Inteligentné zákony pre účtovníkov
Uvádzacia cena

Vyhláška Ministerstva práce a sociálnych vecí Slovenskej socialistickej republiky a Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky o odmeňovaní a hmotnom zabezpečení žiakov a učňov pripravujúcich sa na robotnícke povolania v učebných a študijných odboroch 1979

Znenie účinné: od 01.09.1979 do 31.12.1979 Neplatné znenie pre dnes
95/1979 Zb.
Časová verzia predpisu účinná od 01.09.1979 do 31.12.1979
95
VYHLÁŠKA
Ministerstva práce a sociálnych vecí Slovenskej socialistickej republiky a Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky
z 23. júla 1979
o odmeňovaní a hmotnom zabezpečení žiakov a učňov pripravujúcich sa na robotnícke povolania v učebných a študijných odboroch
Ministerstvo práce a sociálnych vecí Slovenskej socialistickej republiky a Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky ustanovujú po dohode so zúčastnenými ústrednými orgánmi a Slovenskou odborovou radou podľa § 230 ods. 2 a 3 Zákonníka práce a podľa § 40 ods. 3 písm. a) zákona č. 63/1978 Zb. o opatreniach v sústave základných a stredných škôl:
§1 Rozsah platnosti
Táto vyhláška sa vzťahuje na žiakov a učňov1)
a)
stredných odborných učilíšť, odborných učilíšť a učňovských škôl,2)
b)
stredných odborných učilíšť a odborných učilíšť pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť a osobitných odborných učilíšť (ďalej len „zariadenia pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť“).3)
§2 Učebná doba v učebných a študijných odboroch
Učebná doba sa delí na obdobie prípravné a obdobie odborného rozvoja a ich dĺžka sa určuje podľa náročnosti učebného a študijného odboru (ďalej len „učebný odbor“).4)
§3 Kategórie učebných odborov
(1)
Na účely odmeňovania a hmotného zabezpečenia žiakov a učňov sa učebné odbory zaraďujú do kategórie A alebo do kategórie B.
(2)
Do kategórie A sa zaraďujú zvýhodnené učebné odbory uvedené v prílohe č. 1, a to
a)
národohospodársky najdôležitejšie,
b)
vo vybraných organizáciách5) určené so zreteľom na plánované mimoriadne medzioblastné presuny učňov,
c)
vyhlásené ako prioritné.
(3)
Do kategórie B sa zaraďujú ostatné učebné odbory.

Odmeňovanie žiakov a učňov

§4 Odmeňovanie žiakov a učňov v prípravnom období
(1)
V prípravnom období sa poskytujú žiakom a učňom mesačné odmeny v rozpätí určenom pre príslušný školský rok a kategóriu, do ktorej je učebný odbor zaradený.
(2)
Mesačné odmeny sa poskytujú žiakom a učňom v tomto rozpätí:
v kategórii A
a) učebné odbory národohospodársky najdôležitejšie v organizáciách riadených Federálnym ministerstvom palív a energetiky
v 1. roku
Kčs
v 2. roku
Kčs
v 3. a 4. roku
Kčs
1. banícke učebné odbory, v ktorých sa uskutočňuje praktická príprava (odborný výcvik)6) v podzemí, [príloha č. 1, časť a) bod 1.] 80-300 200-500 300-500
2. ďalšie učebné odbory v odvetví baníctva a energetiky, [príloha č. 1, časť a) bod 2.] 50-200 150-400 250-400
b) učebné odbory vo vybraných organizáciách určené so zreteľom na plánované mimoriadne medzioblastné presuny žiakov a učňov [príloha č. 1 časť b)]
1. nedostatkové učebné odbory 100-200 200-300 200-300
2. vybrané učebné odbory 80-150 120-250 150-250
c) učebné odbory vyhlásené ako prioritné [príloha č. 1, časť c)] 50-100 80-190 150-200
v kategórii B
ostatné učebné odbory 30-80 50-120 100-150
(3)
Organizácia, v ktorej sa uskutočňuje príprava žiakov a učňov (ďalej len „organizácia“), určí jednotlivým žiakom a učňom výšku mesačnej odmeny v rámci rozpätia ustanoveného v odseku 2 podľa celkového zhodnotenia prospechu, správania a účasti vo výchove mimo vyučovania za príslušné zúčtovacie obdobie.
(4)
Učňom, ktorí získali úplné stredné vzdelanie absolvovaním gymnázia, poskytne sa v celom prípravnom období mesačná odmena podľa odseku 2 v rozpätí určenom v príslušnej kategórii pre druhý rok prípravného obdobia.
(5)
Mesačná odmena sa poskytuje žiakom a učňom aj za dobu dôležitých prekážok v práci (§ 124 až 128 Zákonníka práce) s výnimkou doby materskej dovolenky a ďalšej materskej dovolenky, prípadne aj v období odborného rozvoja, pokiaľ začiatok pracovnej neschopnosti spadá do prípravného obdobia, najdlhšie však po dobu, počas ktorej by sa im inak poskytovalo nemocenské podľa predpisov o nemocenskom poistení.7)
(6)
Ak učni v prípravnom období v 3. prípadne vo 4. roku vykonávajú v súlade s učebnými plánmi a učebnými osnovami produktívnu prácu, patrí im odmena za vykonávanú prácu určená podľa § 5 a 6. Ak je takto určená odmena vyššia ako mesačná odmena podľa odseku 2, mesačná odmena sa im neposkytne.
(7)
Mesačná odmena sa žiakom po dobu hlavných školských prázdnin neposkytuje.

