79/1989 Zb.
Časová verzia predpisu účinná od 24.07.1989
79
VYHLÁŠKA
Federálneho ministerstva financií
z 29. júna 1989
o vydaní bankoviek po 100 Kčs
Federálne ministerstvo financií podľa § 3 ods. 2 zákona č. 41/1953 Zb. o peňažnej reforme po dohode so Štátnou bankou československou vyhlasuje:
§1
Dňom 1. októbra 1989 sa vydávajú bankovky Štátnej banky československej po 100,- Kčs vzoru 1989.
§2
(1)
100 Kčs bankovka vzoru 1989 (ďalej len „bankovka“) je 67 mm široká a 147 mm dlhá. Je vytlačená na žltkastom papieri s priebežnou tmavočiarou vodotlačou a ochrannými modrými a červenými vláknami uloženými v papieri.
(2)
Vodotlač vytvára po celej ploche papiera vodorovné rady striedajúcich sa lipových lístkov a päťcípych hviezd.
(3)
Lícna a rubová strana bankovky má po celej ploche podfarbujúce ochranné podtlače.
(4)
Na líci bankovky je hlavná tlač vyhotovená trojfarebnou hĺbkotlačou v troch odtieňoch zelenej farby. Plocha líca je rozdelená na tri nerovnaké polia; ukončením hlavnej tlače cca 4 mm pred orezom bankovky sa vytvára pri strednom a pravom poli náznak orámovania. Prevažná časť stredného a pravého poľa je podložená jemným bodkovaným rastrom.
V ľavom poli je veľké tmavé číselné označenie hodnoty „100“ situované v smere kratšej strany bankovky. Na jeho pozadí je nepravidelný tmavočiary gilošový pás pripomínajúci zástavu. V dolnej časti ľavého poľa sú štyri hmatové geometrické znaky pre nevidomých vyhotovené hĺbkotlačou.
V hornej časti stredného poľa je štátny znak v červenej farbe. Pod štátnym znakom je v červenej, žltej a zelenej farbe hviezdica. Jej stred vytvára päťcípa červená hviezda. Vľavo hore je hodnotové číslo „100“ v žltej farbe. Okolo hviezdice a štátneho znaku sú nepravidelné vlnovky, spodnú časť uzaviera tmavočiary gilošový pás.
Pod štátnym znakom na spoločnej zvislici sú texty
„BANKOVKA STÁTNÍ BANKY
ČESKOSLOVENSKÉ
100
KORUN
ČESKOSLOVENSKÝCH
1989“
ČESKOSLOVENSKÉ
100
KORUN
ČESKOSLOVENSKÝCH
1989“
Medzi ľavým a stredným poľom je umiestnené zvisle trestné pohrozenie „PADĚLÁNÍ BANKOVEK SE TRESTÁ PODLE ZÁKONA“.
V pravom poli dominuje portrét Klementa Gottwalda. Meno „KLEMENT GOTTWALD“ a letopočty narodenia a úmrtia „1986-1953“ sú vpravo od portrétu. V dolnej časti je umiestnené svetlé hodnotové číslo „100“. Nad ním sú v piatich radoch v reliéfovom vyhotovení lipové vetvičky.
V náznaku orámovania dole sú drobným písmom vytlačené mená autorov, a to vľavo meno autora návrhu „A. BRUNOVSKÝ DEL.“ (navrhol), vpravo meno rytca „B. ŠNEIDER SC.“ (vyryl); uprostred je názov tlačiarne „STÁTNÍ TISKÁRNA CENIN, PRAHA“.
Označenie série bankovky jedným veľkým písmenom abecedy a dvojmiestnym číslom je umiestnené hore v ľavom poli, šesťmiestne poradové číslo je nad znakmi pre nevidomých dole. V pravom poli sa označenie série a poradového čísla opakuje v riadku nad portrétom. Série i poradové čísla sú vytlačené červenou farbou.
(5)
Na rube bankovky je hlavná tlač vyhotovená trojfarebnou hĺbkotlačou v troch odtieňoch zelenej farby. Plocha je rozdelená na dve nerovnaké polia, ľavé s náznakom orámovania.
V ľavom poli je panoráma Pražského hradu a časť Malej Strany s mosteckými vežami a Mikulášským chrámom. Vpravo dole sú ruže v zelenej a žltej farbe. Vľavo hore je tmavé hodnotové číslo „100“, ktoré sa opakuje vo svetlejšom vyhotovení vpravo dole. V kamennom múriku Karlovho mosta je nápis „PRAHA“.
V pravom svetlom poli je v smere kratšej strany bankovky veľké hodnotové číslo „100“ v zelenej farbe. Číslice sú vyplnené opakujúcimi sa mikrotextami „STO KORUN ČESKOSLOVENSKÝCH“. Na pozadí veľkého hodnotového čísla je v hornej polovici tmavočiara giloš, v zelenej farbe, v spodnej polovici sú tri ruže, dve v červenej farbe a jedna v žltej farbe. Ľavé a pravé pole oddeľuje zvislý nápis „BANKOVKY JSOU KRYTY ZLATEM A OSTATNÍMI AKTIVY STÁTNÍ BANKY ČESKOSLOVENSKÉ“.
V náznaku orámovania dole sú drobným písmom vytlačené mená autorov, a to vľavo meno autora návhru „A. BRUNOVSKÝ DEL.“ a vpravo meno rytca „M. ONDRÁČEK, CS.“, uprostred je označenie „© STÁTNÍ BANKA ČESKOSLOVENSKÁ“.
§3
Bankovky po 100 Kčs vzoru 1961 zostávajú aj naďalej zákonnými peniazmi.
§4
Táto vyhláška nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.
Minister financií
Československej socialistickej republiky
Ing. Stejskal v. r.
Predseda Štátnej banky československej
Ing. Potáč v. r.
Československej socialistickej republiky
Ing. Stejskal v. r.
Predseda Štátnej banky československej
Ing. Potáč v. r.