50/1973 Zb.
Časová verzia predpisu účinná od 01.11.1997 do 30.06.1998
50
ZÁKON
z 26. apríla 1973
o pestúnskej starostlivosti
Federálne zhromaždenie Československej socialistickej republiky sa uznieslo na tomto zákone:
§1 Účel zákona
Štát utvára všestranné podmienky pre zdravý vývoj a výchovu detí. Vychovávať z detí riadnych občanov je predovšetkým povinnosťou rodičov. V prípadoch, keď rodičia nezabezpečujú riadnu výchovu detí, môžu orgány na to príslušné robiť potrebné výchovné opatrenia podľa zákona o rodine. Na prehĺbenie týchto opatrení sa umožňuje zveriť dieťa do pestúnskej starostlivosti podľa tohto zákona, ak nie je možné zabezpečiť riadnu výchovu dieťaťa predovšetkým jeho osvojením a ak ústavná výchova nie je vhodnejšia.
§2 Pestúnska starostlivosť
(1)
Dieťa, ktorého výchova u rodičov nie je zabezpečená z príčin, ktoré budú zrejme dlhodobé, sa môže zveriť do pestúnskej starostlivosti iného občana (ďalej len „pestún“), ak záujem dieťaťa vyžaduje zverenie do takej starostlivosti.
(2)
Dieťa sa môže zveriť aj do spoločnej pestúnskej starostlivosti manželom; do pestúnskej starostlivosti jedného z manželov sa môže dieťa zveriť len so súhlasom druhého manžela, ak manželia žijú v spoločnej domácnosti. Tento súhlas nie je potrebný, ak druhý manžel stratil spôsobilosť na právne úkony alebo ak obstaranie tohto súhlasu je spojené s prekážkou ťažko prekonateľnou.
(3)
Pestúnska starostlivosť vzniká rozhodnutím súdu a zaniká dosiahnutím plnoletosti dieťaťa, úmrtím dieťaťa alebo pestúna. Spoločná pestúnska starostlivosť zaniká aj rozvodom manželstva pestúnov alebo úmrtím jedného z manželov; ak zomrie jeden z manželov, stáva sa pestúnom druhý manžel. Pestúnska starostlivosť môže byť tiež zrušená rozhodnutím súdu. Súd môže zrušiť pestúnsku starostlivosť len z dôležitých dôvodov; urobí tak vždy, ak o to požiada pestún.
§3 Výber pestúna
Pestúnom sa môže stať iba občan, ktorý má osobné predpoklady, najmä morálne a zdravotné, na zabezpečenie riadnej výchovy dieťaťa a ktorý spôsobom svojho života i života svojej rodiny, v ktorej bude dieťa vychovávané, zaručuje, že bude pestúnsku starostlivosť vykonávať na prospech dieťaťa.
§4 Vzťahy medzi pestúnom a dieťaťom
(1)
Pestún je povinný o dieťa sa osobne starať. Ak bol ustanovený za pestúna len jeden z manželov, je druhý manžel, ktorý s ním žije v spoločnej domácnosti, povinný pomáhať pri výchove dieťaťa.
(2)
Pestún má pri výchove dieťaťa práva a povinnosti rodičov; právo zastupovať dieťa a spravovať jeho záležitosti má však iba v bežných veciach. Ak pestún predpokladá, že rozhodnutie zákonného zástupcu dieťaťa v ostatných veciach nie je v súlade so záujmom dieťaťa, môže sa domáhať rozhodnutia súdu.
(3)
Dieťa je povinné pomáhať podľa svojich schopností v domácnosti pestúna; pokiaľ má príjem z vlastnej práce, je povinné prispievať aj na úhradu spoločných potrieb.
(4)
Ak sa pestún rozhodne osvojiť dieťa, zverené mu do pestúnskej starostlivosti, nevyžaduje sa, aby pred rozhodnutím súdu o osvojení bolo dieťa najmenej po dobu troch mesiacov v starostlivosti pestúna na jeho náklad, pokiaľ pestúnska starostlivosť trvala aspoň po túto dobu.1)
§5 Príspevok na úhradu potrieb dieťaťa
(1)
Dieťaťu v pestúnskej starostlivosti patrí až do skončenia povinnej školskej dochádzky príspevok na úhradu jeho potrieb (ďalej len „príspevok“).
