Predpis bol zrušený predpisom 387/1996 Z. z.
455/1992 Zb.
Časová verzia predpisu účinná od 25.09.1992 do 31.12.1996
455
VYHLÁŠKA
Ministerstva práce a sociálnych vecí Slovenskej republiky
z 10. septembra 1992,
ktorou sa ustanovujú bližšie podmienky postupu pri dojednávaní dohody medzi okresným úradom práce a zamestnávateľom o obmedzení prevádzkovej činnosti v súvislosti s prechodom na nový podnikateľský program
Ministerstvo práce a sociálnych vecí Slovenskej republiky po dohode s Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky podľa § 31 ods. 4 zákona č. 1/1991 Zb. o zamestnanosti v znení zákona č. 231/1992 Zb. ustanovuje:
§1
(1)
Táto vyhláška upravuje bližšie podmienky postupu pri dojednávaní dohody medzi okresným úradom práce a zamestnávateľom1) o obmedzení prevádzkovej činnosti na prechodnú dobu (ďalej len „dohoda“) a poskytnutí príspevku na čiastočnú úhradu náhrady mzdy poskytovanej zamestnancom podľa pracovnoprávnych predpisov v súvislosti s prechodom na nový podnikateľský program2) (ďalej len „príspevok“).
(2)
Vyhláška sa nevzťahuje na zamestnancov, ktorí vykonávajú práce vo vedľajšom pracovnom pomere.3)
§2
(1)
Návrh na uzavretie dohody o poskytnutí príspevku v súvislosti s prechodom na nový podnikateľský program (ďalej len „návrh“) podáva zamestnávateľ okresnému úradu práce príslušnému podľa sídla prevádzkárne (organizačnej zložky).
(2)
Návrh zamestnávateľa obsahuje najmä:
a)
názov zamestnávateľa, sídlo, identifikačné číslo, predmet činnosti,
b)
projekt nového podnikateľského programu,
c)
technické a ekonomické opatrenia prijaté v súvislosti s prechodom na nový podnikateľský program,
d)
ekonomické odôvodnenie perspektívnosti nového podnikateľského programu a zabezpečenie trhu (odbytu),
e)
rozsah a dobu obmedzenia jeho prevádzkovej činnosti a rozsah určeného týždenného pracovného času,
f)
celkový počet zamestnancov a počet a okruh tých zamestnancov (vybrané profesie), ktorých sa obmedzenie prevádzkovej činnosti bude týkať, zmeny v kvalifikačnej štruktúre zamestnancov, opatrenia prijaté na zmiernenie nepriaznivých dôsledkov pre zamestnancov, ktorí budú v dôsledku prechodu na nový podnikateľský program uvoľňovaní,
g)
predpokladaný rozsah náhrady mzdy.
(3)
K návrhu zamestnávateľ priloží písomnú dohodu dojednanú s príslušným odborovým orgánom,4) pokiaľ táto bola uzavretá.
§3
Príspevok môže byť dohodnutý, ak ide o obmedzenie prevádzkovej činnosti v súvislosti s prechodom na nový podnikateľský program, maximálne vo výške:
a)
40 % úhrady náhrad mzdy zamestnancom, ktoré im patria podľa § 130 ods. 1 Zákonníka práce,
b)
75 % úhrady náhrad mzdy zamestnancom, ktoré im patria podľa dohody uzavretej s odborovým orgánom alebo podľa stanov príslušného družstva.5)
§4
Okresný úrad práce po kladnom posúdení návrhu môže so zamestnávateľom uzavrieť písomnú dohodu, ktorá okrem náležitostí podľa osobitného predpisu,6) obsahuje ďalej:
a)
označenie účastníkov dohody,
b)
výšku príspevku a percentuálny podiel z celkovej poskytovanej náhrady mzdy,
c)
celkový počet zamestnancov a počet a okruh tých zamestnancov, ktorých sa obmedzenie prevádzkovej činnosti bude týkať, zmenu v počte a kvalifikačnej štruktúre zamestnancov, opatrenia prijaté na dočasné prevedenie zamestnancov na inú prácu a opatrenia na zmiernenie nepriaznivých dôsledkov pre zamestnancov, ktorí budú v dôsledku prechodu na nový podnikateľský program uvoľňovaní,
d)
dobu poskytovania príspevku,
e)
spôsob úhrady príspevku a spôsob zúčtovania poskytnutého príspevku,
f)
záväzok zamestnávateľa o vrátení príspevku v prípade nedodržania dohodnutých podmienok alebo uvedenia nepravdivých skutočností v žiadosti.
§5
Príspevok sa hradí z účelovo určených prostriedkov na zamestnanosť.
§6
Táto vyhláška nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.
Ministerka:
Mgr. Keltošová v. r.
Mgr. Keltošová v. r.
1)
Napr. § 8 ods. 1 Zákonníka práce, § 3 zákona č. 111/1990 Zb. o štátnom podniku, § 2 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník a § 2 zákona č. 445/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon).
2)
5)
§ 226 zákona č. 513/1991 Zb.
6)