Odmeňovanie učňov v období odborného rozvoja

§5
(1)
V období odborného rozvoja sa prideľuje učňom produktívna práca podľa učebných plánov a učebných osnov a učni sa za túto prácu odmeňujú podľa ďalších ustanovení tejto vyhlášky.
(2)
Ak učeň vykonáva v období odborného rozvoja produktívnu prácu v časovej mzde, poskytne sa mu odmena podľa celkového zhodnotenia jeho prospechu a správania: v prvej polovici tohto obdobia v rozpätí 50 až 75 %, v druhej polovici tohto obdobia v rozpätí 60 až 100 % časovej mzdy, ktorú by dostal kvalifikovaný pracovník za rovnaký výkon a výsledky práce. Časová mzda sa vypočítava z tarify triedy, ktorá je rovnaká alebo môže byť o jeden stupeň nižšia ako je osobná trieda, ktorá sa má učňovi priznať po záverečnej učňovskej skúške podľa mzdových predpisov.
(3)
Pokiaľ učeň vykonáva v období odborného rozvoja produktívnu prácu, za ktorú sa pracovníci starší ako 16 roční odmeňujú úkolovou mzdou, poskytne sa mu odmena podľa celkového zhodnotenia jeho prospechu a správania v rozpätí 70 až 100 % mzdy, ktorú by dostal kvalifikovaný pracovník za rovnaký výkon a výsledky práce.
(4)
Učňovi sa poskytne okrem odmeny určenej podľa predchádzajúcich odsekov tiež prípadná prémia alebo odmena, ktorú by dostal kvalifikovaný pracovník za rovnaký výkon alebo výsledky práce.
(5)
Ak pracuje učeň v kolektívnej úkolovej mzde, poskytne sa mu odmena podľa odseku 3 najmenej však odmena zodpovedajúca časovej mzde v druhej polovici obdobia odborného rozvoja podľa odseku 2.
(6)
V období odborného rozvoja sa poskytujú učňom podiely na hospodárskych výsledkoch za podmienok určených v kolektívnych zmluvách.
(7)
Mesačnú odmenu v rovnakej výške aká sa podľa § 4 poskytuje učňom učebného odboru tej istej kategórie v poslednom roku prípravného obdobia, dostanú počas obdobia odborného rozvoja tiež učni, ktorí v príslušnom mesačnom období nevykonávali produktívnu prácu z dôvodu organizácie výučby určenej učebnými plánmi a učebnými osnovami. Ak vykonávali v príslušnom mesačnom období z výrobných dôvodov alebo z dôvodov organizácie výučby určenej učebnými plánmi a učebnými osnovami produktívnu prácu len v obmedzenom rozsahu, patrí im odmena najmenej vo výške zodpovedajúcej časovej mzde podľa odseku 2.
(8)
Počas jedného zúčtovacieho obdobia je striedanie foriem mzdy pre určenie odmeny prípustné len vtedy, ak možno prácu vykonávanú v jednotlivých formách mzdy presne evidovať.
(9)
Iný spôsob odmeňovania môže organizácia použiť len na základe zásad vydaných príslušným ústredným orgánom so súhlasom Ministerstva práce a sociálnych vecí Slovenskej socialistickej republiky.
§6
(1)
Učňom, ktorí z dôvodov výučby v súlade s učebnou osnovou výnimočne pracujú v sťaženom alebo zdraviu škodlivom prostredí, pokiaľ je to prípustné podľa príslušného zoznamu prác a pracovísk zakázaných mladistvým, poskytne organizácia k odmene určenej podľa § 5 ods. 2 až 5 príplatok, aký patrí za rovnakých podmienok pracovníkovi podľa mzdových predpisov.
(2)
Učňom, ktorí z dôvodov výučby výnimočne pracujú v sobotu alebo v nedeľu, poskytne organizácia za prácu v týchto dňoch príplatok, ktorý podľa mzdových predpisov patrí ostatným pracovníkom.
Hmotné zabezpečenie žiakov a učňov.
Stravovanie.
§7
(1)
Žiakom a učňom učebných odborov zaradených do kategórie A, žiakom a učňom sociálne odkázaným a žiakom a učňom v zariadeniach pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť, poskytuje organizácia v prípravnom období bezplatne celodenné stravovanie, pokiaľ im súčasne poskytuje ubytovanie; ak organizácia neposkytuje týmto žiakom a učňom ubytovanie, poskytuje im bezplatne jedno hlavné jedlo (obed alebo večeru) a jedno vedľajšie jedlo denne.
(2)
Ostatným žiakom a učňom, pokiaľ o to požiadajú, poskytuje organizácia stravovanie za úhradu.
(3)
Organizácia zabezpečuje žiakom a učňom celodenné stravovanie v hodnote finančného stravovacieho normatívu 15,70 Kčs, z toho:
Kčs
raňajky v hodnote 3,-
desiatu v hodnote 1,-
obed v hodnote 5,80
olovrant v hodnote 1,30
večeru v hodnote 4,60
(4)
Náklady na nákup potravín do výšky finančného stravovacieho normatívu uhrádza organizácia z prevádzkových prostriedkov.
(5)
Organizácia môže žiakom a učňom poskytovať stravu vyššej výživnej hodnoty, ako zodpovedá určenému finančnému stravovaciemu normatívu, pokiaľ vyššie náklady uhradia osoby, ktoré sú povinné žiakov a učňov vyživovať.
