Inteligentné zákony pre účtovníkov
Uvádzacia cena

Vyhláška Federálneho ministerstva spojov o spoločných rozvodoch rozhlasových a televíznych signáloch po kábloch 1974

Znenie účinné: od 01.10.1974 do 30.09.1991 Neplatné znenie pre dnes
73/1974 Zb.
Časová verzia predpisu účinná od 01.10.1974 do 30.09.1991
73
VYHLÁŠKA
Federálneho ministerstva spojov
z 12. júna 1974
o spoločných rozvodoch rozhlasových a televíznych signáloch po kábloch
Federálne ministerstvo spojov podľa § 22 zákona č. 110/1964 Zb. o telekomunikáciách po dohode so zúčastnenými ústrednými orgánmi na schvaľovanie základných technických parametrov vyvíjaných a dovážaných zariadení, prerokúvanie technických noriem, technických podmienok a záväzných predpisov a na zabezpečenie výkonu štátnej inšpekcie telekomunikácií nad dodržiavaním technických noriem a technických podmienok pri výstavbe a prevádzke zariadení spoločných rozvodov rozhlasových a televíznych signáloch po kábloch ustanovuje:
§1 Pôsobnosť
(1)
Federálne ministerstvo spojov schvaľuje základné technické parametre vyvíjaných a dovážaných zariadení spoločných rozvodov rozhlasových a televíznych signáloch po kábloch1) (ďalej len „spoločný rozvod“) a vyjadruje sa k návrhom technických noriem týkajúcich sa spoločných rozvodov, k návrhom na zmeny týchto noriem, k typovým podkladom a k záväzným technickým predpisom pre projektovanie, montáž a prevádzku zariadení spoločných rozvodov pred ich vydaním.
(2)
Z poverenia Federálneho ministerstva spojov
a)
Technická ústredňa spojov Praha schvaľuje technické podmienky jednotlivých častí zariadení spoločných rozvodov,
b)
Správa rádiokomunikácií Praha a Správa rádiokomunikácií Bratislava kontrolujú dodržiavanie technických noriem, technických podmienok a záväzných predpisov pri výstavbe spoločných rozvodov, spracúvajú odborné posudky o technickom stave zariadení a prešetrujú sťažnosti poslucháčov na nekvalitný príjem po predchádzajúcej kontrole spoločného rozvodu odbornou organizáciou.
(3)
Federálne ministerstvo spojov a organizácie spojov uvedené v odseku 2 vykonávajú činnosť podľa tejto vyhlášky bezodplatne.2)
§2 Schválenie parametrov vyvíjaných a dovážaných zariadení
Základné technické parametre nových zariadení spoločných rozvodov, pokiaľ tieto parametre neupravujú československé štátne normy a pokiaľ súvisia s parametrami zariadení jednotnej telekomunikačnej siete, sa musia pred začatím vývoja, pred uzavretím licenčnej zmluvy na využitie zahraničného patentu alebo výrobnej dokumentácie alebo pred uplatnením požiadavky na dovoz predložiť na schválenie Federálnemu ministerstvu spojov v prípade, ak sa majú tieto zariadenia vyrábať alebo dovážať vo väčšom množstve.
§3 Prerokovanie návrhov technických podmienok
(1)
Návrhy technických podmienok na jednotlivé dielce alebo časti zariadení spoločných rozvodov, ak ich parametre neurčujú československé štátne normy, prerokúva a schvaľuje poverený orgán podľa § 1 ods. 2 písm. a). Pred schválením sa musia návrhy technických podmienok prerokovať so zástupcami odberateľa a ďalších zainteresovaných orgánov a organizácií.
(2)
Technické parametre, zaručované schvaľovanými technickými podmienkami a súvisiace s parametrami zariadení jednotnej telekomunikačnej siete, overuje Výskumný ústav spojov. Na tento účel je výrobca povinný predložiť na požiadanie vzorky zariadení spoločných rozvodov alebo jeho dielcov s potrebnými technickými podkladmi.
