Inteligentné zákony pre účtovníkov
Uvádzacia cena

Vyhláška Ministerstva školstva a kultúry o priznávaní titulov absolventom, ktorí ukončili štúdium pred účinnosťou zákona č. 19/1966 Zb. o vysokých školách. 1966

Znenie účinné: od 01.05.1966 do 28.03.1968 Neplatné znenie pre dnes
27/1966 Zb.
Časová verzia predpisu účinná od 01.05.1966 do 28.03.1968
27
VYHLÁŠKA
Ministerstva školstva a kultúry
z 27. apríla 1966
o priznávaní titulov absolventom, ktorí ukončili štúdium pred účinnosťou zákona č. 19/1966 Zb. o vysokých školách
Ministerstvo školstva a kultúry ustanovuje podľa § 57 ods. 6 zákona č. 19/1966 Zb. o vysokých školách (ďalej len „zákon“):*)
§1
(1)
Absolventom lekárskeho štúdia, absolventom vysokých škôl technického, ekonomického a pôdohospodárskeho smeru a absolventom štúdia maliarstva, sochárstva a architektúry na vysokých školách umeleckého smeru, ktorí ukončili štúdium pred účinnosťou zákona, pokiaľ už v týchto odboroch nedosiahli akademický titul alebo stavovské označenie podľa skorších predpisov, sa priznávajú tieto tituly:
a)
absolventom lekárskeho štúdia titul „doktor medicíny“ (v skratke „MUDr.“);
b)
absolventom vysokých škôl technického, ekonomického a pôdohospodárskeho smeru s výnimkou absolventov veterinárneho štúdia tituly „inžinier“, prípadne „inžinier architekt“ (v skratke „Ing.“, prípadne „Ing. arch.“);
c)
absolventom veterinárneho štúdia titul „doktor veterinárstva“ (v skratke „MVDr.“);
d)
absolventom štúdia maliarstva, sochárstva a architektúry na vysokých školách umeleckého smeru tituly „akademický maliar“, „akademický sochár“ a „akademický architekt“.
(2)
Za akademické tituly podľa skorších predpisov v zmysle odseku 1 sa považujú tieto tituly: „doktor medicíny“ (v skratke „MUDr.“), „doktor zubného lekárstva“ (v skratke „MSDr.“), „doktor veterinárstva“ (v skratke „MVDr.“), „akademický maliar“, „akademický sochár“ a „akademický architekt“; za stavovské označenie sa považujú tieto označenia: „inžinier“ (v skratke „Ing.“) a „inžinier architekt“ (v skratke „Ing. arch.“).
§2
(1)
Absolventom vysokých škôl univerzitného smeru s výnimkou absolventov lekárskeho štúdia a absolventom umeleckého smeru s výnimkou absolventov štúdia maliarstva, sochárstva a architektúry, ktorí ukončili štúdium pred účinnosťou zákona, pokiaľ už v týchto odboroch nedosiahli akademický titul podľa skorších predpisov, priznávajú vysoké školy tituly „doktor práv“ (v skratke „JUDr.“) alebo „doktor prírodovedy“ (v skratke „RNDr.“) alebo „doktor filozofie“ (v skratke „PhDr.“). Tituly sa priznávajú po zložení predpísanej rigoróznej skúšky podľa vyhlášky Ministerstva školstva a kultúry č. 26/1966 Zb., ktorou sa vydávajú predpisy pre rigorózne skúšky (rigorózny poriadok) (ďalej len „rigorózny poriadok“), alebo po skrátenom rigoróznom konaní (§ 5).
(2)
Za akademické tituly podľa skorších predpisov v zmysle odseku 1 sa považujú tieto tituly: „doktor práv“ (v skratke „JUDr.“), „doktor prírodovedy“ (v skratke „RNDr.“), „doktor filozofie“ (v skratke „PhDr.“), „magister farmácie“ (v skratke „MrPH.“ alebo „PhMr.“), „doktor farmácie“ (v skratke „DrPH.“), „doktor pedagogiky“ (v skratke „Dr. paed.“), „doktor sociálnych vied“ (v skratke „RSDr.“).