(6)
Organizácie riadené Federálnym ministerstvom palív a energetiky zabezpečujú stravovanie žiakov a učňov banských učebných odborov a vybraných učebných odborov uvedených v prílohe č. 1 časť a) v hodnote týchto finančných stravovacích normatívov:
Pre žiakov a učňov baníckych učebných odborov
Kčs
Pre žiakov a učňov vybraných učebných odborov
Kčs
raňajky 3,60 3,20
desiatu 2,20 1,80
obed 6,80 6,30
olovrant 1,90 1,80
večeru 5,50 4,90
Spolu: 20,- 18,-
(7)
Zvýšené náklady oproti hodnote finančného stravovacieho normatívu uvedeného v odseku 3 uhrádza organizácia zo zisku po splnení povinných odvodov daní a prídelov.8)
(8)
Žiaci a učni sa považujú za sociálne odkázaných, ak čistý mesačný príjem osôb, ktoré sú povinné ich vyživovať, neprevyšuje sumu 650 Kčs na jedného člena domácnosti. Zásady pre zisťovanie sociálnej odkázanosti sú uvedené v prílohe č. 2. Žiaci, učni a osoby, ktoré sú povinné ich vyživovať, sú povinní bezodkladne oznamovať organizácii všetky okolnosti, ktoré by mohli mať vplyv na posudzovanie sociálnej odkázanosti.
(9)
V období odborného rozvoja platia všetci učni za stravovanie v mesačných obdobiach, keď sa odmeňujú za produktívnu prácu, za každý deň, keď sa stravovali, sumu zodpovedajúcu finančnému stravovaciemu normatívu určenému v odseku 3 podľa druhu odobratej stravy. Učňovi musí vždy zostať z odmeny za produktívnu prácu v príslušnom zúčtovacom období najmenej suma zodpovedajúca výške mesačnej odmeny v poslednom roku prípravného obdobia.
(10)
Ak organizácia poskytuje žiakom a učňom jedlo, keď náklady na nákup potravín sú nižšie ako je určený finančný stravovací normatív, je povinná zabezpečiť pre nich výdatnejšie ďalšie jedlá na vyrovnanie celodennej, prípadne poldennej stravy, do výšky určeného finančného stravovacieho normatívu.
§8
(1)
Osoby, ktoré sú povinné vyživovať tých žiakov a učňov, ktorí nie sú zvýhodnení podľa § 7 ods. 1, platia za stravovanie žiakov a učňov v prípravnom období úhradu vo výške finančného stravovacieho normatívu uvedeného v § 7 ods. 3; v období odborného rozvoja, pokiaľ náklady na stravovanie nie sú celkom uhradené z odmeny učňa podľa § 7 ods. 9, uhrádzajú zvyšok až do výšky finančného stravovacieho normatívu.
(2)
Organizácie dohodnú s učňami a osobami, ktoré sú povinné ich vyživovať, spôsob úhrady nákladov, najmä dohodnú, či učeň súhlasí, aby sa tieto náklady uhrádzali formou zrážky z jeho odmeny za produktívnu prácu, prípadne z nemocenského.
§9 Ubytovanie
(1)
Žiakom a učňom, ktorí sú zvýhodnení podľa § 7 ods. 1 a sa ubytujú, poskytuje sa v prípravnom období ubytovanie bezplatne. Za ubytovanie ostatných žiakov a učňov platia v prípravnom období i v období odborného rozvoja osoby, ktoré sú povinné ich vyživovať, tieto mesačné sumy:
a)
40 Kčs, ak je ubytovacie zariadenie vybavené ústredným kúrením, teplou vodou a spálňami s lôžkovou kapacitou najviac pre 4 osoby;
b)
30 Kčs, ak ubytovacie zariadenie vyhovuje aspoň niektorej z požiadaviek uvedených pod písmenom a);
c)
20 Kčs, ak ubytovacie zariadenie nevyhovuje žiadnej z požiadaviek uvedených pod písmenom a).
(2)
V období odborného rozvoja platia učni zvýhodnení podľa § 7 ods. 1 za ubytovanie sumy uvedené v odseku 1 s tým, že sa im zachová výška odmeny uvedená v § 7 ods. 9.
(3)
Mesačné sumy za ubytovanie sa nemenia, aj keď žiak alebo učeň sa neubytuje po všetky dni v mesiaci. Pokiaľ sa žiak alebo učeň ubytuje len po časť mesiaca z dôvodov organizácie prípravy na povolanie, určí sa výška úhrady za ubytovanie úmerne k počtu dní, po ktoré sa žiak alebo učeň ubytuje.
§10
Organizácie sú povinné poskytovať žiakom a učňom pracovný odev, obuv a v rozsahu ustanovenom osobitnými predpismi osobné ochranné pracovné prostriedky, prípadne osobné vybavenie.
§11 Úhrada cestovného
(1)
Organizácia uhradí žiakom a učňom preukázané cestovné verejnými hromadnými dopravnými prostriedkami
a)
jednorazove pri nástupe na prípravu na povolanie z miesta bydliska do miesta nástupu;
b)
pri dochádzke z miesta bydliska na teoretické vyučovanie, ak sa uskutočňuje v inej obci ako praktická príprava alebo odborný výcvik; obdobne žiakom a učňom, u ktorých v priebehu učebnej doby dôjde z dôvodov zavádzania zdokonalenej školskej sústavy9) ku zmene miesta teoretického vyučovania alebo odborného výcviku;
c)
ubytovaným žiakom a učňom zvýhodneným podľa § 7 ods. 1 dvakrát mesačne do miesta ich trvalého bydliska po celý čas ubytovania;
d)
ubytovaným žiakom a učňom učebných odborov zaradených do kategórie B, štyrikrát do roka do miesta ich trvalého bydliska po celý čas ubytovania.
