152/1984 Zb.
Časová verzia predpisu účinná od 01.02.1987 do 28.02.1990
152
VYHLÁŠKA
Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky
z 15. novembra 1984
o stredných školách
Ministerstvo školstva Slovenskej socialistickej republiky ustanovuje podľa § 2 ods. 2, § 63 a po dohode s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej socialistickej republiky podľa § 19 ods. 5 písm. b), § 20 ods. 3, § 21 ods. 5, § 26 ods. 3 a § 43 zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) a podľa § 14 ods. 2 písm. a), § 21 ods. 3, § 22a ods. 2, § 23 ods. 4, § 26 ods. 2, § 26a ods. 4 a § 26b ods. 4 zákona Slovenskej národnej rady č. 79/1978 Zb. o štátnej správe v školstve v znení neskorších predpisov (úplné znenie č. 50/1984 Zb.):
Čl. I
§1 Základné ustanovenia
(1)
Táto vyhláška upravuje sústavu študijných a učebných odborov na stredných školách, zriaďovanie a zrušovanie stredných škôl, typy stredných odborných škôl, plnenie povinnej školskej dochádzky v stredných školách, rozsah, podmienky, dĺžku a priebeh štúdia v stredných školách, pravidlá správania žiakov, ich hodnotenie a klasifikáciu, dĺžku a organizáciu štúdia popri zamestnaní a kombinovaného štúdia, organizáciu štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov a pomaturitného štúdia.
(2)
Stredné odborné učilištia, gymnáziá a stredné odborné školy (ďalej len „stredné školy“) poskytujú výchovu a vzdelávanie v študijných a učebných odboroch, ktoré sú uvedené v prílohe.
(3)
(4)
Určujú sa tieto typy stredných odborných škôl: stredná priemyselná škola, stredná poľnohospodárska škola, stredná lesnícka škola, stredná rybárska škola, stredná zdravotnícka škola, stredná ekonomická škola, stredná hotelová škola, stredná sociálno-právna škola, stredná knihovnícka škola, stredná pedagogická škola, stredná umeleckopriemyselná škola, stredná umeleckoremeselná škola, stredná výtvarná škola, konzervatórium a hudobná a tanečná škola.
(5)
Na rozvíjanie mimoriadneho nadania a talentu žiakov v oblasti hudby, tanca a športu môžu krajské národné výbory zriaďovať školy poskytujúce výchovu a vzdelávanie, ktoré sa inak získava v piatom až ôsmom ročníku základnej školy a v strednej škole.3)
PRVÁ ČASŤ | Povinná školská dochádzka v stredných školách
§2
(1)
Žiaci, ktorí po skončení vzdelávania v základnej škole boli prijatí na štúdium na strednej škole a nemajú splnenú povinnú školskú dochádzku, plnenie povinnej školskej dochádzky dokončia v strednej škole.
(2)
Ak žiak, ktorý nemá splnenú povinnú školskú dochádzku, nezačne štúdium na strednej škole do troch dní od začiatku školského roka, riaditeľ strednej školy písomne upozorní zákonného zástupcu žiaka, pestúna alebo občana, prípadne ústav, ktorému bol žiak na základe súdneho rozhodnutia zverený do výchovy (ďalej len „zástupca žiaka“), na povinnosť dbať, aby žiak dochádzal do strednej školy pravidelne a včas.4) Ak ani do desať dní po doručení tohto upozornenia žiak na strednú školu nenastúpi a ak ho ani zástupca žiaka neospravedlní, riaditeľ strednej školy to ihneď oznámi príslušnému okresnému národnému výboru.
§3
Vzdelávanie žiakov stredných škôl, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku a sú pre dlhodobú chorobu v domácom ošetrovaní alebo v zdravotníckych zariadeniach, zabezpečí krajský národný výbor, ktorý odborne vedie strednú školu, na ktorú bol žiak prijatý.
DRUHÁ ČASŤ | ŠTÚDIUM NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH
Dochádzka do strednej školy
§4
(1)
Povinnosťou žiaka je dochádzať do strednej školy pravidelne a včas podľa určeného rozvrhu hodín a zúčastňovať sa na vyučovaní všetkých povinných a voliteľných vyučovacích predmetov (ďalej len „povinné predmety“) a nepovinných vyučovacích predmetov, ktoré si zvolil.
(2)
Ak sa maloletý žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre dôvody dopredu známe, požiada zástupca žiaka triedneho učiteľa alebo majstra odbornej výchovy o uvoľnenie z vyučovania; ak je žiak ubytovaný v domove mládeže, súčasne o tom upovedomí vychovávateľa.
(3)
Ak sa maloletý žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídaný dôvod, je zástupca žiaka, prípadne vychovávateľ, ak ide o žiaka ubytovaného v domove mládeže, povinný bez zbytočného odkladu oznámiť triednemu učiteľovi alebo majstrovi odbornej výchovy dôvod neprítomnosti. Zástupca žiaka ubytovaného v domove mládeže oznámi dôvod neprítomnosti aj vychovávateľovi. Pri návrate na vyučovanie je maloletý žiak povinný predložiť triednemu učiteľovi alebo majstrovi odbornej výchovy ospravedlnenie podpísané zástupcom žiaka, a ak ide o žiaka ubytovaného v domove mládeže, podpísané jeho vychovávateľom.
(4)
Neprítomnosť na vyučovaní sa ospravedlňuje len pre závažné dôvody (choroba žiaka, mimoriadna udalosť v rodine, dopravné dôvody a pod.). Neprítomnosť pre chorobu, ktorá trvala najviac dva vyučovacie dni, ospravedlňuje zástupca žiaka alebo vychovávateľ. Ak neprítomnosť pre chorobu trvá dlhšie ako dva dni, predloží žiak potvrdenie ošetrujúceho lekára.5) Ak sa dvojdenná neprítomnosť pre chorobu žiaka opakuje častejšie, môže triedny učiteľ žiadať potvrdenie lekára na každú takúto neprítomnosť.
(5)
Neprítomnosť žiačky pre ťarchavosť a materstvo sa ospravedlňuje rovnako ako neprítomnosť pre chorobu.
(6)
Plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám spôsobom uvedeným v odsekoch 2 až 4.
(7)
Ak ochorie žiak alebo niektorá z osôb, s ktorými býva alebo je v trvalom styku, na prenosnú chorobu, oznámi to žiak, ak je maloletý, jeho zástupca, prípadne vychovávateľ ihneď riaditeľovi školy.
§5
(1)
Riaditeľ strednej školy môže uvoľniť žiaka s výnimkou uvedenou v odseku 2 od účasti na vyučovaní povinného predmetu alebo od telesných úkonov spojených s vyučovaním niektorých predmetov na základe vyjadrenia príslušného lekára, a ak ide o osobu so zmenenou pracovnou schopnosťou, na základe vyjadrenia posudkového lekára sociálneho zabezpečenia. Pri uvoľňovaní od vyučovania telesnej výchovy sa postupuje podľa osobitných predpisov.6)
(2)
Žiaka nemožno uvoľniť na celý školský rok alebo jeho časť od vyučovania predmetu, ktorý má rozhodujúci význam pre odborné zameranie absolventa, ako sú dielenské a prevádzkové cvičenia, odborný výcvik, odborná (umelecká) prax, odborné kreslenie, výtvarná príprava, navrhovanie, odborné modelovanie, modelárstvo, odborné modelárstvo, praktický výcvik, praktické cvičenia, laboratórne cvičenia, v stredných pedagogických školách telesná výchova, hudobná výchova a výtvarná výchova, v stredných zdravotníckych školách cvičenia z odborných predmetov a odborná prax, v školách zriadených na rozvíjanie mimoriadneho nadania a talentu žiakov v oblasti športu (§ 5 ods. 1) telesná výchova a športová príprava.
(3)
Ak to dovoľuje charakter učiva, riaditeľ strednej školy môže umožniť žiačke z dôvodu ťarchavosti alebo materstva prípravu a vykonanie skúšok v termínoch určených riaditeľom strednej školy. Riaditeľ strednej školy dáva tieto výnimky na žiadosť žiačky, a ak je maloletá po súhlasnom vyjadrení sa jej zástupcu, s prihliadnutím na vyjadrenie príslušného lekára alebo i bez žiadosti na podnet príslušného lekára. Žiačky môžu dochádzať len na vyučovanie predmetov obsahujúcich činnosti, ktoré im osobitné predpisy7) nezakazujú.
(4)
V osobitných prípadoch, ak to dovoľuje charakter učiva, umožní riaditeľ strednej školy na žiadosť žiaka, a ak je maloletý po súhlasnom vyjadrení zástupcu žiaka, doloženú vyjadrením príslušného lekára telesne postihnutému alebo dlhodobo chorému žiakovi prípravu a vykonanie skúšok v termínoch určených riaditeľom strednej školy.
(5)
Riaditeľ strednej školy umožní na žiadosť žiaka, a ak je maloletý po súhlasnom vyjadrení zástupcu žiaka, mimoriadne nadanému a talentovanému žiakovi prípravu a vykonanie skúšok podľa individuálneho študijného plánu.8)
§6 Zmena študijného alebo učebného odboru a prestup na inú strednú školu
(1)
Zmenu študijného alebo učebného odboru v prvom a druhom ročníku strednej školy9) povoľuje riaditeľ strednej školy spravidla k začiatku školského roka. Podmienkou na povolenie zmeny je zdravotná spôsobilosť žiaka na štúdium a vykonávanie povolania, na ktoré sa má pripravovať v novozvolenom študijnom alebo učebnom odbore, a úspešné vykonanie rozdielovej skúšky z tých povinných predmetov alebo z učiva, ktoré sa nevyučovali v študijnom alebo učebnom odbore, kde žiak doteraz študuje. Obsah, rozsah a termín rozdielovej skúšky určí riaditeľ strednej školy.
(2)
Prestup na inú strednú školu9) na ten istý študijný alebo učebný odbor povoľuje riaditeľ strednej školy, na ktorú sa žiak hlási, vo všetkých ročníkoch strednej školy.
(3)
Zmena študijného alebo učebného odboru a prestup na inú strednú školu sa povoľuje na žiadosť žiaka. K žiadosti maloletého žiaka sa vyžaduje vyjadrenie zástupcu žiaka.
§7 Prerušenie štúdia
(1)
Štúdium sa môže prerušiť žiakovi, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku;10) ak ide o žiaka stredného odborného učilišťa, po prerokovaní s organizáciou, pre ktorú sa žiak pripravuje. Po uplynutí času prerušenia štúdia pokračuje žiak v tom ročníku, v ktorom bolo štúdium prerušené. Ak bolo štúdium prerušené po úspešnom ukončení ročníka, nastúpi žiak po uplynutí času prerušenia štúdia do nasledujúceho ročníka. Ak čas prerušenia štúdia uplynul v priebehu školského roka, riaditeľ strednej školy umožní žiakovi dodatočne vykonať skúšky za príslušné obdobie.
(2)
Ťarchavosť a materstvo sú osobitne vážnymi osobnými dôvodmi na prerušenie štúdia. Riaditeľ strednej školy je povinný na vlastný podnet prerušiť štúdium, ak praktické vyučovanie prebieha v prácach a na pracoviskách zakázaných ťarchavým ženám a matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode podľa osobitných predpisov7) alebo ak činnosti praktického vyučovania podľa lekárskeho posudku ohrozujú ťarchavosť žiačky.
(3)
Ak pominú dôvody prerušenia štúdia, môže sa na žiadosť žiaka prerušenie štúdia ukončiť aj pred uplynutím určeného času prerušenia.
(4)
K prerušeniu štúdia alebo k ukončeniu prerušenia štúdia pred uplynutím určeného času sa k žiadosti maloletého žiaka vyžaduje vyjadrenie zástupcu žiaka.
§8 Postup do vyššieho ročníka a opakovanie ročníka
(1)
Do vyššieho ročníka postupuje žiak, ktorý prospel. Žiak, ktorý neprospel v období, keď plní povinnú školskú dochádzku, opakuje ročník.11)
(2)
Ak žiak v niektorom školskom roku po splnení povinnej školskej dochádzky neprospel, riaditeľ strednej školy môže na jeho žiadosť povoliť opakovanie ročníka;11) k žiadosti maloletého žiaka sa vyžaduje vyjadrenie jeho zástupcu. Opakovanie toho istého ročníka možno povoliť len raz.
§9 Zanechanie štúdia
(1)
Ak žiak, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku chce zanechať štúdium,12) oznámi to písomne riaditeľovi strednej školy; ak je žiak maloletý, súčasťou oznámenia je súhlasné vyjadrenie zástupcu žiaka.
(2)
Žiak prestáva byť žiakom strednej školy dňom nasledujúcim po dni, keď riaditeľovi strednej školy bolo doručené oznámenie o zanechaní štúdia. Ak ide o žiaka stredného odborného učilišťa, riaditeľ stredného odborného učilišťa informuje o zanechaní štúdia organizáciu, pre ktorú sa žiak pripravuje.
(3)
Ak žiak, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku sa nezúčastní na vyučovaní v trvaní najmenej jedného týždňa a jeho neúčasť na vyučovaní nie je ospravedlnená, riaditeľ strednej školy písomne vyzve žiaka a ak je maloletý, zástupcu žiaka, aby v lehote určenej riaditeľom strednej školy doložil dôvod svojej (žiakovej) neprítomnosti; súčasne upozorní, že v opačnom prípade sa žiak bude posudzovať tak, akoby štúdium zanechal. Ak do desať dní od doručenia výzvy žiak do strednej školy nenastúpi, alebo nie je doložený dôvod jeho neprítomnosti v škole, posudzuje sa tak, akoby štúdium zanechal prvým dňom po uplynutí lehoty určenej riaditeľom strednej školy na ospravedlnenie; týmto dňom prestáva byť žiakom školy.
TRETIA ČASŤ | PRAVIDLÁ HODNOTENIA A KLASIFIKÁCIE ŽIAKOV
§10 Pravidlá správania sa žiakov (školský poriadok)
(1)
Žiaci majú tieto povinnosti:
a)
osvojovať si vedomosti a zručnosti a získavať návyky potrebné na dosiahnutie stredného vzdelania alebo úplného stredného vzdelania, pripravovať sa na tvorivú prácu a odbornú činnosť v povolaní, na obranu socialistickej vlasti a na kultúrny život,
b)
osvojovať si zásady socialistickej morálky a riadiť sa nimi, byť disciplinovaní, plniť pokyny pedagogických pracovníkov, inštruktorov a iných pracovníkov školy a dodržiavať pravidlá socialistického spolužitia v strednej škole a mimo nej tak, aby robili česť škole i sebe,
c)
chrániť vlastné zdravie i zdravie iných, dbať o čistotu a poriadok a pomáhať pri udržiavaní poriadku v škole a v jej okolí,
d)
byť v škole vhodne, čisto a nevýstredne oblečení a upravení,
e)
šetriť školské zariadenie, chrániť ho pred poškodením a hospodárne zaobchádzať s učebnicami a učebnými pomôckami,
f)
dodržiavať vyučovací čas, rozsah prestávok a plniť ďalšie pokyny obsiahnuté vo vnútornom poriadku školy, ktorý vydá riaditeľ strednej školy.
(2)
Žiakom je zakázané:
a)
fajčiť v priestoroch školy, žiakom denného štúdia ani pri činnostiach organizovaných školou,
b)
prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou alkoholické nápoje a iné zdraviu škodlivé látky, ani ich požívať v škole alebo pri činnostiach organizovaných školou,
c)
prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou veci ohrozujúce život a zdravie a veci, ktoré by mohli rozptylovať pozornosť ostatných žiakov pri vyučovaní.
§11 Výchovné opatrenia
(1)
Výchovnými opatreniami sú pochvaly a iné ocenenia a opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov.
(2)
Pochvalu alebo iné ocenenie13) udeľuje žiakom triedny učiteľ, riaditeľ strednej školy alebo orgán štátnej správy v školstve; môže ich udeliť aj spoločenská organizácia a u žiakov stredných odborných učilíšť organizácia, pre ktorú sa žiak pripravuje, alebo orgán, ktorý stredné odborné učilište zriadil. Pochvala sa udeľuje spravidla na zhromaždení triedy alebo školy.
(3)
Žiakom sa môžu podľa závažnosti previnenia uložiť niektoré z týchto opatrení: napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa školy; u žiakov stredných škôl, ktorí splnili povinnú školskú dochádzku, môže sa uložiť aj podmienečné vylúčenie zo štúdia alebo vylúčenie zo štúdia. O podmienečnom vylúčení zo štúdia rozhoduje riaditeľ strednej školy, o vylúčení zo štúdia rozhoduje krajský národný výbor, ktorý strednú školu odborne vedie; ak ide o žiaka stredného odborného učilišťa, po prerokovaní s organizáciou, pre ktorú sa žiak pripravuje.14)
(4)
V rozhodnutí o podmienečnom vylúčení zo štúdia podľa odseku 3 určí riaditeľ strednej školy skúšobnú lehotu, a to najdlhšie na jeden rok. Ak sa podmienečne vylúčený žiak v skúšobnej lehote osvedčil, upustí sa od vylúčenia. Ak sa žiak v tejto lehote dopustí ďalšieho závažného previnenia, riaditeľ strednej školy podá krajskému národnému výboru, ktorý strednú školu odborne vedie, návrh na vylúčenie žiaka zo štúdia.
§12 Hodnotenie a klasifikácia žiakov
(1)
Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:
1 - výborný
2 - chválitebný
3 - dobrý
4 - dostatočný
5 - nedostatočný.
(2)
Správanie žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:
1 - veľmi dobré
2 - uspokojivé
3 - menej uspokojivé
4 - neuspokojivé.
(3)
Riaditeľ strednej školy zabezpečuje, aby o prospechu a správaní žiaka, ktorý je maloletý, bol priebežne informovaný jeho zástupca a u žiaka stredného odborného učilišťa aj organizácia, pre ktorú sa žiak pripravuje.
(4)
Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v prvom polroku pre závažné objektívne príčiny (napr. dlhodobá ospravedlnená neprítomnosť), žiak sa za prvý polrok neklasifikuje; riaditeľ strednej školy určí na jeho vyskúšanie a klasifikovanie náhradný termín, a to spravidla tak, aby klasifikácia mohla byť ukončená najneskôr do dvoch mesiacov po skončení prvého polroka.
(5)
Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v druhom polroku z dôvodov uvedených v odseku 4, žiak je skúšaný a klasifikovaný za toto obdobie v poslednom týždni augusta a v deň určený riaditeľom strednej školy.
