Inteligentné zákony pre účtovníkov
Uvádzacia cena

Zákon o úprave finančného plánovania a finančného hospodárenia národných podnikov a ostatných hospodárskych organizácií štátneho socialistického sektora. 1959

Znenie účinné: od 01.01.1959 do 09.11.1965 Neplatné znenie pre dnes
83/1958 Zb.
Časová verzia predpisu účinná od 01.01.1959 do 09.11.1965
83
Zákon
z 11. decembra 1958
o úprave finančného plánovania a finančného hospodárenia národných podnikov a ostatných hospodárskych organizácií štátneho socialistického sektora
Národné zhromaždenie Československej republiky sa uznieslo na tomto zákone:
Diel I
Úvodné ustanovenia
§1
(1)
Tvorivým úsilím pracujúcich sa rozvíja naše národné hospodárstvo a rozmnožuje národné bohatstvo. Pri socialistickej výstavbe majú dôležitú úlohu financie. V súlade s povahou nášho spoločenského zriadenia sa financie plánovite využívajú v záujme celej spoločnosti.
(2)
Finančné hospodárenie národných podnikov a ostatných hospodárskych organizácií štátneho socialistického sektora sa upravuje tak, aby sa finančné vzťahy plánovite využívali na rýchly rozvoj výrobných síl, na maximálnu tvorbu všetkých zdrojov a na ich najefektívnejšie využívanie, na zvýšenie tvorivej účasti pracujúcich na riadení hospodárstva a na upevňovanie jednoty záujmov pracujúcich, podnikov a celej spoločnosti.
Diel II
Finančné plány
§2
(1)
Finančné hospodárenie štátu a organizácií socialistického sektora sa riadi sústavou finančných plánov, najmä štátnym rozpočtom, finančnými plánmi podnikov a rozpočtami národných výborov.
(2)
Sústavu finančných plánov tvoria vzájomne späté finančné plány celoštátne, finančné plány ministerstiev, povereníctiev, národných výborov, ďalej výrobno-hospodárskych jednotiek a iných podobných jednotiek (ďalej len „hospodárske jednotky“), ako i národných podnikov a iných hospodárskych organizácií štátneho socialistického sektora (ďalej len „podniky“).
(3)
Finančné plány sú späté so štátnym plánom rozvoja národného hospodárstva a aktívne naň pôsobia.
Päťročné finančné plány
§3
Päťročné finančné plány určujú finančné hospodárenie, najmä tvorbu finančných zdrojov a používanie finančných prostriedkov ministerstiev a iných ústredných úradov (ďalej len „ministerstvá“), povereníctiev, národných výborov, hospodárskych jednotiek a podnikov.
§4
(1)
Päťročné finančné plány zostavujú ministerstvá, povereníctva, národné výbory, hospodárske jednotky a podniky v súlade s dlhodobými plánmi a v súlade s ukazovateľmi päťročných plánov.
(2)
Dlhodobé podiely z finančných zdrojov (dlhodobé normatívy podnikovej hmotnej zainteresovanosti) sú, pokiaľ sa určia, súčasťou päťročných finančných plánov. Dlhodobé podiely určí pre ministerstvá vláda, pre hospodárske jednotky a podniky priamo podriadené ministerstvu ministerstvo a pre podniky z úseku hospodárstva plánovaného samostatne národnými výbormi rada toho národného výboru, na rozpočet ktorého sú podniky zapojené.
§5 Ročné finančné plány
(1)
Ročné finančné plány zabezpečujú, rozvíjajú a podrobnejšie rozvádzajú úlohy a ciele určené päťročným finančným plánom.
(2)
Ročné finančné plány určujú objem finančných zdrojov a potrieb, spôsob krytia týchto potrieb, ako i finančné vzťahy k nadriadeným orgánom a k štátnemu rozpočtu; zostavujú ich organizácie uvedené v § 4 ods. 1, a to v súlade so záväznými ukazovateľmi štátneho plánu a štátneho rozpočtu.
(3)
Ročné finančné plány ministerstiev, hospodárskych jednotiek a podnikov sú základom štátneho rozpočtu a zabezpečujú ho. Ročné finančné plány podnikov a hospodárskych jednotiek zapojených na rozpočty národných výborov sú súčasťou rozpočtu národných výborov.
§6 Splnomocnenie
(1)
Ministerstvo financií sa splnomocňuje na bližšiu úpravu zásad ročných finančných plánov a spoločne so Štátnym úradom plánovacím na bližšiu úpravu zásad päťročných finančných plánov.
(2)
Ďalšie podrobnosti v rámci predpisov uvedených v ustanovení odseku 1 určia pre svoju pôsobnosť jednotlivé ministerstvá alebo, ak ide o hospodárstvo plánované samostatne národnými výbormi, rada krajského národného výboru.
Diel III
Finančné hospodárenie
§7
(1)
Podniky sú vybavené základnými prostriedkami a obežnými prostriedkami a hospodária s nimi podľa zásad chozrasčotu. Sú zodpovedné za ich riadne využívanie, zachovanie ako i ďalšie rozmnožovanie.
(2)
Prostriedky z finančných zdrojov vytváraných podnikmi sa jednak odvádzajú do štátneho rozpočtu, jednak sa používajú v prospech podnikov, a to buď priamo podnikmi alebo ich nadriadenými orgánmi.
§8
(1)