(2)
Organizácia uhradí žiakom a učňom preukázané zľavnené cestovné za autobus, prípadne za druhú vozňovú triedu osobného vlaku a pri vzdialenosti nad 100 km vrátane príplatku na rýchlik. Žiaci a učni sú povinní obstarať si preukazy na zľavu cestovného a zvoliť si najkratší smer cesty. Výdavky za miestne dopravné prostriedky organizácia neuhrádza.
(3)
Žiakom a učňom, ktorým sa poskytuje bezplatné stravovanie a ubytovanie, poskytne organizácia v prípravnom období, pokiaľ odchádzajú do miesta trvalého bydliska častejšie, príspevok na úhradu zľavneného cestovného na návštevu rodičov alebo iných osôb zodpovedných za ich výchovu až do výšky finančného stravovacieho normatívu za dni, keď vopred ohlásili , že sa nebudú stravovať.

Prechodné a záverečné ustanovenia

§12
(1)
Učňom, s ktorými organizácia v učebných zmluvách uzavretých pred účinnosťou tejto vyhlášky dohodla podľa doterajších predpisov zvýhodnené stravovanie, prípadne ubytovanie, ktoré by im podľa tejto vyhlášky nepatrilo, zachováva sa toto zvýhodnenie až do skončenia ich učebného pomeru. Rovnako sa postupuje v prípadoch, keď organizácia pred účinnosťou tejto vyhlášky písomne dohodla so zákonnými zástupcami žiakov zvýhodnené stravovanie, prípadne ubytovanie.
(2)
Ustanovenia vyhlášky č. 124/1967 Zb. o čiastočnej úhrade nákladov na starostlivosť poskytovanú v niektorých zariadeniach pre mládež sa nevzťahujú na žiakov a učňov uvedených v § 1 tejto vyhlášky ani na osoby, ktoré sú povinné ich vyživovať.
§13
Zrušujú sa:
a)
vyhláška Ministerstva práce a sociálnych vecí Slovenskej socialistickej republiky č. 67/1969 Zb. o finančnom a hmotnom zabezpečení učňov,
b)
vyhláška Ministerstva práce a sociálnych vecí Slovenskej socialistickej republiky č. 156/1970 Zb. o finančnom a hmotnom zabezpečení učňov v internátnych učňovských školách pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť a v učňovských školách navštevovaných učňami z ústavov sociálnej starostlivosti pre telesne chybnú mládež,
c)
úprava Ministerstva práce a sociálnych vecí Slovenskej socialistickej republiky z 26. 6. 1978 č. VII-4589/1978 o finančnom a hmotnom zabezpečení učňov baníckych a vybraných učebných odborov organizácií Federálneho ministerstva palív a energetiky, registrovaná v čiastke 16/1978 Zb.,
d)
úprava Ministerstva práce a sociálnych vecí Slovenskej socialistickej republiky z 18. 8. 1978 č. 1610/1978-22 o finančnom a hmotnom zabezpečení žiakov vychovávaných v zariadeniach na výchovu učňov, registrovaná v čiastke 29/1978 Zb.
§14
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. septembrom 1979.
Námestníčka ministra školstva SSR:

PhDr. Vlačihová CSc. v. r.

Námestník ministra práce a sociálnych vecí SSR:

Ing. Kozár v. r.
Príloha č. 1 vyhlášky č. 95/1979 Zb.
Zoznam učebných odborov zaradených do kategórie A
a)
Učebné odbory národohospodársky najdôležitejšie v organizáciách riadených Federálnym ministerstvom palív a energetiky
1.
banské učebné odbory, v ktorých sa uskutočňuje praktická príprava (odborný výcvik) v podzemí
učebné odbory novokoncipované10)
03-15-2 mechanik-opravár s odborným zameraním na banské stroje a zariadenia
14-62-2 elektromechanik s odborným zameraním na banské stroje a zariadenia
banský elektromontér - študijný odbor11)
baník mechanizátor - študijný odbor11)
učebné odbory podľa doterajších predpisov12)
21-61-2 baník pre uhoľné bane
21-63-2 baník mechanizovaných pracovísk
21-65-2 strojník komplexne mechanizovaných porubov a predkov
21-67-2 banský zámočník
21-68-2 banský elektromontér
2.
ďalšie učebné odbory v odvetví baníctva a energetiky
učebné odbory novokoncipované10)
03-13-2 mechanik-opravár s odborným zameraním na stroje a zariadenia pre odvetvie energetiky a lomové prevádzky
04-61-2 elektromechanik s odborným zameraním na stroje a zariadenia pre odvetvie energetiky a lomové prevádzky
04-63-2 elektromechanik s odborným zameraním na rozvodné zariadenia
učebné odbory podľa doterajších predpisov12)
21-69-2 vŕtač pre odvetvie palív, plynárenstva a uránový priemysel
24-09-2 potrubár pre odvetvie plynárenstva
24-24-2 prevádzkový zámočník pre odvetvie energetiky a lomové prevádzky
26-81-2 elektromontér rozvodných zariadení
26-82-2 prevádzkový elektromontér
26-83-2 elektromechanik
b)
Učebné odbory vo vybraných organizáciách určené s ohľadom na plánované mimoriadne medzioblastné presuny žiakov a učňov,
[pokiaľ už nie sú zvýhodnené podľa bodu a)]
ba)
Učebné odbory vo vybraných organizáciách na území hl. m. Prahy
1.
