slovenska č. 28/1993 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 26/1993 Z. z. o opatreniach na zabezpečenie prechodu česko-slovenskej meny na slovenskú menu a o zmene a doplnení devízového zákona.
2)
§ 1 ods. 1 zákona č. 21/1992 Zb. o bankách.