(2)
Po skončení povinnej školskej dochádzky dieťaťa až do jeho plnoletosti mu patrí príspevok, ak dieťa
a)
sústavne sa pripravuje na budúce povolanie predpísaným výcvikom alebo štúdiom, alebo
b)
nemôže sa pripravovať na budúce povolanie alebo byť zamestnané pre chorobu, alebo
c)
pre dlhodobý nepriaznivý zdravotný stav je neschopné sústavne sa pripravovať na budúce povolanie alebo je schopné pripravovať sa naň iba za mimoriadnych podmienok, alebo
d)
pre dlhodobý nepriaznivý zdravotný stav je neschopné vykonávať sústavné zamestnanie (pracovnú činnosť) alebo výkon takého zamestnania (pracovnej činnosti) by vážne zhoršil jeho zdravotný stav.
e)
je vedené v evidencii uchádzačov o zamestnanie a nemá nárok na hmotné zabezpečenie uchádzačov o zamestnanie,1a)
(3)
Nárok na príspevok za podmienok uvedených v odseku 2 písm. a) až d) sa zachová aj po dosiahnutí plnoletosti dieťaťa, najdlhšie však do dosiahnutia 25 rokov jeho veku, pokiaľ dieťa žije naďalej v spoločnej domácnosti s občanom, ktorý bol do plnoletosti jeho pestúnom (ďalej len „doterajší pestún“). Nárok na príspevok však nie je, ak dieťa po ukončení vysokoškolského štúdia pokračuje v ďalšom štúdiu, aj keď nedosiahlo 25 rokov jeho veku.
(4)
Ak dieťa požíva dôchodok z dôchodkového zabezpečenia (poistenia) alebo má nárok na výživné voči svojmu pestúnovi, patrí príspevok, len ak je vyšší, a to vo výške rozdielu medzi príspevkom a sumou dôchodku, prípadne výživného; rozsah vyživovacej povinnosti pestúna určí pre potreby rozhodnutia o výške príspevku súd na návrh príslušného orgánu určeného zákonmi národných rád (ďalej len „príslušný orgán“).
§6 Výška príspevku
(1)
Výška príspevku sa rovná 1,6-násobku sumy potrebnej na zabezpečenie výživy a ostatných základných osobných potrieb dieťaťa určenej osobitným predpisom.1b)
(2)
Príspevok sa poskytne za celý kalendárny mesiac, i keď podmienky nároku na príspevok boli splnené len po čas tohto mesiaca.
(3)
Príspevok sa vypláca dopredu v mesačných lehotách.
§7 Prechod nároku na výživné
(1)
Súd uloží rodičom, prípadne iným občanom povinným poskytovať výživné dieťaťu, ktorému sa poskytuje príspevok podľa tohto zákona, aby toto výživné poukazovali príslušnému orgánu (§ 16).
(2)
Nárok na výživné určené rozhodnutím súdu na dieťa, ktorému sa poskytuje príspevok podľa tohto zákona, prechádza až do výšky poskytnutého príspevku na štát a je príjmom štátneho rozpočtu. Ak je výživné vyššie než príspevok, patrí dieťaťu rozdiel medzi výživným a príspevkom; tento rozdiel sa vypláca pestúnovi.
(3)
Ustanovenia predchádzajúcich odsekov neplatia, ak ide o nárok dieťaťa na výživné voči pestúnovi (§ 5 ods. 4).
§8 Odmena pestúna
(1)
Pestúnovi patrí za výkon pestúnskej starostlivosti odmena až do dosiahnutia plnoletosti dieťaťa; po dosiahnutí plnoletosti dieťaťa sa doterajšiemu pestúnovi zachováva nárok na odmenu po čas, po ktorý sa dieťaťu zachováva nárok na príspevok (§ 5 ods. 3).
(2)
Odmena nepodlieha zdaneniu.
§9 Výška odmeny pestúna
(1)
Výška odmeny pestúna za každé zverené dieťa, ktoré má nárok na príspevok na úhradu potrieb dieťaťa, je 0,8-násobok sumy potrebnej na zabezpečenie výživy a ostatných základných osobných potrieb občana určenej osobitným predpisom.1c)
(2)
Odmena sa poskytne za celý kalendárny mesiac, i keď podmienky nároku na odmenu boli splnené len po časť tohto mesiaca.
(3)
Odmena sa vypláca dopredu v mesačných lehotách.