nedostatkové učebné odbory
učebné odbory novokoncipované10)
02-71-2 klampiar s odborným zameraním na strojársku výrobu
02-72-2 klampiar s odborným zameraním na stavebnú výrobu
03-19-2 mechanik-opravár s odborným zameraním na koľajové vozidlá
03-41-2 úpravár kovov s odborným zameraním na tepelné spracovanie
03-42-2 úpravár kovov s odborným zameraním na pokovovanie
03-72-2 strojný kováč
03-75-2 obrábač kovov
04-63-2 elektromechanik s odborným zameraním na rozvodné zariadenia
04-85-2 manipulant poštovej prevádzky a prepravy
04-86-2 železničiar
06-47-2 prevádzkový chemik s odborným zameraním na práčovne a čistiarne
09-72-2 tesár
09-75-2 dláždič
09-77-2 pokrývač
učebné odbory podľa doterajších predpisov12)
24-01-2 zlievač
24-05-2 kováč
24-06-2 kalič
24-09-2 potrubár
24-21-2 montér oceľových konštrukcií
24-27-2 zámočník koľajových vozidiel
24-35-2 klampiar
24-41-2 sústružník kovov
24-42-2 frézár
24-43-2 brusič kovov
24-44-2 horizontár
24-45-2 ostrič nástrojov
24-52-2 mechanik motorových rušňov a motorových vozňov
24-71-2 galvanizér
26-81-2 elektromontér rozvodných zariadení
26-82-2 prevádzkový elektromontér
31-73-2 chemik práčovní a čistiarní
36-63-2 tesár
36-74-2 dláždič
36-77-2 pokrývač
36-79-2 sklenár
36-88-2 kominár
37-61-2 železničiar vnútropodnikovej dopravy
37-62-2 železničiar
37-81-2 traťový strojník
37-91-2 spojový manipulant
2.
vybrané učebné odbory
učebné odbory novokoncipované10)
01-77-2 strojník s odborným zameraním na stavebné a traťové stroje
03-13-2 mechanik opravár s odborným zameraním na stroje a zariadenia
03-79-2 lakovač
04-71-2 spojový mechanik s odborným zameraním na oznamovacie siete
06-81-2 gumár-plastikár
06-95-2 mäsiar-údenár
06-96-2 konzervár
08-71-2 obuvník s odborným zameraním na výrobu obuvi z usní a plastov
09-32-2 železobetonár s odborným zameraním na výrobu a montáž stavebných konštrukcií
09-61-2 maliar s odborným zameraním na stavebnú výrobu
09-62-2 maliar s odborným zameraním na interiéry
09-71-2 murár
učebné odbory podľa doterajších predpisov12)
21-69-2 vŕtač
22-61-2 hutník neželezných kovov
24-22-2 strojný zámočník
24-24-2 prevádzkový zámočník
24-29-2 stavebný zámočník
26-85-2 montér spojových zariadení
26-88-2 spojový montér
28-69-2 vulkanizér
29-68-2 mäsiar a údenár
29-69-2 údenárka
29-70-2 konzervár
32-74-2 obuvník
36-61-2 murár
36-64-2 železobetonár
36-69-2 stavebný montážnik
36-76-2 izolatér
36-81-2 maliar izieb
36-83-2 maliar a natierač
36-85-2 lakovač
37-71-2 cestár
63-42-2 predavač potravinárskeho tovaru
63-44-2 predavač priemyselného tovaru
63-52-2 predavač elektrotechnického tovaru
63-53-2 predavač drogistického tovaru
bb)
Učebné odbory vo vybraných organizáciách na území Severočeského kraja
1.
nedostatkové učebné odbory
učebné odbory novokoncipované10)
02-71-2 klampiar s odborným zameraním na strojársku výrobu
02-72-2 klampiar s odborným zameraním na stavebnú výrobu
03-11-2 mechanik-opravár s odborným zameraním na poľnohospodárske a lesnícke stroje a zariadenia (len v organizáciách lesného hospodárstva)
03-19-2 mechanik-opravár s odborným zameraním na koľajové vozidlá
04-63-2 elektromechanik s odborným zameraním na rozvodné zariadenia
04-86-2 železničiar
06-41-2 prevádzkový chemik s odborným zameraním na priemyselnú chémiu
09-72-2 tesár
45-75-2 mechanizátor lesnej výroby
učebné odbory podľa doterajších predpisov12)
24-09-2 potrubár
24-21-2 montér oceľových konštrukcií
24-27-2 zámočník koľajových vozidiel
24-35-2 klampiar
24-52-2 mechanik motorových rušňov a motorových vozňov
26-81-2 elektromontér rozvodných zariadení
26-82-2 prevádzkový elektromontér
28-61-2 prevádzkový chemik
28-62-2 prevádzkový chemik-ropár
28-63-2 prevádzkový chemik-palivár
28-64-2 prevádzkový chemik-vláknár
28-65-2 prevádzkový chemik náterových hmôt
28-70-2 prevádzkový chemik fotografických materiálov
28-71-2 chemická laborantka
28-86-2 úpravárka chemických vláken
36-63-2 tesár
37-61-2 železničiar vnútropodnikovej dopravy
37-62-2 železničiar
37-81-2 traťový strojník
42-71-2 opravár poľnohospodárskych strojov (len v organizáciách lesného hospodárstva)
42-72-2 kováč a podkúvač
42-81-2 lesár
42-82-2 lesný mechanizátor
2.