(6)
Ak žiak alebo zástupca žiaka má pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci druhého polroka, môže do troch dní odo dňa, keď sa dozvedel o jej výsledku požiadať riaditeľa strednej školy o komisionálne preskúšanie; ak je vyučujúcim riaditeľ strednej školy, o preskúšanie žiaka sa môže požiadať krajský národný výbor, ktorý strednú školu odborne vedie. Preskúšať žiaka nemožno, ak bol žiak v klasifikačnom období z vyučovacieho predmetu, ktorého klasifikácia sa napáda, už komisionálne skúšaný. Riaditeľ strednej školy nariadi komisionálne preskúšanie žiaka na vlastný podnet, ak sa zistí, že vyučujúci hrubo porušil pravidlá hodnotenia a klasifikácie.
§13 Celkové hodnotenie žiaka
(1)
Celkové hodnotenie žiaka na konci prvého a druhého polroka vyjadruje výsledky jeho klasifikácie v povinných predmetoch a klasifikáciu jeho správania; nezahŕňa klasifikáciu v nepovinných vyučovacích predmetoch.
(2)
Celkové hodnotenie žiaka na konci prvého a druhého polroka sa vyjadruje takto:
a)
prospel s vyznamenaním
b)
prospel veľmi dobre
c)
prospel
d)
neprospel.
(3)
Žiak prospel s vyznamenaním, ak ani v jednom povinnom predmete nemá prospech horší ako chválitebný, priemerný prospech z povinných predmetov nemá horší ako 1,5, jeho správanie je veľmi dobré a ak má výborný prospech z odborného výcviku na stredných odborných učilištiach alebo z hlavného odborného predmetu v študijných odboroch skupiny 82 umenie, úžitkové umenie a ručná umeleckoremeselná výroba.
(4)
Žiak prospel veľmi dobre, ak ani v jednom povinnom predmete nemá prospech horší ako dobrý, priemerný prospech z povinných predmetov nemá horší ako 2,00, jeho správanie je veľmi dobré a nemá horší prospech ako chválitebný z odborného výcviku na stredných odborných učilištiach alebo z hlavného odborného predmetu v študijných odboroch skupiny 82 umenie, úžitkové umenie a ručná umeleckoremeselná výroba.
(5)
Žiak prospel, ak nemá nedostatočný prospech ani v jednom povinnom predmete.
(6)
Žiak neprospel, ak má z niektorého povinného predmetu aj po opravnej skúške (§ 14) nedostatočný prospech.
§14 Opravné skúšky
(1)
Žiak, ktorého prospech je na konci druhého polroka nedostatočný najviac z dvoch povinných predmetov, môže so súhlasom riaditeľa strednej školy robiť z týchto predmetov opravnú skúšku. Opravná skúška sa neumožňuje z odborného výcviku v stredných odborných učilištiach, z vyučovacích predmetov výtvarná výchova, hudobná výchova a telesná výchova na stredných pedagogických školách a z hlavných odborných predmetov v študijných odboroch skupiny 82 umenie, úžitkové umenie a ručná umeleckoremeselná výroba.
(2)
Opravnú skúšku môže robiť aj žiak, ktorého prospech na konci prvého polroka je nedostatočný najviac z dvoch povinných predmetov, ktoré sa vyučujú len v prvom polroku.
(3)
Termín opravných skúšok určí riaditeľ strednej školy tak, aby opravné skúšky
a)
podľa odseku 1 boli vykonané najneskôr do 31. augusta; žiakovi, ktorý z vážnych dôvodov nemôže prísť na opravnú skúšku v určenom termíne, možno povoliť vykonanie opravnej skúšky najneskôr do 15. septembra a žiakovi, ktorý bol klasifikovaný v termíne uvedenom v § 12 ods. 5, do 15. októbra,
b)
podľa odseku 2 boli vykonané najneskôr do klasifikačnej porady za druhý polrok.
(4)
Žiak, ktorý bez vážnych dôvodov nepríde na opravnú skúšku, klasifikuje sa z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal robiť opravnú skúšku, stupňom prospechu nedostatočný.
§15 Komisionálne skúšky
(1)
Žiak sa klasifikuje na základe výsledkov komisionálnej skúšky v týchto prípadoch:
a)
ak koná rozdielovú skúšku,
b)
ak je skúšaný v náhradnom termíne,
c)
ak žiak alebo jeho zástupca požiada o preskúšanie žiaka alebo ak sa preskúšanie koná na podnet riaditeľa strednej školy,
d)
ak koná opravné skúšky,
e)
pri skúškach v externom štúdiu, štúdiu podľa individuálneho študijného plánu a pri štúdiu jednotlivých vyučovacích predmetov,
f)
pri praktických skúškach na hudobnej a tanečnej škole, na konzervatóriu a pri odborných skúškach vo výtvarných študijných odboroch stredných odborných škôl,
g)
ak koná skúšky uvedené v § 5 ods. 3 až 5,
h)
v prípade uvoľnenia žiaka od dochádzky na vyučovanie.
(2)
Komisia pre komisionálne skúšky je najmenej trojčlenná. Komisia sa skladá z predsedu, ktorým je spravidla riaditeľ strednej školy alebo ním poverený učiteľ, skúšajúci učiteľ, ktorým je spravidla učiteľ vyučujúci žiaka príslušný vyučovací predmet, a prísediaci, ktorý má aprobáciu pre ten alebo príbuzný vyučovací predmet. Výsledok skúšky vyhlási predseda verejne v deň konania skúšky.
ŠTVRTÁ ČASŤ | ORGANIZÁCIA VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI
§16
(1)
Stredné školy vo svojej výchovno-vzdelávacej činnosti zabezpečujú teoretické vyučovanie, praktické vyučovanie a výchovu mimo vyučovania diferencovane podľa jednotlivých druhov stredných škôl, študijných odborov a učebných odborov.
(2)
V teoretickom vyučovaní získavajú žiaci vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré aplikujú pri praktických činnostiach. Teoretické vyučovanie prebieha priebežne s praktickým vyučovaním počas celého obdobia školského vyučovania; uskutočňuje sa podľa schválených učebných plánov a učebných osnov.
(3)
V stredných odborných učilištiach sa teoretické vyučovanie v dennom štúdiu tiež organizuje v jednom alebo v dvoch časových cykloch, ak priebežnému vyučovaniu bráni rozptýlenosť žiakov od sídla stredného odborného učilišťa, prípadne povaha študijného alebo učebného odboru, napríklad montážne alebo sezónne práce. V ostatnej časti obdobia školského vyučovania sa koná odborný výcvik.
§17 Praktické vyučovanie
(1)
Praktické vyučovanie sa uskutočňuje podľa schválených učebných plánov a učebných osnov v týchto hlavných formách: odborný výcvik, cvičenie, učebná prax a odborná (umelecká) prax.
(2)
Praktické vyučovanie sa uskutočňuje v školách, školských zariadeniach a v orgánoch a organizáciách v pôsobnosti ústredných orgánov alebo národných výborov.15) Ak ide o praktické vyučovanie žiakov gymnázií a stredných odborných škôl, určí tieto orgány a organizácie ich nadriadený orgán na návrh krajského národného výboru, ktorý príslušnú strednú školu odborne vedie.
(3)
Ak sa praktické vyučovanie žiakov gymnázií a stredných odborných škôl uskutočňuje v orgánoch a organizáciách, uzaviera krajský národný výbor s orgánom alebo organizáciou, v ktorej sa má praktické vyučovanie uskutočniť, dohodu, v ktorej sa určí najmä:
a)
druh činností, ktoré budú vykonávať žiaci pri praktickom vyučovaní,
b)
miesto konania praktického vyučovania,
c)
časový rozvrh praktického vyučovania, jeho dĺžka a deň jeho začatia,
d)
počet žiakov, ktorí sa zúčastnia na praktickom vyučovaní,
e)
pracovné a hygienické podmienky (ubytovacie a stravovacie podmienky, poskytovanie výstroja, náradia a osobných ochranných pracovných prostriedkov),
f)
spôsob odmeňovania žiakov za produktívnu prácu,
g)
opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri praktickom vyučovaní.
(4)
Žiakom gymnázií a stredných odborných škôl, ktorí pri praktickom vyučovaní vykonávajú produktívnu prácu, patrí odmena, ktorou sa sledujú výchovné ciele ako u žiakov stredných odborných učilíšť v období odborného rozvoja.16)
§18 Povinnosti organizácií pri zabezpečovaní a riadení praktického vyučovania
(1)
Orgány a organizácie, v ktorých sa uskutočňuje praktické vyučovanie, sú povinné pre praktické vyučovanie utvárať potrebné podmienky, bezplatne poskytovať stanovené učebné pomôcky a hradiť osobné a vecné náklady spojené s praktickým vyučovaním.15)
(2)
Orgány a organizácie uvoľňujú pre praktické vyučovanie osvedčených, politicky a odborne vyspelých pracovníkov, ktorí svojimi osobnými vlastnosťami a pracovnými výsledkami môžu byť žiakom vzorom (ďalej len „inštruktori“).
(3)
Inštruktori sa odmeňujú za činnosť pri praktickom vyučovaní podľa osobitných predpisov.17)
§19 Starostlivosť o žiakov gymnázií a stredných odborných škôl pri praktickom vyučovaní
(1)
Pri praktickom vyučovaní organizácia poskytuje, prípadne zabezpečuje žiakom závodné stravovanie18) za rovnakých podmienok ako svojim pracovníkom.
(2)
Žiakom, ktorí sa zúčastňujú na praktickom vyučovaní mimo sídla školy, uhrádza sa cestovné do miesta konania praktického vyučovania a späť, a to z prostriedkov národného výboru, ktorý strednú školu odborne vedie. Uhrádza sa iba preukázané cestovné za vlak v druhej vozňovej triede alebo za autobus.
(3)
Žiakom, ktorí nebývajú v mieste konania praktického vyučovania a nemožno od nich vyžadovať, aby dochádzali denne, je organizácia povinná zabezpečiť bezplatné ubytovanie, ktoré vyhovuje hygienickým požiadavkám na hromadné ubytovanie.19)
§20 Odborný výcvik žiakov stredných odborných učilíšť
(1)
Odborný výcvik je základným vyučovacím predmetom štúdia žiakov na stredných odborných učilištiach, prostredníctvom ktorého sa uskutočňujú ciele ich odbornej prípravy. Je zameraný na získanie odborných zručností pri výkone povolania, pre ktoré sa žiak štúdiom v študijnom alebo učebnom odbore pripravuje. Uskutočňuje sa v súlade s učebnou osnovou najmä produktívnou prácou spočívajúcou v zhotovovaní výrobkov, výkonom služieb alebo výkonom prác, ktoré majú materiálnu hodnotu.
(2)
Vyučovanie odborného výcviku sa uskutočňuje
a)
v prípravnom období v skupinách pod vedením majstra odbornej výchovy v stredných odborných učilištiach, prípadne v strediskách praktického vyučovania alebo na prevádzkových pracoviskách organizácií schválených riaditeľom stredného odborného učilišťa; veľkosť skupiny je určená počtom žiakov príslušného študijného alebo učebného odboru na jedného majstra odbornej výchovy uvedených v oddiele A a E prílohy. Výnimky z určeného počtu žiakov v skupine a zo spôsobu organizácie odborného výcviku môže povoliť ministerstvo školstva vo zvlášť odôvodnených prípadoch, a to na žiadosť príslušného ústredného orgánu,
b)
v období odborného rozvoja individuálne pri priamom dozore určeného inštruktora nad žiakom spravidla na určených pracoviskách tých organizácií, pre ktoré sa žiaci pripravujú, prípadne na pracoviskách stredných odborných učilíšť alebo stredísk praktického vyučovania, ktoré svojím vybavením zodpovedajú požiadavkám výchovy a bezpečnej práce a ktoré schválil riaditeľ stredného odborného učilišťa, prípadne vedúci strediska praktického vyučovania. Inštruktor vykonáva priamy dozor najviac nad tromi žiakmi. Pedagogickú činnosť inštruktora riadi a kontroluje pedagogický pracovník stredného odborného učilišťa určený jeho riaditeľom.
§21 Odborná prax
(1)
Odborná prax žiakov stredných odborných učilíšť, ktorí splnili povinnú školskú dochádzku,20) je zameraná na prehĺbenie odborných zručností získaných v odbornom výcviku, ktoré sú potrebné pri výkone príslušného robotníckeho povolania.
(2)
Odborná prax žiakov stredných odborných učilíšť sa organizuje v období školských prázdnin v dĺžke štyroch týždňov, v študijných a učebných odboroch pre hĺbkovú banskú prevádzku v dĺžke troch týždňov; uskutočňuje sa na pracoviskách organizácií, pre ktoré sa žiaci pripravujú, prípadne v stredných odborných učilištiach alebo v strediskách praktického vyučovania. Organizácia, stredné odborné učilište alebo stredisko praktického vyučovania zabezpečujú produktívnu prácu zahŕňajúcu činnosti, ktoré prehlbujú zručnosti žiakov získané v odbornom výcviku.
(3)
Odborná prax žiakov gymnázií a stredných odborných škôl sa uskutočňuje v orgánoch a organizáciách v pôsobnosti ústredných orgánov alebo národných výborov; jej cieľom je utvárať, prehlbovať a upevňovať vedomosti a zručnosti žiakov, rozvíjať a posilňovať ich socialistické uvedomenie a pracovnú výchovu a spájať teoretické poznatky s praktickou činnosťou žiakov.
§22 Cvičenia
(1)
Cvičenia sa konajú ako súčasť vyučovacích predmetov alebo ako samostatné vyučovacie predmety v školách alebo v školských zariadeniach, prípadne v orgánoch a organizáciách v pôsobnosti ústredných orgánov alebo národných výborov.
(2)
Pri cvičeniach si žiaci overujú a prehlbujú teoretické poznatky, nacvičujú a získavajú zručnosti pri technologických, technických, ekonomických, grafických, výtvarných a iných činnostiach a na stredných zdravotníckych školách aj pri poskytovaní liečebno-preventívnej starostlivosti.
§23 Učebná prax žiakov stredných odborných škôl
(1)
Učebná prax sa organizuje v školách alebo v školských zariadeniach, prípadne v orgánoch a organizáciách v pôsobnosti ústredných orgánov alebo národných výborov.
(2)
Pri učebnej praxi žiaci získavajú základné zručnosti a návyky v práci s nástrojmi, v ovládaní prístrojov, strojov a technických zariadení a motorových vozidiel.
§24 Výchova mimo vyučovania
(1)
Cieľom pri organizovaní výchovy mimo vyučovania na stredných školách je poskytnúť žiakom aktívny oddych, rozvíjať ich schopnosti, nadanie a záujmy, viesť ich k účasti na spoločenskom živote primerane ich veku, pomáhať im pri príprave na vyučovanie a prispievať tiež k voľbe povolania.
(2)
Vlastnú výchovu mimo vyučovania v stredných odborných učilištiach a v strediskách praktického vyučovania uskutočňujú vychovávatelia a inštruktori pre telesnú výchovu. Ich počet sa určí takto:
a)
u žiakov, ktorým sa poskytuje celodenná starostlivosť vrátane ubytovania, sa ustanoví na 30 žiakov jeden vychovávateľ, pritom počet vychovávateľov v jednom domove mládeže v záujme plynulej práce vo výchove mimo vyučovania nie je nižší ako traja, a to bez ohľadu na počet ubytovaných žiakov,
b)
u žiakov, ktorým sa neposkytuje ubytovanie, sa ustanoví jeden vychovávateľ na počet do 80 a na každý začatý počet 80 žiakov ďalší vychovávateľ,
c)
inštruktor pre telesnú výchovu sa ustanovuje na 100 až 200 ubytovaných žiakov a na každý začatý počet 200 ubytovaných žiakov ďalší inštruktor; inštruktor pre telesnú výchovu sa do počtu vychovávateľov nezapočítava.
§25 Členenie doby štúdia žiakov stredných odborných učilíšť
(1)
Doba štúdia v študijných odboroch 21) a doba štúdia v učebných odboroch uvedená v prílohe sa člení na prípravné obdobie a na obdobie odborného rozvoja. 22) Dĺžka prípravného obdobia v študijných odboroch je uvedená v oddiele A, v učebných odboroch v oddiele E prílohy. Zvyšný čas štúdia je obdobie odborného rozvoja.
(2)
V prípravnom období získavajú žiaci pod vedením majstra odbornej výchovy a v súlade s učebnými osnovami odborného výcviku zručnosti a návyky najmä na produktívnu prácu.
(3)
V období odborného rozvoja si žiaci v súlade s učebnými osnovami odborného výcviku najmä precvičujú a zdokonaľujú zručnosti a návyky získané v prípravnom období. Precvičovanie a zdokonaľovanie zručností a návykov sa uskutočňuje pri produktívnej práci pod vedením inštruktorov.
PIATA ČASŤ | ŠTÚDIUM POPRI ZAMESTNANÍ NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH, KOMBINOVANÉ ŠTÚDIUM A ŠTÚDIUM JEDNOTLIVÝCH PREDMETOV
§26 Organizácia štúdia popri zamestnaní na stredných školách
Štúdium popri zamestnaní na stredných školách sa môže organizovať v študijných a učebných odboroch uvedených v prílohe; v stredných odborných učilištiach zriaďovaných generálnymi riaditeľmi výrobnej hospodárskej jednotky alebo orgánom, ktorý plní obdobnú funkciu, prípadne riaditeľom hospodárskej organizácie sa organizuje so súhlasom týchto orgánov.
§27 Druhy štúdia a jeho dĺžka
(1)
Štúdium popri zamestnaní v stredných odborných učilištiach je určené pracujúcim, ktorí bez splnenia kvalifikačnej požiadavky vzdelania vykonávajú v pracovnom pomere práce zodpovedajúce zvolenému študijnému alebo učebnému odboru; organizuje sa v študijných a učebných odboroch uvedených v oddieloch A, D a E prílohy, pričom
a)
pre pracujúcich so vzdelaním, ktoré poskytuje základná škola, a pre pracujúcich so základným vzdelaním je dĺžka štúdia rovnaká ako dĺžka denného štúdia príslušného študijného alebo učebného odboru,
b)
pre pracujúcich, ktorí získali stredné vzdelanie, dĺžku štúdia určí riaditeľ stredného odborného učilišťa podľa zaradenia uchádzača do príslušného ročníka študijného alebo učebného odboru,
c)
pre pracujúcich, ktorí vykonali záverečnú skúšku v učebných odboroch uvedených v oddiele E časti II prílohy, trvá v príbuznom učebnom odbore uvedenom v oddiele E časti I prílohy jeden rok,
d)
v študijných odboroch podľa oddielu D prílohy je určené pre pracujúcich, ktorí vykonali záverečnú skúšku v učebných odboroch uvedených v oddiele E časti I. prílohy alebo záverečnú učňovskú skúšku v učebných odboroch podľa skorších predpisov; štúdium trvá dva roky,
e)
pre absolventov gymnázií a pre absolventov stredných odborných škôl trvá jeden rok.