§3
(1)
Absolventom vysokých škôl univerzitného smeru s výnimkou lekárskeho štúdia a absolventom vysokých škôl umeleckého smeru s výnimkou absolventov štúdia maliarstva, sochárstva a architektúry, ktorí nedosiahli akademický titul podľa skorších predpisov, získali však pred účinnosťou zákona vedeckú hodnosť vo vedných odboroch, ktoré súvisia s odborom štúdia, v ktorom dosiahli vysokoškolskú kvalifikáciu, nie však v odboroch lekárskych, sa priznávajú bez rigoróznych skúšok tituly uvedené v § 2 ods. 1.
(2)
Za akademické tituly sa podľa skorších predpisov v zmysle odseku 1 považujú tituly uvedené v § 2 ods. 2.
§4
(1)
Rozdelenie vysokých škôl a fakúlt do univerzitného, technického, ekonomického, pôdohospodárskeho a umeleckého smeru podľa stavu k 1. máju 1966 je uvedené v zozname vysokých škôl a fakúlt, ktorý tvorí prílohu zákona.
(2)
Vysoké školy a fakulty, ktoré boli zrušené predo dňom účinnosti zákona, sa pre účely zákona a tejto vyhlášky zaraďujú do smerov uvedených v odseku 1 podľa svojho charakteru. Za vysoké školy univerzitného smeru sa považujú najmä: bývalé vysoké školy pedagogické a vyššie školy pedagogické, zrušené pedagogické inštitúty, Vysoká škola ruského jazyka a literatúry, Fakulta spoločenských náuk Vysokej školy politických a hospodárskych vied v Prahe a Fakulta politicko-diplomatická Vysokej školy politických a hospodárskych vied v Prahe s výnimkou správneho smeru, ktorého absolventi ukončili štúdium v školskom roku 1951/52. Za vysoké školy ekonomického smeru sa považujú Vysoká škola sociálna v Brne, Vysoká škola politická a sociálna v Prahe, Fakulta hospodárska Vysokej školy politických a hospodárskych vied v Prahe a správny smer Fakulty politicko-diplomatickej Vysokej školy politických a hospodárskych vied v Prahe, ktorého absolventi ukončili štúdium v školskom roku 1951/52.
§5
(1)
Absolventi vysokých škôl uvedení v § 2, ktorí ukončili štúdium
a)
najmenej štvorročné po 1. septembri 1953 alebo
b)
pred 1. septembrom 1953, ak ide o absolventov univerzitného smeru Vysokej školy politických a hospodárskych vied v Prahe (§ 4 ods. 2 druhá veta),
pokiaľ už v odbore svojho vysokoškolského štúdia nedosiahli akademický titul podľa skorších predpisov, môžu získať tituly v skrátenom rigoróznom konaní (§ 6).
(2)
Absolventom vysokých škôl uvedeným v § 2, ktorí nezískali tituly v skrátenom rigoróznom konaní, priznajú vysoké školy tituly uvedené v § 2 po rigoróznom konaní podľa rigorózneho poriadku.
§6
(1)
Skrátené rigorózne konanie spočíva v tom, že sa uznajú na žiadosť uchádzača úplne alebo čiastočne skôr vykonané skúšky na vysokej škole za rigoróznu skúšku vo vednom odbore, ktorý si uchádzač zvolí podľa zoznamu fakúlt a vedných odborov pre rigorózne skúšky. Tento zoznam tvorí prílohu rigorózneho poriadku. Absolvent si môže zvoliť len vedný odbor, ktorý súvisí s odborom štúdia, v ktorom dosiahol vysokoškolskú kvalifikáciu. Skrátené rigorózne konanie možno povoliť len tým uchádzačom, ktorí vykazujú náležitý prospech v príslušnom odbore vysokoškolského štúdia v spojení s veľmi dobrými výsledkami dosiahnutými na základe hlbokých odborných znalostí počas najmenej trojročnej praxe v tomto odbore.