vybrané učebné odbory
učebné odbory novokoncipované10)
03-13-2 mechanik-opravár s odborným zameraním na stroje a zariadenia
06-81-2 gumár-plastikár
09-32-2 železobetonár s odborným zameraním na výrobu a montáž stavebných konštrukcií
09-71-2 murár
učebné odbory podľa doterajších predpisov12)
24-24-2 prevádzkový zámočník
24-27-2 zámočník koľajových vozidiel
24-52-2 mechanik motorových rušňov a motorových vozňov
28-69-2 vulkanizér
36-61-2 murár
36-64-2 železobetonár
36-69-2 stavebný montážnik
37-71-2 cestár
bc)
Učebné odbory vo vybraných organizáciách na území hl. m. SSR Bratislavy
1.
nedostatkové učebné odbory
učebné odbory novokoncipované10)
03-74-2 nástrojár
03-75-2 obrábač kovov
06-41-2 prevádzkový chemik s odborným zameraním na priemyselnú chémiu
06-81-2 gumár-plastikár
06-92-2 pekár
učebné odbory podľa doterajších predpisov12)
24-09-2 potrubár
24-23-2 nástrojár
24-41-2 sústružník kovov
24-42-2 frézár
24-43-2 brusič kovov
24-45-2 ostrič nástrojov
28-61-2 prevádzkový chemik
28-62-2 prevádzkový chemik-ropár
28-63-2 prevádzkový chemik-palivár
28-64-2 prevádzkový chemik-vláknár
28-66-2 plastikár
28-68-2 prevádzkový chemik-gumár
28-69-2 vulkanizér
28-72-2 lisovač plastických hmôt
28-86-2 úpravárka chemických vlákien
29-62-2 pekár
36-88-2 kominár
2.
vybrané učebné odbory
učebné odbory novokoncipované10)
02-71-2 klampiar s odborným zameraním na strojársku výrobu
02-72-2 klampiar s odborným zameraním na stavebnú výrobu
02-73-2 klampiar s odborným zameraním na karosérie
04-61-2 elektromechanik s odborným zameraním na stroje a zariadenia
04-63-2 elektromechanik s odborným zameraním na rozvodné zariadenia
09-31-2 železobetonár s odborným zameraním na výrobu stavebných dielcov
09-32-2 železobetonár s odborným zameraním na výrobu a montáž stavebných konštrukcií
09-71-2 murár
09-72-2 tesár
učebné odbory podľa doterajších predpisov12)
24-22-2 strojný zámočník
24-24-2 prevádzkový zámočník
24-29-2 stavebný zámočník
24-35-2 klampiar
24-37-2 karosár
26-81-2 elektromontér rozvodných zariadení
26-82-2 prevádzkový elektromontér
26-83-2 elektromechanik
36-61-2 murár
36-63-2 tesár
36-64-2 železobetonár
36-69-2 stavebný montážnik
36-71-2 betonár stavebných dielcov
63-42-2 predavač potravinárskeho tovaru
c)
Učebné odbory vyhlásené ako prioritné,
[pokiaľ nie sú zvýhodnené podľa časti a) alebo b)]
učebné odbory novokoncipované10)
02-71-2 klampiar s odborným zameraním na strojársku výrobu
02-72-2 klampiar s odborným zameraním na stavebnú výrobu
03-11-2 mechanik-opravár s odborným zameraním na poľnohospodárske a lesnícke stroje a zariadenia
03-15-2 mechanik-opravár s odborným zameraním na banské stroje a zariadenia
03-19-2 mechanik-opravár s odborným zameraním na koľajové vozidlá
03-41-2 úpravár kovov s odborným zameraním na tepelné spracovanie
03-42-2 úpravár kovov na pokovovanie
03-72-2 strojný kováč
03-75-2 obrábač kovov
04-62-2 elektromechanik s odborným zameraním na banské stroje a zariadenia
04-63-2 elektromechanik s odborným zameraním na rozvodné zariadenia
04-86-2 železničiar
05-32-2 keramik s odborným zameraním na stavebnú keramiku
05-51-2 sklár s odborným zameraním na duté sklo
06-41-2 prevádzkový chemik s odborným zameraním na priemyselnú chémiu
06-47-2 prevádzkový chemik s odborným zameraním na práčovne a čistiarne
06-91-2 mlynár
06-92-2 pekár
07-32-2 pradiar s odborným zameraním na spracovanie vlákien na textilné polotovary
07-41-2 tkáč s odborným zameraním na plošné textílie
09-31-2 železobetonár s odborným zameraním na výrobu stavebných dielcov
09-32-2 železobetonár s odborným zameraním na výrobu a montáž stavebných konštrukcií
09-71-2 murár
09-72-2 tesár
09-75-2 dláždič
09-77-2 pokrývač
09-79-2 podlahár
45-75-2 mechanizátor lesnej výroby
45-81-2 chovateľ s odborným zameraním na chov hovädzieho dobytka, ošípaných a oviec
učebné odbory podľa doterajších predpisov12)
21-62-2 baník pre rudné bane
21-63-2 baník mechanizovaných pracovísk
21-64-2 koksár
21-65-2 strojník komplexne mechanizovaných porubov a predkov
21-66-2 strojník dopravných zariadení
21-67-2 banský zámočník
21-68-2 banský elektromontér
21-69-2 vŕtač
22-51-2 hutník pri vysokej peci
22-52-2 hutník oceliar
22-61-2 hutník neželezných kovov
22-71-2 valcovač rúr
22-72-2 valcovač profilov
22-73-2 valcovač plechov
22-81-2 ťahač drôtov
22-82-2 pletiar lán
22-83-2 reťaziar