§10 Nároky podľa osobitných predpisov
(1)
Pre nároky podľa predpisov o nemocenskom zabezpečení a pre nároky podľa pracovnoprávnych predpisov sa posudzuje dieťa zverené do pestúnskej starostlivosti rovnako ako vlastné dieťa, a to aj po dosiahnutí jeho plnoletosti, pokiaľ mu patrí príspevok podľa tohto zákona; to platí obdobne na účely prechodu nájmu bytu podľa Občianskeho zákonníka pri úmrtí nájomcu alebo pri trvalom opustení spoločnej domácnosti nájomcom.2)
§11 Nároky opatrovníka a zvereného dieťaťa
Ak sa opatrovník ustanovený súdom podľa § 78 ods. 1 zákona o rodine stará o dieťa osobne, patria nároky podľa ustanovení § 5 až 10 aj tomuto dieťaťu a opatrovníkovi.
§12 Výkon pestúnskej starostlivosti v osobitných zariadeniach
Pestúnska starostlivosť podľa tohto zákona sa môže vykonávať v osobitných zariadeniach, pokiaľ sú na tento účel zriadené a spravované príslušnými orgánmi, občianskymi združeniami, ako aj ďalšími právnickými a fyzickými osobami v rámci poskytovania sociálnych služieb podľa predpisov o sociálnom zabezpečení.4)
§13 Zmeny a vrátenie príspevku a odmeny
(1)
Ak sa zmenia alebo odpadnú skutočnosti rozhodné pre nárok na príspevok alebo jeho výšku, alebo ak sa príspevok priznal na základe omylu, príspevok sa odoberie, zvýši, zníži, alebo sa jeho výplata zastaví. Odobratie, zníženie a zastavenie výplaty príspevku sa vykoná odo dňa nasledujúceho po dni, ktorým uplynulo obdobie, za ktoré bol už vyplatený. Zvýšenie príspevku sa vykoná začínajúc kalendárnym mesiacom, za ktorý zvýšenie patrí, pokiaľ nárok na príspevok za jednotlivý kalendárny mesiac nie je premlčaný.
(2)
Ak príjemca príspevku zavinil, že sa príspevok vyplácal neprávom alebo v nesprávnej výške, je povinný tento príspevok vrátiť; to platí najmä, ak príspevok vylákal, zamlčal niektorú rozhodnú skutočnosť alebo nesplnil inú závažnú povinnosť uloženú týmto zákonom. O povinnosti vrátiť preplatok rozhoduje príslušný orgán, ktorý je príslušný rozhodovať o príspevku (§ 16). Sumy neprávom prijaté, pokiaľ je príjemca povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia, sa môžu zrážať aj z bežne vyplácaného alebo neskôr priznaného príspevku.
(3)
Nárok na vrátenie súm vyplatených neprávom alebo v nesprávnej výške sa premlčuje v jednom roku odo dňa, keď príslušný orgán zistil, že príspevok sa vyplácal neprávom alebo v nesprávnej výške, najdlhšie však do troch rokov od jeho výplaty.
(4)
Ustanovenia predchádzajúceho odseku platia obdobne, aj pokiaľ ide o odmenu.
§14 Premlčanie
(1)
Nároky na príspevok a odmenu sa nepremlčujú.
(2)
Nároky na jednotlivé splátky príspevku a odmeny sa premlčujú v jednom roku odo dňa ich splatnosti.
Konanie
§15
(1)
Na rozhodovanie o pestúnskej starostlivosti je príslušný súd, v obvode ktorého má dieťa na základe dohody rodičov alebo rozhodnutia súdu, prípadne iných rozhodných skutočností svoje bydlisko.
(2)
Pred rozhodnutím o zverení dieťaťa do pestúnskej starostlivosti si súd vždy vyžiada vyjadrenie príslušného orgánu príslušného podľa miesta bydliska občana, ktorému má byť dieťa zverené do pestúnskej starostlivosti, najmä o tom, či ide o občana vhodného na výkon tejto starostlivosti; súd môže požadovať odborné vyšetrenia a správy, najmä od orgánov štátnej zdravotnej správy, školskej správy a orgánov a odborných zariadení príslušných orgánov, pokiaľ ide o výber občana vhodného na výkon pestúnskej starostlivosti a zdravotný stav dieťaťa.
(3)
Ak dieťa, ktoré má byť zverené do pestúnskej starostlivosti, je schopné posúdiť obsah pestúnskej starostlivosti, je potrebné aj jeho vyjadrenie.
(4)
Pred rozhodnutím súdu o zverení dieťaťa do pestúnskej starostlivosti môže byť dieťa rozhodnutím príslušného orgánu dočasne zverené do starostlivosti občana, ktorý má záujem stať sa pestúnom a spĺňa podmienky ustanovené v § 3. Ak sa do troch mesiacov od právoplatnosti tohto rozhodnutia, pokiaľ príslušný orgán neustanoví dlhšiu lehotu, nezačne na súde konanie o zverenie dieťaťa do pestúnskej starostlivosti, dočasné zverenie dieťaťa uplynutím tejto lehoty stráca účinnosť.