(2)
Štúdium popri zamestnaní na gymnáziách a stredných odborných školách v študijných odboroch uvedených v oddiele B a C prílohy trvá
a)
4 roky pre pracujúcich, ktorí získali vzdelanie, ktoré poskytuje základná škola alebo základné vzdelanie,
b)
3 roky alebo 2 roky pre pracujúcich so stredným vzdelaním,
c)
1 rok pre pracujúcich s úplným stredným vzdelaním.
(3)
Skôr absolvované štúdium na stredných školách sa započítava na účely ďalšieho štúdia popri zamestnaní na stredných školách podľa osobitných predpisov.23)
§28 Spôsoby štúdia popri zamestnaní a kombinované štúdium
(1)
Štúdium popri zamestnaní na stredných školách sa organizuje ako štúdium večerné (smenové), diaľkové alebo externé. Podľa potrieb pracujúcich, možností škôl a podľa charakteru študijného alebo učebného odboru môže byť štúdium popri zamestnaní organizované tiež striedaním uvedených spôsobov štúdia. V stredných odborných učilištiach možno štúdium popri zamestnaní kombinovať s denným štúdiom (kombinované štúdium).
(2)
Večerné štúdium je určené pre pracujúcich, ktorí sa môžu pravidelne niekoľkokrát v týždni zúčastňovať na vyučovaní. Priama pedagogická práca je doplňovaná samostatným štúdiom a vypracúvaním zadaných domácich úloh. Večerné štúdium sa tiež organizuje ako smenové, keď vyučovanie sa koná striedavo v dopoludňajších a popoludňajších hodinách v zhode so striedaním pracovných smien študujúcich.
(3)
Diaľkové štúdium sa organizuje spravidla raz týždenne v rozsahu 6-7 konzultačných hodín s výnimkou učebných a študijných odborov stredných odborných učilíšť, kde diaľkové štúdium sa organizuje spravidla v rozsahu 16 konzultačných hodín za štyri týždne. Diaľkové štúdium nemožno organizovať v študijných odboroch skupiny 82 umenie, úžitkové umenie a ručná umeleckoremeselná výroba s výnimkou študijných odborov konzervatórií.
(4)
Externé štúdium je samostatné štúdium podľa študijného plánu, v ktorom sa pracujúci podľa pokynov školy samostatne pripravujú na skúšky. Termíny skúšok určí riaditeľ strednej školy. Skúšky sa konajú podľa plánu vypracovaného v zhode s učebným plánom a učebnými osnovami platnými pre večerné alebo diaľkové štúdium, prípadne podľa učebného plánu a učebných osnov denného štúdia v odboroch, v ktorých večerné a diaľkové štúdium nie je zavedené. Externe môžu pracujúci študovať i na stredných školách, kde nie je zavedené štúdium popri zamestnaní, s výnimkou študijných odborov "veterinárstvo", "zdravotná sestra", "detská sestra", "ženská sestra", "rádiologický laborant", "rehabilitačný pracovník", "zubný laborant", "učiteľstvo pre materské školy", "vychovávateľstvo" a študijných odboroch skupiny 82 umenie, úžitkové umenie a ručná umeleckoremeselná výroba. V uvedených študijných odboroch stredných zdravotníckych škôl sa výnimočne umožňuje externé štúdium pracovníkom, ktorí v príslušnom alebo príbuznom odbore pracujú bez príslušnej kvalifikácie. 24) Súčasťou externého štúdia sú podľa potreby sústredenia na absolvovanie laboratórnych alebo praktických a iných cvičení určených učebnými osnovami. Na pomoc študujúcim organizuje stredná škola spravidla štyrikrát do roka konzultácie v dňoch, ktoré určí riaditeľ strednej školy. Dĺžka externého štúdia je určená učebným plánom večerného alebo denného štúdia.
(5)
V kombinovanom štúdiu na stredných odborných učilištiach, ktoré je určené pre študijné odbory podľa oddielu D prílohy, strieda sa denné štúdium so štúdiom popri zamestnaní. Denné štúdium môže v jednom školskom roku nepretržite trvať najviac päť mesiacov a najmenej jeden mesiac. Z celkovej dĺžky štúdia [§ 27 ods. 1 písm. d)] môže denné štúdium trvať najviac sedem mesiacov.
§29 Štúdium jednotlivých vyučovacích predmetov
(1)
Vedomosti, ktoré pracujúci starší ako 18 rokov získali samostatným štúdiom jednotlivých vyučovacích predmetov26) a ktoré svojím rozsahom a obsahom zodpovedajú príslušnému vyučovaciemu predmetu na strednej škole, môžu preukázať vykonaním skúšky. Skúškou preukazujú vedomosti v rozsahu celého vyučovacieho predmetu za všetky ročníky štúdia. Skúšky sa môžu konať zo všetkých vyučovacích predmetov s výnimkou odborných predmetov v študijných odboroch uvedených v § 28 ods. 4. Ak súčasťou vyučovacieho predmetu sú aj cvičenia, koná ich pracujúci v predpísanom rozsahu. Štúdiom jednotlivých vyučovacích predmetov sa pracujúci môžu pripraviť na maturitnú alebo záverečnú skúšku.
(2)
Na skúšku sa môže pracujúci prihlásiť kedykoľvek cez školský rok; súčasne preukáže, že získal vzdelanie, ktoré poskytuje základná škola alebo základné vzdelanie. V žiadosti uvedie osobné dáta, predchádzajúce vzdelanie, povolanie, organizáciu, s ktorou je v pracovnom pomere, adresu bydliska a vyučovací predmet, z ktorého chce skúšku vykonať. Rovnakým spôsobom postupuje pri skúškach z ďalších vyučovacích predmetov. Ak ide o skúšku na tej istej škole, uvádza uchádzač len zmeny v údajoch, ktoré uviedol v prvej žiadosti.
(3)
Riaditeľ strednej školy písomne oznámi žiadateľovi, najneskôr do troch týždňov po prijatí žiadosti, či môže skúšku z požadovaného vyučovacieho predmetu konať; súčasne mu oznámi termín skúšky, ktorý určí najneskôr do dvoch mesiacov po podaní žiadosti (hlavné prázdniny sa do lehoty nezapočítavajú).
(4)
Pri skúške pracujúci preukáže svoju totožnosť. Skúška je ústna a koná sa pred komisiou podľa § 15. Z vyučovacích predmetov, kde to vyžaduje ich charakter a kde je to určené učebnými osnovami vyučovacieho predmetu, koná sa aj písomná alebo praktická skúška.
(5)
O úspešne vykonanej skúške vydá škola vysvedčenie. Ak skúšaný neprospeje, môže skúšku opakovať najviac dvakrát v termínoch určených riaditeľom strednej školy.
ŠIESTA ČASŤ | POMATURITNÉ ŠTÚDIUM
§30 Organizovanie pomaturitného štúdia, jeho druhy a obsah
Pomaturitné štúdium 27) organizujú stredné školy v študijných odboroch uvedených v oddiele A, B, C a D prílohy ako štúdium
a)
zdokonaľovacie (inovačné), v ktorom si študujúci inovujú vedomosti a zručnosti získané v skôr absolvovanom študijnom odbore na strednej škole, a tak sa zdokonaľujú na kvalifikovaný výkon povolania, alebo
b)
špecializačné, v ktorom študujúci získavajú špeciálne vedomosti a zručnosti vrátane nových vedecko-technických poznatkov pre výkon konkrétnych pracovných činností a pracovných funkcií, ktoré svojou pracovnou náplňou a odborným zameraním zodpovedajú skôr absolvovanému študijnému odboru na strednej škole, alebo
c)
kvalifikačné, v ktorom študujúci získavajú odbornú kvalifikáciu v inom študijnom odbore, než v ktorom vykonali maturitnú skúšku.
§31 Organizácia pomaturitného štúdia
(1)
Pomaturitné štúdium sa organizuje ako denné štúdium na konzervatóriách a v študijných odboroch uvedených v oddiele C prílohy.
(2)
Zdokonaľovacie (inovačné) štúdium organizované formou denného štúdia na konzervatóriách je jednoročné alebo dvojročné; má najmenej 32 vyučovacích hodín týždenne.
(3)
Zdokonaľovacie (inovačné) a špecializačné štúdium organizované ako štúdium popri zamestnaní je najmenej jednoročné; večerné štúdium má 300 vyučovacích hodín, diaľkové štúdium 120 konzultačných hodín v školskom roku.
(4)
Kvalifikačné štúdium sa organizuje v študijných odboroch uvedených v oddiele C prílohy. Kvalifikačné denné štúdium je dvojročné, v študijnom odbore "textilné výtvarníctvo - ručné tkanie, čipkárska a vyšívačská tvorba" je trojročné; organizuje sa v rozsahu najmenej 32 vyučovacích hodín týždenne, večerné štúdium v rozsahu 15 vyučovacích hodín týždenne, diaľkové štúdium v rozsahu 6-7 konzultačných hodín týždenne.
§32 Finančné a materiálne zabezpečenie pomaturitného štúdia organizovaného na žiadosť organizácie
Organizácia, na žiadosť ktorej sa pomaturitné štúdium organizuje, zabezpečuje učebnice pre odborné predmety pomaturitného štúdia a uhrádza krajskému národnému výboru, ktorý strednú školu odborne vedie, osobné a vecné náklady na štúdium.
SIEDMA ČASŤ
§33 Hospodárske zabezpečenie a poskytovanie pracovných úľav študujúcim popri zamestnaní, študijné preukazy
(1)
Hospodárske zabezpečenie a pracovné úľavy sa poskytujú študujúcim popri zamestnaní podľa osobitných predpisov.28)
(2)
Študujúcim popri zamestnaní v štúdiu, ktoré poskytuje úplné stredné vzdelanie a v pomaturitnom štúdiu popri zamestnaní vydáva stredná škola študijné preukazy.29)
ÔSMA ČASŤ | PRECHODNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
§34 Prechodné ustanovenia
(1)
Ustanovenia tejto vyhlášky, ktoré sa týkajú denného štúdia v stredných odborných učilištiach, sa vzťahujú aj na učňov s výnimkou prerušenia štúdia (§ 7), podmienečného vylúčenia zo štúdia alebo vylúčenia zo štúdia (§ 11 ods. 3) a dĺžky prípravného obdobia (§ 25 ods. 1), ktorá sa u učňov dokončí podľa doterajších predpisov.
(2)
V čase zimných a jarných prázdnin prislúcha učňom pracovné voľno v rozsahu počtu dní určených v týždennom učebnom pláne príslušného študijného alebo učebného odboru a ročníka na teoretické vyučovanie, a to bez ohľadu, či v dňoch pripadajúcich na tieto školské prázdniny by mali teoretické vyučovanie alebo odborný výcvik. V prípadoch odôvodnených záujmami výchovy učňov môže im organizácia voľno v čase týchto školských prázdnin primerane predĺžiť.
(3)
Prípadný rozdiel medzi počtom týždenných hodín určených učebným plánom príslušného študijného alebo učebného odboru a ročníka a týždenným pracovným časom žiakov je určený na prípravu učňa na vyučovanie a započítava sa do jeho týždenného pracovného času.
Záverečné ustanovenia
§35
(1)
Doterajšie stredné poľnohospodárske technické školy sú strednými poľnohospodárskymi školami, doterajšie stredné lesnícke technické školy sú strednými lesníckymi školami a doterajšie stredné rybárske technické školy sú strednými rybárskymi školami.
(2)
Táto vyhláška sa vzťahuje na študujúcich popri zamestnaní okrem ustanovení § 2, 3, § 12 ods. 2, § 16 ods. 3, § 17 ods. 4, § 19, § 21 ods. 1 a 2, § 24 a 34. Prerušenie štúdia (§ 7) študujúcemu popri zamestnaní prerokuje riaditeľ strednej školy s organizáciou, s ktorou je študujúci v pracovnom pomere. O zanechaní štúdia (§ 9) študujúcim popri zamestnaní informuje riaditeľ strednej školy organizáciu, s ktorou je študujúci v pracovnom pomere.
§36
Zrušujú sa:
1.
vyhláška Ministerstva školstva a kultúry č. 111/1965 Zb. o záverečných učňovských skúškach,
2.
vyhláška Ministerstva školstva č. 11/1968 Zb., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva a kultúry č. 111/1965 Zb. o záverečných učňovských skúškach,
3.
vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky č. 11/1970 Zb., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva a kultúry č. 111/1965 Zb. o záverečných učňovských skúškach v znení vyhlášky č. 11/1968 Zb.,
4.
vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky č. 11/1971 Zb. o učebných odboroch a o organizácii výchovy učňov,
5.
vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky č. 88/1971 Zb., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška č. 11/1971 Zb. o učebných odboroch a o organizácii výchovy učňov,
6.
vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky č. 82/1972 Zb., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška č. 11/1971 Zb. o učebných odboroch a o organizácii výchovy učňov,
7.
vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky č. 29/1976 Zb., ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva a kultúry o záverečných učňovských skúškach,
8.
vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky č. 90/1978 Zb., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška č. 11/1971 Zb. o učebných odboroch a o organizácii výchovy učňov,
9.
vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej socialistickej republiky č. 103/1979 Zb. o nomenklatúrach študijných odborov na stredných odborných učilištiach, gymnáziách, stredných odborných školách, konzervatóriách, stredných školách pre pracujúcich, odborných školách a na stredných školách pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť, o sústave učebných odborov na stredných odborných učilištiach a o štúdiu na nich,
10.
vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky č. 25/1980 Zb., ktorou sa dopĺňa vyhláška č. 11/1971 Zb. o učebných odboroch a o organizácii výchovy učňov,
11.
vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej socialistickej republiky č. 84/1981 Zb., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška č. 103/1979 Zb. o nomenklatúrach študijných odborov na stredných odborných učilištiach, gymnáziách, stredných odborných školách, konzervatóriách, stredných školách pre pracujúcich, odborných školách a na stredných školách pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť, o sústave študijných odborov na stredných odborných učilištiach a o štúdiu na nich,
12.
vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky č. 90/1983 Zb., ktorou sa určujú počty žiakov a učňov na jedného majstra odbornej výchovy v učebných a študijných odboroch v stredných odborných učilištiach, odborných učilištiach a strediskách praktického vyučovania,
13.
§ 1 až 4, § 5 ods. 1 a 2, § 6 až 11 úpravy Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky z 15. júna 1973 č. 2199/1973-II/3 o pomaturitnom štúdiu na stredných odborných školách (Zvesti MŠ a MK SSR 1973, zošit 7), registrovanej v čiastke 28/1973 Zb.,
14.
úprava Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky z 18. júna 1973 č. 6711/1973-II/3 o zriaďovaní a organizácii internátnych stredných škôl pre pracujúcich a o štúdiu na nich (Zvesti MŠ a MK SSR 1973, zošit 7), registrovaná v čiastke 28/1973 Zb.,
15.
úprava Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky z 21. januára 1974 č. 13/1974-II/1, ktorou sa vydáva klasifikačný poriadok pre školy poskytujúce stredné a vyššie vzdelanie vrátane zariadení na výchovu učňov (Zvesti MŠ a MK SSR 1974, zošit 2), registrovaná v čiastke 5/1974 Zb.,
16.
úprava Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky z 28. augusta 1974 č. 4841/1974-II-2 o nomenklatúrach skupín odborov a zameraní štúdia na vysokých školách, konzervatóriách, stredných odborných a odborných školách (Zvesti MŠ a MK SSR 1974, zošit 10 a čiastka 10/1974 Ú. v. SSR), registrovaná v čiastke 24/1974 Zb.,
17.
úprava Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky z 29. augusta 1974 č. 9097/1974-II-1 o zriaďovaní tried gymnázií so zameraním na matematiku (Zvesti MŠ a MK SSR 1974, zošit 10), registrovaná v čiastke 20/1974 Zb.,
18.
úprava Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky z 1. septembra 1974 č. 9311/1974-II-1 o zriaďovaní tried gymnázií s pedagogickým zameraním (Zvesti MŠ a MK SSR 1974, zošit 9), registrovaná v čiastke 15/1974 Zb.,
19.
úprava Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky z 28. augusta 1975 č. 9067/1975-II-/1, ktorou sa mení a dopĺňa úprava o zriaďovaní tried gymnázií s pedagogickým zameraním (Zvesti MŠ a MK SSR 1975, zošit 10), registrovaná v čiastke 28/1975 Zb.,
20.
úprava Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky z 29. júna 1977 č. 6512/1977-V-2, ktorou sa mení a dopĺňa úprava o nomenklatúrach skupín odborov a zameraní štúdia na vysokých školách, konzervatóriách, stredných odborných a odborných školách z 28. augusta 1974 č. 4841/1974-II-2 (Zvesti MŠ a MK SSR 1977, zošit 8 a čiastka 7/1977 Ú. v. SSR), registrovaná v čiastke 16/1977 Zb.,
21.
úprava Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky zo 16. júla 1979 č. 11317/1979-21 o organizácii stredných škôl, stredísk praktického vyučovania a učňovských stredísk (Zvesti MŠ a MK SSR 1979, zošit 9), registrovaná v čiastke 19/1979 Zb.,
22.
úprava Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky zo 14. júla 1980 č. 4942/1980-21, ktorou sa mení a dopĺňa úprava Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky z 21. januára 1974 č. 13/1974-II/1, ktorou sa vydáva klasifikačný poriadok pre školy poskytujúce stredné a vyššie vzdelanie vrátane zariadení na výchovu učňov (Zvesti MŠ a MK SSR, ročník 1980), registrovaná v čiastke 25/1980 Zb.,
23.
úprava Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky z 29. augusta 1980 č. 12 650/1980-21 o praktickom vyučovaní na gymnáziách, odborných školách a stredných odborných školách (Zvesti MŠ a MK SSR 1980, zošit 10), registrovaná v čiastke 38/1980 Zb.
Čl. II
Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky č. 6/1980 Zb. o plnení povinnej školskej dochádzky mimo územia Československej socialistickej republiky sa mení takto:
1.
§ 1 ods. 2 znie:
„(2)
Osobitný spôsob plnenia povinnej školskej dochádzky môže okresný národný výbor1) povoliť žiakom prvého až ôsmeho ročníka základnej školy a žiakom prvého a druhého ročníka stredných škôl, ak v tomto ročníku nie sú povinní absolvovať odborný výcvik alebo odbornú (umeleckú) prax, a ak ide o žiakov stredných zdravotníckych škôl aj cvičenia v odborných predmetoch.“.