22-91-2 skúšač kovov
22-92-2 laborant pre hute
22-93-2 laborant pre rudné bane
24-01-2 zlievač
24-02-2 jadrárka
24-05-2 kováč
24-06-2 kalič
24-09-2 potrubár
24-21-2 montér oceľových konštrukcií
24-27-2 zámočník koľajových vozidiel
24-28-2 lodný mechanik
24-35-2 klampiar
24-41-2 sústružník kovov
24-42-2 frézár
24-43-2 brusič kovov
24-44-2 horizontár
24-45-2 ostrič nástrojov
24-52-2 mechanik motorových rušňov a motorových vozňov
24-71-2 galvanizér
26-81-2 elektromontér rozvodných zariadení
26-82-2 prevádzkový elektromontér
27-41-2 strojník pre výrobu stavebných hmôt
27-43-2 formovač chemickej kameniny
27-71-2 fúkač dutého skla
28-61-2 prevádzkový chemik
28-62-2 prevádzkový chemik-ropár
28-63-2 prevádzkový chemik-palivár
28-64-2 prevádzkový chemik-vláknár
28-65-2 prevádzkový chemik náterových hmôt
28-70-2 prevádzkový chemik fotografických materiálov
28-71-2 chemická laborantka
28-86-2 úpravárka chemických vlákien
29-61-2 mlynár
29-62-2 pekár
29-81-2 priemyselný krmivár
31-43-2 pradiar
31-46-2 tkáč
31-57-2 tkáč čipiek
31-73-2 chemik práčovní a čistiarní
36-61-2 murár
36-63-2 tesár
36-64-2 železobetonár
36-69-2 stavebný montážnik
36-72-2 kamenár
36-74-2 dláždič
36-77-2 pokrývač
36-79-2 sklenár
36-80-2 podlahár
36-88-2 kominár
37-61-2 železničiar vnútropodnikovej dopravy
37-62-2 železničiar
37-71-2 cestár
37-81-2 traťový strojník
42-58-2 poľnohospodár-mechanizátor
42-71-2 opravár poľnohospodárskych strojov
42-72-2 kováč a podkúvač
42-74-2 pestovateľ mechanizátor-traktorista mechanizátor
42-75-2 chovateľ mechanizátor
42-81-2 lesár
42-82-2 lesný mechanizátor
Príloha č. 2 vyhlášky č. 95/1979 Zb.
Zásady pre zisťovanie sociálnej odkázanosti žiakov a učňov
(1)
Za sociálne odkázaného sa považuje žiak alebo učeň (ďalej len „učeň") pokiaľ priemerný čistý mesačný príjem na jedného člena domácnosti, v ktorej učeň žije, nepresahuje 650 Kčs.
(2)
Priemerným čistým mesačným príjmom na zistenie sociálnej odkázanosti sa rozumie mesačný priemer peňažných alebo peniazmi oceniteľných príjmov znížených o daň zo mzdy, prípadne o inú daň, ktorej tieto príjmy podliehajú, ktoré dosiahli v uplynulom kalendárnom roku
a)
obaja rodičia a učeň,
b)
jeden z rodičov, jeho manžel (ďalej len "rodičia") a učeň,
c)
učeň a jeho manžel.
(3)
Do príjmov, ktoré sú základom pre zisťovanie priemerného čistého mesačného príjmu, sa zahŕňajú:
a)
príjmy z pracovného (členského, služobného) pomeru alebo v súvislosti s ním a iné príjmy podliehajúce dani zo mzdy,
b)
príjmy z pracovnej činnosti člena JRD,
c)
príjmy z činností vykonávaných v pomere obdobnom pracovnému pomeru a príjmy z činností vykonávaných podľa dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru,
d)
príjmy podliehajúce dani z príjmov obyvateľstva,
e)
príjmy podliehajúce dani z príjmov občanov z poľnohospodárskej výroby,
f)
príjmy občanov podliehajúce dani z literárnej a umeleckej činnosti,
g)
nemocenské, vyrovnávací príspevok v ťarchavosti a materstve, peňažná pomoc v materstve, podpora pri ošetrovaní člena rodiny,
h)
dávky dôchodkového zabezpečenia s výnimkou dávok uvedených v odseku 4,
i)
zaopatrovací príspevok,
j)
výživné (príspevok na výživu) od iných osôb určené rozhodnutím súdu alebo poskytované na základe dohody schválenej súdom,
k)
zrážky na úhradu výživného v prospech detí vykonávané z pracovnej odmeny osôb, ktoré sú vo výkone trestu odňatia slobody alebo vo väzbe.
(4)
Do príjmov, ktoré sú základom pre zisťovanie priemerného čistého mesačného príjmu sa nezahŕňajú:
a)
prídavky na deti a príplatok k nim,
b)
výchovné a príplatok k výchovnému,
c)
zvýšenie dôchodku a výchovného pre bezvládnosť,
d)
sirotský dôchodok,
e)
odmena pestúna,
f)
peňažné príspevky a vecná pomoc sociálnej starostlivosti,
g)
príspevok na úhradu potrieb dieťaťa v pestúnskej starostlivosti,
h)
podpora pri narodení dieťaťa,
i)
materský príspevok,
j)
odmena dobrovoľným pracovníkom opatrovateľskej služby,
k)
vecné a peňažné odmeny poskytované pri životných a pracovných výročiach,
l)
pohrebné,
m)
peňažné plnenie zo zmluvného poistenia,
n)
odmeny učňa za práce podľa dohôd o prácach vykonaných mimo pracovného pomeru, odmeny vyplývajúce z pracovného pomeru na základe rámcovej pracovnej zmluvy alebo občianskej výpomoci,
o)
príjmy učňa z pracovného (členského) pomeru a invalidný alebo čiastočný invalidný dôchodok do sumy 800 Kčs mesačne.
