Predpis bol zrušený predpisom 90/1988 Zb.
160/1975 Zb.
Časová verzia predpisu účinná od 01.01.1976 do 30.06.1988
160
VYHLÁŠKA
Federálneho ministerstva poľnohospodárstva a výživy
z 30. decembra 1975
o zmierovacom konaní v jednotných roľníckych družstvách
Federálne ministerstvo poľnohospodárstva a výživy ustanovuje po dohode s Federálnym ministerstvom práce a sociálnych vecí a ministerstvami spravodlivosti Českej socialistickej republiky a Slovenskej socialistickej republiky podľa § 89 zákona č. 122/1975 Zb. o poľnohospodárskom družstevníctve (ďalej len „zákon“):
Zmierovacie komisie
§1 Spory prejednávané zmierovacími komisiami
Zmierovacie komisie (ďalej len „komisie“) prejednávajú
a)
spory medzi jednotným roľníckym družstvom (ďalej len „družstvo“) a jeho členom o nároky vyplývajúce z pracovných vzťahov v družstve, ako aj o majetkové nároky vyplývajúce z iných právnych vzťahov v družstve, pokiaľ vznikli v súvislosti s výkonom členských práv a povinností,
b)
spory medzi družstvom a jeho pracovníkom o nároky vyplývajúce z pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu k družstvu, ak o to pracovník družstva požiadal alebo s tým prejavil súhlas,
bez zreteľa na to, či členský, prípadne pracovný alebo iný pracovnoprávny vzťah k družstvu dosiaľ trvá.
§2
(1)
Komisie sa zriaďujú v družstvách, ktoré majú viac ako 300 členov; v ostatných družstvách vykonávajú pôsobnosť týchto komisií revízne komisie.
(2)
Podrobnosti o zložení komisie a o voľbe a odvolávaní jej členov určujú Vzorové stanovy jednotných roľníckych družstiev1) a stanovy družstva.
(3)
O zvolení komisie družstvo bezodkladne upovedomí členov a pracovníkov družstva, príslušný okresný súd, okresnú poľnohospodársku správu a okresný výbor zväzu družstevných roľníkov.
§3
(1)
Komisia môže pojednávať, ak je prítomná nadpolovičná väčšina jej členov; na platné uznesenie komisie je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov jej prítomných členov.
(2)
Z účasti na pojednávaní je vylúčený člen komisie, u ktorého so zreteľom na jeho pomer k prejednávanej veci alebo k účastníkom možno mať pochybnosť o jeho nezaujatosti. O tom, či je člen komisie vylúčený, rozhodne komisia; člen, o vylúčenie ktorého ide, sa na hlasovaní nezúčastní.
(3)
Pojednávanie komisie vedie jej predseda alebo iný poverený člen komisie (ďalej len „predseda“), ktorý podpisuje písomné vyhotovenie uznesení komisie.
(4)
Komisia môže prejednávať spory aj v užšom, trojčlennom zložení (ďalej len užšia „komisia“); predsedu a dvoch ďalších členov užšej komisie určí komisia. Užšia komisia môže pojednávať, ak sú prítomní všetci jej členovia; na jej platné uznesenie je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov jej členov.
Zmierovacie konanie
Začatie zmierovacieho konania
§4
(1)
Zmierovacie konanie sa začína dňom, keď komisii prišiel návrh na jeho začatie.
(2)
Návrh na začatie zmierovacieho konania sa podáva písomne vo dvoch vyhotoveniach alebo ústne do zápisnice. Písomný návrh sa podáva poverenému členovi komisie alebo inému členovi (pracovníkovi) družstva poverenému na to komisiou so súhlasom družstva. Zápisnicu spíše poverený člen komisie alebo iný člen (pracovník) družstva poverený na to komisiou so súhlasom družstva.
(3)
Ak bol návrh na začatie zmierovacieho konania podaný inému orgánu družstva alebo členovi (pracovníkovi) družstva poverenému družstvom prijímať písomnosti, postúpi ho tento orgán alebo člen (pracovník) družstva bezodkladne komisii; v tomto prípade sa predpokladá, že návrh došiel komisii už v ten deň, keď došiel inému orgánu družstva alebo členovi (pracovníkovi) družstva poverenému družstvom prijímať písomnosti.