2.
§ 3 ods. 4 znie:
„(4)
Výchovu a vzdelávanie žiakov prvého a druhého ročníka stredných škôl zabezpečujú rodičia individuálnou výučbou.“.
3.
V § 4 ods. 4 sa v tretej vete za slová „žiaci prvého“ vkladajú slová „a druhého“.
Čl. III
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januárom 1985.
Minister:
Prof. Ing. Buša CSc. v. r.
Prof. Ing. Buša CSc. v. r.
Príloha vyhlášky č. 152/1984 Zb.
ODDIEL A
I Sústava skupín študijných odborov, študijných odborov a zameraní študijných odborov v stredných odborných učilištiach
Kód | SKUPINA ŠTUDIJNÝCH ODBOROV | Počet žiakov na jedného majstra odbornej výchovy | Dĺžka prípravného obdobia (mesiacov) | Kód zodpovedajúcich študijných odborov a ich zameraní podľa doterajších predpisov1) | Študijný odbor sa zavedie začínajúc 1. ročníkom od | ||
Študijný odbor Zameranie študijného odboru na: | Určený pre: chlapcov - CH dievčatá - D | 1. roč. | 2. až 4. roč. | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
21 | BANÍCTVO | ||||||
21-51-4 | Baník mechanizátor | CH | 7-12 | 7-12 | 34 | 01-11-4 | 1. 9. 1988 |
21-52-4 | Mechanik banských strojov a veľkostrojov | CH | 7-12 | 7-12 | 34 | 01-12-4 | 1. 9 .1988 |
22 | HUTNÍCTVO | ||||||
22-62-4 | Hutník operátor | ||||||
01 | metalurgiu | CH | 7-12 | 6-8 | 34 | 02-21-4 | 1. 9. 1988 |
02 | tvárnenie kovov | CH | 7-12 | 6-8 | 34 | 02-22-4 | 1. 9. 1988 |
24 | STROJÁRSTVO A OSTATNÁ KOVOSPRACÚVACIA VÝROBA | ||||||
24-11-4 | Mechanik nastavovač Mechanička nastavovačka | ||||||
01 | obrábacie stroje a linky | CH, D | 7-12 | 7-12 | 34 | 01-32-4 | 1. 9. 1989 |
02 | stavebné stroje | CH | 7-12 | 7-12 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
03 | linky na výrobu stavebných hmôt | CH | 7-12 | 7-12 | 34 | 01-31-4 | 1. 9. 1989 |
24-12-4 | Mechanik číslicovo riadených strojov Mechanička číslicovo riadených strojov | CH, D | 7-12 | 6-8 | 41 | 02-32-4 | 1. 9. 1989 |
24-13-4 | Mechanik strojov a zariadení Mechanička strojov a zariadení | CH, D | 7-12 | 7-12 | 34 | 02-45-4 | 1. 9. 1987 |
24-50-4 | Mechanik lietadlových prístrojov Mechanička lietadlových prístrojov | CH, D | 7-12 | 7-12 | 34 | 02-44-4 | 1. 9. 1988 |
24-53-4 | Letecký mechanik | CH | 7-12 | 6-10 | 34 | 02-43-4 | 1. 9. 1987 |
26 | ELEKTROTECHNIKA A TELEKOMUNIKÁCIE | ||||||
26-70-4 | Mechanik silnoprúdových zariadení Mechanička silnoprúdových zariadení | CH, D | 7-12 | 6-10 | 34 | 04-41-4 | 1. 9. 1987 |
26-71-4 | Banský elektromontér | CH | 7-12 | 7-12 | 34 | 04-42-4 | 1. 9. 1988 |
26-72-4 | Mechanik elektronik Mechanička elektronička | ||||||
01 | automatizačnú techniku | CH, D | 7-12 | 6-10 | 34 | 04-44-4 | 1. 9. 1988 |
02 | organizačnú a výpočtovú techniku | CH, D | 7-12 | 6-10 | 34 | 02-33-4 | 1. 9. 1988 |
03 | oznamovaciu a zabezpečovaciu techniku | CH, D | 7-12 | 6-10 | 34 | 04-43-4 | 1. 9. 1988 |
04 | telekomunikačné zariadenia | CH, D | 7-12 | 6-10 | 41 | - | 1. 9. 1988 |
05 | prenosové zariadenia | CH, D | 7-12 | 6-10 | 41 | 04-46-4 | 1. 9. 1988 |
06 | vysielače a techniku VKV | CH, D | 7-12 | 6-10 | 34 | 04-45-4 | 1. 9. 1988 |
07 | spotrebnú elektroniku | CH, D | 7-12 | 6-10 | 34 | 04-45-4 | 1. 9. 1988 |
08 | číslicovú a riadiacu techniku | CH, D | 7-12 | 6-10 | 34 | 04-45-4 | 1. 9. 1988 |
09 | časomerné zariadenia | CH, D | 7-12 | 6-10 | 34 | - | 1. 9. 1988 |
10 | zdravotnícku elektroniku | CH, D | 7-12 | 6-10 | 34 | - | 1. 9. 1988 |
11 | optoelektronické zariadenia | CH, D | 7-12 | 6-10 | 34 | - | 1. 9. 1988 |
28 | OSTATNÁ TECHNICKÁ CHÉMIA | ||||||
28-59-4 | Operátor gumárskej a plastikárskej výroby Operátorka gumárskej a plastikárskej výroby | CH, D | 9-17 | 7-12 | 34 | - | 1. 9. 1987 |
28-60-4 | Chemik operátor Chemička operátorka | ||||||
01 | priemyselnú chémiu | CH, D | 7-12 | 7-12 | 34 | 06-21-4 | 1. 9. 1987 |
02 | výrobu celulózy a papiera | CH, D | 7-12 | 7-12 | 34 | 06-22-4 | 1. 9. 1987 |
03 | farmaceutickú výrobu | CH, D | 7-12 | 7-12 | 34 | 06-23-4 | 1. 9. 1987 |
29 | POTRAVINÁRSTVO | ||||||
29-60-4 | Operátor potravinárskej výroby Operátorka potravinárskej výroby | CH, D | 7-12 | 7-12 | 41 | - | 1. 9. 1989 |
31 | TEXTIL A ODEVNÍCTVO | ||||||
31-37-4 | Operátor odevnej výroby Operátorka potravinárskej výroby | ||||||
01 | odevnú výrobu | CH, D | 7-12 | 7-12 | 34 | - | 1. 9. 1988 |
02 | odevné stroje a zariadenia | CH, D | 7-12 | 7-12 | 34 | - | 1. 9. 1988 |
31-38-4 | Operátor textilnej výroby Operátorka textilnej výroby | ||||||
01 | tkáčovne | CH, D | 7-12 | 7-12 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
02 | pradiarne | CH, D | 7-12 | 7-12 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
03 | pletiarne | CH, D | 7-12 | 7-12 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
04 | zušľachťovanie textílií | CH, D | 7-12 | 7-12 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
32 | SPRACOVANIE KOŽE A VÝROBA OBUVI | ||||||
32-43-4 | Operátor kožiarskej výroby Operátorka kožiarskej výroby | CH, D | 7-12 | 7-10 | 34 | - | 1. 9. 1987 |
32-44-4 | Operátor kožušníckej výroby Operátorka kožušníckej výroby | CH, D | 7-12 | 7-10 | 34 | - | 1. 9. 1988 |
33 | SPRACOVANIE DREVA A VÝROBA HUDOBNÝCH NÁSTROJOV | ||||||
33-41-4 | Operátor drevárskej a nábytkárskej výroby Operátorka drevárskej a nábytkárskej výroby | CH, D | 7-12 | 7-12 | 41 | - | 1. 9. 1988 |
34 | POLYGRAFIA A SPRACOVANIE FILMU | ||||||
34-51-4 | Sadzač Sadzačka | CH, D | 4-7 | 4-7 | 41 | 06-35-4 | 1. 9. 1987 |
34-53-4 | Tlačiar na polygrafických strojoch | CH | 4-7 | 4-7 | 41 | 06-36-4 | 1. 9. 1987 |
34-71-4 | Reprodukčný grafik Reprodukčná grafička | CH, D | 4-7 | 4-7 | 41 | 06-37-4 | 1. 9. 1987 |
36 | STAVEBNÍCTVO A VODOHOSPODÁRSTVO | ||||||
36-56-4 | Operátor stavebnej výroby | ||||||
01 | murované konštrukcie | CH | 7-12 | 7-12 | 41 | - | 1. 9. 1988 |
02 | betónové konštrukcie | CH | 7-12 | 7-10 | 41 | - | 1. 9. 1988 |
36-57-4 | Mechanik tepelných sústav | CH | 9-17 | 4-7 | 34 | - | 1. 9. 1988 |
36-58-4 | Mechanik stavebno-inštalačných zariadení | CH | 7-12 | 4-7 | 34 | - | 1. 9. 1988 |
37 | DOPRAVA A POŠTY | ||||||
37-91-4 | Spojový manipulant Spojová manipulantka | CH, D | 7-12 | 6-10 | 41 | 04-48-4 | 1. 9. 1987 |
45 | POĽNOHOSPODÁRSTVO A LESNÉ HOSPODÁRSTVO | ||||||
45-03-4 | Operátor poľnohospodárskej techniky Operátorka poľnohospodárskej techniky | ||||||
01 | rastlinnú výrobu | CH | 7-12 | 4-7 | 41 | 45-41-4 | 1. 9. 1988 |
02 | živočíšnu výrobu | CH, D | 7-12 | 4-7 | 41 | 45-42-4 | 1. 9. 1988 |
45-55-4 | Chovateľ cudzokrajných zvierat Chovateľka cudzokrajných zvierat | CH, D | 2-6 | 2-6 | 34 | 45-55-4 | 1. 9. 1987 |
45-56-4 | Operátor lesnej techniky | CH | 7-15 | 7-10 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
64 | EKONOMIKA A ORGANIZÁCIA, OBCHOD A SLUŽBY | ||||||
64-41-4 | Kníhkupec Kníkupkyňa | CH, D | 4-12 | 4-12 | 34 | 64-41-4 | 1. 9. 1988 |
64-42-4 | Obchodný pracovník Obchodná pracovníčka | ||||||
01 | potravinársky tovar | CH, D | 9-17 | 5-16 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
02 | technický tovar | CH, D | 9-17 | 5-16 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
03 | chemický tovar | CH, D | 9-17 | 5-16 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
04 | odievanie | CH, D | 9-17 | 5-16 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
64-44-4 | Čašník Servírka | CH, D | 9-17 | 7-12 | 34 | 64-44-4 | 1. 9. 1988 |
64-45-4 | Kuchár Kuchárka | CH, D | 9-17 | 7-12 | 34 | - | 1. 9. 1988 |
64-46-4 | Kozmetička | D | 7-15 | 7-102) | 34 | 64-46-4 | 1. 9. 1987 |
85 | UMENIE, ÚŽITKOVÉ UMENIE A RUČNÁ UMELECKOREMESELNÁ VÝROBA | ||||||
85-03-4 | Umeleckoremeselné spracovanie kovov | ||||||
01 | kováčske a zámočnícke práce | CH | 4-6 | 4-6 | 34 | 85-41-2 | 1. 9. 1988 |
02 | kovolejárske a cizelérske práce | CH | 4-6 | 4-6 | 34 | 85-42-2 | 1. 9. 1988 |
03 | rytecké práce | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | - | 1. 9. 1988 |
04 | pasiarske práce | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | 85-43-2 | 1. 9. 1988 |
85-04-4 | Umeleckoremeselné spracovanie dreva | ||||||
01 | stolárske práce | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | 08-23-2 | 1. 9. 1988 |
02 | rezbárske práce | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | 85-55-2 | 1. 9. 1988 |
03 | čalúnnické a dekoratérske práce | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | - | 1. 9. 1988 |
85-05-4 | Umeleckoremeselná stavba hudobných nástrojov | ||||||
01 | strunové nástroje | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
02 | klávesové nástroje | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
03 | dychové a bicie nástroje | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
85-06-4 | Umeleckoremeselné spracovanie textilu | ||||||
01 | tkáčske práce | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | 07-43-2 | 1. 9. 1989 |
02 | gobelínske práce | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
03 | ručnú čipku | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
04 | ručnú výšivku | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
05 | ručnú tlač | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
85-07-4 | Umeleckoremeselné spracovanie kameňa a keramiky | ||||||
01 | kameňosochárske práce | CH | 4-6 | 4-6 | 34 | 09-42-2 | 1. 9. 1989 |
02 | mozaikárske práce | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | 09-74-2 | 1. 9. 1989 |
03 | štukatérske práce | CH | 4-6 | 4-6 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
04 | keramické práce | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | 05-35-2 | 1. 9. 1989 |
85-08-4 | Umeleckoremeselné práce scénické | ||||||
01 | parochniarske a maskérske práce | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | 85-76-2 | 1. 9. 1989 |
02 | maľbu dekorácií a interiérov | CH | 4-6 | 4-6 | 34 | - | 1. 9. 1989 |
03 | kroje a kostýmy | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | 07-73-2 | 1. 9. 1989 |
04 | krojovú a divadelnú obuv | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | 08-73-2 | 1. 9. 1989 |
85-09-4 | Umeleckoremeselné spracovanie skla | ||||||
01 | hutné tvarovanie | CH | 4-6 | 4-6 | 34 | - | 1. 9. 1988 |
02 | brúsenie a rytie | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | - | 1. 9. 1988 |
85-11-4 | Umeleckoremeselné pozlacovanie | CH, D | 4-6 | 4-6 | 34 | 85-62-2 | 1. 9. 1988 |
II Študijný odbor 55-31-4 Ortopedický protetik, ortopedická protetička sa od 1. septembra 1987 zrušuje bez náhrady. Prvý ročník tohto študijného odboru sa naposledy otvorí 1. septembra 1986.