(5)
Rozhodnutie príslušného orgánu podľa predchádzajúceho odseku zakladá občanovi, ktorému bolo dieťa dočasne zverené do starostlivosti, a tomuto dieťaťu nároky podľa ustanovení § 5 až 10 s výnimkou § 10 ods. 1 časti vety za bodkočiarkou.
§16
(1)
O príspevku a o odmene rozhoduje na žiadosť oprávneného príslušný orgán miestne príslušný podľa miesta trvalého pobytu pestúna alebo občana, ktorý má záujem stať sa pestúnom a spĺňa podmienky ustanovené v § 3. Tento orgán príspevok a odmenu tiež vypláca.
(2)
Príspevok sa vypláca až do dosiahnutia plnoletosti dieťaťa pestúnovi; potom sa vypláca dieťaťu.
(3)
Ak ide o spoločnú pestúnsku starostlivosť vykonávanú manželmi, vypláca sa príspevok (odsek 2) i odmena žene.
Povinnosti oprávnených
§17
(1)
Pestún (opatrovník), ktorý uplatňuje nárok na príspevok alebo odmenu, je povinný osvedčiť skutočnosti, ktoré sú potrebné na rozhodnutie o príspevku alebo odmene; rovnakú povinnosť má aj dieťa, ak uplatňuje nárok na príspevok po dosiahnutí plnoletosti.
(2)
Príjemca príspevku alebo odmeny je povinný hlásiť zmeny v skutočnostiach, ktoré sú rozhodné pre nárok na príspevok alebo odmenu alebo ich zánik alebo pre výšku a výplatu príspevku alebo odmeny, najneskôr do 15 dní odo dňa, keď zmena nastala.
§18
(1)
Príslušné orgány vyhľadávajú a evidujú občanov, ktorí by boli vhodní na výkon pestúnskej starostlivosti; spolupracujú so súdom vo veciach pestúnskej starostlivosti.
(2)
Príslušné orgány poskytujú pestúnovi všestrannú pomoc potrebnú na zabezpečenie priaznivých podmienok pre výchovu a všestranný vývoj detí zverených mu do pestúnskej starostlivosti.
(3)
Príslušný orgán pravidelne dozerá, či sa pestúnska starostlivosť riadne vykonáva a či plní svoj účel; pritom môže robiť potrebné opatrenia podľa zákona o rodine a predpisov podľa neho vydaných.
(4)
Pestún je povinný umožniť príslušnému orgánu dohľad nad výkonom pestúnskej starostlivosti.
Prechodné a záverečné ustanovenia
§20
Ak tento zákon neustanovuje nič iné, použijú sa ustanovenia Zákona o rodine.
§22
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky môže po dohode so zúčastnenými ústrednými orgánmi ustanoviť podrobnosti na vykonanie tohto zákona, najmä podrobnejšie upraviť povinnosti príslušných orgánov pri jeho vykonávaní a podmienky nároku na príspevok, pokiaľ ide o sústavnú prípravu dieťaťa na budúce povolanie. Ďalej môže odchylne od ustanovení § 8 a 9 a § 16 ods. 3 upraviť nárok na odmenu pestúna pri výkone pestúnskej starostlivosti v osobitných zariadeniach (§ 12); odmena pestúna sa v týchto prípadoch posudzuje ako mzda.
§23
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. júnom 1973.
Svoboda v. r.
Indra v. r.
Dr. Štrougal v. r.
Indra v. r.
Dr. Štrougal v. r.
1)
§ 69 ods. 1 Zákona o rodine č. 94/1963 Zb.
1a)
§ 12 a nasl. zákona č. 1/1991 Zb. o zamestnanosti v znení zákona č. 305/1991 Zb., zákona č. 578/1991 Zb., zákona č. 231/1992 Zb.
1b)
§ 3 ods. 2 písm. a) až d) zákona č. 463/1991 Zb. o životnom minime.
2)
3)
Vyhláška Federálneho ministerstva práce a sociálnych vecí a Ústrednej rady odborov č. 51/1973 Zb. o úprave niektorých pomerov pestúnov vykonávajúcich pestúnsku starostlivosť v osobitných zariadeniach.
4)
5)
Najmä Zákonník práce v znení zákonov ho meniacich (úplné znenie č. 42/1970 Zb.).