§4 Štátna inšpekcia telekomunikácií pri výstavbe
(1)
Štátnu inšpekciu telekomunikácií (ďalej len „inšpekciu“) pri výstavbe spoločných rozvodov vykonávajú na území Českej socialistickej republiky územne príslušné pobočky Inšpektorátu rádiokomunikácií Praha a na území Slovenskej socialistickej republiky územne príslušné pobočky Inšpektorátu rádiokomunikácií Bratislava (ďalej len „pobočka Inšpektorátu“), ktoré sú súčasťou uvedených správ rádiokomunikácií v Prahe a Bratislave.
(2)
V rámci inšpekcie sa pobočky Inšpektorátov náhodne zúčastňujú na prebierkach zariadení spoločných rozvodov inštalovaných najmä v obytných budovách a za účasti povereného pracovníka orgánu výstupnej kontroly príslušnej dodávateľskej organizácie kontrolujú, či tieto zariadenia vyhovujú technickým normám, technickým podmienkam a technickým predpisom pre montáž.
(3)
Na objektívne zistenie skutočného stavu sú pobočky Inšpektorátov oprávnené vyžadovať od dodávateľských organizácií alebo prevádzateľov spoločných rozvodov potrebné podklady, napr. projektovú dokumentáciu, doklady o preskúšaní zariadení pred uvedením do prevádzky (protokoly o meraní), správy o východiskovej revízii zariadení, zápisnice o prevzatí rozvodov a pod. Kontroly kvality výstavby zariadení spoločných rozvodov vykonávané v rámci inšpekcie podľa tejto vyhlášky nenahrádzajú činnosť dozorných orgánov dodávateľských organizácií ani preberacích orgánov odberateľa.
(4)
Pobočky Inšpektorátov sú oprávnené kontrolovať kvalitu montážnych prác (a to aj v priebehu montáže) a môžu tiež zisťovať, či a akým spôsobom budúci prevádzatelia kontrolujú určené parametre (funkcie) zariadení spoločných rozvodov pred ich prevzatím a uvedením do trvalej prevádzky.
(5)
Montážne organizácie sú povinné informovať príslušné pobočky Inšpektorátov o termínoch prebierok inštalovaných zariadení spoločných rozvodov najmenej 10 dní pred ich konaním a súčasne predkladať doklady o preskúšaní týchto zariadení pred uvedením do prevádzky. Ak sa pracovníci pobočky Inšpektorátu zúčastnia na prebierke, sú dodávateľské organizácie povinné umožniť im v dojednanom čase prístup k všetkým častiam inštalovaného zariadenia a zabezpečiť účasť svojho zástupcu a prípadne i zástupcu odberateľa pri kontrole podľa odseku 2, vykonávanej obyčajne pred termínom prebierky.
(6)
Skutočný stav zariadení (výsledky meraní, funkčné závady a pod.) zaznamenajú pracovníci pobočky Inšpektorátu do „Protokolu o kontrole zariadení spoločných rozvodov“ („ďalej len “protokol„). Odpisy protokolov dostanú budúci prevádzatelia a montážne organizácie. Do zariadení spoločných rozvodov sa v priebehu kontroly nesmú robiť už žiadne zásahy (nastavovanie výstupných úrovní zosilňovačov a pod.). Zistené nedostatky môže ihneď na mieste odstrániť zástupca montážnej organizácie, ale vykonané úkony sa musia zaznamenať do protokolu.
(7)
Pobočky Inšpektorátov sú oprávnené vydávať dodávateľským organizáciám príkazy na odstránenie zistených funkčných závad pri inštalovaných zariadeniach. Závady sa musia odstrániť v určenom termíne. Ak zistia, že zariadenia spoločných rozvodov sa preberajú nevhodným spôsobom, odporučia odberateľom opatrenia na vhodnejšie uskutočňovanie preberacích konaní. Ak sa pri vykonávaní montážnych prác opakujú závady, na ktoré boli príslušné dodávateľské organizácie upozornené, prerokujú správy rádiokomunikácií zabezpečenie nápravy s vyššími nadriadenými orgánmi. Pobočky Inšpektorátov sú tiež oprávnené kontrolovať, či pracovníci týchto montážnych organizácií používajú odporúčané meracie prístroje a či majú predpísanú kvalifikáciu podľa príslušných predpisov.
(8)
Správy rádiokomunikácií pravidelne vyhodnocujú výsledky inšpekčnej činnosti pri výstavbe zariadení spoločných rozvodov. Raz do roka oboznámia so zisteným stavom zainteresované orgány a organizácie.