Podniky používajú vlastné finančné zdroje na financovanie decentralizovanej investičnej výstavby, vlastných obežných prostriedkov a na iné určené účely.
(2)
Pri svojom hospodárení usilujú podniky o najvyššiu tvorbu finančných zdrojov a o najefektívnejšie využitie všetkých finančných zdrojov v plnom súlade so záujmami a potrebami socialistickej spoločnosti.
§9
Pre doplnenie vlastných finančných prostriedkov môže sa podnikom poskytovať prevádzkový a investičný úver, a to v súlade s požiadavkou zvýšenia efektívnosti riadenia národného hospodárstva.
§10 Vzťah k štátnemu rozpočtu
Podniky a im nadriadené orgány odvádzajú do štátneho rozpočtu určené odvody, najmä zisku a dane z obratu. Zo štátneho rozpočtu môžu sa podnikom a nadriadeným orgánom poskytnúť prídely, najmä na financovanie základných prostriedkov.
§11 Splnomocnenie
(1)
Minister financií sa splnomocňuje na bližšiu úpravu finančného hospodárenia, najmä odvodov do štátneho rozpočtu a prídelov z neho, finančných zdrojov vytvorených podnikmi a ich používania, úhrad strát, financovania základných prostriedkov a vlastných obežných prostriedkov, financovania ostatných úloh a poskytovania úverov, ako aj stanoviť zásady pre rozbor a schvaľovanie výsledkov finančného hospodárenia podnikov a orgánov im nadriadených.
(2)
Minister financií sa ďalej splnomocňuje upraviť platobný a zúčtovací styk, pokladničné operácie, fakturovanie a platenie, kontrolu vykonávanú peňažnými ústavmi, najmä kontrolu čerpania mzdových fondov a dôsledky porušenia finančnej disciplíny; môže tiež určiť, v akom rozsahu sa predpisy o fakturovaní a platení, ako i sankcie na porušenie týchto predpisov vzťahujú i na iné organizácie než podniky (§ 2 ods. 2) a na obyvateľstvo.
(3)
Generálny riaditeľ Štátnej banky československej sa splnomocňuje na základe predpisov vydaných podľa ustanovení odsekov 1 a 2 smernicami podrobnejšie upraviť financovanie základných prostriedkov a jeho kontrolu, úverovanie, platobný a zúčtovací styk, pokladničné operácie a kontrolu čerpania mzdových fondov.
(4)
Minister financií môže podľa potreby odchylne upraviť finančné hospodárenie podnikov riadených národnými výbormi.
Diel IV
Spoločné ustanovenia
§12
Ministri a rady krajských národných výborov zodpovedajú za finančné hospodárenie hospodárskych jednotiek a podnikov v svojej pôsobnosti, za správne plnenie povinností hospodárskych jednotiek a podnikov, ktoré vyplývajú zo štátneho rozpočtu, ako i za správne plnenie finančných plánov.
§13
(1)
Ministerstvo financií kontroluje finančné hospodárenie ministerstiev a plnenie finančných plánov a povinností ministerstiev uložených im v štátnom rozpočte.
(2)
Ministerstvá a orgány vo svojej pôsobnosti kontrolujú finančné hospodárenie podriadených hospodárskych jednotiek a podnikov.
§14
(1)
Výsledky finančného hospodárenia ministerstiev a ich súhrnné ročné účtovné výkazy schvaľuje minister financií. Minister financií môže zo závažných dôvodov odmietnuť schválenie výsledkov a výkazov. Ak ich odmietne minister financií schváliť, predloží ich kompetentný minister vláde na prejednanie.
(2)
Minister financií predkladá vláde zprávy o finančnom hospodárení ministerstiev.
Diel V
Záverečné ustanovenia
§15
Dokiaľ sa nevydajú príslušné vykonávacie predpisy, použijú sa predpisy doterajšie, pokiaľ neodporujú tomuto zákonu.
§16
(1)
Zrušujú sa všetky ustanovenia upravujúce veci, na ktoré sa vzťahuje tento zákon; najmä sa zrušuje zákon č. 106/1951 Zb. o úprave financovania národných a komunálnych podnikov s výnimkou ustanovenia § 14 ods. 2 prvej a druhej vety, a vládne nariadenie č. 107/1951 Zb., ktorým sa vykonáva zákon č. 106/1951 Zb.
(2)
Ustanovenia zákona č. 119/1948 Zb. o štátnej organizácii zahraničného obchodu a medzinárodného zasielateľstva, vládneho nariadenia č. 13/1952 Zb. o správe spojov, ustanovenie § 6 zákona č. 104/1950 Zb. o financovaní národných a komunálnych podnikov a zákona č. 23/1957 Zb. o podnikových fondoch pracujúcich nie sú dotknuté.
§17
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januárom 1959; vykonajú ho všetci členovia vlády.
Novotný v. r.

Fierlinger v. r.

Široký v. r.

Dolanský v. r.

Kopecký v. r.

Inž. Jankovcová v. r.

Barák v. r.

Inž. Šimůnek v. r.

Dr. Kyselý v. r.

Plojhar v. r.

Dr. Šlechta v. r.

Bakuľa v. r.

David v. r.

Ďuriš v. r.

Krajčír v. r.

Krosnář v. r.

Machačová v. r.

Dr. Nejedlý v. r.

Poláček v. r.

Tesla v. r.

Uher v. r.

Beran v. r.

Jonáš v. r.

Reitmajer v. r.

Dr. Škoda v. r.

Inž. Černý v. r.

Dvořák v. r.

Dr. Kahuda v. r.

Generálplukovník Lomský v. r.

Dr. Neuman v. r.

Ouzký v. r.

Pospíšil v. r.

Inž. Púčik v. r.

Dr. Vlasák v. r.