(4)
V návrhu na začatie zmierovacieho konania treba uviesť:
a)
kto návrh podáva (navrhovateľa),
b)
proti komu návrh smeruje (odporcu),
c)
čo sa návrhom uplatňuje,
d)
skutočnosti rozhodujúce pre posúdenie uplatneného nároku a dôkazy o nich.
(5)
Ak návrh na začatie zmierovacieho konania v spore uvedenom v § 1 ods. 1 písm. b) podáva družstvo, je povinné súčasne doložiť, že jeho pracovník prejavil súhlas s prejednaním sporu komisiou.
(6)
Ak je návrh neúplný alebo nesprávny, zabezpečí komisia jeho doplnenie alebo opravu.
(7)
Rovnopis návrhu zašle komisia odporcovi.
(8)
Návrh, ktorý došiel komisii, sa zapíše do zoznamu došlých návrhov s uvedením dňa, keď návrh došiel komisii, mená a priezviská (názvu) navrhovateľa a odporcu a stručného označenia predmetu konania.
§5
(1)
Ak komisii dôjde návrh, ktorého prejednanie nepatrí do jej právomoci, bezodkladne ho vráti navrhovateľovi s poučením, že prejednanie návrhu je v právomoci súdu, prípadne iného orgánu.
(2)
Ak komisii dôjde návrh, na prejednanie ktorého je príslušný iný orgán družstva, bezodkladne ho postúpi tomuto orgánu a upovedomí o tom navrhovateľa.
§6
Navrhovateľ môže vziať návrh späť alebo zmeniť spôsobom uvedeným v § 4 ods. 2, kým komisia neschválila uzavretý zmier. Ak bol návrh vzatý späť, zmierovacie konanie sa končí dňom späťvzatia návrhu; komisia bezodkladne upovedomí o tom účastníkov a poznamená skončenie zmierovacieho konania v zozname došlých návrhov.
Všeobecné ustanovenia
§17 Doručovanie
(1)
Písomnosti komisie, ktoré sa musia doručiť členovi alebo pracovníkovi družstva do vlastných rúk, sa mu doručujú na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý, prípadne - ak to nie je možné - poštou. Písomnosti doručované poštou zasiela komisia na poslednú adresu člena alebo pracovníka družstva, ktorá je jej známa, ako doporučenú zásielku s poznámkou „do vlastných rúk“.
(2)
Povinnosť komisie doručiť písomnosť je splnená, len čo člen alebo pracovník družstva písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila komisii ako nedoručiteľnú a člen alebo pracovník družstva svojím konaním doručenie písomnosti zmaril. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak člen alebo pracovník družstva odmietne písomnosť prijať.
§18
(1)
Družstvo je povinné
a)
zabezpečiť, aby spisy týkajúce sa zmierovacieho konania, najmä zoznam došlých návrhov a zápisnice o prejednaní boli riadne uschované najmenej po čas 10 rokov od skončenia zmierovacieho konania;
b)
včas a bezplatne vykonávať potrebné administratívne práce súvisiace so zmierovacím konaním, bezplatne poskytovať komisii vhodnú miestnosť na pojednávanie a potrebné technické potreby, najmä dať k dispozícii texty právnych predpisov a uhrádzať vzniknuté náklady, najmä uhrádzať osobám, ktoré boli prizvané na pojednávanie a neboli účastníkmi, výdavky, ktoré im vznikli účasťou na konaní, a poskytovať im náhradu odmeny (mzdy).
(2)
Členom komisie, ktorí výnimočne vykonávajú svoju funkciu v pracovnom čase, patrí pracovné voľno s náhradou odmeny.
§19
Vo svojej činnosti podliehajú komisie metodickému vedeniu orgánov zväzov družstevných roľníkov.
§20 Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januárom 1976.
Minister:
Dr. Večeřa v. r.
Dr. Večeřa v. r.
1)
Porovnaj čl. 32 prílohy nariadenia vlády Československej socialistickej republiky č. 137/1975 Zb., ktorým sa vydávajú Vzorové stanovy jednotných roľníckych družstiev a upravuje postup pri vypracovaní a schvaľovaní stanov družstva, ich zmien a doplnkov.