(5)
Od priemerného čistého mesačného príjmu sa odpočíta suma určená súdom niektorému z rodičov učňa alebo učňovi, prípadne jeho manželovi na plnenie vyživovacej povinnosti.
(6)
Čistý mesačný príjem pripadajúci na jedného člena domácnosti sa zistí tak, že príjem rodičov a učňa alebo manžela učňa a učňa sa delí počtom členov domácnosti.
(7)
Za členov domácnosti sa považujú:
a)
rodičia a ich vlastné alebo osvojené nezaopatrené deti13) (ďalej len „nezaopatrené deti"), a to v prípade, keď sa priemerný čistý mesačný príjem zisťuje u rodičov učňa,
b)
učeň, jeho manžel a ich nezaopatrené deti v prípade, keď sa priemerný čistý mesačný príjem zisťuje u manžela učňa,
c)
učeň sa počíta za dvoch členov domácnosti, keď
1.
sa o rodinu stará slobodný, rozvedený, ovdovelý alebo z iných vážnych dôvodov osamelý rodič,
2.
obaja rodičia sú dôchodcovia a okrem dôchodku nemajú príjem z pracovnej činnosti,
3.
ženatý učeň (vydatá učnica).
1)
Pojem „žiaci a učni" sa používa všade tam, kde ide jednak o žiakov uvedených v § 20 zákona č. 63/1978 Zb. o opatreniach v sústave základných a stredných škôl a jednak o učňov, ktorí uzavreli učebnú zmluvu podľa § 220 a nasl. Zákonníka práce. Pokiaľ sa úprava dotýka len učebného pomeru, používa sa pojem „učeň".
2)
§ 24 ods. 3 zákona č. 89/1958 Zb. o výchove dorastu na povolanie v učebnom pomere (Učňovský zákon).
3)
Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky č. 127/1978 Zb. o školách pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť.
4)
Dĺžka učebnej doby a z toho dĺžka prípravného obdobia je určená vyhláškou Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky č. 11/1971 Zb. o učebných odboroch a o organizácii výchovy učňov, v znení vyhlášky č. 88/1971 Zb., vyhlášky č. 82/1972 Zb. a vyhlášky č. 90/1978 Zb., prípadne učebnými plánmi, pokiaľ ide o študijné odbory vyhláškou Ministerstva školstva SSR a Ministerstva zdravotníctva SSR č. 103/1979 Zb. o nomenklatúrach študijných odboroch na stredných odborných školách, konzervatóriách, stredných školách pre pracujúcich, odborných školách a na stredných školách pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť, o sústave učebných odboroch na stredných odborných učilištiach, a o štúdiu na nich. Do celkovej dĺžky učebnej doby sa započítava i doba uvedená v § 15 ods. 3 a v § 20 ods. 4 zákona č. 63/1978 Zb. o opatreniach v sústave základných a stredných škôl.
5)
Zoznam vybraných organizácií určených na základe príslušných uznesení vlád republík sa uverejňuje v Spravodajcovi Ministerstva práce a sociálnych vecí Slovenskej socialistickej republiky a vo Vestníku Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky a možno do nich nazrieť na odboroch pracovných síl a na odboroch školstva okresných národných výborov.
6)
§ 6 ods. 2 zákona č. 63/1978 Zb. o opatreniach v sústave základných a stredných škôl.
7)
Za dobu pracovnej neschopnosti, počas ktorej podľa tohto ustanovenia patrí žiakom a učňom mesačná odmena, sa nemocenské neposkytuje. Peňažná pomoc v materstve sa poskytuje podľa osobitných predpisov.
8)
Ustanovenie § 5 ods. 1 nariadenia vlády ČSSR č. 151/1975 Zb. o finančnom hospodárení štátnych hospodárskych a niektorých ďalších socialistických organizácií.
9)
Zákon č. 63/1978 Zb. o opatreniach v sústave základných a stredných škôl.
10)
Novokoncipované učebné odbory sú určené vyhláškou MŠ SSR č. 90/1978 Zb., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška č. 11/1971 Zb. o učebných odboroch a o organizácii výchovy učňov.
Uvádzajú sa len tie učebné odbory, ktoré sa zavádzajú do 1. 9. 1980. O zvýhodnených učebných odboroch zavádzaných od 1. 9. 1981 sa rozhodne v súlade s plánmi kvalifikovaných pracovníkov na obdobie 7. päťročného plánu.
11)
Zatiaľ sa overuje v rámci experimentálneho overovania 4-ročných študijných odborov.
12)
Učebné odbory určené vyhláškou MŠ SSR č. 11/1971 Zb. o učebných odboroch a o organizácii výchovy učňov v znení vyhlášky č. 88/1971 Zb., vyhlášky č. 82/1972 Zb. a vyhlášky č. 90/1978 Zb.
13)
§ 18 zákona č. 88/1968 Zb. o predĺžení materskej dovolenky, o dávkach v materstve a o prídavkoch na deti z nemocenského poistenia v znení zákona č. 99/1972 Zb. o zvýšení prídavkov na deti a výchovného.