§5 Štátna inšpekcia telekomunikácií nad prevádzkou
(1)
Inšpekciu nad prevádzkou zariadení spoločných rozvodov vykonávajú pobočky Inšpektorátov s pôsobnosťou uvedenou v § 4 ods. 1.
(2)
Pobočky Inšpektorátov pri výkone inšpekcie náhodne kontrolujú prevádzku a vykonávanie pravidelných revízií3) a údržby zariadení spoločných rozvodov. Zistený stav (výsledky meraní, závady a pod.) zaznamenajú do protokolov, ktorých odpisy odovzdajú prevádzateľom zariadení.
(3)
Prevádzatelia (vlastníci alebo správcovia) zariadení spoločných rozvodov sú povinní umožniť pracovníkom pobočiek Inšpektorátov prístup k všetkým častiam kontrolovaného zariadenia a zabezpečiť účasť svojho zástupcu pri kontrole, ak im termín a miesto (objekt) kontroly oznámia najneskôr 10 dní vopred. Pobočky Inšpektorátov sú oprávnené vyžadovať od prevádzateľov projektovú dokumentáciu, správy o revíziách, protokoly o meraní, zápisnice o prevzatí rozvodov a ďalšie doklady o prevádzke a údržbe zariadení.
(4)
Pobočky Inšpektorátov sú oprávnené vydávať prevádzateľom zariadení spoločných rozvodov príkazy na odstránenie zistených závad. Prevádzatelia sú povinní zabezpečiť ich odstránenie v určenom termíne. Ak sa pri zabezpečovaní prevádzky a údržby opakujú závady, na ktoré boli príslušní prevádzatelia upozornení, prerokujú správy rádiokomunikácií zabezpečenie nápravy s nadriadenými orgánmi týchto prevádzateľov.
(5)
Správy rádiokomunikácií výsledky kontrol prevádzky zariadení spoločných rozvodov pravidelne vyhodnocujú. Raz do roka oboznámia so zisteným stavom zainteresované orgány a organizácie.
§6 Záverečné ustanovenia
(1)
Pokiaľ táto vyhláška neustanovuje inak, platia pre schvaľovanie základných technických parametrov vyvíjaných a dovážaných zariadení a pre inšpekciu spoločných rozvodov rozhlasových a televíznych signálov po kábloch všeobecné ustanovenia, ktorými sa vykonáva zákon o telekomunikáciách.4)
(2)
Zrušujú sa smernice Ústrednej správy spojov o výkone štátneho dozoru nad dodržiavaním technických noriem a technických podmienok pri výstavbe a prevádzke spoločných televíznych a rozhlasových antén zo 17. júna 1965, uverejnené v čiastke 28/1965 Vestníka Ústrednej správy spojov.
(3)
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. októbrom 1974, vyhláška č. 360/1991 nadobúda účinnosť 1. októbrom 1991.
Minister:

Ing. Chalupa v. r.
1)
Spoločná rozhlasová a televízna anténa (STA) je v zmysle ČSN 34 2830 "Předpisy pro společné rozvody rozhlasových a televizních signálů" najjednoduchším typom spoločného rozvodu rozhlasových a televíznych signálov po kábloch, keď sa tento rozvod realizuje iba terciárnou sieťou pozostávajúcou zo súosého kábla s príslušenstvom, ktorým sa rozvádzajú signály zo vstupnej časti k jednotlivým účastníkom v obytnej budove.
2)
Toto ustanovenie sa nevzťahuje na uskutočňovanie typových a informačných skúšok na odrušenie podľa zákona č. 30/1968 Zb. o štátnom skúšobníctve a vyhl. ÚNM č. 32/1968 Zb., ktorou sa vykonáva zákon o štátnom skúšobníctve. Odrušenie musí vyhovovať ČSN 34 2850 "Základní předpisy pro ochranu rádiového příjmu před rušením" a pridruženým normám.
3)
ČSN 34 2000 "Základní předpisy pro elektrická sdělovací zařízení".
ČSN 34 3800 "Revize elektrických zařízení a hromosvodů".
4)
Vyhláška Ústrednej správy spojov č. 111/1964 Zb., ktorou sa vykonáva zákon o telekomunikáciách.