(2)
Za prax podľa odseku 1 sa považuje taká prax, ktorú vykonajú absolventi
a)
denného štúdia po ukončení vysokoškolského štúdia,
b)
štúdia popri zamestnaní i pred skončením vysokoškolského štúdia, pokiaľ bola vykonaná vo funkcii, pre ktorú sa vyžaduje vysokoškolská kvalifikácia.
(3)
O uznaní skôr vykonaných skúšok podľa odseku 1 rozhoduje komisia pre rigorózne skúšky podľa ustanovení rigorózneho poriadku. O výsledku upovedomí uchádzača písomne.
(4)
Ak boli uznané skôr vykonané skúšky za rigoróznu skúšku len čiastočne, vykonáva absolvent zvyšujúcu časť rigoróznej skúšky podľa ustanovení rigorózneho poriadku.
§7
Žiadosť o povolenie skráteného rigorózneho konania podá uchádzač fakulte, na ktorej sa môžu v príslušnom vednom odbore vykonávať podľa rigorózneho poriadku rigorózne skúšky. V žiadosti uchádzač uvedie zvolený vedný odbor (§ 6 ods. 1). K žiadosti uchádzač pripojí tieto doklady:
a)
osvedčenie o štátnom občianstve; cudzinci predložia osvedčenie o cudzej štátnej príslušnosti,
b)
diplom alebo obdobný doklad o dosiahnutí vysokoškolskej kvalifikácie (absolvovaní vysokej školy); u cudzincov doklad o nostrifikácii,
c)
stručný životopis,
d)
doklady o prospechu na vysokej škole a zodpovedajúcu písomnú prácu,
e)
doklady o dĺžke a výsledku praxe (§ 6 ods. 1), pokiaľ si predloženie týchto dokladov nevyhradí príslušný orgán.
§8
Po úspešne skončenom skrátenom rigoróznom konaní vydá absolventovi vysoká škola, na fakulte ktorej sa toto konanie uskutočnilo, diplom. V tomto diplome bude uvedený príslušný titul a vedný odbor, v ktorom sa skrátené rigorózne konanie uskutočnilo.
§9
(1)
Absolventom uvedeným v § 1 a 3 sa priznávajú tituly tam uvedené odo dňa účinnosti zákona.
(2)
Nové diplomy s vyznačením titulov vydá vysoká škola absolventom uvedeným v odseku 1 na ich žiadosť. Absolventom vysokých škôl technického a pôdohospodárskeho smeru s výnimkou absolventov veterinárneho štúdia nebudú sa diplomy vydávať.
(3)
Diplom podľa odseku 2 vystavuje na žiadosť uchádzača doloženú dokladmi potvrdzujúcimi ukončenie štúdia na vysokej škole a v prípadoch uvedených pod písmenom b) aj diplomom o získaní vedeckej hodnosti
a)
absolventom uvedeným v § 1 vysoká škola, na fakulte ktorej ukončili štúdium, alebo ak bola táto fakulta medzitým zrušená, vysoká škola, ktorá je jej právnym nástupcom; absolventom Vysokej školy politickej a sociálnej v Prahe, Vysokej školy sociálnej v Brne a absolventom ekonomického smeru Vysokej školy politických a hospodárskych vied v Prahe (§ 4 ods. 2 tretia veta) vystavuje diplom Vysoká škola ekonomická v Prahe,
b)
absolventom uvedeným v § 3, ktorým udelila vedeckú hodnosť vysoká škola, Československá akadémia vied alebo Slovenská akadémia vied, vysoká škola, na fakulte ktorej môžu sa vykonávať rigorózne skúšky v príslušnom vednom odbore podľa rigorózneho poriadku.
§10
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. májom 1966.
Minister:

Hájek v. r.
*)
Táto vyhláška sa nevzťahuje na Vysokú školu stranícku - Inštitút spoločenských vied pri Ústrednom výbore Komunistickej strany Československa, ktorá bola zmenená na Vysokú školu politickú Ústredného výboru Komunistickej strany Československa; o priznávaní titulov absolventom tejto vysokej školy platia osobitné predpisy.