ODDIEL B
Študijný odbor a zameranie študijného odboru v gymnáziách
Kód | Študijný odbor Zameranie študijného odboru na: | Kód zodpovedajúcich študijných odborov a ich študijné zameranie podľa doterajších predpisov | Názov zodpovedajúcich študijných odborov a ich študijné zameranie podľa doterajších predpisov na: |
79-02-5 | GYMNÁZIUM | ||
01 matematiku | 19-01-5/01 | matematiku | |
02 matematiku a fyziku | 19-01-5/02 | matematiku a fyziku | |
13 ložiskovú geológiu | 79-02-5/13 | základy ložiskovej geológie | |
21 baníctvo | 79-02-5/21 | základy baníctva | |
22 hutnícku výrobu | 79-02-5/22 | základy hutníctva | |
23 strojárstvo | 19-01-5/23 a 24 | základy strojárstva | |
79-01-5/23 a 24 | |||
26 elektrotechniku | 19-01-5/25 a 26 | základy elektrotechniky | |
79-01-5/25 a 26 | |||
28 technickú chémiu | 19-01-5/27 a 28 | základy technickej chémie | |
79-01-5/27 a 28 | |||
36 stavebníctvo | 19-01-5/35 a 36 | základy stavebníctva | |
79-01-5/35 a 36 | |||
37 dopravu | 79-02-5/37 | základy dopravy | |
38 programovanie | 19-01-5/38 | základy programovania a počítačových systémov | |
79-01-5/38 | |||
39 spoje | 79-02-5/39 | základy spojov | |
42 poľnohospodárstvo | 19-01-5/41 a 42 | základy poľnohospodárskej výroby | |
79-01-5/41 a 42 | |||
63 ekonomiku a organizáciu | 19-01-5/63 | základy ekonomiky a organizácie | |
79-01-5/63 | |||
71 kultúrno-výchovnú činnosť | základy kultúrno-výchovnej činnosti | ||
73 živé jazyky | 19-01-5/73 | moderné jazyky | |
79-01-5/71 a 73 | |||
76 telesnú výchovu | 19-01-5/12 | telesnú výchovu | |
79-01-5/12 | |||
91 vojenskú techniku | 79-01-5/12 |
ODDIEL C
Sústava skupín študijných odborov a študijných odborov na stredných odborných školách a konzervatóriách
Platný kód | SKUPINA ŠTUDIJNÝCH ODBOROV Študijný odbor | Vysvetlivky | Kód zodpovedajúcich odborov a ich študijné zameranie podľa doterajších predpisov | Názov zodpovedajúcich študijných odborov a ich študijné zameranie podľa doterajších predpisov |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
21 | BANÍCTVO A BANÍCKA GEOLÓGIA | |||
21-40-6 | baníctvo a banícka geológia | CH, A | 21-41-6 | geologický prieskum a banské meračstvo |
21-42-6 01, 02 | dobývanie uhlia | |||
21-43-6 | dobývanie a úprava rúd a nerudných surovín | |||
21-44-6 | ťažba a spracovanie kameňa | |||
22 | HUTNÍCTVO | |||
22-34-6 | zlievačstvo | 22-34-6 | zlievačstvo | |
22-35-6 | hutníctvo | A | 22-35-6 | hutníctvo |
23 | STROJÁRSTVO A OSTATNÁ KOVOSPRACÚVACIA VÝROBA | |||
23-07-6 | strojárska technológia | 23-81-6 - časť | strojárstvo | |
23-84-6 | strojárska konštrukcia | 23-81-6 - časť | strojárstvo | |
23-85-6 | prevádzkyschopnosť výrobných zariadení | V | - | - |
26 | ELEKTROTECHNIKA | |||
26-30-6 | mikroelektronika | 26-64-6 | elektrovákuová a polovodičová technika | |
26 60-6 | elektronické a oznamovacie zariadenia | A, V | 26-62-6 01, 02 | oznamovacie a rádioelektronické zariadenia |
26-63-6 - časť | meracia a automatizačná technika | |||
26-65-6 | prístrojová a prevádzková technika jadrových zariadení | |||
39-62-6 | technická obsluha prostriedkov výpočtovej techniky | |||
26-61-6 | zariadenia silnoprúdovej elektrotechniky | A, V | 26-61-6 | zariadenia silnoprúdovej elektrotechniky |
26-66-6 | automatizačná technika | V | 26-63-6 - časť | meracia a automatizačná technika |
23-82-6 | prístrojová a automatizačná technika | |||
27 | TECHNICKÁ CHÉMIA SILIKÁTOV | |||
27-24-6 | technológia stavebných spojív | 27-24-6 | technológia cementu, vápna a maltovín | |
27-26-6 | technológia keramiky | 27-25-6 01, 02 | tehliarstvo a výroba žiaruvzdorných materiálov | |
27-26-6 | technológia keramiky | |||
27-27-6 | technológia skla | 27-27-6 | technológia skla | |
28 | OSTATNÁ TECHNICKÁ CHÉMIA (okrem chémie silikátov) | |||
28-51-6 | chemická technológia | A, V | 28-51-6 - časť | chemická technológia |
28-52-6 | výroba a spracovanie makromolekulárnych látok | |||
29-46-6 | výroba tukov | |||
28-53-6 | výroba celulózy a papiera | 28-53-6 | výroba celulózy a papiera | |
28-54-6 | analytická chémia | 28-51-6 - časť | chemická technológia | |
29 | POTRAVINÁRSTVO | |||
29-41-6 | výroba cukru a cukroviniek | 29-41-6 | výroba cukru a cukroviniek | |
29-42-6 | priemyselná výroba krmív a mlynárstvo | 29-42-6 | priemyselná výroba krmív a mlynárstvo | |
29-43-6 | spracovanie múky | 29-43-6 | spracoanie múky | |
29-44-6 | kvasná technológia | 29-44-6 | kvasná technológia | |
29-45-6 | spracovanie mlieka | 29-45-6 | spracovanie mlieka | |
29-47-6 | spracovanie mäsa | 29-47-6 | spracovanie mäsa | |
29-48-6 | konzervárstvo | 29-48-6 | konzervárstvo | |
31 | TEXTIL A ODEVNÍCTVO | |||
31-24-6 | zošľachťovanie textílií | 31-24-6 | chemická technológia textilu | |
21-25-6 | odevníctvo | 31-25-6 | výroba odevov a bielizne | |
31-26-6 | textilná technológia | A | 31-21-6 | výroba bielizne |
31-22-6 | tkáčstvo | |||
31-23-6 | pletiarstvo | |||
32 | SPRACOVANIE KOŽE, PLASTOV A GUMY A VÝROBA OBUVI | |||
32-30-6 | chemická technológia kože | 32-30-6 | garbiarstvo | |
32-31-6 | výroba obuvi a galantérneho tovaru | A | 32-31-6 01, 02 | výroba obuvi a galantérneho tovaru |
33 | SPRACOVANIE DREVA A VÝROBA HUDOBNÝCH NÁSTROJOV | |||
33-31-6 | drevárstvo | A | 33-31-6 | drevárstvo |
33-33-6 | nábytkárstvo | 33-33-6 | stolárstvo | |
33-35-6 | čalúnictvo a dekoratérstvo | |||
33-37-6 | výroba hudobných nástrojov | 33-37-6 | výroba hudobných nástrojov | |
34 | POLYGRAFIA, SPRACOVANIE PAPIERU, FILMU A FOTOGRAFIE | |||
34-31-6 | polygrafia | 34-31-6 | polygrafia | |
34-32-6 | obalová technika | 82-39-6 | obalová technika | |
36 | STAVEBNÍCTVO, GEODÉZIA A KARTOGRAFIA | |||
36-32-6 | pozemné staviteľstvo | A | 36-32-6 | pozemné stavby |
36-52-6 | technické zariadenie budov | 36-52-6 | technické zariadenie budov | |
36-53-6 | dopravné staviteľstvo | A, V | 36-53-6 | dopravné stavby |
37-47-6 | údržba a rekonštrukcia tratí | |||
36-54-6 | vodohospodárske stavby | A | 36-54-6 | vodohospodárske stavby |
36-55-6 | geodézia | 36-55-6 | geodézia | |
37 | DOPRAVA, POŠTY A TELEKOMUNIKÁCIE | |||
37-40-6 | zabezpečovacia a oznamovacia technika v doprave | 37-41-6 | zabezpečovacia a oznamovacia technika v železničnej doprave | |
37-44-6 - časť | prevádzka automobilovej dopravy | |||
37-45-6 - časť | prevádzka lodnej dopravy | |||
37-48-6 - časť | mestská hromadná doprava | |||
37-42-6 | elektrická trakcia v doprave | CH | 37-42-6 - časť | elektrická trakcia a koľajové vozidlá v železničnej doprave |
37-48-6 - časť | mestská hromadná doprava | |||
37-46-6 | spojová technika | A, V | 37-46-6 | spojová technika |
37-49-6 | prevádzka a údržba dopravných prostriedkov | V | 37-42-6 - časť | elektrická trakcia a koľajové vozidlá a v železničnej doprave |
37-44-6 - časť | prevádzka automobilovej dopravy | |||
37-45-6 - časť | prevádzka lodnej dopravy | |||
37-48-6 - časť | mestská hromadná doprava | |||
37-50-6 | doprava a preprava | A, V, | 37-43-6 | železničná doprava a preprava |
L, CH | 37-44-6 - časť | prevádzka automobilovej dopravy | ||
37-45-6 - časť | prevádzka lodnej dopravy | |||
37-48-6 - časť | mestská hromadná doprava | |||
42 | POĽNOHOSPODÁRSTVO A LESNÉ HOSPODÁRSTVO | |||
42-11-6 | záhradníctvo | A | 42-11-6 | záhradníctvo |
42-14-6 | vinohradníctvo | 42-14-6 | vinohradníctvo | |
42-15-6 | rybárstvo | CH | 42-15-6 | rybárstvo |
42-16-6 | hydinárstvo | 42-16-6 | hydinárstvo | |
42-17-6 | mechanizácia poľnohospodárskej výroby | 42-17-6 | mechanizácia poľnohospodárskej výroby | |
42-19-6 | lesníctvo | CH | 42-19-6 | lesníctvo |
42-31-6 | pestovateľstvo | A | 42-31-6 | pestovateľstvo |
42-13-6 - časť | pestovateľstvo - chovateľstvo | |||
42-32-6 | chovateľstvo | 42-32-6 | chovateľstvo | |
42-13-6 - časť | pestovateľstvo - chovateľstvo | |||
43 | VETERINÁRNE VEDY | |||
43-30-6 | veterinárstvo | 43-30-6 | veterinárstvo | |
53 | ZDRAVOTNÍCTVO | |||
53-01-6 | zdravotná sestra | V | 53-01-6 | zdravotná sestra, ošetrovateľka |
53-02-6 | detská sestra | 53-02-6 | detská sestra (pestúnka) | |
53-03-6 | ženská sestra | PMŠ, D | 53-03-6 | ženská sestra (pôrodná asistentka) |
53-04-6 | diétna sestra | 53-04-6 | diétna sestra | |
53-06-6 | rehabilitačný pracovník | 53-06-6 | rehabilitačný pracovník | |
53-07-6 | asistent hygienickej služby | PMŠ | 53-07-6 | asistent hygienickej služby |
53-08-6 | zdravotnícky laborant | 53-08-6 | zdravotnícky laborant | |
53-09-6 | rádiologický laborant | PMŠ | 53-09-6 | rádiologický laborant |
53-10-6 | zubný laborant | 53-10-6 | zubný laborant | |
53-11-6 | farmaceutický laborant | 53-11-6 | farmaceutický laborant | |
53-12-6 | očný optik | PMŠ | 53-12-6 | očný optik |
53-14-6 | ortopedický protetik | - | - | |
63 | EKONOMIKA A ORGANIZÁCIA, OBCHOD A SLUŽBY | |||
63-01-6 | všeobecná ekonomika | V | 63-01-6 | všeobecná ekonomika |
63-02-6 | ekonomika spojov | |||
63-03-6 | ekonomika služieb | |||
63-04-6 | ekonomika obchodu a služieb | 63-04-6 | ekonomika obchodu a služieb | |
63-05-6 | ekonomika poľnohospodárstva a výživy | 63-05-6 | ekonomika poľnohospodárstva | |
63-06-6 | výpočtová technika a spracovanie informácií | PMŠ | 63-06-6 | výpočtová technika a spracovanie informácií |
63-07-6 | zahraničný obchod | 63-01-6 01 | zahraničný obchod | |
63-14-6 | cestovný ruch | PMŠ | 63-14-6 01 | cestovný ruch |
63-16-6 | prevádzka hotelov a spoločného stravovania | V | 63-14-6 04 | prevádzka hotelov a spoločného stravovania |
63-33-6 | organizácia administratívy | 63-33-6 | administratíva a sekretárske práce | |
68 | PRÁVNE VEDY | |||
68-51-6 | sociálno-právna činnosť | PMŠ | 68 51-6 | sociálno-právna starostlivosť |
72 | PUBLICISTIKA, KNIHOVNÍCTVO A VEDECKÉ INFORMÁCIE | |||
72-36-6 | vedecké informácie a knihovníctvo | 72-47-6 | knihovníctvo | |
72-50-6 | vedecké a technické informácie | |||
76 | UČITEĽSTVO | |||
76-40-6 | učiteľstvo pre materské školy | 76-40-6 | učiteľstvo pre materské školy | |
76-41-6 | vychovávateľstvo | 76-41-6 | vychovávateľstvo | |
76-43-6 | kultúrno-výchovná činnosť | ŠPZ | 76-43-6 | kultúrno-výchovná práca |
82 | UMENIE, ÚŽITKOVÉ UMENIE A RUČNÁ UMELECKOREMESELNÁ VÝROBA | |||
82-22-6 | úžitková maľba | 82-38-6 03 | úžitková maľba a plastické dekorácie v propagácii, scénografii a architektúre | |
82-23-6 | úžitková fotografia | 82-32-6 03 | úžitková fotografia v propagácii, vo vede a v kultúre | |
82-26-7,6 | hudobno-dramatické umenie | 82-26-7,6 | herectvo | |
82-27-7,6 | tanec | 82-27-7,6 | tanec | |
82-28-7,6 | spev | 82-28-7,6 | spev | |
82-29-7,6 | hudba | A, V | 82-28-7,6 01-09 | hudba |
82-30-6 | scénická technika | 82-30-6 01 | scénické techniky pre divadlo, film a televíziu | |
82-31-6 | tvarovanie priemyselných výrobkov | A | 82-31-6 01, 02 | priemyselné výtvarníctvo |
82-32-6 | propagačné výtvarníctvo | A | 82-32-6 01, 02, 04 | propagačné výtvarníctvo |
82-33-6 | výtvarné spracovanie kovov a drahých kameňov | A | 82-33-6 01-04 | výtvarné spracovanie kovov a drahých kameňov |
82-34-6 | výtvarné spracovanie keramiky a porcelánu | A | 82-34-6 01, 02 | výtvarné spracoavnie keramiky |
82-35-6 | výtvarné spracovanie skla | A | 82-35-6 01-07 | výtvarné spracovanie skla |
82-36-6 | textilné výtvarníctvo | A | 82-36-6 01, 02 | výtvarné spracovanie textílií |
aj PMŠ | 82-38-6 05 | ručné tkanie, krajčírska a výšivkárska tvorba | ||
82-37-6 | modelárstvo a návrhárstvo odevov | 82-37-6 01 | modelárstvo a návrhárstvo odevov vrátane scénických kostýmov | |
82-40-6 | tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov | 82-31-6 08 | tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov | |
82-41-6 | konštrukcia a tvorba svietidiel | 82-31-6 03 | konštrukcia a tvorba osvetľovadiel | |
82-42-6 | konštrukcia a tvorba nábytku | 82-31-6 04 | konštrukcia a tvorba nábytku a interiéru | |
82-43-6 | tvorba a vzorovanie bižutérie | 82-31-6 05-07 | priemyselné výtvarníctvo | |
82-44-6 | modelárstvo a návrhárstvo obuvi a módnych doplnkov | 82-37-6 02 | modelárstvo a návrhárstvo obuvi a módnych doplnkov | |
82-45-6 | konzervátorstvo a reštaurátorstvo | aj PMŠ | 82-45-6 | konzervátorstvo a reštaurátorstvo |
82-47-6 | ladenie klavírov | ZPM | 82-47-3 | ladič klavíra |
82-48-6 | kameňosochárstvo | 82-38-6 01 | kameňosochárstvo | |
82-49-6 | tvarovanie dreva a rezbárstvo | 82-38-6 02 | rezbárstvo a tvarovanie dreva |
Vysvetlivky:
CH - do tohto študijného odboru sa prijímajú len chlapci
D - do tohto študijného odboru sa prijímajú len dievčatá
A - študijný odbor môže vyústiť do alternatívneho bloku
L - CH - do alternatívneho bloku lodná doprava sa prijímajú len chlapci
V - v tomto študijnom odbore pripravujú absolventov aj vojenské stredné školy
PMŠ - len dvojročné denné pomaturitné štúdium absolventov stredných škôl
ZPM - len pre zrakovo postihnutú mládež
ŠPZ - len ako štúdium popri zamestnaní (štvorročné PMŠ)
ODDIEL D
Sústava skupín študijných odborov, študijných odborov a zameraní študijných odborov v stredných odborných učilištiach pre absolventov trojročných učebných odborov
Kód | SKUPINA ŠTUDIJNÝCH ODBOROV Študijný odbor Zameranie študijného odboru na: | Poznámka | Kód zodpovedajúcich študijných odborov a ich zameraní podľa doterajších predpisov |
1 | 2 | 3 | 4 |
01 | NASTAVOVANIE, RIADENIE A OBSLUHA VÝROBNÝCH STROJOV A ZARIADENÍ | ||
01-01-4 | Baníctvo | 01-01-4 | |
02, 03 | HUTNÍCTVO, STROJÁRSTVO A OSTATNÁ KOVOSPRACÚVACIA VÝROBA | ||
02-0 | Hutníctvo kovov | 02-0 | |
02-01-4 | metalurgiu | 02-01-4 | |
02-02-4 | tvárnenie kovov | 02-02-4 | |
02-1 | Strojárstvo | 02-1 | |
02-11-4 | spracovanie kovov a montáž strojov a zariadení | 02-11-4 | |
02-12-4 | strojové obrábanie kovov | 02-12-4 | |
02-13-4 | tvárnenie a úprava kovov | 02-13-4 | |
02-48-4 | Plynárstvo | V | 02-48-4 |
04 | ELEKTROTECHNIKA, DOPRAVA, POŠTY A TELEKOMUNIKÁCIE | ||
04-0 | Elektrotechnika | 04-0 | |
04-01-4 | energetiku | 04-01-4 | |
04-02-4 | výrobu a prevádzku strojov a zariadení | 04-02-4 | |
04-03-4 | elektronické zariadenia | V | 04-03-4 |
04-11-4 | Zariadenia oznamovacej techniky | 04-11-4 | |
04-16-4 | Poštová prevádzka | 04-16-4 | |
04-2 | Dopravná prevádzka | 04-2 | |
04-21-4 | železničnú dopravu | V | 04-21-4 |
04-22-4 | cestnú a mestskú dopravu | V | 04-22-4 |
04-23-4 | lodnú dopravu | 04-23-4 | |
05 | TECHNICKÁ CHÉMIA SILIKÁTOV | ||
05-01-4 | Keramický priemysel | 05-01-4 | |
05-02-4 | Výroba bižutérie | 05-02-4 | |
05-1 | Sklársky priemysel | 05-1 | |
05-11-4 | výrobu skla | 05-11-4 | |
05-12-4 | zošľachťovanie skla | 05-12-4 | |
05-13-4 | optiku | 05-13-4 | |
06 | OSTATNÁ TECHNICKÁ CHÉMIA, POTRAVINÁRSTVO A POLYGRAFIA | ||
06-0 | Priemyselná chémia | 06-0 | |
06-01-4 | chemické procesy | 06-01-4 | |
06-02-4 | spracovanie kaučuku a plastov | 06-02-4 | |
06-03-4 | textil | 06-03-4 | |
06-04-4 | farmaceutickú výrobu | 06-04-4 | |
06-15-4 | Potravinársky priemysel | 06-15-4 | |
06-17-4 | Polygrafický priemysel | 06-17-4 | |
07 | TEXTIL A ODEVNÍCTVO | ||
07-01-4 | Textilný priemysel | 07-01-4 | |
07-02-4 | Odevníctvo | 07-02-4 | |
08 | SPRACOVANIE DREVA, VÝROBA HUDOBNÝCH NÁSTROJOV, SPRACOVANIE KOŽE A VÝROBA OBUVI | ||
08-01-4 | Drevospracujúci priemysel | 08-01-4 | |
08-02-4 | Nábytkársky priemysel | 08-02-4 | |
08-05-4 | Kožušnícka výroba | 08-05-4 | |
08-1 | Kožiarska výroba | 08-1 | |
08-11-4 | výrobu usní a kožušín | 08-11-4 | |
08-12-4 | výrobu obuvi | 08-12-4 | |
08-13-4 | výrobu koženej galantérie | 08-13-4 | |
09 | STAVEBNÍCTVO A ZEMEMERAČSTVO | ||
09-01-4 | Stavebníctvo | V | 09-01-4 |
09-02-4 | Vodohospodárske zariadenia | 09-02-4 | |
45 | POĽNOHOSPODÁRSTVO A LESNÉ HOSPODÁRSTVO | ||
45-0 | Poľnohospodárstvo | 45-0 | |
45-01-4 | rastlinnú výrobu | 45-01-4 | |
45-02-4 | živočíšnu výrobu | 45-02-4 | |
45-1 | Záhradníctvo | 45-1 | |
45-11-4 | záhradnícku výrobu | 45-11-4 | |
45-12-4 | záhradnícke služby | 45-12-4 | |
45-21-4 | Lesné hospodárstvo | 45-21-4 | |
45-26-4 | Mechanizácia poľnohospodárstva a lesníctva | 45-26-4 | |
55 | ZDRAVOTNÍCTVO | ||
55-01-4 | Zdravotníctvo | 55-01-4 | |
01 | špeciálne ošetrovateľské a opatrovateľské práce | - | |
02 | laboratórne práce | - | |
55-02-4 | Ortopedická protetika | 55-02-4 | |
64 | EKONOMIKA A ORGANIZÁCIA, OBCHOD A SLUŽBY | ||
64-0 | Prevádzka miestneho hospodárstva a výrobných družstiev | 64-0 | |
64-01-4 | výrobu a služby | 64-01-4 | |
64-02-4 | fotografiu | 64-02-4 | |
64-1 | Prevádzka obchodu | 64-1 | |
64-11-4 | vnútorný obchod | 64-11-4 | |
64-12-4 | propagáciu | 64-12-4 | |
64-13-4 | knižnú kultúru | 64-13-4 | |
64-21-4 | Prevádzka spoločného stravovania | 64-21-4 | |
64-26-4 | Vlasová kozmetika | 64-26-4 | |
85 | UMENIE, ÚŽITKOVÉ UMENIE A RUČNÁ UMELECKOREMESELNÁ VÝROBA | ||
85-01-4 | Umeleckoremeselné práce | 85-01-4 | |
85-02-4 | Scénická tvorba | 85-02-4 |
Vysvetlivky:
V - v tomto študijnom odbore pripravujú absolventov študijných odborov i vojenské stredné odborné učilištia v dennom štúdiu.
V - v tomto študijnom odbore pripravujú absolventov študijných odborov i vojenské stredné odborné učilištia v dennom štúdiu.
