Predpis bol zrušený predpisom 94/1963 Zb.
15/1958 Zb.
Časová verzia predpisu účinná od 29.05.1958 do 31.03.1964
15
Zákon
zo 17. apríla 1958
o zmene predpisov o osvojení
Národné zhromaždenie Československej republiky sa uznieslo na tomto zákone:
Čl.I
Zákon č. 265/1949 Zb. o rodinnom práve sa mení a doplňuje takto:
1.
K § 63 sa pripojuje ďalší odsek tohto znenia:
„(2)
Výrokom súdu, že osvojiteľ bude zapísaný v matrike namiesto rodičov osvojenca, vznikne medzi osvojencom a osvojiteľom i jeho príbuznými príbuzenský pomer.“.
2.
§ 66 znie:
„(1)
Osvojenie vznikne súdnym výrokom na žiadosť osvojiteľa.
(2)
Na žiadosť osvojiteľa môže súd, majúc na zreteli záujem osvojovaného dieťaťa, vysloviť, že osvojiteľ bude zapísaný v matrike ako otec alebo matka osvojenca namiesto rodičov.
(3)
Pre osvojenie, ako i pre výrok podľa odseku 2 je potrebné privolenie zákonného zástupcu osvojovaného dieťaťa; ak je toto dieťa v stave posúdiť dosah osvojenia i uvedeného výroku, je potrebný aj jeho súhlas. Ak sú zákonnými zástupcami osvojovaného dieťaťa jeho rodičia, nie je potrebné ich privolenie,
a)
ak je dieťa po čas najmenej jedného roku v ústavnej starostlivosti a rodičia oň neprejavia po tento čas žiadny záujem, alebo
b)
ak rodičia neprejavia o dieťa žiadny záujem po dobu najmenej dvoch rokov, alebo
c)
ak rodičia dali privolenie pre osvojenie vopred bez vzťahu k určitým osvojiteľom; privolenie vopred možno dať len ústne do zápisnice pred sudcom alebo pred orgánom povereným starostlivosťou o mládež.
V týchto prípadoch je potrebné privolenie opatrovníka, ktorý bol osvojovanému dieťaťu ustanovený v konaní o osvojení.“.
3.
§ 68 znie:
„(1)
Osvojením zaniká rodičovská moc rodičov osvojencových, a ak je osvojenec poručencom, zaniká poručníctvo.
(2)
Vyživovacia povinnosť voči osvojencovi v jeho doterajšej rodine trvá naďalej len potiaľ, pokiaľ iné osoby výživou povinné nie sú v stave svojej vyživovacej povinnosti urobiť zadosť; vyživovacia povinnosť osvojenca voči doterajšej rodine zaniká.
(3)
Rodičia osvojenca nemajú nárok s osvojencom sa stýkať.
(4)
Ak je osvojiteľom manžel (druh) jedného z rodičov osvojencových, nedotýka sa osvojenie vzťahov medzi osvojencom a týmto rodičom i jeho príbuznými.“.
4.
Za § 69 sa vkladá § 69a) tohto znenia:
„Ak dôjde k výroku súdu, že osvojiteľ bude zapísaný v matrike namiesto rodičov osvojenca, zaniká i vyživovacia povinnosť voči osvojencovi v jeho doterajšej rodine (§ 68 ods. 2). Ustanovenia § 67 ods. 2 a § 69 tu neplatia. Takto vykonané osvojenie nebráni, aby osvojenec mohol byť opäť osvojený.“.
Čl. II
Zákon č. 142/1950 Zb. o konaní v občianskoprávnych veciach (Občiansky súdny poriadok), sa mení a doplňuje takto:
§ 265 znie:
„(1)
Pred rozhodnutím o osvojení vyslúchne súd - podľa možnosti osobne - osvojiteľa a jeho manžela, ak je potrebný jeho súhlas, rodičov osvojovaného dieťaťa, opatrovníka, ktorý mu bol ustanovený v konaní o osvojení, prípadne jeho poručníka, ďalej orgán poverený starostlivosťou o mládež a osvojované dieťa, ak je schopné posúdiť dosah osvojenia. Súd rodičov nevyslúchne, ak sú pozbavení rodičovskej moci alebo sú celkom pozbavení svojprávnosti, ako i vtedy, ak nie je potrebné ich privolenie pre osvojenie, hoci sú zákonnými zástupcami dieťaťa.
(2)
Osoby, ktoré podľa odseku 1 netreba vyslúchnuť, nie sú účastníkmi konania o osvojení.“.
Čl.III
Výrok o tom, že osvojiteľ bude zapísaný v matrike namiesto rodičov osvojenca, môže súd urobiť dodatočne, dokiaľ osvojenec nedovŕšil plnoletosť, a to i v prípadoch, kde rozhodol o osvojení pred účinnosťou tohto zákona. Ak nebol v konaní o osvojení osvojenec vyslúchnutý, nie je pre tento výrok potrebný jeho súhlas.
Čl.IV
Tento zákon nadobúda účinnosť za jeden mesiac po vyhlásení; vykonajú ho ministri spravodlivosti, vnútra, zdravotníctva a školstva a kultúry.
Novotný v. r.
Fierlinger v. r.
Široký v. r.
Dr. Škoda v. r.
Barák v. r.
Plojhar v. r.
Dr. Kahuda v. r.
Fierlinger v. r.
Široký v. r.
Dr. Škoda v. r.
Barák v. r.
Plojhar v. r.
Dr. Kahuda v. r.