ODDIEL E
I Sústava skupín učebných odborov, učebných odborov a zameraní učebných odborov v stredných odborných učilištiach, ktorých denné štúdium trvá 3 roky alebo 3 roky a 4 mesiace
Kód | SKUPINA ŠTUDIJNÝCH ODBOROV | Počet žiakov na jedného majstra odbornej výchovy | Dĺžka denného štúdia spolu | Kód zodpovedajúcich učebných odborov a ich zameraní podľa doterajších predpisov | Učebný odbor sa zavedie začínajúc 1. ročníkom od: | Kód študijného odboru pre absolventov učebných odborov uvedených v tomto oddiele1) | ||||
Študijný odbor Zameranie študijného odboru na: | Určený pre: chlapcov - CH dievčatá - D | 1. roč. | 2. a 3. roč. | rokov | mesiacov | z toho dĺžka prípravného obdobia (mesiacov) | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
21 | BANÍCTVO | |||||||||
21-70-4 | Mechanik banských prevádzok | CH | 9-17 | 5-132) | 3 | 4 | 34 | 03-83-2 | 1. 9. 1987 | 01-01-4 02-11-4 02-14-4 |
22 | HUTNÍCTVO | |||||||||
22-75-2 | Hutník | |||||||||
01 | výrobu koksu | CH | 7-12 | 6-8 | 3 | 4 | 34 | 06-43-2 | 1. 9. 1988 | 02-01-4 02-14-4 |
02 | výrobu železných kovov | CH | 7-12 | 6-8 | 3 | 4 | 34 | 02-51-2 | 1. 9. 1988 | 02-01-4 |
03 | výrobu neželezných kovov | CH | 7-12 | 6-8 | 3 | 4 | 34 | 02-52-2 | 1. 9. 1988 | 02-01-4 |
04 | tvárnenie kovov | CH | 7-12 | 6-8 | 3 | 4 | 34 | 01-65-2 | 1. 9. 1988 | 02-02-4 02-14-4 |
24 | STROJÁRSTVO A OSTATNÁ KOVOSPRACÚVACIA VÝROBA | |||||||||
24-01-2 | Zlievač | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-71-2 | 1. 9. 1989 | 02-13-4 02-01-4 |
24-23-2 | Nástrojár Nástrojárka | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-74-2 | 1. 9. 1987 | 02-11-4 02-14-4 |
24-33-2 | Obrábač kovov Obrábačka kovov | |||||||||
01 | univerzálne obrábanie | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-64-2 | 1. 9. 1987 | 02-12-4 02-14-4 |
02 | sústruženie | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-61-2 | 1. 9. 1987 | 02-12-4 02-14-4 |
03 | frézovanie | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-62-2 | 1. 9. 1987 | 02-12-4 02-14-4 |
04 | brúsenie | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-63-2 | 1. 9. 1987 | 02-12-4 02-14-4 |
24-34-2 | Strojový kováč | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-72-2 | 1. 9. 1989 | 02-13-4 |
24-35-2 | Klampiar | |||||||||
01 | strojársku výrobu | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 02-71-2 02-73-2 | 1. 9. 1989 | 02-11-4 02-14-4 |
02 | stavebnú výrobu | CH | 7-12 | 7-123) | 3 | 4 | 34 | 02-72-2 | 1. 9. 1989 | 02-11-4 02-14-4 |
24-36-2 | Modelár Modelárka | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-73-2 | 1. 9. 1989 | 02-11-4 02-13-4 |
24-39-2 | Lakovník Lakovníčka | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-79-2 | 1. 9. 1989 | 64-01-4 |
24-40-2 | Optik Optička | |||||||||
01 | prístrojovú techniku | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 05-86-2/01 | 1. 9. 1988 | 05-13-4 02-11-4 |
02 | okuliarovú optiku | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 05-86-2/02 | 1. 9. 1988 | 05-13-4 02-11-4 |
24-61-2 | Mechanik optických prístrojov Mechanička optických prístrojov | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-76-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 |
24-63-2 | Hodinár Hodinárka | CH, D | 7-12 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 03-77-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 04-03-4 |
24-64-2 | Strojový mechanik Strojová mechanička | |||||||||
01 | stroje a zariadenia | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 02-81-2 | 1. 9. 1989 | 02-11-4 02-14-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
02 | oceľové konštrukcie | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 02-84-2 | 1. 9. 1989 | 02-11-4 02-14-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
03 | výrobu a montáž potrubia | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 02-85-2 | 1. 9. 1989 | 02-11-4 02-14-4 |
04 | výrobu a montáž kotlov | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 02-86-2 | 1. 9. 1989 | 02-11-4 02-14-4 |
05 | okuliarovú výrobu | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 02-83-2 | 1. 9. 1989 | 02-11-4 02-14-4 |
06 | traťové montáže | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 02-87-2 | 1. 9. 1989 | 02-11-4 02-14-4 04-21-4 V 04-22-4 |
24-65-2 | Strojník Strojníčka | |||||||||
01 | vrtné súpravy | CH | 7-12 | 7-15 | 3 | 4 | 34 | 01-63-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
02 | hutnícku druhovýrobu kovov | CH, D | 7-12 | 6-10 | 3 | 4 | 34 | 01-78-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
03 | energetické zariadenia | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 01-66-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 04-01-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
04 | výrobu stavebných hmôt | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 01-71-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
05 | duté sklo | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 01-68-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
06 | ploché sklo | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 01-69-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
07 | výrobu krmív a úpravu plodín | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 01-62-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
08 | drevárske polotovary | CH, D | 7-12 | 7-15 | 3 | 4 | 34 | 01-72-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
09 | konštrukčné dosky | CH, D | 7-12 | 7-15 | 3 | 4 | 34 | 01-73-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
10 | stavebné stroje | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 01-77-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
11 | vodohospodárske zariadenia | CH, D | 9-17 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 06-42-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
12 | traťové stroje | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 01-77-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
13 | lodnú dopravu | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 01-67-2 | 1. 9. 1988 | 04-23-4 02-14-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
14 | výrobu papiera | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 01-74-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
15 | spracovanie papiera | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 01-75-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
16 | banské úpravne | CH | 9-17 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 06-44-2 | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
24-66-2 | Mechanik-opravár Mechanička-opravárka | |||||||||
01 | plynárenské zariadenia | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-16-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 |
02 | stroje a zariadenia | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-13-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
03 | požiarnu techniku | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | - | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 |
04 | lesné stroje a zariadenia | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 03-11-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 45-26-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
05 | poľnohospodársku techniku rastlinnej výroby | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 03-11-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 45-26-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
06 | poľnohospodársku technicku živočíšnej výroby | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 03-11-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 45-26-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
07 | cukrovary a škrobárne | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 01-76-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 |
08 | renováciu poľnohospodárskej techniky a kováčstvo | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 03-11-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 45-26-4 V 01-21-4 V 04-22-4 |
09 | cestné motorové vozidlá | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 03-17-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 04-22-4 V 04-21-4 |
10 | koľajové vozidlá | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-19-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 04-22-4 V 04-21-4 |
11 | lietadlá | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-22-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 |
24-67-2 | Úpravár kovov | |||||||||
01 | tepelné spracovanie | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-41-2 | 1. 9. 1988 | 02-13-4 |
02 | pokovovanie | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-42-2 | 1. 9. 1988 | 02-13-4 |
24-68-2 | Nastavovač textilných strojov Nastavovačka textilných strojov | |||||||||
01 | tkáčovne | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | - | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
02 | pradiarne | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | - | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
03 | pletiarne | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | - | 1. 9. 1988 | 02-14-4 |
24-85-2 | Rytec kovov Rytkyňa kovov | |||||||||
01 | tlačiace a raziace valce | CH, D | 7-12 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 03-52-2 | 1. 9. 1987 | 02-11-4 |
02 | nástroje a znaky | CH, D | 7-12 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 03-51-2 | 1. 9. 1987 | 02-11-4 |
26 | ELEKTROTECHNIKA A TELEKOMUNIKÁCIE | |||||||||
26-80-2 | Mechanik Mechanička | |||||||||
01 | vážiace zariadenia | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-12-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 04-03-4 |
02 | zdvíhacie zariadenia | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 03-18-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 04-02-4 |
03 | chladiace zariadenia | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 03-21-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 04-02-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
04 | stroje a zariadenia | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | - | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 04-02-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
05 | elektrotechniku | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | - | 1. 9. 1988 | 04-02-4 04-03-4 |
06 | meracie prístroje a zariadenia | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 04-64-2 | 1. 9. 1988 | 04-02-4 04-03-4 |
07 | administratívnu techniku | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 04-14-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 02-14-4 04-03-4 |
26-83-2 | Elektromechanik Elektromechanička | |||||||||
01 | banské stroje a zariadenia | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 04-62-2 | 1. 9. 1989 | 04-02-4 04-03-4 01-01-4 |
02 | oznamovacie a zabezpečovacie zariadenia | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | - | 1. 9. 1989 | 04-11-4 04-03-4 |
03 | rozvodné zariadenia | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 04-63-2 | 1. 9. 1989 | 04-01-4 04-02-4 04-03-4 |
04 | stroje a zariadenia | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 04-61-2 | 1. 9. 1989 | 04-02-4 04-03-4 |
26-86-2 | Mechanik elektronických zariadení Mechanička elektronických zariadení | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 04-81-2 | 1. 9. 1987 | 04-03-4 |
26-89-2 | Spojový mechanik Spojová mechanička | |||||||||
01 | oznamovacie siete | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 04-71-2 | 1. 9. 1988 | 04-11-4 04-03-4 |
02 | spojovacie zariadenia | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 04-72-2 | 1. 9. 1988 | 04-11-4 04-03-4 |
27 | TECHNICKÁ CHÉMIA SILIKÁTOV | |||||||||
27-35-2 | Keramik Keramička | |||||||||
01 | porcelán a keramiku | CH, D | 9-17 | 9-17 | 3 | 4 | 34 | 05-31-2 | 1. 9. 1987 | 05-01-4 |
02 | stavebnú a žiaruvzdornú keramiku | CH, D | 9-17 | 9-17 | 3 | 4 | 34 | 05-32-2 | 1. 9. 1987 | 05-01-4 |
03 | brúsiace prostriedky | CH, D | 9-17 | 9-17 | 3 | 4 | 34 | 05-34-2 | 1. 9. 1987 | 05-01-4 |
04 | elektrokeramiku | CH, D | 9-17 | 9-17 | 3 | 4 | 34 | 05-33-2 | 1. 9. 1987 | 05-01-4 |
05 | modelovanie | CH, D | 9-17 | 9-17 | 3 | 4 | 34 | 05-36-2 | 1. 9. 1987 | 05-01-4 85-01-4 |
27-55-2 | Maliar skla a keramiky Maliarka skla a keramiky | |||||||||
01 | maľbu skla | CH, D | 9-17 | 9-17 | 3 | 4 | 34 | 05-41-2 | 1. 9. 1989 | 05-12-4 |
02 | maľbu a dekoráciu keramiky | CH, D | 9-17 | 9-17 | 3 | 4 | 34 | 05-42-2 | 1. 9. 1989 | 05-12-4 05-01-4 |
27-56-2 | Sklár Sklárka | |||||||||
01 | duté a lisované sklo | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 05-51-2 05-52-2 | 1. 9. 1987 | 05-11-4 |
02 | výrobu foriem | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 05-54-2 | 1. 9. 1987 | 02-13-4 05-11-4 08-01-4 |
03 | technické sklo | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 05-53-2 | 1. 9. 1987 | 05-11-4 |
27-57-2 | Výrobca bižutérie Výrobkyňa bižutérie | |||||||||
01 | sklenú bižutériu | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 05-71-2 | 1. 9. 1988 | 05-02-4 |
02 | kovovú bižutériu | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 05-72-2 | 1. 9. 1988 | 05-02-4 |
27-59-2 | Výrobca ozdobných predmetov a zapínadiel Výrobkyňa ozdobných predmetov a zapínadiel | |||||||||
01 | ozdobné predmety | CH, D | 7-12 | 7-15 | 3 | 4 | 34 | 05-73-2 | 1. 9. 1988 | 05-02-4 |
02 | zapínadlá | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 05-74-2 | 1. 9. 1988 | 05-02-4 02-14-4 |
27-83-2 | Brusič skla Brusička skla | |||||||||
01 | zabrusovanie a obrusovanie | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 05-61-2 | 1. 9. 1989 | 05-12-4 |
02 | vybrusovanie | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 05-62-2 | 1. 9. 1989 | 05-12-4 |
03 | rytie | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 05-63-2 | 1. 9. 1989 | 05-12-4 |
27-94-2 | Brusič technického a šperkového kameňa Brusička technického a šperkového kameňa | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 05-81-2 | 1. 9. 1989 | 05-12-4 |
28 | OSTATNÁ TECHNICKÁ CHÉMIA | |||||||||
28-61-2 | Prevádzkový chemik Prevádzková chemička | |||||||||
01 | priemyselnú chémiu | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 06-41-2 | 1. 9. 1987 | 06-01-4 |
02 | výrobu tukov a kozmetiky | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 06-46-2 | 1. 9. 1987 | 06-01-4 |
03 | farmaceutickú výrobu | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 06-48-2 | 1. 9. 1987 | 06-04-4 |
28-66-2 | Gumár-plastikár Gumárka-plastikárka | |||||||||
01 | spracovanie kaučuku | CH, D | 7-12 | 7-124) | 3 | 4 | 34 | 06-81-2 | 1. 9. 1987 | 06-01-4 06-02-4 |
02 | spracovanie plastov | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 06-81-2 | 1. 9. 1987 | 06-01-4 06-02-4 |
28-73-2 | Textilný chemik Textilná chemička | |||||||||
01 | úpravu textílií | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 06-51-2 | 1. 9. 1988 | 06-03-4 |
02 | farbenie textílií | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 06-52-2 | 1. 9. 1988 | 06-03-4 |
03 | potlačovanie textílií | CH, D | 7-12 | 4-7 | 3 | - | 29 | 06-53-2 | 1. 9. 1988 | 06-03-4 |
28-74-2 | Garbiarsky chemik Garbiarska chemička | |||||||||
01 | spracovanie kože | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | - | 29 | 06-61-2 | 1. 9. 1987 | 08-11-4 |
02 | spracovanie kožušníckych kožiek | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | - | 29 | 06-62-2 | 1. 9. 1987 | 08-11-4 |
28-75-2 | Výrobca a spracovateľ silikátových vlákien Výrobkyňa a spracovateľka silikátových vlákien | CH, D | 9-17 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 06-45-2 | 1. 9. 1989 | 06-01-4 05-11-4 07-01-4 |
28-76-2 | Chemik práčovní a čistiarní Chemička práčovní a čistiarní | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 06-47-2 | 1. 9. 1987 | 06-01-4 64-01-4 |
28-78-2 | Biochemik Biochemička | |||||||||
01 | mliekárenskú výrobu | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 06-71-2 | 1. 9. 1988 | 06-15-4 |
02 | výrobu piva a sladu | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 06-72-2 | 1. 9. 1988 | 06-15-4 |
03 | liehovarskú výrobu a výrobu vína | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 06-73-2 | 1. 9. 1988 | 06-15-4 |
29 | POTRAVINÁRSTVO | |||||||||
29-61-2 | Mlynár | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | - | 29 | 06-91-2 | 1. 9. 1987 | 06-15-4 02-14-4 |
29-62-2 | Pekár Pekárka | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | - | 29 | 06-92-2 | 1. 9. 1987 | 06-15-4 |
29-64-2 | Cukrár Cukrárka | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | - | 29 | 06-93-2 | 1. 9. 1988 | 06-15-4 |
29-65-2 | Cukrovinkár-pečivár Cukrovinkárka-pečivárka | |||||||||
01 | výrobu cukroviniek | CH, D | 9-17 | 7-10 | 3 | - | 29 | 06-94-2 | 1. 9. 1989 | 06-15-4 |
02 | výrobu trvanlivého pečiva | CH, D | 9-17 | 7-10 | 3 | - | 29 | 06-84-2 | 1. 9. 1989 | 06-15-4 |
29-68-2 | Mäsiar-údenár Mäsiarka-údenárka | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | - | 29 | 06-95-2 | 1. 9. 1989 | 06-15-4 |
29-70-2 | Konzervár Konzervárka | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 06-96-2 | 1. 9. 1988 | 06-15-4 |
31 | TEXTIL A ODEVNÍCTVO | |||||||||
31-43-2 | Pradiar Pradiarka | |||||||||
01 | spracoavnie textilných vlákien | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 07-32-2 07-31-2 | 1. 9. 1987 | 07-01-4 |
02 | výrobu netkaných textílií | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 07-33-2 | 1. 9. 1987 | 07-01-4 |
31-45-2 | Plstiar Plstiarka | |||||||||
01 | technické plste | CH, D | 9-17 | 7-12 | 3 | - | 29 | 07-21-2 | 1. 9. 1989 | 07-01-4 |
02 | klobúčnícke plste | CH, D | 9-17 | 7-12 | 3 | - | 29 | 07-22-2 | 1. 9. 1989 | 07-01-4 |
31-46-2 | Tkáč Tkáčka | |||||||||
01 | plošné textílie | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 07-41-2 | 1. 9. 1988 | 07-01-4 |
02 | kovové tkaniny a sitá | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 07-42-2 | 1. 9. 1988 | 07-01-4 |
31-49-2 | Výrobca textilných rukavíc Výrobkyňa textilných rukavíc | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | - | 1. 9. 1989 | 07-01-4 07-02-4 |
31-50-2 | Prámikár Prámikárka | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 07-81-2 | 1. 9. 1988 | 07-01-4 |
31-51-2 | Pletiar Pletiarka | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 07-82-2 | 1. 9. 1988 | 07-01-4 |
31-52-2 | Krajčír Krajčírka | |||||||||
01 | pánske odevy | CH, D | 7-12 | 7-125) | 3 | 4 | 34 | 07-72-2 | 1. 9. 1988 | 07-02-4 |
02 | dámske odevy | CH, D | 7-12 | 7-125) | 3 | 4 | 34 | 07-71-2 | 1. 9. 1988 | 07-02-4 |
31-77-2 | Strojová vyšívačka | |||||||||
01 | priemyselnú výrobu | D | 7-12 | 7-10 | 3 | - | 29 | 07-83-2 | 1. 9. 1989 | 07-01-4 |
02 | zákazkovú výrobu | D | 7-12 | 7-10 | 3 | - | 29 | - | 1. 9. 1989 | 07-01-4 64-01-4 |
31-81-2 | Klobučník Klobučníčka | |||||||||
01 | priemyselnú výrobu | CH, D | 9-17 | 7-12 | 3 | - | 29 | 07-51-2 | 1. 9. 1988 | 07-01-4 |
02 | zákazkovú výrobu | CH, D | 9-17 | 7-12 | 3 | - | 29 | 07-52-2 | 1. 9. 1988 | 07-01-4 64-01-4 |
31-85-2 | Krajčírka | |||||||||
01 | odevnú konfekciu a bielizeň | D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 07-61-2 | 1. 9. 1987 | 07-02-4 |
02 | technickú konfekciu | D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 07-62-2 | 1. 9. 1987 | 07-02-4 |
03 | textilné hračky | D | 7-12 | 7-15 | 3 | - | 29 | 07-63-2 | 1. 9. 1987 | 07-02-4 |
32 | SPRACOVANIE KOŽE A VÝROBA OBUVI | |||||||||
32-50-2 | Remenár-sedlár Remenárka-sedlárka | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 08-85-2 | 1. 9. 1989 | 08-13-4 |
32-51-2 | Kožušník Kožušníčka | |||||||||
01 | prípravu kožušinových výrobkov | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 08-51-2 | 1. 9. 1988 | 08-05-4 |
02 | šitie a opravy kožušinových výrobkov | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 08-52-2 | 1. 9. 1988 | 08-05-04 |
32-53-2 | Rukavičkár Rukavičkárka | |||||||||
01 | strihy | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 08-61-2 | 1. 9. 1988 | 08-13-4 |
02 | šitie | CH, D | 7-12 | 7-15 | 3 | 4 | 34 | 08-62-2 | 1. 9. 1988 | 08-13-4 |
32-72-2 | Zvrškár Zvrškárka | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 08-86-2 | 1. 9. 1988 | 08-12-4 |
32-74-2 | Obuvník Obuvníčka | |||||||||
01 | priemyselnú výrobu | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 08-71-2 | 1. 9. 1988 | 08-12-4 |
02 | zákazkovú výrobu a opravy | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | - | 1. 9. 1988 | 08-12-4 64-01-4 |
03 | ortopedickú obuv | CH, D | 4-7 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 55-63-2 | 1. 9. 1988 | 55-02-4 08-12-4 |
04 | obuvnícke polovýrobky | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 08-72-2 | 1. 9. 1988 | 08-12-4 |
33 | SPRACOVANIE DREVA A VÝROBA HUDOBNÝCH NÁSTROJOV | |||||||||
33-55-2 | Stolár Stolárka | |||||||||
01 | výrobu nábytku a zariadení | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 08-21-2 | 1. 9. 1987 | 08-02-4 |
02 | stavebnú stolársku výrobu | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 08-22-2 | 1. 9. 1987 | 08-01-4 |
03 | poľnohospodársku výrobu | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | - | 1. 9. 1987 | 08-01-4 |
04 | priemyselné obrábanie dreva | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 08-81-2 | 1. 9. 1987 | 08-01-4 |
33-56-2 | Spracovateľ prírodných pletív Spracovateľka prírodných pletív | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 08-31-2 08-32-2 | 1. 9. 1989 | 64-01-4 |
33-59-2 | Debnár | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | - | 1. 9. 1987 | 08-01-4 |
33-62-2 | Kefár Kefárka | CH, D | 9-17 | 7-15 | 3 | - | 29 | 08-82-2 | 1. 9. 1989 | 08-01-4 |
33-64-2 | Rámár-pozlacovač Rámárka-pozlacovačka | CH, D | 9-17 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 85-61-2 | 1. 9. 1988 | 08-01-4 |
33-67-2 | Výrobca športových potrieb Výrobkyňa športových potrieb | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | - | 1. 9. 1989 | nie je určený |
33-68-2 | Mechanik hudobných nástrojov Mechanička hudobných nástrojov | |||||||||
01 | akordeóny a fúkacie harmoniky | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 08-41-2 | 1. 9. 1988 | nie je určený |
02 | klávesové nástroje | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 08-43-2 | 1. 9. 1988 | nie je určený |
03 | strunové nástroje | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 08-44-2 | 1. 9. 1988 | nie je určený |
33-69-2 | Mechanik dychových a bicích hudobných nástrojov Mechanička dychových a bicích hudobných nástrojov | |||||||||
01 | bicie nástroje | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 08-42-2 | 1. 9. 1988 | nie je určený |
02 | jazýčkové a perné nástroje | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 08-42-2 | 1. 9. 1988 | nie je určený |
03 | nátrubkové nástroje | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 08-42-2 | 1. 9. 1988 | nie je určený |
04 | strojivá | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | - | 1. 9. 1988 | nie je určený |
33-70-2 | Čalúnnik Čalúnnička | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 08-83-2 | 1. 9. 1989 | 08-02-4 |
34 | POLYGRAFIA A SPRACOVANIE FILMU | |||||||||
34-68-2 | Pečiatkár Pečiatkárka | CH, D | 9-17 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 08-84-2 | 1. 9. 1989 | 64-01-4 |
34-70-2 | Tlačiar na maloofsetových strojoch Tlačiarka na maloofsetových strojoch | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 06-85-2 | 1. 9. 187 | 06-17-4 |
34-72-2 | Lejár v polygrafii | CH | 4-7 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 06-86-2 | 1. 9. 1987 | 06-17-4 |
34-92-2 | Filmový laborant Filmová laborantka | CH, D | 4-7 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 06-84-2 | 1. 9. 1988 | 64-02-4 |
36 | STAVEBNÍCTVO A VODOHOSPODÁRSTVO | |||||||||
36-61-2 | Murár | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 09-71-2 | 1. 9. 1987 | 09-01-4 |
36-63-2 | Tesár | CH | 7-12 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 09-72-2 | 1. 9. 1987 | 09-01-4 08-01-4 |
36-64-2 | Železobetonár | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 09-31-2 09-32-2 | 1. 9. 1988 | 09-01-4 |
36-65-2 | Štukatér | CH | 7-12 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 85-51-2 | 1. 9. 1989 | 09-01-4 85-01-4 |
36-66-2 | Vodár-meliorátor | CH | 9-17 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 09-73-2 | 1. 9. 1989 | 09-01-4 09-02-4 |
36-72-2 | Kamenár | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 09-41-2 | 1. 9. 1989 | 64-01-4 85-01-4 |
36-74-2 | Dláždič-cestár | CH | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 09-75-2 | 1. 9. 1988 | 09-01-4 |
36-75-2 | Maliar | |||||||||
01 | interiéry | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 09-62-2 | 1. 9. 1989 | 64-01-4 |
02 | stavebnú výrobu | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 09-61-2 | 1. 9. 1989 | 64-01-4 |
36-76-2 | Izolatér | CH | 7-12 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 09-76-2 | 1. 9. 1988 | 09-01-4 |
36-77-2 | Pokrývač | CH | 7-12 | 4-73) | 3 | 4 | 34 | 09-77-2 | 1. 9. 1987 | 09-01-4 |
36-78-2 | Inštalatér | CH | 7-12 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 09-78-2 | 1. 9. 1988 | 09-01-4 02-11-4 02-14-4 |
36-79-2 | Sklenár Sklenárka | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 09-51-2 | 1. 9 .1989 | 64-01-4 |
36-80-2 | Podlahár | CH | 7-12 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 09-79-2 | 1. 9. 1989 | 09-01-4 |
36-88-2 | Kominár | CH | 9-17 | 7-103) | 3 | 4 | 34 | 09-81-2 | 1. 9. 1988 | 64-01-4 |
37 | DOPRAVA A POŠTY | |||||||||
37-62-2 | Železničiar Železničiarka | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 04-86-2 | 1. 9. 1987 | 04-21-4 |
37-63-2 | Manipulant poštovej prevádzky a prepravy Manipulantka poštovej prevádzky a prepravy | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 04-85-2 | 1. 9. 1987 | 04-16-4 |
45 | POĽNOHOSPODÁRSTVO A LESNÉ HOSPODÁRSTVO | |||||||||
45-60-2 | Pestovateľ Pestovateľka | |||||||||
01 | chmeliarstvo | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | - | 1. 9. 1988 | 45-01-4 45-11-4 |
02 | ovocinárstvo a včelárstvo | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 45-62-2 | 1. 9. 1988 | 45-01-4 45-11-4 |
03 | šľachtenie a semenárstvo | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 45-63-2 | 1. 9. 1988 | 45-01-4 45-11-4 |
04 | vinohradníctvo | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 45-61-2 | 1. 9. 1988 | 45-01-4 45-11-4 |
45-71-2 | Záhradník Záhradníčka | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 45-71-2 | 1. 9. 1987 | 45-11-4 45-12-4 64-11-4 |
45-75-2 | Mechanizátor lesnej výroby | CH | 9-17 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 45-75-2 | 1. 9. 1987 | 45-21-4 |
45-76-2 | Mechanizátor rastlinnej výroby | CH | 7-12 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 01-61-2 | 1. 9. 1987 | 45-01-4 02-14-4 V 04-21-4 V 04-22-4 |
45-77-2 | Hydinár Hydinárka | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | - | 29 | 45-77-2 | 1. 9. 1987 | 45-02-4 |
45-78-2 | Rybár | CH | 7-12 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 45-78-2 | 1. 9. 1989 | 45-02-4 |
45-80-2 | Chovateľ Chovateľka | |||||||||
01 | chov hospodárskych zvierat | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | - | 29 | 45-81-2 | 1. 9. 1988 | 45-02-4 |
02 | chov koní a jazdectvo | CH, D | 7-12 | 4-7 | 3 | - | 29 | 45-82-2 | 1. 9. 1988 | 45-02-4 |
03 | chov oviec | CH, D | 7-12 | 7-10 | 3 | - | 29 | 45-81-2 | 1. 9. 1988 | 45-02-4 |
55 | ZDRAVOTNÍCTVO | |||||||||
55-60-2 | Protetik Protetička | |||||||||
01 | mechaniku | CH, D | 4-7 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 55-61-2 | 1. 9. 1988 | 55-02-4 |
02 | bandáže | CH, D | 4-7 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 55-62-2 | 1. 9. 1988 | 55-02-4 |
55-72-2 | Zdravotník Zdravotníčka | |||||||||
01 | ošetrovateľské a opatrovateľské práce | CH, D | 7-12 | 4-7 | 3 | - | 29 | - | 1. 9. 1987 | 55-01-4/01 |
02 | laboratórne práce a lekárenstvo | CH, D | 7-12 | 4-7 | 3 | - | 29 | - | 1. 9. 1987 | 55-01-4/02 |
64 | EKONOMIKA A ORGANIZÁCIA, OBCHOD A SLUŽBY | |||||||||
64-51-2 | Aranžér Aranžérka | CH, D | 7-12 | 7-126) | 3 | - | 29 | 64-51-2 | 1. 9. 1988 | 64-12-4 |
64-52-2 | Fotograf Fotografka | CH, D | 9-17 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 64-52-2 | 1. 9. 1988 | 64-02-4 |
64-53-1 | Knihár Knihárka | |||||||||
01 | ručnú výrobu | CH, D | 7-12 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 64-53-2 | 1. 9. 1989 | 06-17-4 |
02 | priemyselnú výrobu | CH, D | 7-12 | 7-12 | 3 | 4 | 34 | 64-53-2 | 1. 9. 1989 | 06-17-4 |
64-56-2 | Kaderník Kaderníčka | CH, D | 9-17 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 64-56-2 | 1. 9. 1987 | 64-26-4 85-02-4 |
64-60-2 | Predavač Predavačka | |||||||||
01 | potravinársky tovar | CH, D | 9-17 | 5-16 | 3 | - | 29 | 64-61-2 | 1. 9. 1988 | 64-11-4 |
02 | rozličný tovar | CH, D | 9-17 | 5-16 | 3 | - | 29 | 64-62-2 | 1. 9. 1988 | 64-11-4 |
03 | elektrotechnický tovar | CH, D | 9-17 | 5-10 | 3 | - | 29 | 64-63-2 | 1. 9. 1988 | 64-11-4 |
04 | drogériový tovar | CH, D | 9-17 | 5-16 | 3 | - | 29 | 64-64-2 | 1. 9. 1988 | 64-11-4 |
05 | motorové vozidlá | CH, D | 9-17 | 5-16 | 3 | - | 29 | 64-65-2 | 1. 9. 1988 | 64-11-4 |
06 | stavebniny a remeselnícke potreby | CH, D | 9-17 | 5-10 | 3 | - | 29 | 64-66-2 | 1. 9. 1988 | 64-11-4 |
07 | textil a odievanie | CH, D | 9-17 | 5-16 | 3 | - | 29 | 64-67-2 | 1. 9. 1988 | 64-11-4 |
08 | obuv a koženú galantériu | CH, D | 9-17 | 5-16 | 3 | - | 29 | 64-68-2 | 1. 9. 1988 | 64-11-4 |
09 | domáce potreby | CH, D | 9-17 | 5-16 | 3 | - | 29 | 64-69-2 | 1. 9. 1988 | 64-11-4 |
10 | drobný tovar | CH, D | 9-17 | 5-10 | 3 | - | 29 | 64-71-2 | 1. 9. 1988 | 64-11-4 |
11 | hodiny a klenoty | CH, D | 9-17 | 5-10 | 3 | - | 29 | 64-72-2 | 1. 9. 1988 | 64-11-4 |
12 | nábytok a bytové zariadenia | CH, D | 9-17 | 5-10 | 3 | - | 29 | 64-73-2 | 1. 9. 1988 | 64-11-4 |
64-80-2 | Operátor skladovania Operátorka skladovania | |||||||||
01 | hutnícke a strojárske výrobky | CH, D | 9-17 | 6-10 | 3 | 4 | 34 | 64-81-2 | 1. 9. 1988 | 02-11-4 64-11-4 |
02 | obchod | CH, D | 7-12 | 6-10 | 3 | 4 | 34 | 64-83-2 | 1. 9. 1988 | 64-11-4 |
64-90-2 | Kuchár-čašník Kuchárka-servírka | |||||||||
01 | prípravu jedál | CH, D | 9-17 | 7-12 | 3 | - | 29 | 64-91-2 | 1. 9. 1988 | 64-21-4 |
02 | obsluhu | CH, D | 9-17 | 7-12 | 3 | - | 29 | 64-92-2 | 1. 9. 1988 | 64-21-4 |
03 | pohostinstvo | CH, D | 9-17 | 7-12 | 3 | - | 29 | 64-93-2 | 1. 9. 1988 | 64-21-4 |
85 | UMENIE, ÚŽITKOVÉ UMENIE A RUČNÁ UMELECKOREMESELNÁ VÝROBA | |||||||||
85-45-2 | Zlatník a klenotník Zlatníčka a klenotníčka | CH, D | 9-17 | 7-10 | 3 | 4 | 34 | 85-45-2 | 1. 9. 1988 | 85-01-4 05-02-4 |
85-71-2 | Ručná vyšívačka | D | 4-7 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 85-71-2 | 1. 9. 1989 | 85-01-4 07-02-4 |
85-72-2 | Ručná čipkárka | D | 4-7 | 4-7 | 3 | 4 | 34 | 85-72-2 | 1. 9. 1989 | 85-01-4 07-01-4 |
II. Sústava skupín učebných odborov a učebných odborov v stredných odborných učilištiach, ktorých denné štúdium trvá 2 roky
Kód | SKUPINA UČEBNÝCH ODBOROV | Určený pre: chlapcov - CH dievčatá - D | Počet žiakov na jedného majstra odbornej výchovy | Dĺžka prípravného obdobia | Kód zodpovedajúcich učebných odborov podľa doterajších predpisov | Učebný odbor sa zavedie začínajúc 1. ročníkom od | Kód príslušného 3-ročného učebného odboru | |
Učebný odbor | 1. roč. | 2. roč. | ||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
21 | BANÍCTVO | |||||||
21-72-2 | Povrchové dobývanie | CH | 7-12 | 7-12 | 17 | 01-56-2 | 1. 9. 1989 | nie je určený |
22 | HUTNÍCTVO | |||||||
22-76-2 | Hutnícka výroba | CH, D | 7-12 | 6-10 | 17 | 02-61-2 | 1. 9. 1988 | 22-75-2 24-65-2/01 |
24 | STROJÁRSTVO A OSTATNÁ KOVOSPRACÚVACIA VÝROBA | |||||||
24-75-2 | Prevádzka energetických výrobní | CH | 7-12 | 7-10 | 17 | 03-81-2 | 1. 9. 1987 | 24-65-2/03 |
24-76-2 | Stavba rozvodných zariadení | CH | 7-12 | 7-10 | 17 | 03-82-2 | 1. 9. 1989 | 6-83-2/03 |
24-77-2 | Obrábanie kovov | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 03-85-2/01 | 1. 9. 1988 | 24-33-2 |
24-78-2 | Strojárska výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 03-85-2/02 | 1. 9. 1988 | 24-64-2/01 24-66-2/02 |
24-79-2 | Povrchová úprava | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 03-85-2/03 | 1. 9. 1988 | 24-67-2 |
24-80-2 | Zlievárenská výroba | CH | 7-12 | 7-12 | 17 | 03-85-2/04 | 1. 9. 1989 | 24-01-2 |
26 | ELEKTROTECHNIKA A TELEKOMUNIKÁCIE | |||||||
26-91-2 | Elektrotechnická výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 04-88-2 | 1. 9. 1987 | 26-83-2/04 26-86-2 |
26-93-2 | Spojové montáže a opravy | CH, D | 7-12 | 7-10 | 17 | 04-89-2 | 1. 9. 1988 | 26-89-2 |
27 | TECHNICKÁ CHÉMIA SILIKÁTOV | |||||||
27-81-2 | Keramická výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 05-84-2 | 1. 9. 1987 | 27-35-2 |
27-82-2 | Sklárska výroba | CH, D | 4-7 | 4-7 | 17 | 05-85-2 | 1. 9. 1987 | 27-56-2 27-83-2 |
27-88-2 | Bižutérna výroba | CH, D | 4-7 | 4-7 | 17 | 05-85-2/03 | 1. 9. 1988 | 27-57-2 27-59-2 |
27-89-2 | Výroba stavebných hmôt | CH, D | 4-7 | 4-7 | 17 | 05-89-2 | 1. 9. 1988 | 24-65-2/04 |
27-90-2 | Výroba vianočných ozdôb | CH, D | 4-7 | 4-7 | 17 | - | 1. 9. 1987 | 27-57-2 |
28 | OSTATNÁ TECHNICKÁ CHÉMIA | |||||||
28-83-2 | Výroba umelých kvetín | CH, D | 4-7 | 4-7 | 17 | - | 1. 9. 1987 | 27-35-2/01 |
28-84-2 | Gumárska a plastikárska výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 06-83-2 | 1. 9. 1987 | 28-66-2 |
28-85-2 | Chemická výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 7 | 28-85-2 | 1. 9. 1988 | 28-61-2 |
28-92-2 | Spracovanie papiera | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 28-92-2 | 1. 9. 1988 | 24-65-2/15 |
29 | POTRAVINÁRSTVO | |||||||
29-82-2 | Potravinárska výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 06-97-2 | 1. 9. 1988 | 28-78-2 29-62-2 29-64-2 29-65-2 29-68-2 29-70-2 |
31 | TEXTIL A ODEVNÍCTVO | |||||||
31-78-2 | Výroba konfekcie | CH, D | 9-17 | 7-12 | 17 | 07-85-2 | 1. 9. 1987 | 31-52-2 31-85-2 |
31-79-2 | Textilná výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 07-88-2 | 1. 9. 1987 | 31-46-2/01 |
32 | SPRACOVANIE KOZE A VÝROBA OBUVI | |||||||
32-82-2 | Výroba obuvi | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 08-89-2/01 | 1. 9. 1989 | 32-72-2 32-74-2 |
32-83-2 | Výroba koženej galantérie | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 08-89-2/02 | 1. 9. 1989 | 32-50-2 32-53-2 |
32-84-2 | Kožušnícka výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 08-89-2/03 | 1. 9. 1989 | 32-51-2/02 |
33 | SPRACOVANIE DREVA A VÝROBA HUDOBNÝCH NÁSTROJOV | |||||||
33-82-2 | Košikárska výroba | CH, D | 7-12 | 4-7 | 17 | 08-88-2 | 1. 9. 1989 | 33-56-2 |
33-83-2 | Spracovanie dreva | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 08-87-2 | 1. 9. 1989 | 33-55-2 |
33-84-2 | Čalúnnická výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 08-87-2/03 | 1. 9. 1989 | 33-70-2 |
33-85-2 | Výroba kancelárskych potrieb | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | - | 1. 9. 1988 | nie je určený |
34 | POLYGRAFIA A SPRACOVANIE FILMU | |||||||
34-90-2 | Polygrafická výroba | CH, D | 7-12 | 4-7 | 17 | 06-82-2 | 1. 9. 1987 | 34-70-2 64-53-2 |
34-94-2 | Výroba gramofónových platní a magnetofónových kaziet | CH, D | 4-7 | 7-12 | 17 | 34-94-2 | 1. 9. 1987 | 28-66-2/02 |
36 | STAVEBNÍCTVO A VOHODOHOSPODÁRSTVO | |||||||
36-86-2 | Stavebná výroba | CH | 7-12 | 7-12 | 17 | 09-82-2 | 1. 9. 1987 | 36-61-2 36-64-2 |
36-87-2 | Kominárske služby7) | CH | 4-7 | 4-7 | 17 | - | 1. 9. 1988 | 36-88-2 |
37 | DOPRAVA A POŠTY | |||||||
37-72-2 | Doprava | CH | 7-12 | 7-12 | 17 | 04-91-2 | 1. 9. 1988 | 37-62-2 26-83-2/02 |
37-73-2 | Spojová prevádzka | CH, D | 7-12 | 7-10 | 17 | 04-87-2 | 1. 9. 1988 | 37-63-2 |
45 | POĽNOHOSPODÁRSTVO A LESNÉ HOSPODÁRSTVO | |||||||
45-72-2 | Poľnohospodárska výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 45-72-2 | 1. 9. 1987 | 45-76-2 45-80-2 |
45-79-2 | Lesná výroba | CH, D | 9-17 | 7-12 | 17 | 45-79-2 | 1. 9. 1988 | 45-75-2 |
55 | ZDRAVOTNÍCTVO | |||||||
55-73-2 | Farmaceutická výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 55-71-2/02 | 1. 9. 1988 | 28-61-2/03 |
55-74-2 | Ortopedická výroba | CH, D | 7-12 | 4-7 | 17 | - | 1. 9. 1989 | 55-60-2 32-74-2/03 |
55-75-2 | Okuliarová optika | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 55-71-2/01 | 1. 9. 1988 | 24-64-2/05 24-40-2 |
55-93-2 | Prevádzka zdravotníckych zariadení | CH, D | 7-12 | 7-10 | 17 | 55-93-2 | 1. 9. 1987 | 55-72-2 |
64 | EKONOMIKA A ORGANIZÁCIA, OBCHOD A SLUŽBY | |||||||
64-47-2 | Technicko-administratívne práce | D | 4-7 | 4-7 | 17 | - | 1. 9. 1988 | nie je určený |
64-48-2 | Príprava vstupných dát pre číslicové počítače | CH, D | 4-7 | 4-7 | 17 | - | 1. 9. 1987 | nie je určený |
64-49-2 | Technické služby v autoservise | CH | 7-10 | 7-10 | 17 | 64-57-2/01 | 1. 9. 1989 | 24-66-2/09 |
64-50-2 | Prevádzka práčovní a čistiarní | CH, D | 7-10 | 7-10 | 17 | 64-57-2/02 | 1. 9. 1989 | 28-76-2 |
64-54-2 | Prevádzka spoločného stravovania | CH, D | 9-17 | 7-10 | 17 | 64-59-2/03 | 1. 9. 1988 | 64-90-2 |
64-55-2 | Spracovanie technickej dokumentácie | CH, D | 7-12 | 4-7 | 17 | - | 1. 9. 1987 | nie je určený |
64-57-2 | Laboratórne práce vo fotografii | CH, D | 7-10 | 7-10 | 17 | 64-57-2/03 | 1. 9. 1989 | 64-52-2 |
64-59-2 | Obchodná prevádzka | CH, D | 9-17 | 7-10 | 17 | 64-59-2/01 | 1. 9. 1988 | 64-60-2 |
III. Sústava skupín učebných odborov a učebných odborov stredných odborných učilíšť s osobitne upravenými učebnými plánmi
Kód | SKUPINA UČEBNÝCH ODBOROV | Určený pre: chlapcov - CH dievčatá - D | Počet žiakov na jedného majstra odbornej výchovy | Dĺžka prípravného obdobia | Kód zodpovedajúcich učebných odborov podľa doterajších predpisov | Učebný odbor sa zavedie začínajúc 1. ročníkom od | |
Učebný odbor | 1. roč. | 2. roč. | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
a) učebné odbory, ktorých denné štúdium trvá 3 roky | |||||||
21 | BANÍCTVO | ||||||
21-71-0 | Banská prevádzka | CH | 7-12 | 7-12 | 29 | 01-54-2(11) | 1. 9. 1989 |
b) učebné odbory, ktorých denné štúdium trvá 2 roky | |||||||
21 | BANÍCTVO | ||||||
21-72-0 | Povrchové dobývanie | CH | 7-12 | 7-12 | 17 | 01-56-2(12) | 1. 9. 1989 |
22 | HUTNÍCTVO | ||||||
22-76-0 | Hutnícka výroba | CH, D | 6-10 | 6-10 | 17 | 02-61-2(15) | 1. 9. 1988 |
24 | STROJÁRSTVO A OSTATNÁ KOVOSPRACÚVACIA VÝROBA | ||||||
24-75-0 | Prevádzka energetických výrobní | CH | 7-12 | 7-10 | 17 | 03-81-2(18) | 1. 9. 1987 |
24-76-0 | Stavba rozvodných zariadení | CH | 7-12 | 7-10 | 17 | 03-82-2(19) | 1. 9. 1989 |
24-77-0 | Obrábanie kovov | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 03-85-2(22) | 1. 9. 1988 |
24-78-0 | Strojárska výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 03-85-2(23) | 1. 9. 1988 |
24-79-0 | Povrchová úprava | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 03-85-2(24) | 1. 9. 1988 |
24-80-0 | Zlievárenská výroba | CH | 7-12 | 7-12 | 17 | 03-85-2(25) | 1. 9. 1989 |
26 | ELEKTROTECHNIKA A TELEKOMUNIKÁCIE | ||||||
26-91-0 | Elektrotechnická výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 04-88-2(29) | 1. 9. 1987 |
26-93-0 | Spojové montáže a opravy | CH, D | 7-12 | 7-10 | 17 | 04-89-2(31) | 1. 9. 1988 |
27 | TECHNICKÁ CHÉMIA SILIKÁTOV | ||||||
27-81-0 | Keramická výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 05-84-2(36) | 1. 9. 1987 |
27-82-0 | Sklárska výroba | CH, D | 4-7 | 4-7 | 17 | 05-85-2(37,38) | 1. 9. 1987 |
27-88-0 | Bižutérna výroba | CH, D | 4-7 | 4-7 | 17 | 05-85-2(39) | 1. 9. 1988 |
27-89-0 | Výroba stavebných hmôt | CH, D | 4-7 | 4-7 | 17 | 05-89-2(41) | 1. 9. 1988 |
27-90-0 | Výroba vianočných ozdôb | CH, D | 4-7 | 4-7 | 17 | - | 1. 9. 1987 |
28 | OSTATNÁ TECHNICKÁ CHÉMIA | ||||||
28-83-0 | Výroba umelých kvetín | CH, D | 4-7 | 4-7 | 17 | - | 1. 9. 1987 |
28-84-0 | Gumárska a plastikárska výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 06-83-2(48) | 1. 9. 1987 |
28-85-0 | Chemická výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 28-85-2(51-53) | 1. 9. 1988 |
28-92-0 | Spracovanie papiera | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 28-92-2(54) | 1. 9. 1988 |
29 | POTRAVINÁRSTVO | ||||||
29-82-0 | Potravinárska výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 06-97-2(59-65) | 1. 9. 1988 |
31 | TEXTIL A ODEVNÍCTVO | ||||||
31-78-0 | Výroba konfekcie | CH, D | 9-17 | 7-12 | 17 | 07-85-2(67) | 1. 9. 1987 |
31-79-0 | Textilná výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 07-88-2(68-72) | 1. 9. 1987 |
32 | SPRACOVANIE KOŽE A VÝROBA OBUVI | ||||||
32-82-0 | Výroba obuvi | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 08-89-2(77) | 1. 9. 1989 |
32-83-0 | Výroba koženej galantérie | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 08-89-2(78) | 1. 9. 1989 |
32-84-0 | Kožušnícka výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 08-89-2(79) | 1. 9. 1989 |
33 | SRPACOVANIE DREVA A VÝROBA HUDOBNÝCH NÁSTROJOV | ||||||
33-82-0 | Košikárska výroba | CH, D | 7-12 | 4-7 | 17 | 08-88-2(76) | 1. 9. 1989 |
33-83-0 | Spracovanie dreva | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 08-87-2(73,74) | 1. 9. 1989 |
33-84-0 | Čalúnnická výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 08-87-2(75) | 1. 9. 1989 |
33-85-0 | Výroba kancelárskych potrieb | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | - | 1. 9. 1988 |
34 | POLYGRAFIA A SPRACOVANIE FILMU | ||||||
34-90-0 | Polygrafická výroba | CH, D | 7-12 | 4-7 | 17 | 06-82-2(45-47) | 1. 9. 1987 |
34-94-0 | Výroba gramofónových platní a magnetofónových kaziet | CH, D | 4-7 | 7-12 | 17 | 34-94-2(56) | 1. 9. 1987 |
36 | STAVEBNÍCTVO A VODOHOSPODÁRSTVO | ||||||
36-86-0 | Stavebná výroba | CH | 7-12 | 7-12 | 17 | 09-82-2(83) | 1. 9. 1987 |
37 | DOPRAVA A POŠTY | ||||||
37-72-0 | Doprava | CH | 7-12 | 7-12 | 17 | 04-91-2(32,33) | 1. 9. 1988 |
37-73-0 | Spojová prevádzka | CH, D | 7-12 | 7-10 | 17 | 04-87-2(28) | 1. 9. 1988 |
45 | POĽNOHOSPODÁRSTVO A LESNÉ HOSPODÁRSTVO | ||||||
45-72-0 | Poľnohospodárska výroba | CH, D | 7-12 | 7-12 | 17 | 45-72-2(84) | 1. 9. 1987 |
45-79-0 | Lesná výroba | CH, D | 9-17 | 7-12 | 17 | 45-79-2(85) | 1. 9. 1988 |
55 | ZDRAVOTNÍCTVO | ||||||
55-74-0 | Ortopedická výroba | CH, D | 7-12 | 4-7 | 17 | - | 1. 9. 1989 |
55-93-0 | Prevádzka zdravotníckych zariadení | CH, D | 7-12 | 7-10 | 17 | 55-93-2(88) | 1. 9. 1987 |
64 | EKONOMIKA A ORGANIZÁCIA, OBCHOD A SLUŽBY | ||||||
64-49-0 | Technické služby v autoservise | CH | 7-10 | 7-10 | 17 | 64-57-2(89) | 1. 9. 1989 |
64-50-0 | Prevádzka práčovní a čistiarní | CH, D | 7-10 | 7-10 | 17 | 64-57-2(90) | 1. 9. 1989 |
64-54-0 | Prevádzka spoločného stravovania | CH, D | 9-17 | 7-10 | 17 | 64-59-2)96) | 1. 9. 1988 |
64-59-0 | Obchodná prevádzka | CH, D | 9-17 | 7-10 | 17 | 64-59-2(94,95) | 1. 9. 1988 |
1)
§ 10 zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon).
§ 3 ods. 2 a § 11 zákona SNR č. 79/1978 Zb. o štátnej správe v školstve v znení neskorších predpisov (úplné znenie č. 50/1984 Zb.).
§ 3 ods. 2 a § 11 zákona SNR č. 79/1978 Zb. o štátnej správe v školstve v znení neskorších predpisov (úplné znenie č. 50/1984 Zb.).
2)
§ 14 ods. 2 písm. b) zákona SNR č. 79/1978 Zb.
§ 57 ods. 2 zákona č. 20/1966 Zb. o starostlivosti o zdravie ľudu.
§ 57 ods. 2 zákona č. 20/1966 Zb. o starostlivosti o zdravie ľudu.
3)
§ 41 školského zákona.
§ 11 ods. 3 zákona SNR č. 79/1978 Zb. v znení neskorších predpisov (úplné znenie č. 50/1984 Zb.).
§ 11 ods. 3 zákona SNR č. 79/1978 Zb. v znení neskorších predpisov (úplné znenie č. 50/1984 Zb.).
5)
§ 37 ods. 1 vyhlášky Ústrednej rady odborov č. 143/1965 Zb. o poskytovaní peňažných dávok v nemocenskom poistení v znení neskorších predpisov.
6)
Úprava Ministerstva zdravotníctva Slovenskej socialistickej republiky z 10. júla 1981 č. Z-1053/1981-B/12 o starostlivosti o zdravie pri vykonávaní telesnej výchovy, športu a brannej športovej činnosti (č. 22/1981 Vestníka MZd SSR), registrovaná v čiastke 32/1981 Zb.
7)
Úprava Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky zo 16. februára 1976 č. 912/1976-X, ktorou sa vydávajú zoznamy prác a pracovísk zakázaných ženám, ťarchavým ženám, matkám do deviateho mesiaca po pôrode a mladistvým (Zvesti MŠ a MK SSR 1976, zošit 3).
9)
§ 26a zákona SNR č. 79/1978 Zb. v znení neskorších predpisov (úplné znenie č. 50/1984 Zb.).
10)
§ 26 zákona SNR č. 79/1978 Zb.
13)
§ 23 ods. 1 zákona SNR č. 79/1978 Zb.
14)
16)
§ 5 ods. 2 vyhlášky Ministerstva práce a sociálnych vecí Slovenskej socialistickej republiky a Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky č. 95/1979 Zb. o odmeňovaní a hmotnom zabezpečení žiakov a učňov pripravujúcich sa na robotnícke povolania v učebných a študijných odboroch.
17)
Úprava Federálneho ministerstva práce a sociálnych vecí z 1. júna 1971 č. II/3-190/71-7208-Šm o odmeňovaní pracovníkov počas zaškoľovania, registrovaná v čiastke 13/1971 Zb.
18)
Nariadenie vlády ČSSR č. 127/1982 Zb. o závodnom stravovaní.
19)
Úprava Ministerstva zdravotníctva Slovenskej socialistickej republiky z 24. novembra 1977 č. Z-3480/1977-B/3-04 o hygienických požiadavkách na zriaďovanie a prevádzku hromadných ubytovní (č. 37/1977 Vestníka MZd SSR), registrovaná v čiastke 17/1978 Zb.
23)
Úprava Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky z 10. mája 1977 č. 4975/1977-II/2 o započítavaní predchádzajúceho štúdia, kurzov a skúšok na účely ďalšieho štúdia popri zamestnaní na školách poskytujúcich stredné a vyššie vzdelanie (Zvesti MŠ a MK SSR 1977, zošit 7), registrovaná v čiastke 15/1977 Zb.
24)
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej socialistickej republiky č. 79/1981 Zb. o zdravotníckych pracovníkoch a iných odborných pracovníkoch v zdravotníctve.
25)
§ 10 až 13 vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej socialistickej republiky č. 96/1979 Zb. o poskytovaní štipendií a hmotného zabezpečenia žiakom gymnázií, odborných škôl, stredných odborných škôl, konzervatórií a stredných škôl pre pracujúcich.
28)
Vyhláška Ministerstva školstva č. 140/1968 Zb. o pracovných úľavách a hospodárskom zabezpečení študujúcich popri zamestnaní.
29)
ŠEVT, tlačivo, sklad. č. 49137 0.
1)
V skupine študijných odborov 85 sa uvádza kód zodpovedajúcich učebných odborov podľa doterajších predpisov.
2)
Pri práci so zákazníkom 4-6 žiačok na jedného majstra odbornej výchovy.
1)
Študijný odbor podľa oddielu D, ktorý obsahovo nadväzuje na učebný odbor.
Pre vojenské stredné odborné učilištia sa stĺpec 11 rozširuje o študijné odbory označené „V".
Pre vojenské stredné odborné učilištia sa stĺpec 11 rozširuje o študijné odbory označené „V".
2)
V učebnom odbore mechanik banských prevádzok je na jedného majstra odbornej výchovy až 30 žiakov, ak sú prideľovaní kádrovým robotníkom na sústredených pracoviskách.
3)
V 3. ročníku pri práci vo výškach 4 žiaci na jedného majstra odbornej výchovy.
4)
V špecializácii pre vulkanizáciu je 4 až 6 žiakov na jedného majstra odbornej výchovy.
5)
V priemyselnej výrobe v 3. ročníku až 15 žiakov na jedného majstra odbornej výchovy.
6)
Pri aranžérskych prácach v obchodnej prevádzke 5-10 žiakov na jedného majstra odbornej výchovy.
7)
Učebný odbor je určený len pre štúdium popri zamestnaní.